Udostępnij
Skomentuj

Jaki stół do piłkarzyków wybrać? Na co zwrócić uwagę wybierając stół?

Jak wybrać najlepszy stół do piłkarzyków? Na co zwrócić uwagę?

Piłkarzyki to gra zwana również futbolem stołowym, piłką stołową lub trambambulą. To rozrywka dla minimum dwóch osób, która imituje mecz piłki nożnej. Gracze wcielają się w szereg postaci na boisku, którymi porusza się przy pomocy prowadnic (graczy można przesuwać w poziomie na prawo i lewo oraz przekręcać ich). Postaci zawodników są umieszczone na tak zwanych grillach (prowadnicach). W piłkarzykach, podobnie jak w meczu piłki nożnej, celem gry staje się strzelenie jak największej liczby bramek przeciwnikowi przy jak najmniejszej stracie po swojej stronie.

Gra w piłkarzyki bywa ekscytująca i bardzo dynamiczna. Jest ciekawą alternatywą dla innych sportów stołowych (na przykład dla tenisa stołowego).

Stół do piłkarzyków – wymiary i charakterystyka

Piłkarzyki są nie tylko metodą na relaks w gronie przyjaciół, ale także dyscypliną turniejową. Dlatego, jeśli myślimy o trenowaniu gry w futbol stołowy, należy dobrać stół o odpowiednich parametrach. Kluczowe kwestie, na które należy zwrócić uwagę to:

Wymiary stołu do piłkarzyków

Tak naprawdę wybór jest tutaj bardzo zróżnicowany. Standardem turniejowym są wymiary 118 na 68 centymetrów, ale wiele osób wybiera niestandardowe stoły, zwracając uwagę na inne aspekty oraz udogodnienia. Jeśli kupujemy stół typowo rekreacyjny, nie musimy sztywno trzymać się wymiarów turniejowych i możemy dobrać wielkość stołu do ilości użytkowników. Niektóre stoły są przeznaczone dla dwóch, inne dla czterech graczy, a największe konstrukcje nawet dla ośmiu graczy.

Wysokość stołu

Zazwyczaj mieści się w przedziale od 75 do 100 centymetrów, ale w sprzedaży można znaleźć także niższe stoły do piłkarzyków – dla dzieci.

Stabilność

Podczas gry w piłkarzyki działa się bardzo dynamicznie, szybko zmieniając prowadnice, napierając ciężarem ciała na boki stołu. Jeśli wybierzemy zbyt lekki i niestabilny stół, gra nie będzie należała do zbyt komfortowych. Stół może się wówczas przesuwać po podłodze, przekręcać i przechylać. Optymalna waga stołu do piłkarzyków wynosi minimum 75 kilogramów, a niektóre modele ważą nawet ponad 100 kilogramów.

Stół do gry w piłkarzyki – budowa

Stół do piłkarzyków ma zazwyczaj standardową budowę – profesjonalny blat powinien mieć wymiary 118 na 68 centymetrów. Wysokość stołu powinna wynosić od 75 do 100 centymetrów (niektóre modele bywają regulowane), ale najważniejszą kwestią jest stabilność konstrukcji, którą zapewniają odpowiednie nogi i podpory oraz waga, która wynosi zazwyczaj około 75 kilogramów.

Blat w stole do piłkarzyków jest otoczony podniesionym rantem, w którym znajdują się otwory oraz prowadnice z piłkarzykami. Każda drużyna to cztery prowadnice z zawodnikami. Najczęściej spotyka się układ:

 • 1 bramkarz
 • 2 obrońców
 • 5 pomocników
 • 3 napastników

W dobrych, markowych stołach do piłkarzyków stosowane są antypoślizgowe, szerokie nóżki, które nie przesuwają się po podłodze.

Stół do piłkarzyków – jakie prowadnice wybrać?

Drążki z piłkarzykami to element, na który warto zwrócić baczną uwagę podczas zakupu stołu. Do wyboru mamy dwa typy rozwiązań:

Drążki teleskopowe

To drążki, które nie wysuwają się na drugą stronę stołu, jak dzieje się w przypadku drążków przelotowych. Drążek teleskopowy porusza się po prowadnicy i wysuwa tylko po stronie gracza, który nim operuje – nie ma więc możliwości potrącenia nim przeciwnika.

Drążki przelotowe

To prostsza konstrukcja – drążki przechodzą na wylot stołu, gdy się je popchnie. Jest to rozwiązanie zdecydowanie mniej bezpieczne, ponieważ można przypadkowo uderzyć drugiego gracza. Jednak drążki tego typu łatwiej utrzymać w czystości i serwisować i to właśnie stoły z drążkami przelotowymi są stosowane na turniejach.

