Monitory z technologią AMD Free-Sync. Który model warto wybrać?

| 0 Komentarzy
Monitory wyposażone w technologię FreeSync to świetne sprzęty gamingowe. Sprawdź, jak dobrze wybrać.

Monitor to urządzenie często pomijane przez zagorzałych graczy, co jest sporym błędem. Najlepszy sprzęt gamingowy potrzebuje bowiem dobrego monitora, na którym możliwe będzie wyświetlenie pięknej grafiki generowanej przez komputer. Jednymi z najlepszych na rynku są monitory FreeSync. Co to jest FreeSync i czy warto kupować monitor z FreeSync?

Monitor FreeSync – co to jest?

Monitor FreeSync to proste określenie na ekrany, które zostały wyposażone w technologię AMD FreeSync. Jest to nowoczesna funkcja, którą gigant w zakresie produkcji komponentów, takich jak karty graficzne oraz procesory, opracował, by znacząco zwiększyć jakość obrazu wyświetlanego przez wyposażone w FreeSync monitory.

Celem korzystania z FreeSync jest zapewnienie jak najbardziej płynnego obrazu, nawet w wymagających grach. O ile w przeszłości taka technologia trafiała jedynie do najlepszych monitorów gamingowych, tak sama technologia towarzyszy nam od 8 lat. Z tego powodu obecnie na rynku znajdziemy coraz więcej monitorów, nawet tych zwyczajnych, nieprzeznaczonych do gamingu, które korzystają z oprogramowania AMD FreeSync.

Możliwości FreeSync

Możliwości FreeSync są wręcz przeogromne. Dzięki nim można znacząco poprawić jakość obrazu generowanego przez swój komputer. Co ważne, technologia jest kompatybilna nie tylko z kablami Display Port, tak jak w wypadku konkurencyjnego G-Sync. Z możliwości AMD FreeSync można skorzystać również po podłączeniu komputera za pomocą tradycyjnego kabla HDMI.

FreeSync zapewnia też obsługę efektu HDR w grach, który może być realizowany przez układ graficzny, zmniejszając opóźnienia. Działa też bez problemu na monitorach o rozdzielczości 4K, dzięki czemu technologia AMD FreeSync pozwala na osiągnięcie najlepszej jakości obrazu.

Jak działa FreeSync?

Działanie FreeSync jest dość proste. Jest to system, który ma na celu zsynchronizowanie obrazu generowanego przez układ graficzny komputera z częstotliwością odświeżania monitora. Każdy monitor ma bowiem określoną częstotliwość odświeżania wyrażaną w hercach, czyli jednostce częstotliwości. Najłatwiejszym sposobem na przełożenie tego na FPS-y, czyli liczbę klatek na sekundę, jest przeniesienie wartości 1 do 1. Oznacza to, że w przeszłości na monitorach 60 Hz najlepiej wyglądał obraz generowany w 60 klatkach na sekundę.

Z tego powodu czasem pojawiały się straty płynności po stronie samego obrazu. Aby z tym sobie poradzić, AMD opracowało właśnie system FreeSync. Zapobiega on zjawiskom takim jak tearing lub stuttering. Mowa tu o utracie synchronizacji obrazu lub podwójnym wyświetlaniu klatek.

Warto wyjaśnić sobie nieco lepiej powyższe pojęcia. Tearing po angielsku oznacza rozrywanie. To słowo świetnie wyjaśnia to, co dzieje się z obrazem przy braku synchronizacji. Objawia się on tym, że na ekranie widzimy na przykład fragment obecnej i następnej klatki. W przeszłości do poradzenia sobie z tearingiem służyła technologia V-sync, czyli synchronizacja pionowa. Ma ona jednak pewne wady. Powoduje bowiem przesyłanie sygnału z opóźnieniem. Stuttering dotyczy z kolei małych przycięć obrazu.

Kto skorzysta najbardziej z FreeSync?

Najbardziej z monitora z AMD Freesync skorzystają posiadacze kart graficznych od AMD. To z myślą przede wszystkim o tych układach graficznych powstawała bowiem ta technologia. Karty, z którymi kompatybilna jest technologia Freesync, to więc głównie modele AMD. Poniżej przedstawiamy listę najbardziej popularnych układów:

  • karty z serii Radeon RX Vega
  • karty z serii Radeon RX 500
  • karty z serii Radeon RX 400
  • karty z serii Radeon R9/R7 300 (z wyłączeniem R9 370/X)
  • Radeon Pro Duo (wersja z 2016 roku)
  • Radeon R9 Nano
  • karty z serii Radeon R9 Fury
  • karty z serii Radeon R9/R7 200 series (z wyjątkiem R9 270/X oraz R9 280/X).

Technologia FreeSync powstała przede wszystkim z myślą o graczach. W trakcie spędzania wolnego czasu przy swoich ulubionych tytułach oczekują oni jak najwyższej płynności, dzięki której będą w stanie odpowiednio szybko reagować na wydarzenia na ekranie i nie tylko. Płynny obraz po prostu zwiększa pozytywne doznania z gry i pozwala na cieszenie się jej pięknem.

Jakie są wersje FreeSync?

AMD FreeSync to technologia, która doczekała się kilku wersji. Aby skorzystać z którejś z nich, trzeba oczywiście kupić odpowiedni monitor i posiadać kompatybilną kartę graficzną. Podstawowe oprogramowanie AMD FreeSync dostępne jest w większości monitorów. Dlatego casualowi gracze, którzy nie przykładają aż tak wielkiej wagi do doskonałości obrazu, mogą bez większych problemów postawić właśnie na nią.

