Udostępnij
Skomentuj
https://www.morele.net/wiadomosc/jaki-komputer-dla-gracza-wybrac-polecane-modele/604/ 2020-07-27 10:11:50.000000

Jaki komputer dla gracza wybrać? Polecane modele

Zakup komputera stacjonarnego do gier wymaga zwrócenia uwagi na wiele kwestii – jakich dokładnie?

Najnowsze gry stanowią spore wyzwanie dla komputera, a szczególnie, gdy zależy nam na rozgrywce w wysokiej rozdzielczości i przy maksymalnych ustawieniach detali. Choć wiele gier można uruchomić na komputerze średniej klasy, to jednak może się to odbijać na płynności rozgrywki i na odwzorowaniu detali. Nic dziwnego, że gracze poszukują coraz lepszych urządzeń, które sprostają wymaganiom, jakie stawiają przed nimi producenci gier. Ile może kosztować komputer do gier? Jak wybrać komputer dla gracza i na co zwrócić uwagę?

Jaki komputer stacjonarny dla graczy? Od czego zacząć?

Zanim zaczniemy przyglądać się poszczególnym podzespołom oraz gotowym komputerom PC dla graczy, skupmy się na kilku wstępnych kwestiach, które pozwolą szybciej i łatwiej dobrać odpowiednie urządzenie. Oto kwestie, od których warto zacząć:

 • Ustalenie dostępnego budżetu na zakup – jest to kwestia priorytetowa, gdyż kluczowe znaczenie ma właśnie to, czy chcemy kupić komputer do gier najtaniej, jak to tylko możliwe, czy też dysponujemy większą kwotą, którą chcemy dobrze wydać na wydajną konfigurację. Warto też rozważyć alternatywne metody sfinansowania zakupu, jak raty albo kupienie bazowej konfiguracji, którą z czasem będziemy rozbudowywać o kolejne komponenty (na przykład na wstępie można kupić komputer z dobrym procesorem i zintegrowaną grafiką, a po odrębną kartę graficzną sięgnąć po uzbieraniu brakującej kwoty).
 • Przyjrzenie się wymaganiom sprzętowym najbardziej lubianych gier – nie każdy kupujący musi zdecydować się na komputer do gier najdroższy i najbardziej zaawansowany technicznie, gdyż nie wszystkie gry są tak wymagające. Jeśli jesteśmy miłośnikami gier w stylu retro, nie potrzebujemy komputera o najwydajniejszych podzespołach. Z tego właśnie względu warto zerknąć na wymagania techniczne gier, w które lubimy lub planujemy zagrać i wybrać komputer o odpowiednich parametrach (najlepiej nawet nieco na wyrost).
 • Określenie priorytetów kupującego – jeśli mamy jakieś szczególne preferencje, co do komputera gamingowego, to warto od razu je przemyśleć i skupić się na urządzeniach, które spełniają te kryteria. Przykładem może być komputer do gier All in One w sytuacji, gdy mamy bardzo mało miejsca lub urządzenie ma znajdować się np. w salonie, gdzie chcemy uniknąć plątaniny kabli i standardowego zestawu PC.

Te wstępne kryteria pozwolą zawęzić pulę urządzeń do wyboru do tych, które mają określone parametry, mieszczą się w przyjętym budżecie i wydają się odpowiednie dla kupującego. Niestety wybór i tak nie będzie łatwy, gdyż możliwości jest wiele i to w każdym z przedziałów cenowych.

Polecane komputery dla graczy

Co powinien mieć komputer dla gracza?

Nie każdy komputer PC jest komputerem, który dobrze sprawdzi się w grach, a szczególnie w nowszych i najbardziej wymagających produkcjach. Jak złożyć komputer dla gracza? Co powinno się w nim znajdować?

PROCESOR

To kluczowy element każdego komputera – nie tylko gamingowego. Od jego wydajności oraz specyfikacji zależą zdolności obliczeniowe urządzenia oraz to, czy możliwa będzie płynna i bezproblemowa rozgrywka. Komputer dla gracza – jaki procesor? Co jest ważne?

