Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Jakie klocki magnetyczne dla dzieci? Jak układać? Jakie kupić dla malucha?

Klocki magnetyczne to wyjątkowy rodzaj klocków. Zalicza się je do grupy klocków konstrukcyjnych.

Poszczególne elementy łączą się ze sobą za pomocą przyciągania magnetycznego. W skład zestawu wchodzą magnetyczne kulki oraz patyczki. Oprócz tego zestawy mogą być wyposażone w dodatkowe elementy, które można umieszczać między magnetycznymi częściami (np. panele służące za okna). Dostępne są także zestawy, do których dołączane są ruchome części, przez co budowle są jeszcze bardziej atrakcyjne. Tworzone konstrukcje mogą być płaskie lub trójwymiarowe. Małymi klockami magnetycznymi mogą bawić się dzieci od 3 roku życia. Dla najmłodszych dzieci stworzone zostały specjalne, większe i bezpieczne klocki magnetyczne. Jak bawić się klockami magnetycznymi i jak wybrać odpowiedni zestaw?

Jak układać klocki magnetyczne?

Układanie klocków magnetycznych polega na łączeniu ze sobą namagnesowanych kulek i patyczków. Utrudnieniem zabawy jest fakt, że klocki mogą się odpychać, jeśli dziecko będzie próbowało złączyć je tymi samymi biegunami magnetycznymi. Z klocków można układać prostsze, płaskie budowle - kontury budynków czy figur geometrycznych lub literki i cyferki, które pomogą w nauce. Budowle trójwymiarowe są bardziej skomplikowane, ale dostarczają dzieciom o wiele ciekawszej rozrywki i pomagają im ćwiczyć przestrzenne myślenie. Z niektórych zestawów można ułożyć konkretną budowlę - do zestawu dołączona jest instrukcja wraz z obrazkiem. Z dostępnych w zestawie klocków można oczywiście ułożyć dowolną konstrukcję wedle własnego autorskiego pomysłu, co pozwala dzieciom na ćwiczenie kreatywności. Klocki magnetyczne - konstrukcje, które można z nich budować - to doskonały pomysł na prezent i świetny sposób na zorganizowanie dziecku zajęcia.

Jakie klocki magnetyczne kupić?

Klocki magnetyczne powinny zostać dobrane do wieku dziecka. Maluchy nie powinny bawić się klockami dla starszych dzieci ze względu na niewielkie elementy, które mogą zostać połknięte, a z kolei starsze dzieci nie będą bawiły się klockami dla maluchów z powodu zbyt niskiego poziomu trudności. Klocki magnetyczne kulki oraz klocki magnetyczne kwadraty (a także panele o innych kształtach oraz namagnesowane patyczki) to podstawowe elementy, które wchodzą w skład prawie każdego zestawu. Jakie klocki magnetyczne wybrać więc dla swoich dzieci? Jakie zestawy przeznaczone są dla konkretnych grup wiekowych?

 • Klocki magnetyczne dla niemowląt. Na rynku dostępne są zestawy klocków magnetycznych dla najmłodszych dzieci. Maluchy już od 8 miesiąca życia mogą bawić się klockami magnetycznymi. Dla niemowląt przeznaczone są zestawy zawierające duże klocki, w których magnesy pokryte są bezpiecznym dla dziecka tworzywem.
 • Klocki magnetyczne dla malucha. W tej grupie można umieścić dzieci mniej więcej od pierwszego do drugiego roku życia. Dla nich również producenci przygotowali zestawy klocków. Klocki magnetyczne dla małych dzieci z tego przedziału wiekowego są dość duże, magnesy są pokryte bezpiecznym tworzywem, a poszczególne, duże, namagnesowane elementy dzieci łączą ze sobą budując np. wieże, czy ustawiając namagnesowane zwierzątka na specjalnych podstawkach, na których figurki mogą zostać wprawione w ruch.
 • Klocki magnetyczne dla dwulatka. Dwulatek może bawić się klockami magnetycznymi malucha. Rodzice mogą mu także kupić drewniane klocki konstrukcyjne, które także łączą się ze sobą za pomocą magnesów. Dwulatek nie powinien bawić się klockami przeznaczonymi dla 3 latka, ze względu na małe elementy.
 • Klocki magnetyczne dla 3 latka. Dzieci w tym wieku mają już całkiem spory wybór różnych zestawów klocków magnetycznych. Zestawy klocków dla trzylatków składają się z większej liczby elementów, z których można budować nieskomplikowane konstrukcje. W zestawach jest zazwyczaj od około 40 do 100 elementów.
 • Klocki magnetyczne dla dziewczynek. Niektóre z zestawów dedykowane są dziewczynkom. Czym różnią się od zestawów uniwersalnych i zestawów dla chłopców? W zasadzie to jedyna różnica widoczna jest w kolorze poszczególnych elementów zestawu i dodatkowych paneli. Klocki magnetyczne dla dziewczynki występują przede wszystkim w różowym kolorze.
 • Klocki magnetyczne dla chłopców. W tym przypadku chłopięce klocki magnetyczne zazwyczaj pozwalają na ułożenie kosmicznej bestii czy jakiegoś pojazdu. Klocki magnetyczne dla chłopca można wybrać między innymi z serii Geomag Kor.
 • Klocki magnetyczne neodymowe to kulki magnetyczne. Oprócz kulek w skład zestawu nie wchodzą żadne dodatkowe elementy. Zasada układania klocków neodymowych jest nieco inna niż klasycznych klocków magnetycznych. Klocki neodymowe także mogą się przyciągać i odpychać. Stworzenie konkretnej konstrukcji (przykładowo piramidy lub sześcianu) młodszym dzieciom może sprawić problem. Kilkulatki powinny już sobie poradzić z tym zadaniem. W internecie można znaleźć sporo filmików instruktażowych wyjaśniających zasady układania kulek neodymowych. Jest to bardzo ciekawy sposób na rozwijanie wyobraźni dzieci. Klocki neodymowe cieszą się popularnością także wśród osób dorosłych. Mając kilka zestawów, można zbudować naprawdę imponujące konstrukcje.

