Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Jaki rower dla 8 latka? Który będzie najlepszy?

Aktywność na świeżym powietrzu jest niezwykle ważna, nic tak nie zachęci naszej pociechy do przebywania poza domem jak przejażdżka rowerowa.

Kupując jednoślad, możemy spotkać się między innymi z rowerami szosowymi, crossowymi i typu BMX. Warianty te jednak zarezerwowane są przede wszystkim dla dorosłych. Rzadko bowiem spotyka się ich wersje dziecięce (z odpowiednimi kołami i ramą), a nawet jeśli takowe są dostępne, zwykle kosztują nawet do kilku tysięcy złotych. Na taki wydatek rzadko kiedy jesteśmy w stanie sobie pozwolić, zwłaszcza biorąc pod uwagę fakt, iż nasze dziecko jeszcze rośnie, więc rower wkrótce może okazać się za mały.

Co do zasady, wybierając rower dla dziecka mamy dwie możliwości:

Rower miejski

To model polecany przede wszystkim dziewczynkom. Na rynku znajdziemy jednak i warianty dostosowane konstrukcyjnie i kolorystycznie do chłopców. Wybierając rower miejski, zwrócić musimy uwagę przede wszystkim na rozmiar kół. Rozmiar ramy nie jest tak istotny, gdyż zwykle ma ona obniżoną konstrukcję, co ułatwia wsiadanie i zsiadanie z roweru.

Jeżeli chcemy, aby rower miejski był sprzętem uniwersalnym, przyjrzyjmy się grubości opon. Ważne jest również to, aby był wyposażony w przerzutki. Tylko wówczas dziecko będzie w stanie poruszać się nim nie tylko po płaskich, miejskich powierzchniach, ale również w bardziej wymagającym terenie.

Na rynku dostępne są rowery miejskie wyposażone w przerzutki wewnętrzne. To niezwykle przydatne, acz droższe rozwiązanie. Są one bowiem praktycznie bezobsługowe i trwałe. Niezwykle trudno je uszkodzić, co w przypadku ośmiolatka jest cechą pożądaną.

Rower górski (MTB)

To klasyk, który ucieszy, każdego wielbiciela jazdy, niezależnie od płci. Dzięki solidnym oponom, przerzutkom i amortyzatorom umożliwia bezproblemowe poruszanie się zarówno po mieście, jak i w terenie. Wybierając go, należy zwrócić uwagę na dwa parametry – rozmiar kół oraz rozmiar ramy.

Rozmiar kół i ramy

Wybierając rower dla 8 latka, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na wzrost dziecka. Pamiętajmy jednak, iż nie ma jednego dobrego rozwiązania. Każde dziecko rozwija się we własnym tempie, toteż parametry roweru, w tym zwłaszcza rozmiar kół i ramy, należy dostosować do indywidualnych potrzeb naszej pociechy. Tylko wówczas wybierzemy sprzęt umożliwiający komfortową i bezpieczną jazdę.

 

Przy zakupie roweru dla dziecka należy zwrócić uwagę na jeszcze jedną kwestię. A mianowicie wysokość kroku, lub inaczej mówiąc: długość nogi od wewnętrznej. To właśnie w oparciu o ten aspekt powinniśmy dobierać rozmiar ramy. Odpowiednie dopasowanie sprawi, że dziecko nie będzie miało żadnych problemów z samodzielnym wsiadaniem i zsiadaniem z roweru, a także ruszaniem.

 

Wyposażenie i osprzęt

Aspekty te determinują funkcjonalność roweru, a także wpływają na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Warto zatem im się lepiej przyjrzeć. Przy wyborze jednośladu należy zwrócić uwagę na:

  • hamulce – najlepiej jeśli będą to hamulce tarczowe wysokiej jakości. Jednak za takie będziemy musieli zapłacić znacznie więcej niż za supermarketowe imitacje, które kuszą niską ceną, jednak znacznie częściej ulegają awariom,
  • amortyzatory – w przypadku rowerów dla dzieci nie ma co spodziewać się pełnego zawieszenia. Takowe w zasadzie nie jest potrzebne. Rzadko bowiem zdarza się iż, dziecko porusza się po niezwykle wymagającym terenie. Co więcej, pełne zawieszenie zwiększa wagę roweru, co w przypadku dziecka nie jest korzystne.

Jednoślady dla 8 latków zwykle wyposażone są więc tylko w przedni amortyzator. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup roweru, sprawdźmy, czy nie są to jedynie sprężyny bez tłumików, które mają pełnić rolę amortyzatorów. Nie gwarantują one odpowiedniej amortyzacji, a przy tym są ciężkie.

