Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Jaki stolik dla dziecka wybrać? Jak dobrać dla chłopca i dziewczynki?

Dzieci potrzebują do zabawy dużo miejsca. Przygotowanie im specjalnego kącika ze stolikiem pozwoli na lepsze utrzymanie porządku

Jaki stolik dla dziecka?

  • Stolik plastikowy. Najprostszy, klasyczny stolik, dostępny w wielu kolorach. Łatwy w czyszczeniu oraz niedrogi.
  • Drewniany stolik dla dzieci jest droższy niż plastikowy, ale bardziej trwały. Trudniej go jednak wyczyścić. Do czyszczenia drewnianego stołu trzeba kupić specjalne środki. Drewniane stoliki mogą być rzeźbione i ręcznie malowane lub mieć naklejone kolorowe aplikacje przedstawiające ulubionych dziecięcych bohaterów lub zwierzątka. Do kompletu często dodawane są rzeźbione krzesełka.
  • Stoliki edukacyjne mają na celu zapewnienie dzieciom rozrywki, która oprócz świetnej zabawy, będzie także dostarczać dzieciom wiedzy. Stolik interaktywny może być kupiony dzieciom od 6 miesiąca życia. Na stoliku znajdują się różne gry i zabawy. Dla najmłodszych są to przeważnie klocki, kolorowe obrazki, przyciski, które uruchamiają różne dźwięki i melodyjki stymulujące wzrok i słuch dziecka.
  • Stoliki wielofunkcyjne spełniają kilka zadań. Dzieci używają ich jak zwykłych stolików. Oprócz tego stolik wielofunkcyjny jest także interaktywny. Dziecko może bawić się w różne gry i zabawy, poznawać cyfry i alfabet, pierwsze angielskie słowa, dźwięki wydawane przez różne zwierzęta, odsłuchiwać wgrane melodie. Takie stoliki mają bardzo dużo przycisków, pokręteł i różnych kolorowych elementów, dzięki czemu dzieci ciągle mogą odkrywać coś nowego podczas zabawy. Niektóre wielofunkcyjne stoliki mają szuflady i schowki, w których dzieci mogą przechowywać swoje zabawki.
  • Stolik regulowany. Można w nim regulować wysokość nóżek albo stopień nachylenia blatu.

Stolik dla dziecka z krzesełkiem

Do stolików często dołączane są krzesełka utrzymane w tej samej kolorystyce, co stolik. Niektóre stoliki, tak jak stolik z tablicą, są na stałe połączone z krzesełkiem - dziecko siada na mini krzesełku/ławie i maluje po tablicy, która stanowi blat stołu. Bez problemu można także zakupić zestawy – stoliczek z krzesełkiem lub też, co może być ciekawym rozwiązaniem dla rodzeństwa – stoliczek z krzesełkami. Jest to idealne rozwiązanie, jeśli chce się maluchowi stworzyć własny kąt do zabaw takich jak rysowanie czy lepienie z plasteliny.

Stoliczek i krzesełka można także bez problemu przenosić do innego pomieszczenia, np. by stworzyć dzieciom kącik do jedzenia podczas urodzinowej imprezy. Takie mebelki pomagają dziecku także nauczyć się dbałości o porządek i poprawnej postawy podczas siedzenia przy stole. Łatwo może się nauczyć zasuwać za sobą krzesełko oraz poprawnie siedzieć przy stole, w wyprostowanej pozycji i w odpowiedniej odległości. Nawet, jeśli wcześniej zakupiło się drewniany stolik, nie ma problemu, by dokupić do niego krzesełka plastikowe dla dzieci – z pewnością będą lżejsze i wygodniejsze w użyciu. Warto jednak pamiętać, że na stoliczek i krzesełka potrzeba trochę miejsca, by Maluch mógł wygodnie z nich korzystać i w pełni wykorzystać.

Jakie krzesełko do stolika?

Jeśli rodzice kupili dziecku sam stolik, to trzeba do niego jeszcze dobrać odpowiednie krzesełka. Muszą one być dopasowane do wagi i wzrostu dziecka oraz dobrze wyprofilowane. Ważne jest także, by wysokość krzesełka była odpowiednio dopasowana do wysokości stołu, by dziecko nie musiał się pochylać nad stołem i swobodnie mogło się do niego przysunąć lub odsunąć. Przy stoliku dziecko może spędzać dużo czasu, więc krzesełko do stolika powinno być wygodne.