 • Model i generacja procesora – na rynku procesorów niezmiennie rządzą marki Intel oraz AMD. Obie firmy mają w swojej ofercie cały szereg jednostek o bardzo różnorodnych parametrach i zastosowaniu. Warto wybierać procesory nowszych generacji, a szczególnie wówczas, gdy kupujemy komputer na dłuższy czas i w perspektywie mamy jego ewentualną rozbudowę. Kluczową kwestią jest dobranie procesora o wysokiej wydajności i polecanego do gier (na przykład Intel Core, AMD Ryzen).
 • Liczba rdzeni oraz wątków – przekłada się na wydajność procesora w najbardziej złożonych i zaawansowanych operacjach. Do gier polecane są, przede wszystkim, procesory o 4 lub większej liczbie rdzeni – na przykład z gamy Intel Core i5, i7, i9 albo AMD Ryzen.
 • Częstotliwość taktowania – ma niebagatelny wpływ na wydajność procesora i na jego sprawność w grach. Warto zwrócić uwagę na częstotliwość w trybie turbo. Wydajne procesory do gier często oferują taktowanie do 4 lub 5 GHz.
 • Pamięć podręczna L3 – im będzie miała większą pojemność, tym lepiej.
 • Odblokowany mnożnik – w sytuacji, gdy kupujemy komputer dla młodego gracza, raczej nie ma potrzeby, by sięgać po model z procesorem o odblokowanym mnożniku, ale dla zaawansowanych graczy może to być dodatkowy atut, który pozwoli wycisnąć z urządzenia jeszcze więcej. Informację o odblokowanym mnożniku znajdziemy w specyfikacji procesora.
 • Kompatybilność z płytą główną – jeśli zestaw PC do gier kompletujemy samodzielnie, to musimy mieć pewność, że poszczególne komponenty będą ze sobą kompatybilne. Kluczową kwestią jest zgodność płyty głównej z procesorem. Należy zweryfikować model socketu i porównać ten parametr w obu podzespołach. Warto pamiętać także o tym, że niektóre płyty główne nie umożliwiają podkręcania procesora (nawet gdy ma on odblokowany mnożnik). Jeśli więc wybraliśmy taki procesor, sięgnijmy po płytę z bardziej zaawansowanym chipsetem, który to umożliwi (często płyty te są, dla ułatwienia, oznaczone jako gamingowe).

KARTA GRAFICZNA

To właśnie ona odpowiada za wygenerowanie obrazu i dostarczenie go do ekranu. W przypadku zestawów gamingowych, nie warto pozostawać przy jednostkach zintegrowanych, gdyż nie oferują one wystarczającej wydajności. Komputer do gier – jaka karta graficzna? Oto kwestie, na które należy zwrócić uwagę:

 • Pojemność pamięci RAM – dedykowane karty graficzne dysponują własną pamięcią RAM. Warto zwrócić uwagę, by jej pojemność była możliwie jak najwyższa, gdyż przekłada się to na wydajność w grach.
 • Złącza – od złącz na karcie graficznej będzie zależeć to, w jaki sposób można będzie podłączyć monitor i czy możliwe będzie użytkowanie wielu wyświetlaczy. Warto unikać kart z przestarzałymi złączami D-Sub na rzecz nowszych standardów cyfrowych.
 • Szyna danych – od jej szerokości będzie zależała także przepustowość, dlatego warto zdecydować się na kartę z szeroką szyną danych (na przykład 256 bitów, a nie 64).
 • Taktowanie – im wyższe, tym potencjalnie wyższa wydajność jednostki graficznej.

PAMIĘĆ RAM

Kluczowe znaczenie ma nie tylko jej pojemność, ale także innego rodzaju parametry.

 • Pojemność – jest bardzo ważna w komputerach dla graczy. Warto zdecydować się na konfigurację z, co najmniej 16 GB pamięci RAM.
 • Typ pamięci – kompletując nowy komputer do gier, warto sięgnąć po pamięć RAM DDR4, a nie po przestarzałe wersje DDR2 lub DDR3. Typ pamięci musi być zgodny z płytą główną, gdyż standardy te nie są ze sobą kompatybilne.
 • Taktowanie – im wyższe, tym lepiej, ale warto upewnić się, że taktowanie pamięci zostanie na pewno uwzględnione przez wybrany procesor (informację tą znajdziemy w specyfikacji procesora).
 • Opóźnienia CL – im niższe opóźnienia pamięci RAM, tym lepiej.

DYSK

Niezbędnym elementem komputera gamingowego jest również dysk. Niekoniecznie musi to być dysk twardy (HDD), gdyż dyski SSD stają się coraz popularniejsze i bardziej przystępne cenowo. Do topowej konfiguracji gamingowej z najwyższej półki można wybrać dysk SSD M.2 PCIe, który zapewni o wiele lepszą przepustowość, a do pozostałych konfiguracji można wybrać dysk SSD standardowy albo dysk talerzowy na pliki i mniejszy dysk SSD na oprogramowanie i system.

ZASILACZ

To kolejny niezbędnik w komputerze. Szczególnie ważne jest to, gdy wybieramy komputer do gier. Jaki zasilacz wybrać?

 • O odpowiedniej mocy – poszczególne podzespoły mają podaną maksymalną moc, jakiej mogą potrzebować pod obciążeniem. Zasilacz można dobrać na tej podstawie albo skorzystać z internetowych kalkulatorów mocy zasilacza.
 • O wysokiej sprawności – mocny zasilacz, który ma wysokie straty energii wcale nie będzie dobrym wyborem. W przypadku zasilacza o dużej mocy, który będzie stosowany w zaawansowanej konfiguracji PC, warto zastanowić się nad wyborem zasilacza z certyfikatem sprawności, który zagwarantuje niskie straty energii.