Drążki w stołach do piłkarzyków

TELESKOPOWE

 • Bezpieczniejsze, bo nie wychodzą na drugą stronę stołu.
 • To bardziej kompaktowe i bezproblemowe rozwiązanie.
 • Stoły z drążkami tego typu poleca się do szkół, świetlic, pubów i domów.

PRZELOTOWE

 • Po pchnięciu wychodzą na drugą stronę stołu. Mniej bezpieczne – można nimi uderzyć przeciwnika.
 • Drążki tego typu mają prostą konstrukcję, bardzo łatwo je czyścić.
 • Stoły z drążkami przelotowymi są polecane profesjonalistom.

Czym jeszcze mogą różnić się stoły do piłkarzyków? Na co zwrócić uwagę?

Z pozoru stoły do piłkarzyków różnią się głównie wagą, rozmiarem, ceną oraz rodzajem zastosowanych drążków, ale to nie koniec różnic. Kolejne cechy, na które warto zwrócić uwagę to:

Materiał, z którego wykonano figurki piłkarzy

Figurki piłkarzyków są najczęściej wykonane z tworzywa, ale może to być materiał o zróżnicowanych parametrach, a same figurki bywają montowane na dwa sposoby.

 • Figurki z tworzywa sztucznego, mocowane na prowadnicach za pomocą śrub – to tańsze i bardziej powszechne rozwiązanie, ale charakteryzujące się nieco niższą trwałością. Figurki tego typu można polecić do zastosowania w domach lub świetlicach.
 • Figurki z tworzywa, które są odlewane bezpośrednio na prowadnicach – znacznie solidniejsze rozwiązanie. Figurki tego typu charakteryzują się wyższą trwałością, a ryzyko, że zaczną przesuwać się po drążkach zostaje zmarginalizowane, a to wpływa na komfort i efekty całej gry. Figurki odlewane bezpośrednio na prowadnicach można polecić do zastosowań profesjonalnych – na turnieje i treningi.

Jakość wykonania blatu boiska

W wariancie podstawowym, blat stołu pokryty jest laminowaną płytą, ale można zdecydować się także na stół z boiskiem pokrytym hartowanym szkłem.

Rodzaje pokryć blatu stołu do piłkarzyków

Laminowana płyta

 • Tańsze rozwiązanie.
 • Bardziej powszechne.
 • Wersja ekonomiczna, polecana do zastosowań domowych, do świetlic i szkół.

Szkło hartowane

 • Droższa opcja.
 • Mniej popularne.
 • Wersja wyższej jakości. Zalecana dla trenujących do turniejów i dla osób ceniących najwyższą jakość akcesoriów sportowych.

Blat pokryty szkłem hartowanym jest uważany za lepszy z uwagi na fakt, że ten rodzaj powierzchni charakteryzuje się wyższą trwałością, a sama piłeczka zachowuje się na nich nieco inaczej – bardziej przewidywalnie.

Wymiary i jakość wykonania bramek i pozostałych elementów

Bramki mierzą zazwyczaj 20 na 8 centymetrów i mają formę wygodnej wnęki, z której łatwo wydobyć piłeczkę. Aspektem dodatkowym, na który warto zwrócić uwagę jest wykonanie obramowań boiska i sprawdzenie występowania tak zwanych „martwych punktów”, czyli obszarów, w których piłki nie jest w stanie dosięgnąć żaden z zawodników. Najlepsze stoły do gry w piłkarzyki nie powinny ich posiadać lub punkty te powinny być zminimalizowane.

Udogodnienia

Poszczególne stoły do piłkarzyków mogą posiadać różne funkcje dodatkowe, które czynią je wygodniejszymi w użytkowaniu. Przykładowe udogodnienia, jakie można znaleźć w wielu stołach do piłkarzyków to:

 • Składana konstrukcja – wówczas stół nie zajmuje cały czas miejsca.
 • Regulowana wysokość blatu – łatwo dopasować wysokość stołu do wieku i wzrostu graczy.
 • Antypoślizgowe nóżki i podpory zapobiegające poruszaniu się stołu po podłodze – to gwarancja sprawiedliwej i komfortowej rozgrywki.

Marka stołu

To kwestia, którą także należy wziąć pod uwagę przy zakupie stołu do piłki stołowej. Produkty od nieznanych producentów mogą charakteryzować się niższą jakością od stołów markowych (na przykład Axer lub Spokey).

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 12:42
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.