  • przerzutki – w przypadku 8-letniego dziecka w zupełności wystarczą przerzutki tylne, które ułatwią dziecku poruszanie się, a przy okazji stanowić będą dobry trening nauki zmiany biegów przed tym, jak nasza pociecha przesiądzie się na „dorosły” rower. Przy wyborze jednośladu istotna jest nie tylko liczba biegów, ale również rodzaj manetek, które nimi sterują. Do wyboru mamy dwie opcje:

manetki cynglowe – biegi zmienia się za pomocą palców: kciuka i wskazującego,

manetki obrotowe – przełożenia zmienia się, przekręcając rączkę.

To, na jakie rozwiązanie się zdecydujemy, zależy przede wszystkim od preferencji dziecka.

Przy wyborze roweru dla 8 latka warto również zwrócić uwagę na łożyska pomiędzy kierownicą a ramą. Najlepiej jeśli będą to stery i wsporniki typu a-head. W odróżnieniu od klasycznych wyróżnia je nowocześniejsza konstrukcja oraz większa łatwość regulacji.

Należy również zwrócić uwagę na błotniki. Zwykle nie ma ich na wyposażeniu roweru dla 8 latka. Warto je jednak dokupić, gdyż są niezwykle przydatne – chronią ubrania przed zachlapaniem. Przy wyborze jednośladu sprawdźmy zatem, czy oferuje on możliwość montażu błotników.

Na koniec warto przyjrzeć się:

  • wadze sprzętu – im jest on lżejszy, tym lepiej. Z tego względu warto wybierać ramę aluminiową. Waży ona mniej niż wariant stalowy,
  • designowi roweru – na rynku znajdziemy jednoślady dedykowane chłopcom lub dziewczynkom, jak i sprzęt uniwersalny. Ważne jest to, aby kolorystyka sprzętu odpowiadała preferencjom dziecka. Wówczas na pewno zachęci go do jazdy i doskonalenia swoich umiejętności.

Polecane modele rowerów dla dzieci

Na rynku znajdziemy szereg różnorodnych rowerów dla 8 latków. Wybór tego właściwego to zatem nie lada wyzwanie. Oto polecane modele, które spełniają wyżej opisane kryteria, gwarantując komfortową i bezpieczną jazdę:

  • DHS Rower dla dzieci Terrana 2021 20" – to wariant odpowiedni dla dzieci o wzroście od 105 do 135 centymetrów. Powinien być zatem odpowiedni dla 8 latka. Dzięki solidnym kołom, przerzutkom, wygodnemu siodełku oraz lekkiej ramie umożliwia jazdę nie tylko po mieście, ale również bardziej wymagającym terenie. Cechą wyróżniającą ten model jest również atrakcyjny wygląd, który na pewno przypadnie do gustu dziecku, niezależnie od płci,
  • DHS Rower dla dzieci Terrana 2023 20” – to kolejna propozycja od marki DHS. Model ten charakteryzuje się bogatym wyposażeniem, obejmującym między innymi solidne hamulce, 6 przerzutek, wygodne siodełko oraz reflektory. Na uwagę zasługuje również lekka aluminiowa rama. Wszystko to sprawia, iż jest to model dostosowany do jazdy po zróżnicowanych powierzchniach,
  • Kreativ Rower z amortyzatorami Kreativ – 20” koła, 8 przerzutek, amortyzatory, precyzyjne hamulce V-brake, wygodne siodełko sprawiają, iż jest to model dostosowany do jazdy po płaskich, jak i wyboistych terenach. Co więcej, jest niezwykle atrakcyjny wizualnie, co zachęca do poruszania się nim,
  • DHS Młodzieżowy Rower Górski 24” – to model przeznaczony dla większych dzieci. Ma 6 przerzutek, błotniki, solidne hamulce, dzwonek, przednie światło oraz tylne reflektory, a dodatkowo osłonę łańcucha, co zapobiega wplątaniu się w niego na przykład sznurówek. Czarno-zielona kolorystyka i nowoczesny design sprawiają zaś, że jest to atrakcyjna propozycja zarówno dla chłopców, jak i dziewczynek,
  • Devron Młodzieżowy rower z amortyzatorami Urbio U1.4 – 24” koła oraz lekka, aluminiowa rama 12” sprawiają, iż jest to rower dostosowany do możliwości fizycznych 8-latków. Wyposażony został w wygodne siodełko, hamulce szczękowe, solidne amortyzatory i 7-biegow przerzutki. Wszystko to sprawia, iż jest to model wręcz idealny do dziecięcych wojaży.

Podsumowując, oferta rynkowa rowerów dla 8 latków jest szalenie zróżnicowana. Najważniejszą kwestią podczas kupna jednośladu jest dobór odpowiedniego rozmiaru kół i ramy, co zapewni wygodę użytkowania. Warto zwrócić uwagę także na osprzęt i wyposażenie danego modelu. Liczy się również waga i design roweru.

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 06:09
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.