Udostępnij
Skomentuj

Jaki telewizor do PS5 kupić? Polecane modele telewizorów

Najnowsza konsola piątej generacji od PlayStation wymaga podłączenia pod TV o odpowiedniej rozdzielczości.

Zakup nowej PlayStation 5 to stosunkowo spory wydatek, ale korzyści, jakie oferuje konsola piątej generacji, w postaci m.in. odświeżania na poziomie 120Hz i jakości obrazu 8K, wydają się motywować narzuconą cenę. Jako przyszły posiadacz urządzenia musisz jednak zdawać sobie sprawę z tego, że PS5 ma zupełnie inne, o wiele wyższe wymagania co do telewizora. Model, który nie jest w stanie obsłużyć rozdzielczości 4K, się tutaj nie sprawdzi. Telewizor do PS5 musi spełniać szereg funkcji, bez których gra na konsoli piątej generacji będzie niemożliwa. Jaki telewizor kupić?

Jaki telewizor do PS5 wybrać?

Przede wszystkim musi być to telewizor smart tv. Co oznacza to w praktyce? W ten sposób określa się odbiorniki telewizyjne posiadające więcej funkcji, niż tylko odtwarzanie dźwięku i wyświetlanie obrazu. Wśród cech tego typu telewizorów są szybki i wydajny procesor, pamięć wewnętrzna, łączność bezprzewodowa Wi-Fi i Bluetooth oraz własny system operacyjny. Urządzenie to pozwala surfować po sieci oraz przesyłać obraz na duży ekran bezpośrednio z innych sprzętów, np. z konsoli. Doskonałym przykładem jest telewizor Sony Bravia, dedykowany pod konsole PlayStation czy telewizory LG.

O ile konsole PS poprzednich generacji nie miały tak wysokich wymagań co do monitora i wystarczał im telewizor 32 cale (dotychczas sporą popularnością cieszył się Samsung 32 cale o zakrzywionej linii), o tyle PS5 ma już precyzyjnie określone parametry ekranu, których nie sposób pominąć. Jeśli chcesz w ogóle odpalić konsolę, musisz najpierw znaleźć odpowiedni model tv, do którego ją podepniesz. Przy rozdzielczości niższej niż 4K możesz odpuścić grę na najnowszym urządzeniu od Sony. Nastaw się więc na spore zmiany w swoim salonie lub pokoju gier. A także na porządne odchudzenie portfela.

Zarówno sama konsola, jak i odpowiednio dopasowany do niej telewizor, nie należą do sprzętów tanich. Musisz bowiem wiedzieć, że do PS5 najlepszy będzie telewizor 4k lub telewizor 8k. O ile te pierwsze to koszt kilku tysięcy złotych, o tyle za jakość 8K zapłacisz już powyżej 10 tysięcy złotych, z tym że PS5 obecnie nie zdoła wykorzystać pełni potencjału 8K w grach. Jest to raczej zakup z myślą o niedalekiej przyszłości. Jeśli więc szukasz nieco tańszej alternatywy, która i tak da ogrom wizualnych możliwości i niepowtarzalne wrażenia z gry, warto prześledzić modele telewizorów 4K.

Polecane konsole PlayStation

Parametry telewizora do PS5

Aby zrozumieć, po co Ci telewizor 4K (taki jak np. telewizor Samsung LED 4K), powinieneś najpierw zapoznać się ze specyfikacją samej konsoli. PS5, jak zresztą sam telewizor, posłuży Ci na kolejnych kilka lat, wszak PlayStation wypuszcza kolejne modele średnio co dekadę. Możesz więc założyć, że przez kolejnych 10 lat będziesz mógł uczestniczyć w rozgrywkach na najwyższym poziomie. A wszystko to dzięki procesorowi własnego projektu załogi Sony, czyli 8-rdzeniowego AMD Zen 2 z 16 wątkami, taktowaniu zegarów na poziomie 3,5 GHz i wreszcie pamięci RAM wynoszącej aż 16 GB GDDR6 14 Gbps, o przepustowości 448 GB/s.

By obsłużyć takie parametry, telewizor do PlayStation powinien mieć nie tylko niski input lag, czyli opóźnienia reakcji pomiędzy tym, co przetwarza konsola, a co jest wyświetlane na ekranie i pełne wsparcie dla 4K UltraHD, a co za tym idzie rozdzielczość 3840 na 2160 pikseli, a także pokrycie szerokiej palety barw oraz poziom jasności efektu HDR. By jednak wykorzystać w pełni jej potencjał, nie wystarczy tradycyjne złącze HDMI. Ekran musi być wyposażony w port HDMI 2.1. To zupełnie nowa generacja, która daje Ci m.in. możliwość gry ze zmienną częstotliwością odświeżania.

