Udostępnij
Skomentuj

Jakie są rodzaje grzejników tarasowych? Jaki wybrać?

Zastanawiasz się, jaki model grzejnika tarasowego kupić? Lektura artykułu rozwieje wszelkie Twoje wątpliwości!

Słyszysz słowo „taras” i co pierwsze przychodzi Ci na myśl? Letnie biesiadowanie w gronie przyjaciół? A gdyby tak cieszyć się odpoczynkiem na świeżym powietrzu przez cały rok, również w chłodniejsze, jesienne lub wiosenne dni? To możliwe! Co zrobić, by urzeczywistnić przywołaną wizję? Wystarczy zainwestować w dobre ogrzewanie tarasowe. Wspomniane rozwiązanie niesie ze sobą szereg interesujących korzyści. Zapewnia komfort cieplny i skuteczną ochronę przed zimnem, bez względu na warunki atmosferyczne panujące za oknem. Deszcz, silny wiatr bądź niskie temperatury nie przeszkodzą Ci już w rodzinnym ucztowaniu, a grube, wełniane swetry i koce odejdą w zapomnienie.

Warto zwrócić uwagę na fakt, że współczesne grzejniki tarasowe pełnią nie tylko funkcje użytkowe, ale też dekoracyjne. W niczym nie przypominają starych, niezbyt estetycznych „grzybków” produkowanych kilkadziesiąt lat temu – są nowoczesne, oryginalne i niezwykle eleganckie. Dzięki nim w prosty oraz szybki sposób odmienisz wygląd balkonu – nudna, nijaka przydomowa przestrzeń w mgnieniu oka nabierze bardziej modernistycznego, a zarazem przytulnego charakteru. Stanie się oazą spokoju i relaksu z prawdziwego zdarzenia.

Jakie rodzaje grzejników tarasowych można wyróżnić?

Na rynku znajdziesz szereg najrozmaitszych modeli grzejników tarasowych. Sprawdź, czym poszczególne rodzaje różnią się między sobą i jakie funkcje oferują:

  • grzejniki gazowe – energię, niezbędną do działania, czerpią z propan butanu. Posiadają wbudowaną butlę, zapłon piezoelektryczny oraz system regulacji przepływu gazu, dzięki czemu bez trudu dostosujesz ilość generowanego przez urządzenia ciepła do swoich indywidualnych potrzeb i oczekiwań. Występują w wielu formach – często przyjmują kształt stożka albo wysokiej tuby ze szklanymi ściankami. Doskonale pasują do industrialnych, rustykalnych, a także marynistycznych aranżacji. Są stosunkowo tanie w eksploatacji;
  • grzejniki halogenowe – emitują energię podobną do promieniowania słonecznego. Szybko nagrzewają obiekty oraz powierzchnie położone w ich najbliższym otoczeniu. Można je wykorzystywać nie tylko na otwartych przestrzeniach, ale również w zamkniętych pomieszczeniach (na przykład w ogrodach zimowych). Zabezpieczają przed chłodem, a jednocześnie gwarantują nastrojowe światło o ciepłej barwie, przyjemnej dla oka. Nie zawierają żadnych szkodliwych związków czy substancji. Nie wywierają negatywnego wpływu na środowisko naturalne;
  • grzejniki z włóknem węglowym – produkują ciepło o mniejszej intensywności niż promienniki halogenowe, lecz uchodzą za bardziej skuteczne w kontekście ochrony organizmu przed wychłodzeniem;
  • kominki tarasowe – tradycyjne opalane drewnem lub bardziej nowoczesne, zasilane propan butanem bądź biopaliwem, ogrzewają oraz zdobią przestrzeń, budują romantyczny klimat sprzyjający wyciszeniu i odpoczynkowi (nie ma chyba nic przyjemniejszego niż lektura ulubionej książki przy dźwiękach trzaskającego ognia).

Polecane grzejniki elektryczne

Promienniki stojące, wiszące czy naścienne? Które rozwiązanie lepiej sprawdzi się na tarasie?

Grzejniki tarasowe warto podzielić również ze względu na ich mobilność. Wspomniane kryterium pozwala wyodrębnić promienniki stojące, wiszące oraz naścienne. Pierwszy z przywołanych sprzętów cechuje największa „ruchliwość”. Można go przemieszczać i ustawiać w dowolnie wybranym miejscu. Jedynym ograniczeniem jest w tym wypadku długość przewodu zasilającego. Tego typu rozwiązanie doskonale sprawdzi się na tarasach o sporym metrażu. Pamiętaj, że opisywane ogrzewanie nie należy do najmniejszych i zajmuje dość dużo przestrzeni. Poza tym trzeba odizolować je od wszystkich łatwopalnych obiektów.