Oprócz tego dostępna jest wersja AMD FreeSync Premium. Jest to ulepszone oprogramowanie, które spotkamy przede wszystkim w monitorach gamingowych. Mowa tu o ekranach, które oferują przynajmniej rozdzielczość Full HD, częstotliwość odświeżania wynoszącą 120 Hz oraz wsparcie dla technologii LFC.

Topowa wersja to AMD FreeSync Premium Pro. Ten rodzaj oprogramowania dostępny jest tylko w najlepszych monitorach gamingowych. Są to czołowe ekrany, które kosztują ogromne pieniądze, lecz oczywiście rekompensują to jakością obrazu. Monitory z FreeSync Premium Pro mogą pochwalić się często obsługą HDR z wysoką luminacją i szeroką paletą barw. Do tego można liczyć na obecność trybu niskiego opóźnienia dla obrazu z SDR i HDR. Jest to więc sprzęt, który pozwala na uzyskanie niesamowicie realistycznego obrazu.

Czy warto kupować monitor z FreeSync?

Wiemy już naprawdę wiele na temat technologii FreeSync. Czy jednak warto kupić monitor z FreeSync? Jak najbardziej, każdy gracz powinien pomyśleć o wyborze ekranu obsługującego tę technologię. Dotyczy to jednak posiadaczy kart AMD. Osoby korzystające z kart NVIDIA muszą poszukać niestety innych rozwiązań, gdyż naprawdę niewiele kart z gamingowej serii NVIDIA GeForce jest kompatybilna z technologią AMD FreeSync z racji rywalizacji pomiędzy AMD a NVIDIA na rynku gamingowym.

Jaki monitor z FreeSync?

Jakie monitory FreeSync są warte uwagi? Lista urządzeń, które zostały wyposażone w tę technologię, jest naprawdę długa. Wśród dostępnych w naszej ofercie pozycji możemy podać kilka godnych uwagi. Są to najpopularniejsze monitory z FreeSync, które cieszą się największym wzięciem wśród naszych klientów.

Pierwsza propozycja to prawdziwy bestseller, czyli AOC Q27G2U/BK. Jest to wyposażony w FreeSync monitor 144 Hz o przekątnej 27 cali. Obsługuje rozdzielczość WQHD, czyli 2560 x 1440, a do tego posiada aż cztery złącza.

Z wyższej półki polecamy model Gigabyte M28U. Częstotliwość odświeżania na poziomie 144 Hz, matryca IPS, przekątna ekranu rzędu 28 cali i rozdzielczość UHD 4K to rzeczy, które sprawiają, że jest to jeden z najlepszych monitorów w swojej klasie.

Najlepsza budżetowa opcja to z kolei monitor iiyama ProLite XU2294HSU-B2. Ten monitor kosztuje zaledwie 400 złotych, ale jest wyposażony w funkcję AMD FreeSync, ma częstotliwość odświeżania na poziomie 75 Hz i rozdzielczość FullHD. Świetny wybór w budżetowej cenie!

FreeSync monitor – cena

FreeSync to technologia znana od 8 lat. Przez to, chcąc kupić wyposażony w technologię FreeSync monitor, cena nie będzie odstraszająca. Obecnie coraz więcej producentów wyświetlaczy decyduje się na zastosowanie tego oprogramowania, więc z reguły znalezienie taniego monitora z FreeSync nie będzie stanowiło żadnego wyzwania. Prawda jest taka, że monitor z FreeSync do 600 złotych jest już raczej powszechnym produktem.

Nieco gorzej sytuacja wygląda, gdybyśmy chcieli kupić sobie monitor FreeSync Premium lub FreeSync Premium Pro. Są to już wyświetlacze gamingowe, które charakteryzują się wyższą częstotliwością odświeżania, a czasem nawet świetną rozdzielczością, której poziom sięga do 4K. Jak można się domyślić, monitory 4K FreeSync potrafią kosztować naprawdę sporo, lecz nawet wybór takiego z mniejszą rozdzielczością, lecz wyposażonego w lepsze wersje oprogramowania od AMD, oznacza niemały wydatek.

Czy FreeSync jest tylko w monitorach?

Wiele osób nie wie, ale technologia FreeSync trafiła nie tylko do monitorów. Wyposażone są w nią niektóre telewizory. Wynika to z dość prostej rzeczy. Nowoczesne konsole gamingowe również są w stanie obsługiwać FreeSync. Świetnym przykładem są konsole Xbox Series S oraz Xbox Series X. Z myślą o graczach konsolowych powstają więc specjalne telewizory, w których zainstalowano oprogramowanie AMD FreeSync. Dzięki temu gracze konsolowi również mogą cieszyć się wysoką płynnością obrazu bez zjawisk takich jak tearing.

AMD i NVIDIA a FreeSync

Jak wiadomo, FreeSync to technologia opracowana przez AMD. Czy monitor FreeSync NVIDIA to dobre połączenie? Niestety, ale technologia FreeSync obsługiwana jest przez bardzo małą liczbę kart od NVIDII. Kompatybilne są jedynie układy graficzne z serii GTX 10xx oraz RTX 20xx. Do tego, aby działały, muszą obsługiwać złącze typu Display Port. Wtedy nie ma absolutnie żadnych problemów z wykorzystywaniem monitora FreeSync z kartami NVIDIA.

Inni gracze, którzy posiadają karty NVIDIA z nowszych serii, są jednak zmuszeni do kupienia specjalnego wyświetlacza. Mowa tu o monitorach z funkcją G-Sync. Jest to odpowiedź firmy NVIDIA na oprogramowanie AMD FreeSync, które jednak skierowane zostało do naprawdę wąskiej grupy produktów. Z tego powodu ceny monitorów z G-Sync są często wyższe. Kompatybilność swojej karty NVIDIA z różnymi rozwiązaniami w zakresie synchronizacji obrazu można sprawdzić w NVIDIA Control Panel.

Udostępnij
5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 16:07
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.