Udostępnij
Skomentuj

Jaki sprzęt na budowę domu?

Budowa domu to długi i żmudny proces, dzięki któremu jednak zyskujemy własne miejsce do życia.

Żeby przebiegał on możliwie jak najsprawniej, konieczne jest zaopatrzenie się w całą masę różnego rodzaju sprzętu i narzędzi. Jakich dokładnie?

Oczywiście trudno wymienić wszystkie urządzenia, które przydadzą nam się podczas budowy domu. Część z nich okaże się bowiem przydatna już w trakcie prac, dlatego nie da się stworzyć kompletnej listy. Możliwe jest jednak wskazanie, które z nich będą niezbędne bez względu na okoliczności.

 • Taczki – niezbędne narzędzie na każdej budowie. Dzięki nim w łatwy sposób przewieziemy gruz, beton i inne materiały budowlane. Podczas ich wyboru musimy zwrócić uwagę przede wszystkim na solidność wykonania poszczególnych elementów. Taczki budowalne znacząco różnią się bowiem od chociażby modeli ogrodowych. Koła taczek powinny być pneumatyczne (najlepiej zakupić taczkę z dwoma kołami), a ścianki z metalu. Warto sprawdzić także ładowność taczek oraz ich pojemność. Dobrym rozwiązaniem może okazać się zakup taczek spalinowych bądź elektrycznych, które posłużą nam do transportu naprawdę ciężkich materiałów.
 • Łopaty – ich przeznaczenie jest oczywiste, inaczej jest jednak z ich wyborem. Zwrócić uwagę należy bowiem na ich konstrukcję. Sztyl powinien być na tyle sztywny, aby gwarantować wytrzymałość na lata. To samo tyczy się elementu roboczego. Dobrać należy również jego szerokość. Bardzo ważne jest także zabezpieczenie końcówki tego elementu – może być wykonane między innymi z tworzywa sztucznego, gumy oraz metalu.
 • Sztychówki – oczywiście rodzajów łopat jest sporo. Służyć nam mogą między innymi do przenoszenia materiałów sypkich, węgla czy śniegu. Najpopularniejszym typem łopaty jest jednak sztychówka, zwana również szpadlem. Dzięki niej wykonamy wszelkiego rodzaju prace ziemne – od wykopywania dołu do rozbijania ziemi.
 • Oskardy – za sprawą solidnego, pojedynczego obucha, narzędzie to posłużyć nam może do kruszenia skał, ale również zróżnicowanych prac ziemnych. Jego wybór powinien przebiegać podobnie, jak w przypadku łopat. Najistotniejszy wydaje się być element roboczy, który musi być wykonany z trwałego materiału (najlepiej stali nierdzewnej). Zwróćmy również uwagę na jego osadzenie w rękojeści.
 • Pilarka tarczowa – służy do przecinania rozmaitych materiałów – elementów drewnianych, słupków ogrodzeniowych, metalu i plastikowych rur. Przeanalizować musimy przede wszystkim rodzaj montowanych tarcz. Dobierając ich rozmiar oraz liczbę ząbków, zaopatrzyć możemy się w narzędzie do cięcia precyzyjnego, uniwersalnego czy nieregularnego. Bardzo ważna jest także moc pilarki, różnego rodzaju zabezpieczenia oraz funkcje dodatkowe, jak chociażby regulacja obrotów tarczy.
 • Pilarka ukośnica – ten rodzaj pilarki służący do cięcia metalu, drewna i tworzyw sztucznych pod różnym kątem. Poza parametrami typowymi dla wszystkich pilarek, sprawdzić należy również zakres cięcia kątowego i ukosowego.
 • Wiertarka – za jej pomocą wywiercimy otwory, ale również wymieszamy zaprawę czy beton. Bardzo ważne jest to, aby wybrać model dostosowany do zakresu wykonywanych przez nas prac. Powinniśmy dokładnie przeanalizować jej moc oraz moment obrotowy (im większe parametry, tym szerszym zakresem prac charakteryzuje się wiertarka). Istotne jest także skompletowanie odpowiedniego zestawu wierteł, które dopasowywane są do materiału, w którym wiercimy. Wymienić można między innymi wiertła do drewna, betonu oraz metalu.
 • Młotowiertarka – wykorzystywana do zdecydowanie bardziej zaawansowanych prac. Dzięki niej wykonamy otwory w bardzo twardych materiałach, ale także przeprowadzimy proces kucia oraz dłutowania. Poza mocą, obrotami oraz wykonaniem narzędzia, bardzo ważne są także tryby jego pracy. Na rynku znajdują się bowiem między młotowiertarki do wiercenia (z udarem bądź bez) oraz kucia. Jeżeli chcemy zakupić model udarowe, zwróćmy także uwagę na energię udaru oraz jego częstotliwość.