Meble dla dzieci mają często zaokrąglone brzegi, co ma na celu zwiększenie bezpieczeństwa podczas zabawy. Krzesełka dla dzieci mogą być drewniane lub plastikowe, we wszystkich możliwych kolorach. Niektóre są rzeźbione i mają kształt zwierzątek. Krzesełko plastikowe dla dziecka będzie z kolei lżejsze i znacznie łatwiejsze do utrzymania w czystości. Z drugiej strony – nawet najlepszej jakości plastik nie zawsze wytrzymuje mocne, dziecięce zabawy. Ważne, żeby krzesełko było solidne, stabilne i nie stwarzało żadnego zagrożenia.

Jak dobrać stolik dla dziecka?

Kupując stolik należy zastanowić się , jakie będzie jego główne przeznaczenie. Stoliki do zabawy, karmienia, malowania czy do ogrodu różnią się między sobą. W takim razie jak dobrać stolik dla dziecka? Oprócz wybrania odpowiedniego rozmiaru, należy zdecydować, co dziecko będzie przy stoliku robić.

  • Stolik dla dziecka do jedzenia. Gdy dziecko zacznie samo siadać, można mu kupić krzesełko do karmienia, które będzie pełnić funkcję stolika. Dzięki takiemu rozwiązaniu dziecko może siedzieć przy stole razem z rodzicami. Stolik dla dziecka do karmienia może być używany przez dzieci od około 6 miesiąca życia, w zależności od tego, kiedy dziecko zacznie samodzielnie siadać. Starsze dzieci mogą mieć stolik do jedzenia w swoim pokoju. Taki stolik może także służyć do zabawy czy do odrabiania lekcji.
  • Stolik dla dziecka do zabawy. Może to być klasyczny plastikowy lub drewniany stolik, przy którym dziecko będzie mogło usiąść i zająć się zabawą - malowaniem czy układaniem puzzli lub klocków. Stoliki do zabawy mogą mieć szuflady i schowki na dziecięce zabawki i przybory do malowania. Stolik do zabawy to także stolik edukacyjny czy wielofunkcyjny. Może mieć dołączone klocki lub tablicę, która służy za blat.
  • Stolik do ogrodu - tzw. ogrodowy. Zazwyczaj plastikowy lub z zaimpregnowanego drewna. Często ma dołączoną parasolkę, chroniącą przed słońcem oraz różne gadżety, którymi dzieci mogą bawić się na podwórku - łopatki, pojemniczki na wodę itd. Ciekawym modelem jest stolik do zabawy wodą i piaskiem - w ogrodzie dziecko może bawić się bez obaw, że coś zabrudzi lub zamoczy.
  • Stolik dla dziecka do samochodu. Jest bardzo przydatny podczas dłuższych podróży. Dziecko może na nim zjeść posiłek albo pobawić się - układać klocki albo malować. Stolik do samochodu ma często dołączaną mapę, dzięki której starsze dzieci mogą śledzić trasę podróży. Stoliki do auta mają podwyższone boki, co ma zapobiec wypadaniu przedmiotów ułożonych na blacie. Kieszenie pozwalają na przechowywanie napoju lub zabawki dziecka.

Jak ozdobić stolik dla dziecka?

Stolik dla dziecka powinien pełnić nie tylko rolę mebla, ale być przede wszystkim przyjemnym miejscem do zabaw i spędzania czasu. To trochę jak stół w kuchni, przy którym nie tylko się je, ale nieraz też podejmuje najważniejsze decyzje, wpada na genialne pomysły, czy godzinami gawędzi z przyjaciółmi. Dobrze więc zadbać o to, by stoliczek dla dziecka był miły dla oka. Gdy dziecko zaczyna już samodzielnie bawić się przy stoliku, to można zacząć uczyć je utrzymywania porządku. Pomogą w tym różne pojemniki i koszyczki, w których można przechowywać zabawki, ale także różne akcesoria typu długopisy, flamastry itd. Jeśli krzesełko i stoliczek są z litego drewna, można je wspólnie pomalować.

Stoliczek dla dziewczynki można przyozdobić wazonem z kwiatem, z kolei stoliczek dla chłopca figurką z klocków lub autkiem. Na plastikowy stolik dla dzieci można ponaklejać kolorowe naklejki. Oprócz tego stolik dziecka można ozdobić za pomocą lampki o ciekawym kształcie. Kolorowy, bajkowy zegar również może ozdobić stolik dziecka.

Na koniec, warto porównać stolik i krzesełko dla dziecka z plastiku i drewna. Takie krótkie zestawienie może pomóc niezdecydowanym w zakupie odpowiednie zestawu.

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 21:50
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.