Udostępnij
Skomentuj

Jaki zmiękczacz do wody wybrać? Jaki będzie najlepszy do domu i mieszkania?

Zmiękczacz wody może zmienić Twoje życie na lepsze. Jakie są jego główne zalety? Jak wybrać odpowiedni zmiękczacz?

Jeżeli zależy Ci na wodzie dobrej jakości, warto zastanowić się nad zakupm zmiękczacza. Jak go wybrać?

Centralny zmiękczacz wody do domu – jaki wybrać?

Zacieki, biały osad na naczyniach czy osady z kamienia na armaturze to najczęstsze oznaki problemu, z którym mierzy się wielu z nas. Nadmierna twardość wody wodociągowej w wielu miejscach może wynikać ze składu wody w złożu lub zbiorniku, z którego jest pobierana, ale też z zastosowanej technologii poboru i przesyłu. Znaczenie może mieć nawet materiał, z którego wykonane są magistrale wodociągowe i ich wiek.

Nawet jeśli przy wyborze wody mineralnej do picia kierujesz się zasadą „im więcej minerałów tym lepiej”, to nie dla wszystkich taka woda będzie zdrowa i nie do każdego zastosowania się nada. Pita zbyt często twarda woda może powodować kamicę nerkową. Używana do mycia przyspiesza starzenie skóry i niszczy włosy. Po zmywaniu pozostawia nieprzyjemne, trudne do usunięcia zacieki i osad. Do tego odkłada się w rurach, dając dogodne, porowate miejsce do rozwoju rozmaitym mikrobom.

Nie można też pominąć wpływu twardej wody na smak parzonej przez Ciebie kawy i herbaty, a także gotowanych zup i innych potraw. Nawet gotowanie nie usuwa w pełni z wody śladów chloru. Jego charakterystyczny, nieprzyjemny zapach na pewno znasz. Tak samo jak tworzącą się na powierzchni herbaty i odkładającą na ścianach szklanek i dzbanków „skorupkę” z wapnia.

Problemy te możesz jednak bardzo łatwo rozwiązać, instalując w swoim domu czy mieszkaniu centralny zmiękczacz do wody. Na rynku funkcjonuje kilku renomowanych producentów, oferujących wysokiej jakości, nowoczesne i niezawodne urządzenia z wieloletnią gwarancją. Takimi cechami odznacza się między innymi każdy filtr do wody Aquaphor.

Różnice między centralnym zmiękczaczem a stacją uzdatniania wody

Zakup zmiękczacza może nie być łatwą do podjęcia decyzją, jeśli nigdy dotąd nie miałeś kontaktu z tego typu urządzeniami. Duże możliwości wyboru i szereg suchych parametrów technicznych opisujących każde z urządzeń może przyprawić o ból głowy. Już samo wskazanie modelu może sprawić problemy. Ale nietrudno też o pomyłkę i wybór nieodpowiedniego sprzętu, co narazi Cię na niepotrzebne koszty i stres.

Stacja uzdatniania wody to rozwiązanie do domu jednorodzinnego, którego mieszkańcy korzystają z własnego ujęcia. W takim przypadku wykonać należy badanie wody, które pozwoli dobrać parametry pracy stacji. W pewnym stopniu redukuje ona twardość wody, ale jej głównym zadaniem jest usuwanie stałych osadów, bakterii i mikroorganizmów, które mogą zanieczyszczać ujęcie. Mogą one oczywiście współpracować z centralnym zmiękczaczem, a czasami łączą obie funkcje w jednym urządzeniu.

Mieszkańcy domów i mieszkań podłączonych do instalacji wodociągowej nie muszą się martwić samodzielnym uzdatnianiem wody. Za jej jakość odpowiada lokalne przedsiębiorstwo wodociągowe. Jednak wciąż problemem pozostaje twardość wody i zawartość chloru używanego do przemysłowego uzdatniania. W takim przypadku najlepszym wyborem jest centralny zmiękczacz, montowany za głównym wodomierzem, na przykład filtr do wody ABG.

