Udostępnij
Skomentuj

Jaki orbitrek do 3000 zł? Polecane modele

Budżet na poziomie 3000 złotych pozwala na zakup wielu nowoczesnych orbitreków. Sprawdź, który z nich wybrać.

Domowe sprzęty treningowe przekraczające średnią barierę cenową często zapewniają coś więcej, niż modele standardowe. Zazwyczaj jest to wyższa jakość wykonania, związana z użyciem lepszych i wytrzymalszych materiałów. Do tego dochodzi zestaw funkcji dodatkowych, których próżno szukać w modelach z niższych półek cenowych. Podobnie jest w przypadku orbitreków. Postanowiliśmy więc sprawdzić, z jakich urządzeń domowych można skorzystać z budżetem w wysokości 3 tysięcy złotych.

Polecane orbitreki do 3000 zł

Najlepszy orbitrek do 3000 zł – jakie parametry?

Szybki rzut oka na wybrany przedział cenowy wystarczy, by zrozumieć, jak wiele modeli jest w naszym zasięgu. Będą to co prawda głównie orbitreki domowe (orbitreki komercyjne potrafią kosztować jeszcze więcej), jednak poziom ich zaawansowania powinien zadowolić nawet najbardziej wymagających użytkowników. Potwierdza to zresztą poniższa tabela.

Orbitrek do 3000 zł – możliwe parametry

Elektromagnetyczne i magnetyczne orbitreki do 3000 zł – co wybrać?

Na wstępie warto zaznaczyć, że w przedziale do 3000 złotych mieszczą się orbitreki elektromagnetyczne, a więc jedne z najbardziej rozbudowanych sprzętów tego typu. Jak sama nazwa wskazuje, głównymi elementami, wchodzącymi w skład ich budowy, są elektromagnesy. Odpowiadają one za generowane obciążenie. Ich praca jest niezwykle precyzyjna, dlatego bez trudu możemy dostosować intensywność ćwiczeń do aktualnych potrzeb i wymagań. Odbywa się to się przy użyciu wbudowanego komputera z dużym wyświetlaczem. Za sprawą kilku przycisków (lub ekranu dotykowego) możemy wprowadzić interesujące nas ustawienia.

System elektromagnetyczny jest również bardzo wytrzymały. Wszystko to sprawia, że tego typu orbitreki domowe powinny zainteresować osoby dokładnie planujące każdą aktywność fizyczną. Oczywiście wiąże się to też z wyższymi cenami. Ceny orbitreków elektromagnetycznych są bliższe trzech niż dwóch tysięcy złotych.

Nieco mniej zaawansowane, ale równie przydatne podczas treningów, będą orbitreki magnetyczne. System oporu w ich przypadku składa się z magnesów. Generowane obciążenie zwiększa się wówczas, gdy magnesy znajdują się bliżej koła zamachowego. Umożliwia to bardzo wygodną zmianę oporu. System być może nie jest tak zaawansowany, jak ten implementowany w orbitrekach magnetycznych, jednak z pewnością okaże się wystarczający dla użytkowników domowych. Zwłaszcza że zakres regulacji obciążenia jest całkiem szeroki. W zależności od modelu orbitreka, zmiana intensywności ćwiczeń odbywa się przy użyciu pokrętła (system mechaniczny) lub komputera (system elektroniczny).

Opcją budżetową będą natomiast orbitreki mechaniczne (choć na wyższych półkach cenowych modele te również się pojawiają), które korzystają ze standardowych hamulców. Działanie systemu przekłada się na węższy zakres regulacji, dlatego też sprzęty tego typu zazwyczaj zalecane są wyłącznie do podstawowych ćwiczeń.

Jakie programy treningowe obsługuje orbitrek do 3000 zł?

Posiadany budżet otwiera dostęp do sprzętów zróżnicowanych nie tylko pod względem zamontowanych systemów oporu. To wystarczająca kwota, by cieszyć się ze sprzętu naszpikowanego elektroniką i wieloma funkcjami dodatkowymi. Spośród nich wymienić trzeba przede wszystkim wgrane programy treningowe, które znacznie ułatwiają dostosowanie rodzaju oraz intensywności ćwiczeń. Należy podzielić je na dwie kategorie:

  • manualne programy treningowe – w tym przypadku wyznaczamy sobie cel, do jakiego powinniśmy dążyć w trakcie bieżącej sesji treningowe. Dotyczyć będzie on konkretnych osiągów. Będzie to na przykład określona ilość kalorii do spalenia czy czas ćwiczeń. Dzięki temu nie musimy wykonywać skomplikowanych obliczeń ani zastanawiać się nad efektami naszego treningu. Sprzęt sam poinformuje nas o osiągnięciu celu.
  • automatyczne programy treningowe – dostosowywane są one zarówno dla początkujących, średniozaawansowanych, jak i zawodowców. Po wybraniu interesującego nas programu, sprzęt sam dostosuje swoje działanie, zmieniając chociażby obciążenie. Jest to doskonały sposób na błyskawiczną zmianę pracy orbitreka.

Kolejną niezwykle pożądaną funkcją jest współpraca z aplikacjami mobilnymi, instalowanymi na urządzeniach mobilnych. Taką możliwość zapewniają niektóre orbitreki HMS, kompatybilne z systemem Console+.

Taka aplikacja pozwala nie tylko na dostosowanie pracy urządzenia, wyznaczanie własnych celów i przeglądanie statystyk, ale również na uruchomienie wirtualnej podróży na podstawie map Google. Wszystko to odbywa się dzięki łączności Bluetooth. Tego typu dodatki sprawiają, że trening staje się dużo przyjemniejszy, a my zyskujemy dodatkową motywację do wysiłku.

Orbitreki do 3000 zł – jakie funkcje pomiarowe?

Dobre orbitreki zapewniają nie tylko swobodną zmianę obciążenia, ale też szybki dostęp do najważniejszych danych treningowych. Takie maszyny cały czas mierzą bowiem nasze osiągi oraz zachowanie organizmu. Umożliwiają to wbudowane czujniki. Mierzą one między innymi:

  • czas treningu,
  • osiąganą prędkość,
  • przebyty dystans,
  • ilość spalonych kalorii,
  • wartość pulsu,
  • obroty na minutę.

Do tego dochodzą funkcje dodatkowe, takie jak WATT, czyli pomiar poziomu energii zużytej podczas ćwiczeń, Body Fat mierzący tkankę tłuszczową czy chociażby tryby testujące pracę serca. W ten sposób uzyskujemy dostęp nie tylko do osiągów, ale też zachowania organizmu. Możemy więc dowolnie reagować na ewentualne problemy i zmieniać zakres treningu bądź obciążenie.

Jak dopasować orbitrek za mniej niż 3000 zł?

Na koniec warto jeszcze wspomnieć o parametrach technicznych, na które powinniście zwrócić uwagę wówczas, gdy zależy Wam na odpowiednim dopasowaniu sprzętu do własnych preferencji. Spore znaczenie ma zwłaszcza waga koła zamachowego, która wpływa na ogólną wagę sprzętu (a więc łatwość jego przenoszenia), a także zakres generowanego obciążenia. Im bowiem koło mocniejsze, tym intensywniejszy może być trening. Niezależnie od obsługiwanego trybu.

Osoby bardziej zaawansowane nie powinny celować w modele z kołami o wadze poniżej 6 kg. Najbardziej zaawansowane pod tym względem przyrządy korzystają z kół o wadze dochodzącej nawet do 20 kg. Kolejnym ważnym parametrem będzie nośność, która wskazuje maksymalną wagę użytkownika. Nie należy jej bagatelizować, gdy przekraczanie wskazanej wartości może doprowadzić do uszkodzenia sprzętu. W skrajnych wypadkach będzie to niebezpieczne również dla nas.

Czy warto ćwiczyć na orbitreku? Jest sprzęt doskonale nadający się do tak zwanego treningu ogólnorozwojowego. W trakcie ćwiczeń pracują mięśnie kończyn dolnych i górnych, a także mięśnie brzucha i grzbietu. Dzięki temu jesteśmy w stanie dość szybko zrzucić zbędne kilogramy, wzmocnić mięśnie, ujędrnić uda i zmniejszyć cellulit, poprawić kondycję czy też zwiększyć wydolność organizmu.

Co więcej, orbitrek w niewielkim stopniu obciąża kości i stawy, dlatego korzystać z niego mogą niemal wszyscy. Chcąc uzyskać powyższe efekty, warto zwracać uwagę na wspomniane wcześniej funkcje oraz parametry. Orbitreki Zipro, orbitreki Spokey czy orbitreki Kettler zagwarantują wtedy efektywny trening.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 14:46
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.