Polecane klocki magnetyczne

Na co zwrócić uwagę przy zakupie klocków?

 • Ilość elementów. Im więcej elementów, tym większe i bardziej skomplikowane konstrukcje można stworzyć z jednego zestawu. Popularne zestawy klocków:

Ilość elementów. Im więcej elementów, tym większe i bardziej skomplikowane konstrukcje można stworzyć z jednego zestawu. Popularne zestawy klocków:

 • Klocki magnetyczne 1000 elementów
 • Klocki magnetyczne 800 elementów
 • Klocki magnetyczne 320 elementów
 • Klocki magnetyczne 560 elementów

Inne popularne klocki najczęściej wybierane przez rodziców to:

 • Klocki magnetyczne Magnetix 500 elementów
 • Klocki magnetyczne Magnastix 188 elementów
 • Klocki magnetyczne wielokolorowe 1000 elementów
 • Klocki magnetyczne witka magnetic 250 elementów

Klocki magnetyczne - co jeszcze warto o nich wiedzieć?

 • W czym przechowywać klocki magnetyczne?

Klocki magnetyczne są sprzedawane w pudełku lub w walizce, w których potem można je przechowywać. Niektóre klocki magnetyczne w walizce mają dodatkowo możliwość użycia walizki jako tablicy. Na tablicy można układać różne kształty, literki, cyfry itd. Klocki magnetyczne mogą być także sprzedawane z tablicą.

 • Czy klocki magnetyczne są szkodliwe? 

Znani producenci klocków magnetycznych, tacy jak np. szwajcarska firma Geomag, zapewniają o stuprocentowym bezpieczeństwie produktu. Klocki tych renomowanych marek wykonane są z bezpiecznych dla dzieci materiałów i nie trzeba się obawiać o to, że są one szkodliwe. 

Klocki magnetyczne od ilu lat? 

Klockami magnetycznymi mogą bawić się dzieci już od ósmego miesiąca życia. Dla maluchów dedykowane są specjalne klocki z serii dla dzieci, między innymi klocki magnetyczne Geomag Gbaby. Mają one duże elementy, które zapewniają bezpieczną zabawę. 

 • Klocki magnetyczne gdzie kupić?

Klocki magnetyczne zyskują coraz większą popularność, można więc dostać je w prawie każdym sklepie z zabawkami. W naszym sklepie można znaleźć różne zestawy klocków, przeznaczone dla dzieci w różnym wieku i składające się z różnej ilości elementów.

Klocki magnetyczne jakiej firmy?

Najpopularniejsze i najbardziej znane są klocki magnetyczne szwajcarskiej firmy Geomag. Oprócz niej na rynku istnieje także kilku znanych producentów, którzy mają w swojej ofercie różne zestawy klocków magnetycznych:

 • Magformers
 • Magnastix
 • Xmag
 • Bambino
 • Witka
 • Brio
 • Bornimago
 • Mega Creative

Serie klocków magnetycznych

Producenci stworzyli kilka serii klocków magnetycznych, które charakteryzują się określoną tematyką lub sposobem łączenia klocków. Poszczególne elementy w danej serii są dla niej charakterystyczne. Popularne serie klocków to Gbaby Geomag - seria przeznaczona dla maluchów od 10 miesiąca życia. Klocki magnetyczne duże elementy to znak rozpoznawczy tej serii.

Seria Geomag Kor - to specyficzne klocki magnetyczne kształty których wyróżniają się spośród innych zestawów. Główna konstrukcja tworzona jest wokół jednego, okrągłego magnesu, a ruchome elementy pozwalają na stworzenie wielu kształtów.  

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 03:43
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.