 • Wkrętarka akumulatorowa – kolejne niezbędne narzędzie, przede wszystkim w trakcie prac wykończeniowych. Dzięki niej złączymy poszczególne elementy oraz w sposób sprawny wkręcimy wkręty. Poza modelami akumulatorowymi, zakupić możemy również wkrętarkę sieciową oraz wiertarko-wkrętarkę.
 • Młotki – ich przeznaczenie jest bardzo szerokie, służą bowiem nie tylko do zwykłego wbijania gwoździ. Powinniśmy więc decydować się na produkty solidne – naszej uwadze nie może umknąć sposób osadzenia elementu roboczego w trzonku oraz sposób wykonania samego trzonka (warto zdecydować się na młotki pokryte gumą, która poprawia uchwyt).
 • Piła płatnica – przetniemy nią drewno oraz tworzywa sztuczne. Interesować powinna nas przede wszystkim grubość zębów piły – im są one grubsze, tym twardszy materiał może zostać przecięty. Do cięcia precyzyjnego warto jednak zakupić piłę z drobnymi ząbkami.
 • Piła moja-twoja – inaczej piła poprzeczna. Posłuży nam do cięcia sporych kawałków drewna, takich jak belki czy pniaki.
 • Szlifierka kątowa – dzięki niej wyszlifujemy, wypolerujemy i oczyścimy różnego rodzaju powierzchnie, ale także naostrzymy narzędzia i przetniemy niektóre materiały. Tak szeroki zakres pac sprawia, że warto zwrócić uwagę na kilka elementów podczas zakupu szlifierki. Najważniejsza będzie jej moc, średnica tarczy oraz prędkość obrotowa.
 • Betoniarka – bez niej nie ruszy żadna budowa. Wykorzystywana jest bowiem do przerobienia betonu, zapraw oraz tynków. Podczas jej zakupu sprawdźmy, jakiego kształtu bęben posiada, jaka jest jej pojemność, a także z jakich materiałów została wykonana.
 • Kielnie – przypominają tradycyjne szpachelki, wykorzystuje się je przede wszystkim do rozprowadzania zapraw. Bardzo ważny jest typ kielni – na rynku spotkać możemy bowiem modele murarskie, sztukatorskie, trapezowe czy chociażby specjalny typ służący do spoinowania.
 • Kastry – są to wytrzymałe pojemniki, w których wymieszamy masę i zaprawę budowlaną, a także przechowamy różnego rodzaju materiały – zarówno te sypkie, jak i w postaci cieczy. Poza rozmiarami, istotny jest także kształt kastry oraz wykonanie uchwytów, które powinny umożliwiać jej swobodne przeniesienie.
 • Dłuta – dzięki nim wykonamy obróbkę różnej maści materiałów – kamienia, betonu czy drewna.
 • Nożyce do stali i blachy – pozwolą nam przeciąć pręty i inne elementy, dlatego powinny charakteryzować się bardzo twardymi ostrzami, ergonomicznym uchwytem oraz sporą odpornością zmęczeniową.
 • Poziomnice – wyznaczymy dzięki niej poziomie oraz pionowe położenie płaszczyzn. Dla zwiększenia precyzji wykonywanych prac, warto decydować się na produkty laserowe.
 • Łata murarska – jej zastosowanie jest bliźniaczo podobne do sposobu wykorzystania poziomnicy. Łata różni się jednak od niej długością oraz mniejszym błędem pomiarowym, dzięki czemu posłużyć nam może do skontrolowania równości wylewki czy tynków. Warto decydować się na łaty murarskie aluminiowe, które charakteryzują się większą wytrzymałością od narzędzi drewnianych. Podczas zakupu łatwy, zwróćmy również uwagę na jej długość oraz elementy poprawiające stabilność urządzenia (mowa między innymi o uchwytach oraz rowkowaniach).
 • Kątownik – wykorzystywany do zadań pomiarowych. Wyznaczymy nim kąt prosty, kąt 45 stopni oraz środek koła. Na rynku znajdują się modele uniwersalne, nastawne, które pozwolą wykonać pomiary w dowolnej pozycji oraz specjalne urządzenia z odczytem elektronicznym.
 • Lampa halogenowa – dzięki niej oświetlimy plac budowy, co pozwoli nam wykonywać wszelkie prace dłużej. W tym celu warto jednak zaopatrzyć się w lampę o odpowiedniej mocy (ok. 500-1000 W).
 • Agregat prądotwórczy – zagwarantuje on dostęp do energii elektrycznej w każdej sytuacji, dlatego wykorzystywany jest przede wszystkim podczas awarii zasilania. Jeśli dopasujemy jego moc oraz napięcie, zyskamy bardzo przydatne urządzenia, które może zdecydowanie usprawnić proces budowy.

Poza wymienionymi wyżej narzędziami i urządzeniami, podczas budowy domu przydać może nam się także wiele innych produktów. Wspomnieć można między innymi łomy, szczypce, kombinerki, miarki, sznurki, śrubokręty i wkrętaki czy różnego rodzaju klucze.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)