Udostępnij
Skomentuj

Jaki smartfon dla ucznia? Jak wybrać pierwszy telefon dla dziecka?

Telefon dla ucznia przyda się już na wczesnym etapie szkolnym. Jaki pierwszy smartfon dla dziecka wybrać?

Telefon dla dziecka to nie tylko kolejny elektroniczny gadżet. Jest to urządzenie, które w jednym momencie umożliwia kontakt z rodzicami i przyjaciółmi, a do tego jest w stanie zapewnić dostęp do wszechstronnej wiedzy. Oczywiście smartfon często wykorzystywany jest przez młodych użytkowników do celów rozrywkowych w czasie wolnym, jednakże istnieje też wiele pomocy naukowych w formie interaktywnych aplikacji. Co więcej, we współczesnym świecie trudno sobie wyobrazić codzienne funkcjonowanie bez telefonu, w którym możemy sprawdzić praktycznie wszystko. Wobec tego pierwszy smartfon dla dziecka to tylko kwestia czasu. Które parametry techniczne będą istotne podczas zakupu? Jaki smartfon dla ucznia wybrać? Przydatne informacje znajdziesz w tym poradniku.

Smartfon dla ucznia – czy to dobry pomysł?

Wielu rodziców wzbrania się przed zakupem pierwszego smartfona dla swojego dziecka. Zazwyczaj wynika to z obawy uzależnienia przed urządzeniami elektronicznymi, a dokładniej przed znajdującymi się na nich grami i aplikacjami społecznościowymi. Jak wiadomo, telefon jest mocno rozpraszającym urządzeniem – nawet u dorosłych. W związku z tym dzieci są jeszcze bardziej podatne na tego typu bodźce. Co więcej, inną niepokojącą kwestią dla każdego rodzica jest łatwy dostęp do treści, które nie są przeznaczone dla młodszych odbiorców.

Prawda jest jednak taka, że współcześnie nie jesteśmy w stanie całkowicie zabronić młodemu użytkownikowi dostępu do świata wirtualnego. Ponadto takie wykluczenie też nie jest dobrym rozwiązaniem ze strony rodzica. Zamiast zakazywać, zdecydowanie lepiej jest nauczyć dziecko prawidłowego korzystania ze swojego pierwszego smartfona. Jako opiekunowie możemy też stawiać pewne granice, np. aby dziecko mogło grać na telefonie tylko w wyznaczonych wolnych chwilach, chociażby w przerwie od nauki. Co więcej, dostęp do wcześniej wspomnianych nieodpowiednich treści można zminimalizować, stosując blokady rodzicielskie, które są możliwe do wprowadzenia zarówno na urządzeniach mobilnych, jak i na komputerach stacjonarnych.

Przede wszystkim należy jednak podkreślić, że telefon dla dziecka to też wiele plusów. Największą zaletą jest fakt, że nasza pociecha jest pod ciągłym kontaktem, w związku z czym rozmowa z rodzicami jest możliwa w każdej chwili. Smartfon dla ucznia przyda się chociażby w sytuacji, by upewnić się, że dziecko wraca od razu i bezpiecznie ze szkoły do domu. Co więcej, pierwszy smartfon uczy też młodego użytkownika samodzielności i zaradności w późniejszym życiu.

Telefon dla dziecka może służyć na wiele sposobów. Oczywiście jest to dobry gadżet do gier mobilnych, słuchania muzyki czy oglądania treści wideo. Standardowe połączenia i SMS-y, a także media społecznościowe, pomagają też budować i utrzymywać relacje np. z rówieśnikami z klasy. I choć pierwszy smartfon może być mocno absorbujący we wczesnym wieku, to można to wykorzystać również w dobry sposób – przez aplikacje edukacyjne, które łączą zabawę z nauką. Tego typu rozrywka może okazać się idealna w wolnym czasie dziecka, czy też podczas przerwy między lekcjami w szkole.

Telefon dla dziecka – najważniejsze parametry techniczne

W związku z tym, że telefon dla dziecka może być użytkowany na różne sposoby, to ważne jest, aby zadbać o dobre parametry techniczne. Co będzie najważniejsze w specyfikacji, gdy bierzemy pod uwagę pierwszy smartfon dla dziecka w wieku szkolnym?

Pamięć podręczna i wbudowana

Telefon dla dziecka powinien wykazywać się przede wszystkim dużą pamięcią RAM. W końcu młodzi użytkownicy znacznie częściej korzystają z aplikacji o dość sporych wymaganiach sprzętowych. W związku z tym, jeśli zależy nam na tym, aby dziecko miało możliwość nie tylko dzwonienia czy przeglądania internetu, ale także spędzenia wolnego czasu od szkoły przy grze mobilnej lub rozwijaniu umiejętności (np. graficznych, edycji wideo itp.), to warto, aby pierwszy smartfon miał przynajmniej 4GB RAM. Dzięki temu telefon będzie działał płynnie i z pewnością przysłuży się na dłużej.

Warto także zwrócić uwagę na pamięć wbudowaną w pierwszym smartfonie dla dziecka. Niekiedy potrzeba naprawdę dużo miejsca na telefonie, aby zmieścić zdjęcia, muzykę, pobrane aplikacje itp. Do tego mogą dochodzić też materiały ze szkoły i inne pomoce naukowe.