Polecane zmiękczacze do wody

Czy warto kupić centralny zmiękczacz wody?

Popularna kiedyś reklama tabletek zmiękczających wodę obiecywała dłuższe życie każdej pralki. Dokładnie takie samo jest zadanie centralnego zmiękczacza wody, jednak rozszerza on swoje działanie na cały dom. Dzięki urządzeniu takiemu jak filtr do wody BWT, przez który przepływa woda z przyłącza, która potem jest rozprowadzana do pralki, zmywarki, prysznica i kranów. Nie martw się, jeśli masz w ścianach stare rury. Dystans, jaki pokona nimi woda, jest zbyt mały, by znowu stała się twarda.

Nawet jeśli przyzwyczaiłeś się już do wody z kamieniem, docenisz pozytywny wpływ centralnego zmiękczacza. Na zawsze pożegnasz brązowy czy biały osad na naczyniach, problemem przestaną być osady z kamienia na armaturze i zacieki. Miększa woda oznacza też dłuższą bezawaryjną pracę wszystkich pobierających ją urządzeń domowych. Co więcej, nadmiar kamienia przestanie przesuszać Twoje włosy i skórę a ciepłe napoje i gotowane dania utracą nieprzyjemny posmak.

Jeżeli nie należysz do wąskiego grona szczęśliwców, którym z kranów płynie idealnej jakości woda, centralny zmiękczacz jest rozwiązaniem dla Ciebie. Poprawisz tym samym jakość życia wszystkich domowników. Możesz nawet w ten sposób obniżyć część swoich rachunków, gdyż odkamieniona woda ma niższe ciepło właściwe niż twarda. Oznacza to, że do jej podgrzania zużyjesz znacznie mniej energii, a to wprost przekłada się na pracę wodnego ogrzewania podłogowego, czajnika, kuchenki, zmywarki i pralki.

A skoro wspomniana została już pralka – minerały zawarte w twardej wodzie reagują z mydłem, tworząc nierozpuszczalne osady i redukując pianę. Oznacza to mniej dokładne pranie i płukanie. Powoduje też powstawanie osadów na Twoich ulubionych ubraniach. Temu samemu procesowi podlegają tabletki do zmywarki, płyny do naczyń, szampony i inne detergenty. Na szczęście twardość wody wodociągowej możesz obniżyć stosując na przykład filtr do wody Onnline.

Jak dobrać zmiękczacz wody do swoich potrzeb?

Polecane zmiękczacze zbudowane są zwykle z wykorzystaniem żywicy jonowymiennej. Przepuszczenie przez nią wody pozwala na pozbycie się jonów wapnia i magnezu, które w głównej mierze odpowiadają za twardość wody. W zależności od obciążenia raz na kilka lub kilkanaście dni zmiękczacz przeprowadza regenerację filtra poprzez wypłukanie go solanką. Do takich urządzeń należy między innymi filtr do wody BGW.

Instalacja zmiękczacza może być zadaniem dość wymagającym. Na szczęście większość sprzedawców oferuje możliwość instalacji i konfiguracji urządzenia w Twoim domu. Gdy to już będziesz miał za sobą, zaskoczy Cię jego łatwa obsługa, sprowadzająca się do uzupełnienia raz na jakiś czas soli zmiękczającej. W zależności od tego, jaka jest pojemność zbiornika na sól Twojego filtra, czynność tę możesz wykonywać nawet raz na kilka miesięcy.

Ale jaki najlepszy zmiękczacz możesz dobrać do swoich potrzeb? Zależy to od kilku czynników. Liczba mieszkańców domu wprost przekłada się na zużycie wody. Na tej podstawie oszacujesz potrzebną pojemność zbiornika. Dla mniejszych rodzin wystarczające będzie 10-15 l. Zmiękczacz tych rozmiarów bez trudu zmieścisz choćby w szafce kuchennej. Przy większej liczbie domowników konieczna będzie inwestycja w urządzenie z odpowiednio większym zbiornikiem, na przykład filtr do wody Dafi.