Polecane telewizory do PlayStation 5

HDMI 2.1 obsługuje zarówno transmisję rozdzielczości 4K z 120 klatkami na sekundę, jak i 8K z 60 klatkami na sekundę (np. telewizor Samsung QLED). A na tym nie kończą się jego możliwości, gdyż jest w stanie wspierać także rozdzielczość 10K (format 21:9). HDMI 2.1 umożliwia też korzystanie z funkcji ALLM (Auto Low Latency Mode), która automatycznie przełącza telewizora w tryb gry z redukcją opóźnień. Ponadto wprowadza protokół przesyłania dźwięku HDMI eARC. Oznacza to, że za pomocą jednego kabla HDMI podłączasz system audio, by telewizor przekazywał dźwięk wszystkim innym podłączonym pod niego sprzętom.

Bardzo ważną, szczególnie dla graczy, technologią obsługiwaną przez HDMI 2.1., jest Variable Refresh Rate, który eliminuje efekt rozrywania ramek obrazu, kiedy podczas gry pojawia się problem z zapewnieniem stałej płynności. FreeSync sprawia, że poczucie "rwania" ruchów postaci sterowanej przez nas w grze znika. Daje Ci to większy komfort rozgrywki. Nie zapominaj także o Quick Media Switching (QMS), dzięki któremu nie doświadczysz efektu czarnego, migającego obrazu przy przełączaniu się między urządzeniami. Telewizor 55 cali z tymi opcjami daje naprawdę nieziemskie efekty.

Telewizor do PlayStation – 4k czy 8k?

Jak zostało to już wspomniane, telewizory, które obsługują PS5, muszą być w stanie śmigać w rozdzielczości 4K lub 8K. Tylko dzięki temu jesteś w stanie wykorzystać potencjał konsoli. Wybierając sprzęty 4K, z pewnością sporo zaoszczędzisz, w porównaniu z opcją 8K. Nie obejrzysz jednak na nim filmów Blu-ray w rozdzielczości 7680 × 4320 pikseli, a jedynie w sporo niższej rozdzielczości 4096 × 2160 pikseli. Nie oznacza to jednak, że zawiedziesz się podczas gry. Telewizor 8K pozwoli na odtwarzanie filmów Blu-ray, ale w grach otrzymasz już maksymalnie jakość Ultra HD 4K.

Okazuje się, że najlepszym odbiornikiem jest obecnie telewizor 55 cali 4K. Starsze urządzenia umożliwiają Ci korzystanie z PS5, jednak to, co ujrzysz na ekranie, z pewnością wywoła zawód. 4K daje Ci rozdzielczość 3840 × 2160 pikseli, podczas gdy starsze wersje telewizorów oferują zaledwie 1920 × 1080 pikseli. To ogromna przepaść, widoczna nawet gołym okiem. Ponadto funkcje takie jak High Dynamic Range, Quick Frame Transport oraz niski Input lag, które uzyskujesz przy zastosowaniu HDMI 2.1., powodują, że wspinasz się na najwyższy poziom rozgrywki, z której nie warto rezygnować.

Sporo zależy też od ulokowania odbiornika. Telewizor na ścianie da nieco inne efekty, niż stojący. Wydaje się bez znaczenia? Niekoniecznie. Ludzkie oko gra przecież pierwsze skrzypce, a jako narząd analogowy nie posiada rozdzielczości. Oznacza to, że im większy dystans od obserwowanego obszaru, tym mniej detali dostrzegasz. Jaki zatem odbiornik 4K wybrać: telewizor 50 cali, telewizor 60 cali, telewizor 70 cali czy telewizor 75 cali? Wszystko zależy od tego, jak daleko od tv stoi Twoja kanapa czy fotel.

Mając do czynienia z telewizorem o rozdzielczości Full HD, przeliczaj odległość 4,2 cm na cal, zaś przy ekranach 4K jest to 2,1 cm na cal. Główna zasada brzmi: im wyższa rozdzielczość ekranu, tym bliżej Ciebie powinien stać telewizor o tej samej przekątnej. W przypadku telewizora 4K odległość ma kluczowe znaczenie. Jeśli będziesz znajdować się zbyt daleko od niego, nie dostrzeżesz różnicy pomiędzy Full HD a UHD. Musisz więc znajdować się dość blisko odbiornika, by zauważyć wyższą rozdzielczość ekranu, a co za tym idzie, obraz lepszej jakości.

W przypadku 4K poszukiwania należy rozpocząć od przekątnej 55 cali. Jednak nadal wiele osób wybiera telewizory 50-calowe. Trzymając się ściśle zasad, dla telewizora 50-calowego odległość między nim a siedziskiem powinna wynosić od 1,05 do 2,01 metra, dla telewizora 55-calowego (np. telewizor samsung 55 cali 4K) będzie to od 1,16 do 2,31 metra, zaś dla modelu 65-calowego odległość od 1,37 do 2,73 metra.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 12:46
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.