Ekran

W przypadku dzieci i nastolatków częstszym wyborem jest większy ekran, który umożliwia m.in. wygodne oglądanie treści wideo. Poza przekątną wyświetlacza warto też zwrócić uwagę na rodzaj (TFT, TN, IPS, AMOLED itp.) i rozdzielczość. Co więcej, dzieci często mają różne podejście do obchodzenia się z gadżetami elektronicznymi – dlatego można też pomyśleć o wyświetlaczu odpornym na uszkodzenia. Innym sposobem jest założenie szkła ochronnego na telefon, które może skutecznie uchronić przed pękniętym ekranem.

Wytrzymała obudowa

Nie tylko ekran powinien być wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne. W przypadku pierwszego smartfona dla dziecka lepiej zadbać o model ze wzmocnioną obudową. Nie chodzi jedynie o trwałość konstrukcji w razie upadku, ale także o wodoszczelność (IP67 i IP68) czy odporność na pył i kurz. Dzięki tego typu usprawnieniom możemy mieć pewność, że telefon dla ucznia nie zostanie szybko zniszczony podczas zabawy lub innych aktywności. Oczywiście etui może być dodatkowym zabezpieczeniem, a przy okazji estetycznym urozmaiceniem dla dziecka.

Dobrej jakości aparat

Dobry aparat w telefonie przyda się dziecku nie tylko do robienia ładnych zdjęć z wycieczek szkolnych i spotkań ze znajomymi. Obecnie młodzi użytkownicy lubią rozwijać swoje umiejętności, tworząc kreatywne treści wideo, projekty graficzne itp. W związku z tym pierwszy smartfon dla dziecka powinien wykazywać się zarówno dobrej jakości aparatem głównym, jak i tym przednim. Warto jednak dodać, że nie zawsze ilość Mpix przekłada się na to, czy zdjęcia będą wychodziły dobrze. Równie istotne są kwestie związane z rodzajem obiektywów i ich jasnością, a także z oprogramowaniem w telefonie.

Pojemna bateria

Wytrzymała bateria to kolejna cecha, którą powinien wykazywać się każdy smartfon dla ucznia. W końcu dzieci przebywają w szkole praktycznie przez pół dnia, zatem niejednokrotnie może zdarzyć się sytuacja, że telefon dziecka rozładuje się przed powrotem do domu. To oznacza z kolei brak kontaktu, przez co rodzic i dziecko mogą czuć duży niepokój. Oczywiście alternatywą rozwiązującą problem może być powerbank, który będzie  przechowywany w plecaku szkolnym. Mimo to, dla pewności warto zainwestować w wytrzymały akumulator – przy smartfonie dla dziecka może to być nawet pojemność powyżej 5000 mAh.

Pierwszy smartfon – dla dziecka w jakim wieku będzie odpowiedni?

Ile lat powinno mieć dziecko, aby było gotowe na pierwszy smartfon? Naturalnie nie ma jednoznacznej odpowiedzi, która mówi, że ukończenie konkretnego wieku jest najlepszym momentem na wręczenie tego typu prezentu. Każdy rodzic powinien podejść do tej kwestii w sposób indywidualny, ponieważ sam będzie najlepiej wiedział, czy jego pociecha jest gotowa i dostatecznie świadoma, by korzystać z własnego telefonu komórkowego. Niektórzy uznają, że idealny będzie telefon dla dziecka 8 lat, z kolei w innych sytuacjach pierwszy smartfon jest wręczany nieco później – bardziej w wieku 9, 10 czy 11 lat.

Najczęściej dzieci dostają swój pierwszy smartfon w związku z pójściem do szkoły lub przejściem do wyższej klasy. Telefon dla dziecka najbardziej przydaje się w sytuacji, gdy zaczyna ono już samodzielnie wracać do domu. Umożliwia to bowiem stały kontakt dla rodzica.

Jak zostało wspomniane w pierwszej części poradnika, telefon dla dziecka przynosi więcej korzyści, aniżeli negatywnych czynników – zwłaszcza gdy pociecha wkracza w wiek szkolny. W związku z tym smartfon dla ucznia jest jak najbardziej dobrym pomysłem na prezent. Warto przy tym jeszcze raz zaakcentować, że całkowite ograniczenie dostępu do gier, aplikacji i treści w internecie nie jest żadnym rozwiązaniem. We wszystkim należy zachować złoty środek. Jednym ze sposobów jest wprowadzenie narzędzia związanego z kontrolą rodzicielską. Tego typu rozwiązania pozwalają nie tylko zminimalizować ryzyko trafienia na nieodpowiednie rzeczy, ale także można dzięki nim wyznaczyć limit korzystania z urządzenia, np. sprawdzając, ile czasu Twoje dziecko spędza na konkretnych aplikacjach.

Mamy nadzieję, że wiesz już, na co zwrócić uwagę przy wyborze smartfona dla ucznia. Pamiętaj też, że im lepsze parametry techniczne telefonu dla dziecka wybierzesz, tym istnieje większa szansa, że urządzenie będzie sprawdzało się bez zarzutów przez dłuższy okres edukacji i dorastania Twojej pociechy.

bulb-learn-more-section-icon

Znajdziesz w Morele

Smartfony - Zegarki dla dzieci - Karty pamięci

Udostępnij
2,8
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 16:16
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.