Udostępnij
Skomentuj

Jaki monitor 60Hz wybrać? Jaki najlepszy? Czy warto?

Jaki monitor 60Hz warto kupić. Czym należy się kierować przy zakupie dobrego monitora 60 Hz?

Różnice pomiędzy monitorem 60Hz a 144Hz

Wartości podane w Hz (hercach) wskazują na parametr czasu odświeżania , czyli informują jak często obraz jest wyświetlany na ekranie. Monitor 60 Hz wyświetla zatem 60 obrazów (klatek na sekundę), natomiast ekran 144Hz aż 144. Im większa wartość odświeżania tym lepiej. Dlaczego? Wysoka częstotliwość poprawia płynność i dynamikę obrazu oraz pozwala zniwelować efekt smużenia oraz tearing przy bardziej wymagających grach. Dodatkowo czas reakcji matrycy, czyli czas zmiany pojedynczego piksela, jest krótszy.  

Polecane monitory 60 Hz

Jednak czy w praktyce widać różnicę? Jeśli korzystamy z monitora do pracy z dokumentami, przeglądaniu multimediów czy internetu nie jesteśmy w stanie dostrzec różnicy. W takim wypadku monitor 60Hz w zupełności wystarczy do komfortowego użytkowania. Jest sobie także poradzić z większością gier, jednak przy grach FPS może mieć problem z czasem reakcji, a na ekranie mogą pojawiać się denerwujące paski.

Dla profesjonalnych graczy i programistów czas reakcji matrycy, ilość klatek na sekundę i płynność obrazu jest bardzo ważna. Dla nich polecamy monitor 144Hz. Przy nawet bardzo rozbudowanych grach, ze stale zmieniającą się scenerią gwarantuje dynamiczny obraz bez tearingu i smużenia. Należy jednak mieć wydajną kartę graficzną, która wysyła wiele klatek na sekundę (144fps), aby móc w pełni wykorzystać dużą częstotliwość monitora 144Hz.

Częstotliwość odświeżania a płynność gry w monitorze 60 Hz

FPS to wartość, która jest przesyłana przez kartę graficzną do monitora. Nie oznacza to jednak że monitor może drastycznie wpływać na wydajność komputera. Jednak przy szybkim komputerze monitor o małej częstotliwości może mocno ograniczać jego możliwości. Monitor 60Hz będzie dobrą opcją dla większości komputerów, jednak przy bardzo szybkich procesorach, które wysyłają wartości ponad 100fps może znacznie ograniczyć jego potencjał. Wa takim wypadku lepiej sięgnąć po monitor 144Hz.

Jakie parametry monitorów 60 Hz są ważne?

Rozdzielczość

Obecnie standardem są monitory FullHD (1920x1080) i poniżej tej wartości nie warto wybierać monitorów.Monitor 60 Hz FullHD daje niezły obraz oraz i dobry kontrast. Taka rozdzielczość zapewnia komfort użytkownikowi i sprawdza się podczas oglądania filmów oraz grania.

Jednak im większa rozdzielczość tym bardziej poprawia się szczegółowość i jakość obrazu. W przypadku dużych ekranów większa rozdzielczość znacząco poprawia jakość wyświetlanego obrazu. W przypadku dużej przekątnej monitor 60Hz FullHD może dawać rozmyty obraz. Dla bardziej wymagających graczy, grafików oraz kinomaniaków, dla których ważna jest jakość wyświetlanego obrazu polecamy monitor 4K.

Przekątna – ile cali

Najbardziej uniwersalnym wyborem jest przekątna 22’’-24’’, która zapewnia komfortowy widok zarówno podczas pracy biurowej oraz grania i oglądania filmów. Jednak czy monitory 60Hz o większej przekątnej będą sensownym zakupem? Zależy do czego będą użytkowane. W wypadku kiedy posiadamy mocny komputer oraz konsolę możemy sięgnąć po monitor 32 cale 60Hz, który da nam duży obraz. Również przy oglądaniu filmów nie należy ograniczyć się z przekątną.

Należy jednak mieć na uwadze, aby dobrać do dużego monitora odpowiednio dużą rozdzielczość, gdyż zbyt mała wartość może powodować, że obraz będzie rozmyty, a krawędzie rozmazane.

Jaki rodzaj matrycy?

To kolejny bardzo ważny parametr. Każda z technologii matryca swoje zalety, wady oraz cechy szczególne, dlatego też ostateczna decyzja powinna zależeć od indywidualnych preferencji oraz wymagań.

Cechy matrycy IPS:

 • świetne odwzorowanie kolorów
 • intensywne barwy
 • szeroki zakres palety barw
 • wysoki kontrast
 • szerokie kąty widzenia w pionie i poziomie
 • problem z wyświetleniem intensywnej czerni
 • dość wysoki czas reakcji
 • wysoka cena

Cechy matrycy TN

 • krótki czas reakcji matrycy
 • brak efektów smużenia
 • niska cena
 • słabe odwzorowanie kolorów i nasycenie barw
 • wąskie kąty widzenia w przypadku najtańszych modeli
 • w większości nienajlepszy kontrast

Technologie które warto żeby posiadał monitor

AMD FreeSync lub G-Sync

Te technologie synchronizują częstotliwość generowanego i wyświetlanego obrazu, dzięki czemu zapobiegają efektu smużenia i zjawisku tearingu. To bardzo przydatna technologia podczas dynamicznych, mocno rozbudowanych gier z dobrej jakości animacją. W naszej ofercie mamy dużą ilość monitorów 60Hz AMD FreeSync.

Free Flicker

To technologia stosowana w monitorach LED, które ze względu na swoją specyfikę podświetlania mogą powodować migotanie obrazu. Pozwala pozbyć się migotania obrazu, które męczy wzrok i powoduje uczucie zmęczenia. Przydatna technologia zwłaszcza przy wielogodzinnej pracy biurowej czy długich rozgrywkach.

HDR (High Dynamic Range)

Ta technologia sprawia, że kolory na ekranie są żywsze, bardziej intensywne oraz realistyczne. Zwiększa zakres rozpiętości między ciemnymi, a jasnymi tonami. Obraz HDR ma naturalniej przedstawiać elementy obrazu ukrywające się w ciemnych oraz bardzo jasnych obszarach obrazu. HDR występuje w kilku wariantach.

Udostępnij
3,5
3 oceny
1 komentarz
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

Piszący chyba nie wie co to jest częstotliwość odświeżania. Jeżeli w pracy biurowej nie widzi różnicy między 60 Hz a 144Hz (na przykład), to polecam wizytę u okulisty.
Wystarczy prosty test ruchu kursora myszy, nagranej w slow motion, różnica powalająca, tak samo będzie z jakąkolwiek treścią gdy dojdzie efekt ruchu.
Specjalista Morele | 07:01
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.