Udostępnij
Skomentuj

Jaki rower stacjonarny do 1000 zł? Który wybrać?

Budżet w wysokości tysiąca złotych wystarczy, by zakupić dobrej jakości rower stacjonarny. Wybierz swój model.

Regularna jazda na rowerze treningowym to dobrym pomysł na zmniejszenie wagi i poprawę ogólnej wydolności organizmu. Zwłaszcza że specjalnie do tego przystosowane urządzenia można zakupić za stosunkowo niewielkie pieniądze. Postanowiliśmy przeanalizować przedział cenowy do 1000 złotych i sprawdzić, czym wyróżniają się rowerki z tej kategorii. Od razu możemy zdradzić, że naprawdę jest z czego wybierać.

Najlepszy rower treningowy do 1000 zł – jakie parametry techniczne?

Kilkadziesiąt urządzeń mieszczących się w tej kategorii pozwala na dość zróżnicowany trening, z możliwością łatwego dostosowania generowanego obciążenia. Z tego względu doskonale sprawdzą się nie tylko podczas realizacji planu, który ma na celu zrzucenie zbędnych kilogramów, ale również w ramach treningu ogólnorozwojowego. Co ważne, jazda na rowerze stacjonarnym do 1000 zł często wiąże się także z obsługą wielu przydatnych funkcji dodatkowych.

Rower stacjonarny do 1000 zł – możliwe parametry

Dla kogo rower stacjonarny do 1000 zł?

W przyjętym przedziale cenowym mieszczą się głównie tak zwane rowery domowe , czyli przygotowane dla amatorów chcących zadbać o swoją formę. Brak tu więc modeli ze szczególnie rozbudowaną elektroniką i systemami pozwalającymi na realizację szczególnie intensywnych treningów (choć z drugiej strony tysiąc złotych wystarczy, by znaleźć dobrej jakości rower trekkingowy). Kto więc powinien zainteresować się taką ofertą? Wskazać należy przede wszystkim osoby:

  • pracujące w pozycji siedzącej – utrzymywanie jednej pozycji przez kilka godzin nie jest zdrowe dla kręgosłupa. Po pracy warto więc zrobić coś, by ciało w jakiś sposób rozruszać. Tanie rowery stacjonarne do 1000 zł doskonale spełniają tę funkcję,
  • chcące stracić na wadze – systemy regulacji zastosowane w rowerkach treningowych z tej kategorii cenowej umożliwiają łatwe dostosowywanie generowane obciążenia, a to zaś może przełożyć się na efektywne spalanie tkanki tłuszczowej. Regularne treningi (2-3 razy w tygodniu) trwające godzinę już po kilku tygodniach powinny zapewnić efekt w postaci mniejszej wagi,
  • starsze – w dalszej części teksu udowodnimy, że w tej kategorii cenowej znajduje się wiele urządzeń (rowery stacjonarne poziome), które w niewielkim stopniu obciążają kręgosłup, kości i stawy, dlatego doskonale nadają się także dla osób starszych i powracających po kontuzji,
  • zmieniające tryb życia – jak pokazują liczne badania, siedzący tryb życia jest bardzo groźny dla zdrowia. Dłuższe, lepsze życie zapewni natomiast dobrze zbilansowana dieta i regularna aktywność fizyczna. Jeśli jednak nie chcecie wykupować abonamentu na siłownię bądź wychodzić z domu, by potrenować w deszczu i chłodzie, rower stacjonarny to wybór wręcz idealny.

Polecane rowery treningowe do 1000 zł

Rowery poziome i spinningowe do 1000 zł – czy warto?

Standardowe, pionowe rowery treningowe znajdziemy w każdej grupie cenowej. Wyróżniają się mniejszym bądź większym stopniem zaawansowania technologicznego, jednak w większości przypadków spełniają podobne zadania. Co jednak istotne, za kwotę maksymalnie tysiąca złotych zakupić może również urządzenia o nieco innej budowie.

Często spotykany jest zwłaszcza rower stacjonarny poziomy, na którym osoba ćwicząca przyjmuje pozycję półleżącą. Umożliwia to duże siodełko z oparciem, które jest osadzone tuż nad poziomem pedałów. Dzięki temu, kręgosłup jest znacznie mniej obciążany, niż ma to miejsce we wspomnianych rowerach pionowych. Biorąc to pod uwagę, modele poziome zalecane są osobom starszym, a także wszystkim zmagającym się z bólami kręgosłupa. Ze względu na mniejsze obciążenia, rowery stacjonarne poziome sprawdzą się też u osób powracających po poważnych kontuzjach.

Czy rower poziomy za mniej niż tysiąc złotych to dobry pomysł? Jak najbardziej. Przyjęty przedział cenowy wystarczy, by znaleźć bardzo przyzwoite urządzenia tego typu. Nieco inaczej może wyglądać sytuacja z rowerami spinningowymi. W budżecie do 1000 złotych mieszczą się przeważnie modele na promocjach, jak również te przygotowane dla nieco mniej wymagających użytkowników.

