Udostępnij
Skomentuj

Jaki wioślarz do ćwiczeń wybrać? Który będzie najlepszy?

Spośród urządzeń do treningu ogólnorozwojowego, chętnie wybierany jest wioślarz. Sprawdź, jaki model kupić.

Sprzęt występuje na rynku w co najmniej kilku odmianach, zróżnicowanych pod względem budowy, jak również obsługiwanych funkcji. Z tego względu swoje modele znaleźć powinni nie tylko sportowcy, ale też osoby chcące wprowadzić do swojego życia nieco ruchu.

Polecane wioślarze

Wskazujemy najlepsze wioślarze do ćwiczeń

Wioślarz (często określany też jako trenażer i ergometr wioślarski) powinien zadowolić te osoby, które poszukują urządzenia do treningu zarówno dolnych, jak i górnych partii ciała. Urządzenie aktywuje niemal wszystkie mięśnie, dlatego pozwoli na ich wzmocnienie oraz spalenie nadmiernej tkanki tłuszczowej. Wynika to oczywiście z jego budowy i sposobu użycia. Wioślarz składa się z następujących elementów:

 • ruchome siedzisko,
 • szyna – to po niej porusza się siedzisko,
 • naciąg z uchwytem – dzięki niemu wprawiamy w ruch siedzisko,
 • system hamowania – generuje opór podczas treningu.

Jak można się domyślić, całość imituje ruchy, jakie wykonujemy podczas wiosłowania na prawdziwej łódce. I choć najważniejsze będą tu mięśnie rąk, trenażer doskonale sprawdza się do tak zwanego treningu ogólnorozwojowego, polecanego także wówczas, gdy chcecie schudnąć.

Tego typu wiosła do ćwiczeń często występują w wersjach domowych. Ich wymiary nie są tak duże, jak w przypadku urządzeń stosowanych w siłowaniach i klubach fitness. Nie oznacza to jednak, że takie wioślarze nie potrafią być rozbudowane. Wręcz przeciwnie.

Urządzenia oferowane w sklepach są niezwykle zróżnicowane – zarówno pod względem budowy, jak i parametrów technicznych. Z tego względu przed dokonaniem wyboru warto przeprowadzić analizę dostępnych rozwiązań. W przeciwnym wypadku łatwo jest popełnić błąd i kupić coś, co w żaden sposób nie będzie spełniało podstawowych kryteriów. W rezultacie, taki ergometr wioślarski wyląduje w szafie, w piwnicy lub na strychu.

Wioślarz magnetyczny czy hydrauliczny?

W przypadku tego typu urządzeń treningowych zdecydowanie najważniejszy jest system, który generuje opór podczas ćwiczeń. To od niego zależy bowiem, jak intensywny będzie trening i czy możliwe będzie łatwe dostosowanie sprzętu do własnych potrzeb. Obecnie największą popularnością cieszą się dwie grupy trenażerów.

 • Wioślarz hydrauliczny (mechaniczny) – proste urządzenie, które jest wyposażane w tłoki poruszające się podczas ćwiczeń. To one generują opór. Choć wioślarze hydrauliczne powinny okazać się wystarczające dla początkujących, bardziej zaawansowani użytkownicy zwrócą uwagę na jego ograniczenia. Te zaś związane są z regulacją obciążenia. Wioślarz mechaniczny nie pozwoli na dokładne dostosowanie oporu, dlatego w przypadku zróżnicowanego planu treningowe może nie spełniać swoich funkcji.
 • Wioślarz magnetycznyzdecydowanie bardziej rozbudowany sprzęt, który jest wyposażony w specjalne hamulce magnetyczne. Najważniejsze jest jednak to, że trenażer gwarantuje precyzyjną regulację obciążenia, dzięki której użytkownik ma pełną kontrolę nad tym, jak ćwiczy. Z tego też względu zalecany jest głównie osobom, którym zależy na możliwości łatwej zmiany obciążenia. Warto przy okazji podkreślić, że ergometr magnetyczny wyróżnia się dość cichą pracą. Jacy producenci posiadają w swoich ofertach podobne sprzęty? Popularnością cieszy się między innymi wioślarz Kettler, korzystając z magnetycznego systemu oporu.

Skoro oba urządzenia zostały już scharakteryzowane, możemy odpowiedzieć na pytanie najważniejsze – wioślarz magnetyczny czy hydrauliczny? Jeśli nie zależy Wam na rozbudowanym planie treningowym, zmienianym w zależności od konkretnych celów, i chcecie po prostu kupić sprzęt, który rozrusza Wasze mięśnie, wystarczający okaże się wioślarz mechaniczny. Nie jest to sprzęt specjalnie zaawansowany, jednak w przypadku podstawowych ćwiczeń odnajdzie się bardzo dobrze.

Wioślarz magnetyczny jest natomiast zalecany bardziej doświadczonym użytkownikom, którzy są obeznani z trenażerami lub chcą skorzystać z wygodnego systemu regulacji.

To jednak nie koniec. Na rynku znajdują się jeszcze dwa inne modele ergometru, które jednak najczęściej znaleźć można w kategorii sprzętów półprofesjonalnych i profesjonalnych. Będzie to wioślarz wodny, który jest wyposażony w zbiorniki z wodą odpowiedzialne za opór, jak również wioślarz powietrzny, zapewniający bardzo cichą pracę i rozbudowane funkcje dodatkowe.

Jaki wioślarz do domu kupić? Na co zwrócić uwagę?

