Jaki wybrać wentylator ścienny?
Spis treści:
Do czego służy wentylator ścienny?
Wentylatory ścienne – a także sufitowe – są elementami wentylacji miejscowej. Służą głównie do zwiększenia wydajności naturalnej cyrkulacji powietrza, w celu usunięcia zanieczyszczeń, wilgoci, brzydkich zapachów, choć mogą pełnić bardziej specjalistyczne funkcje, w zależności od przeznaczenia. Mogą być stosowane zarówno jako nawiew, jak i wywiew w instalacji wentylacyjnej. Ich obudowa – okrągła lub kwadratowa – umożliwia montaż w dowolnym kanale wentylacyjnym.
Nieodpowiednia wentylacja pomieszczenia niesie ze sobą poważne konsekwencje, zarówno zdrowotne, jak i fizyczne dla samego pomieszczenia czy budynku. Pleśń, osadzająca się nadmiernie para wodna, pęcznienie i pękanie ścian, rdza na elementach metalowych to tylko niektóre ze skutków, jakie może wywoływać nieprawidłowa cyrkulacja powietrza. Z kolei osoby przebywające w takich pomieszczeniach często mogą zapadać na choroby układu oddechowego, odczuwać podrażnienia błon śluzowych, bóle głowy, zmęczenie oraz mogą nabawić się alergii. Nie zawsze takie objawy kojarzy się z nieprawidłową wentylacją, a tymczasem coraz częściej to właśnie ona jest przyczyną przewlekłych problemów zdrowotnych. Dlatego – najlepiej jeszcze zanim odczuje się przykre dolegliwości – zadbać o prawidłową wentylację w pomieszczeniu. Dotyczy to zarówno budynków mieszkalnych, jaki użyteczności publicznej czy przemysłowych.
Polecane wentylatory
Przeznaczenie i rodzaje wentylatorów ściennych
Najpopularniejszym rodzajem jest wentylator osiowy ścienny. Wirnik jest umieszczony na osi, ruch powietrza odbywa się wzdłuż niej, umożliwiając nawiew lub wywiew powietrza. Są także wentylatory promieniowe – tutaj ruch powietrza odbywa się prostopadle do osi, na której zamontowany jest wirnik. Sprawdzają się wtedy, jeśli trzeba przetłoczyć powietrze na większa odległość (a więc odpowiednio kanał wentylacyjny musi być większy niż standardowa ściana). Z kolei jeśli chodzi o przeznaczenie i zakres pracy, jaki wykonują wentylatory, warto wspomnieć o kilku rodzajach.
- Wentylator wyciągowy ścienny – jego praca polega na wysysaniu powietrza z budynku na zewnątrz. Wentylatory ścienne wyciągowe sprawdzają się niemal w każdym pomieszczeniu, od kuchni, po łazienkę, i zresztą tam są najczęściej stosowane. Doskonale radzą sobie z regulacją poziomu wilgotności i usuwaniem zapachów. Warto jednak wiedzieć, że tego typu urządzenie, kiedy jest wyłączone, znacznie utrudnia całkowicie grawitacyjny przepływ powietrza, co w niektórych przypadkach może być utrudnieniem. Wentylatory wyciągowe ścienne mogą posiadać dodatkowe funkcje, takie jak timer, czujnik ruchu czy wilgoci.
- Wentylator ścienny wywiewny – to także wentylator mechaniczny, w którym ruch powietrza wymuszony przez wentylator. Oprócz niego, niezbędne są także nawiewniki przez które powietrze napływa do pomieszczenia, oraz kratki wentylacyjne, przez które powietrze dostaje się do wentylatora i jest wyrzucane na zewnątrz, jednocześnie wymuszając kolejny nawiew czystego powietrza. Taki rodzaj wentylacji jest stosunkowo tani zarówno w montażu, jak i eksploatacji (wszystko zależy od rodzaju i cech użytych produktów), a przede wszystkim skuteczny niezależnie od pory roku i panujących warunków atmosferycznych. Sprawdzają się zarówno w mieszkaniach, jak i domach.
- Jeśli chodzi o wentylator ścienny łazienkowy, dobrze jest wykorzystywać takie produkty, które posiadają więcej funkcji, np. czujkę wilgoci. Po ustawieniu odpowiednich parametrów, wentylator włączy się sam, kiedy wilgotność w łazience osiągnie określony poziom. Może działać także pod wpływem ruchu, za każdym razem, kiedy użytkownik będzie korzystał z pomieszczenia.
Jaki wentylator wykorzystać w przemyśle?
Wentylatory ścienne przemysłowe służą nie tylko wentylacji, rozumianej jako wymiana powietrza w pomieszczeniu, ale powinny także separować z niego szkodliwe pyły czy gazy. Stąd też zarówno ich wydajność, jak i moc oraz sprawność muszą być na najwyższym poziomie i gwarantować niezawodność. Wykorzystuje się różne rodzaje wentylatorów, które różnią się od siebie konstrukcją i zastosowaniem – wszystko zależy od obiektu, w którym mają zostać zamontowane oraz cech otoczenia i środowiska pracy danego miejsca. Wentylator ścienny przemysłowy może mieć konstrukcję osiową lub promieniową, a tworzywa, z jakich jest zrobiony, też poniekąd są zależne od miejsca pracy – niektóre muszą być odporne na wysoka temperaturę czy nastawione na nieprzerwaną pracę, a więc wyjątkowo wytrzymałe. Nieco rzadziej wykorzystuje się wentylatory mobilne, podłogowe, raczej w przypadku lekkich przemysłów czy w budynkach biurowych.
Wentylator ścienny powinien być uwzględniony w każdym budynku, a szczególnie w takich pomieszczeniach, jak kuchnia czy łazienka. Mnogość rodzajów, a czasem także funkcji, pozwala na wybór odpowiednio dopasowanego do potrzeb i wymogów urządzenia, które w znaczący sposób wpłynie tak na jakość powietrza, jak i dobry stan pomieszczenia. Warto sprawdzać opinie użytkowników i fora tematyczne, by dowiedzieć się jak najwięcej o tych prostych, a zarazem niezbędnych urządzeniach.
Komentarze (0)