Rower spinningowy (inaczej rower trekkingowy) to sprzęt, który ma imitować jazdę na prawdziwym rowerze szosowym. Docelowo, stworzony został dla profesjonalnych kolarzy, w przypadku tak tanich modeli, posłużą one amatorom podczas nieco intensywniejszych treningów niż zwykle. Choć nie będą to tak super zaawansowane urządzenia, jak ich droższe odpowiedniki, mogą posłużyć do całkiem zróżnicowanych ćwiczeń. Warto pamiętać, że będą to rowery z mechanicznym systemem oporu. Różnice między poszczególnymi rozwiązaniami wyjaśniamy poniżej.

Systemy oporu w rowerach do 1000 zł – co wybrać?

Choć wydawać się może, że tanie rowery treningowe nie powinny być specjalnie zróżnicowane, w tej kategorii cenowej znaleźć sprzęty korzystające z różnych rozwiązań. Tyczy się to także systemu generowania oporu, który ma kluczowe znaczenie dla zakresu i komfortu treningu. Z budżetem wynoszącym tysiąc złotych, możemy wybierać między trzema kategoriami.

  • Rowery mechanicznenajtańsze przyrządy w tym przedziale. Kierowane są do użytkowników, którzy za niewielkie pieniądze chcą zakupić sprzęt pozwalający im zadbać o kondycję. Wadą tych modeli jest niezbyt precyzyjna regulacja obciążenia.
  • Rowery magnetyczneoferowane zdecydowanie najczęściej. Powinny zadowolić osoby chcące w sposób dowolny zmieniać intensywność ćwiczeń. Na przykład po to, aby wzmocnić mięśnie. Co ważne, rowery stacjonarne magnetyczne często korzystają z wielu dodatkowych funkcji i całkiem rozbudowanych komputerów. Takie systemy obsługują między innymi rowery stacjonarne Zipro, rowery stacjonarne Spokey oraz rowery stacjonarne Kettler.
  • Rowery elektromagnetycznezazwyczaj kosztują więcej niż tysiąc złotych, jednak różnego rodzaju promocje oraz wyprzedaże pozwalają na ich zakup bez konieczności zwiększania budżetu. Ze względu na bardziej zaawansowaną elektronikę, gwarantują dostęp do wielu przydatnych opcji (także automatycznych) i niezwykle szerokiego systemu regulacji oporu.

Rower stacjonarny do 1000 zł – najważniejsze funkcje i parametry

Na koniec warto zająć się jeszcze możliwościami urządzeń znajdujących się w tym przedziale cenowym. Jazda na rowerze stacjonarnym powinna być wygodna, tak aby dłuższy wysiłek nie irytował i nie męczył bardziej, niż powinien. Zapewnić może to oczywiście odpowiednia konstrukcja i systemy regulacji – dobrze jest sprawdzić, czy rower treningowy pozwala na dostosowanie wysokości siodełka i pozycji kierownicy. Oczywiście spore znaczenie mają też wymiary sprzętu. W mieszkaniach, jak również w pomieszczeniach o ograniczonym metrażu bardzo dobrze sprawdzi się rower stacjonarny składany.

Istotnym parametrem jest także waga koła zamachowego. Decyduje ona bowiem o maksymalnym obciążeniu, jakie jest w stanie wygenerować sprzęt. Im więc koło cięższe, tym intensywniejszy może być trening.

Do tego wszystkiego dochodzą rozmaite funkcje, do których dostęp dają wbudowane komputery z wyświetlaczami. Co potrafią rowery treningowe do 1000 złotych?

  • Funkcje pomiarowe – przy użyciu komputera, możemy sprawdzić między innymi czas treningu, pokonany dystans, osiągniętą prędkość, ilość spalonych kalorii czy też puls.
  • Programy treningowe – posługują się nimi rowery znajdujące się w górnej granicy przyjętego zakresu cenowego. Dzięki programom, użytkownik może szybko i łatwo dostosować pracę urządzenia do aktualnych potrzeb.
  • Współpraca z aplikacjami mobilnymi – zazwyczaj odbywa się za sprawą łączności bezprzewodowej. Aplikacje zainstalowane na przykład na smartfonach rozszerzają funkcjonalność rowerów. Ułatwiają również analizę danych historycznych. Tego typu funkcje obsługują między innymi rowery elektromagnetyczne Zipro.

Rowery stacjonarne do tysiąca złotych to naprawdę sprzęty dobrej jakości, które powinny spodobać się zarówno początkującym, jak i osobom zaznajomionym z regularną aktywnością fizyczną. Przed zakupem konkretnego modeli warto jednak zwrócić uwagę na jego specyfikację. Pomocne w wyborze okażą się również nasze rankingi popularności oraz opinie. Rowery treningowe często są oceniane przez użytkowników, którzy mieli okazje z nich skorzystać. Zebrane w ten sposób informacje ułatwią podjęcie ostatecznej decyzji.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 12:30
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.