Ciekawą alternatywę dla przedstawionych wyżej urządzeń stanowią grzejniki wiszące – swoim kształtem i formą nawiązują do tradycyjnych lamp lub żyrandoli. Przymocowane do zadaszenia tarasu czy balkonu i umieszczone nad stołem z krzesłami nadają przydomowym włościom kameralnego charakteru. To idealna propozycja dla osób, które lubią jadać posiłki na świeżym powietrzu. Z kolei promienniki naścienne, przyczepiane bezpośrednio do ściany budynku za pomocą specjalnych uchwytów, z pewnością przypadną do gustu miłośnikom oryginalnych, kompaktowych i niedrogich gadżetów.

Co wybrać? Elektryczny czy gazowy ogrzewacz tarasowy?

Oba modele mają swoje zalety i budzą duże zainteresowanie wśród konsumentów, przede wszystkim z uwagi na dużą ekonomiczność oraz ogólną dostępność. Zanim jednak podejmiesz ostateczną decyzję o inwestycji, dobrze wszystko przemyśl. Weź pod uwagę swoje indywidualne preferencje i potrzeby, a także warunki mieszkaniowe. Grzejnik elektryczny bywa trochę problematyczny. Trzeba trzymać go w miejscu osłoniętym od deszczu oraz wilgoci – ta mogłaby uszkodzić konstrukcję sprzętu, a także zagrozić bezpieczeństwu biesiadników (prąd i woda nie idą ze sobą w parze).

A co z promiennikiem gazowym? Wymaga ochrony od wiatru – silny podmuch powietrza zgasi płomień. Nie jest najlepszym wyborem, jeśli chodzi o rodziny z małymi dziećmi. Wystarczy chwila dekoncentracji, by maluchy przewróciły urządzenie podczas zabawy na tarasie i poparzyły dłonie lub inne części ciała. Jeśli chcesz uniknąć takich nieszczęśliwych wypadków, sięgnij po model wyposażony w szybę z hartowanego szkła (nie ulega rozgrzaniu, minimalizuje więc ryzyko ewentualnych oparzeń) oraz wytrzymałą, solidną konstrukcję (którą trudniej rzucić na ziemię).

Wybierając promienniki tarasowe, kieruj się jednak nie tylko kwestiami bezpieczeństwa, uwzględnij też inne aspekty, takie jak na przykład:

  • moc sprzętu – zazwyczaj oscyluje w granicach od 800 do 5000 watów, do ogrzania około 10 m₂ powierzchni potrzeba niespełna 1500 watów;
  • rodzaj balkonu – otwarte przestrzenie, bez jakiegokolwiek zadaszenia bądź ścianki, wymagają na ogół kilku ogrzewaczy o dużej mocy;
  • stopień ochrony IP (International Protection Rating) – im wyższy, tym lepsze zabezpieczenie sprzętu przed szkodliwym działaniem wilgoci, pyłem oraz innymi zanieczyszczeniami;
  • zdalne sterowanie funkcjami urządzenia – kontrola ilości dostarczanego przez urządzenie ciepła za pomocą pilota lub aplikacji mobilnej (szczególnie przydatne w sytuacji, gdy dostęp do grzejnika zamieszczonego na ścianie lub zadaszeniu jest utrudniony);
  • automatyczne wyłączanie i włączanie ogrzewania o ustalonych wcześniej porach – to rozwiązanie pozwoli Ci zaoszczędzić nie tylko sporo czasu, ale również i pieniędzy.

Ile kosztuje ogrzewacz tarasowy?

Ceny grzejników na taras bywają bardzo różne – wahają się od kilkudziesięciu do nawet kilku tysięcy złotych. Wiele zależy od modelu danego urządzenia – rozbudowane sprzęty wyposażone w dodatkowe udogodnienia, na przykład różne innowacyjne systemy multimedialne, z reguły są dużo droższe niż te o prostej konstrukcji, oferujące jedynie podstawowe funkcje. Jeśli nie biesiadujesz na balkonie czy tarasie zbyt często, zainwestuj w tańsze, niezbyt skomplikowane modele. Jeżeli natomiast organizujesz na nim wiele towarzyskich spotkań i imprez, przyda Ci się designerski promiennik o wysokich parametrach.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 14:12
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.