Ilość złoża w urządzeniu jest istotnym parametrem wpływającym na częstość wykonywania jego automatycznej regeneracji. W tym zakresie jednak nie musisz być ekspertem, zwykle jest ona dobrana przez producenta odpowiednio do pojemności zbiornika. Zwróć jednak uwagę na wydajność filtra. Zwykle wyraża się ją w m3/h lub l/min. Przy jednoczesnym poborze wody przez pralkę, zmywarkę i prysznic może dojść do przekroczenia wydajności filtra, co skutkuje chwilowo obniżonym stopniem zmiękczania.

Odpowiednio dobrana głowica sterująca może jeszcze bardziej ułatwić obsługę zmiękczacza. Nie każdy typ głowicy ma te same możliwości, część z nich pozwala jedynie na podejrzenie parametrów pracy urządzenia. Inne mogą umożliwiać elektroniczne sterowanie ustawieniami, zmianę trybów pracy czy uruchomienie tak zwanego bypassu. Umożliwia on mieszanie wody twardej z miękką, jeżeli taka bardziej Ci odpowiada, a także demontaż filtra bez odcinania dopływu wody do budynku, na przykład na czas remontu.

Wydajność i koszty użytkowania zmiękczacza do twardej wody

Niska cena zmiękczacza wody, jak zresztą w przypadku większości urządzeń, może być zwodnicza. Najlepsze opinie mają urządzenia z zakresu od tysiąca do czterech tysięcy złotych, do których należy filtr do wody Aquaphor. Cena zależy w dużej mierze od pojemności zbiornika i wydajności urządzenia, ale też od zastosowanych technologii, które w dłuższej perspektywie mogą znacząco przełożyć się na jego koszt eksploatacji.

Jednym z takich czynników, na który musisz zwrócić uwagę, wybierając filtr wody, jest rodzaj zastosowanego złoża. Znajdująca się w nim żywica jonowymienna może być poli- lub monosferyczna. Oznacza to różny lub jednolity rozmiar cząsteczek filtrujących. Lepszym wyborem jest drugi rodzaj. Żywica monosferyczna cechuje się wydłużoną żywotnością, łatwiejszą regeneracją i dokładniejszym oczyszczaniem przepływającej wody.

Koszt eksploatacji zmiękczacza może też pomóc zredukować odpowiednio dobrana głowica sterująca. Te bardziej rozbudowane pozwolą Ci sterować stopniem zmiękczenia wody w zależności od chwilowych potrzeb lub dokładne dobranie parametrów pracy w zależności od jakości wody i liczby domowników. Możesz też ręcznie ustalić preferowany czas i częstotliwość regeneracji złoża.

Dzięki miękkiej wodzie zaoszczędzisz na kosztach energii, ponieważ jej podgrzanie jest łatwiejsze niż wody twardej. Oszczędności znajdziesz też w dłuższej, niezawodnej pracy sprzętów AGD, mniejszym zużyciu detergentów i środków czystości, a nawet w lepszej trwałości ubrań. Dokładne wartości są niestety trudne do oszacowania i mogą się różnić w zależności od jakości wody, którą posiadasz już teraz.

Pewną alternatywą dla dużych i stosunkowo kosztownych zmiękczaczy mogą stanowić mniejsze filtry osmozy. Posiadają one wymienne wkłady do filtrów do wody o trwałości do kilku miesięcy i zwykle montowane są na dopływie do kuchennego kranu. Rezultatem ich pracy również jest zmiękczona i oczyszczona woda, więc mogą one być dla Ciebie dobrym wyborem na początek.

Jeżeli i to Cię w pełni nie przekonuje, zainwestuj w tester twardości. Nie kosztuje wiele, a dowiesz się dzięki niemu, czy zmiękczacz jest Ci w ogóle potrzebny, czy może masz szczęście dostawać doskonałą wodę z wodociągu. A jeżeli interesują Cię dodatkowe akcesoria do filtrów do wody, sprawdź testery czystości wody i pH, liczniki przepływu wody oraz ciśnieniomierze, które pozwolą Ci na bieżąco monitorować jakość wody w Twoim domu.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 10:25
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.