Poszczególne kategorie ergometrów różnią się dość znacznie. Każdy system oporu znajduje swoich zwolenników i przeciwników. Niezależnie jednak od zastosowanych mechanizmów, przed dokonaniem zakupu warto sprawdzić jeszcze poszczególne parametry techniczne. Dzięki temu będziemy w stanie dopasować sprzęt do własnych potrzeb i możliwości. Poniżej przedstawiamy najważniejsze kwestie, które nie powinny ujść Waszej uwadze.

 • Wymiary – jak już wspomnieliśmy, domowe wioślarze do ćwiczeń wyróżniają się przeważnie kompaktowymi wymiarami, dzięki którym z łatwością zmieszczą się w domu jednorodzinnym, a także mieszkaniu. Mimo wszystko warto sprawdzić ich długość, by upewnić się, czy podczas ćwiczeń w konkretnym pomieszczeniu będziecie mogli liczyć na pełen zakres ruchu. Znaczenie może mieć również waga urządzenia. Zwłaszcza wówczas, gdy wioślarz domowy będzie często przenoszony z miejsca na miejsce.
 • Maksymalna waga użytkownika – każdy wioślarz ma swoje limity, także te związane z obciążeniem generowanym przez osobę ćwiczącą. W sklepie znajdziecie modele, które są w stanie wytrzymać ciężar od 100 do nawet 180 kilogramów.
 • Wyposażenie – poza systemem generowania oporu, w dostępnych wioślarzach warto szukać komputera z wyświetlaczem. Gwarantuje on bowiem dostęp do wielu przydatnych funkcji (ich omówieniem zajmiemy się za chwilę). Wioślarz do ćwiczeń może korzystać również z łączności bezprzewodowej. Wioślarz Bluetooth to sprzęt pozwalający na sparowanie go z urządzeniami mobilnymi, na których zainstalowane zostały dedykowane aplikacje treningowe. Zapewniają one między innymi dostęp do danych historycznych.
 • Funkcje komputera – kwestia zdecydowanie najważniejsza dla wszystkich osób, które determinują wybór wioślarza od dostępnych funkcji dodatkowych. Jeśli został wyposażony w komputer, zyskać możecie między innymi dostęp do pomiarów aktywności. Wioślarz mierzy na przykład wydatek energetyczny podczas ćwiczeń, czas, pokonany dystans czy chociażby liczbę pociągnięć wiosłami. Zaawansowane wioślarze dysponują nawet wbudowanymi pulsometrami.

Do tego dojść mogą również wbudowane programy treningowe, dostosowane pod względem generowanego obciążenia. Wystarczy wskazać jeden z nich, a sprzęt samoistnie zmieni swoje parametry.

Jeśli nie jesteście do końca pewni, jaki sprzęt wybrać, zwróćcie uwagę na opinie. Wioślarze oceniane są najczęściej pod względem solidności wykonania, a także sprawności działania. Analiza komentarzy pozwoli wykryć ewentualne mankamenty jeszcze przed zakupem.

Oczywiście nie należy zapominać też o samej konstrukcji sprzętu, która powinna zostać wykonana z wytrzymałych materiałów, zapewniających żywotność na wiele lat. Jeśli zamierzacie sprzęt chować między sesjami, celujcie w wioślarze składane.

Ile kosztuje wioślarz do ćwiczeń?

Kryterium ceny jest niezwykle ważne. Zwłaszcza dla osób, które kupują ergometr do domu. Jak nietrudno się domyślić, najtańsze będą wioślarze hydrauliczne. Modele pozbawione komputera zakupicie już za około 500-600 złotych. Będzie to dobry wybór, jeśli nie zależy Wam na opcjach regulacji obciążenia i funkcjach dodatkowych.

Jeśli jest inaczej, powinniście rozglądać się za wioślarzami magnetycznymi, jak również za sprzętami z komputerami. Ich ceny rozpoczynają się od około tysiąca złotych, a kończą się na 8-10 tysiącach złotych. Jacy producenci cieszą się obecnie uznaniem. Polecić można między innymi wioślarze Zipro, BH Fitness, Kettler, NORDICTRACK oraz Tunturi.

Wioślarz – jakie mięśnie pracują?

Do czynienia mamy z bardzo uniwersalnym sprzętem, który dobrze nadaje się do treningu aerobowego i wzmacniającego. Pozwoli on zrzucić zbędne kilogramy, poprawić kondycję, zwiększyć wydolność organizmu, a także usprawnić wiele procesów zachodzących w ciele (np. pracę układu krążenia).

Biorąc pod uwagę konstrukcję sprzętu oraz sposób użycia, wioślarz okaże się dobrym wyborem do wzmocnienia wszystkich mięśni. Podczas ćwiczeń szczególnie intensywnie pracują jednak mięśnie:

 • ramion,
 • pleców,
 • brzucha.

Jak ćwiczyć na wioślarzu? Przede wszystkim regularnie. Na początek warto postawić na 2-3 sesje w tygodniu, trwające około 45 minut. Jest to najlepsza recepta na zbędne kilogramy. Obciążenie należy dostosowywać do swoich aktualnych możliwości. Nadmierny wysiłek może okazać się bowiem bardzo groźny – nie warto ryzykować kontuzji, która wyeliminuje Was na dłuższy czas.

Oczywiście wpływ na efekty treningu ma również rodzaj zakupionego sprzętu. Jeśli weźmiecie pod uwagę wszystkie kwestie poruszone powyżej, na pewno znajdziecie ergometr, który spełni Wasze wymagania.

Udostępnij
5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 13:48
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.