Zastanawiając się nad tym, jaki zasilacz do komputera dla gracza wybrać, warto zerknąć na czarną listę zasilaczy, jaką można znaleźć w internecie, a także na recenzje i rankingi zasilaczy, co zdecydowanie ułatwi omijanie kiepskich modeli tych komponentów.

CHŁODZENIE

Komputer do gier wymaga chłodzenia aktywnego, które w skuteczny sposób zapewni niższą temperaturę podzespołów w czasie obciążenia. Wiatraki powinny znajdować się zarówno we wnętrzu obudowy jak i przy procesorze oraz kartach graficznych. Jeszcze bardziej skutecznym rozwiązaniem będzie chłodzenie wodne, które jednak jest droższe.

PŁYTA GŁÓWNA

W tym przypadku najważniejsza kwestią jest to, aby wybrana przez nas płyta główna była kompatybilna z wytypowanymi wcześniej podzespołami. Uwagę należy zwrócić więc na obsługiwane gniazdo procesora, standard pamięci RAM, liczbę wolnych slotów na kości pamięci RAM, a także możliwość łączenia kart graficznych, obsługiwane technologie oraz dostępne gniazda rozszerzeń, złącza napędów i złącza wewnętrzne.

OBUDOWA

Zwieńczenie komputera, ale też rodzaj elementu dekoracyjnego. Obudowy gamingowe bywają naprawdę bardzo efektowne – posiadają przeszklenia, podświetlenie, dynamiczne kształty. Kluczowe jest jednak dopasowanie obudowy do wielkości komponentów, a także wybór modelu o dobrze rozplanowanych złączach i otworach wentylacyjnych.

Jak złożyć komputer dla gracza? Lepiej kupić gotowy czy skompletować go samodzielnie? Co z montażem?

W sprzedaży znajdziemy sporo gotowych komputerów gamingowych, które są efektem pracy doświadczonych osób z branży komputerowej. Konfiguracje te są dobrze zoptymalizowane (zminimalizowane są problemy typu „wąskie gardło” jednego z podzespołów, który mógłby opóźniać pozostałe), a także zmontowane i praktycznie gotowe do użytku. Niejednokrotnie w ich cenę wliczony jest także system operacyjny. Pomimo to, wielu użytkowników preferuje samodzielnie dobieranie podzespołów, a nawet ich samodzielny montaż. Jakie są zalety i wady obu rozwiązań?

Gotowy komputer PC

ZALETY

 • Nie trzeba znać się na dobieraniu podzespołów ani martwić o ich kompatybilność.
 • Szybszy sposób na wybór komputera do gier – wybieramy gotowy zestaw, a nie każdy komponent pojedynczo.
 • Zestaw jest kompletny, od razu gotowy do użytkowania.
 • W cenę wliczony jest już profesjonalny montaż.
 • Spora część zestawów może być modyfikowana na etapie zamówienia (na przykład upatrzony zestaw można wybrać w wersji z wyższą pojemnością pamięci RAM albo z innym rodzajem dysku).

WADY

 • Nie wszystkie gotowe komputery PC można dowolnie modyfikować w trakcie zakupu albo modyfikacje dotyczą tylko niektórych komponentów.
 • To rozwiązanie może okazać się bardziej kosztowne niż samodzielne skompletowanie i zmontowanie komputera.
 • Nieco mniejszy wybór – wśród gotowych zestawów nie znajdziemy wszystkich możliwych podzespołów, a jedynie wybrane, najpopularniejsze.

Samodzielnie kompletowane podzespoły

ZALETY

 • Możliwość skomponowania konfiguracji o niemal dowolnych parametrach – największa swoboda w tym zakresie.
 • Możliwość oszczędzenia – najczęściej samodzielnie skompletowany zestaw okazuje się nieco tańszy od porównywalnych komputerów gotowych.
 • Przyjemność z samodzielnego stworzenia wydajnej i dobrej konfiguracji.

WADY

 • Konieczność orientowania się w parametrach i kompatybilności poszczególnych podzespołów.
 • Ryzyko popełnienia jakiegoś błędu przy kompletowaniu konfiguracji lub na etapie montażu (jeśli zdecydujemy się na samodzielne działanie).

Jakie akcesoria i dodatki do komputera dla gracza?

Kompletując sprzęt gamingowy, warto pamiętać o niezbędnych akcesoriach oraz dodatkach, a w szczególności zwrócić uwagę na:

 • Myszki dla graczy – myszki o ergonomicznym kształcie, odpowiedniej czułości sensorów i wyposażone w konfigurowalne przyciski.
 • Klawiatury dla graczy – podobnie jak myszki, zawierają wiele ciekawych rozwiązań – np. dodatkowe przyciski, do których można przypisać funkcje i makra lub też mają lepiej zorganizowany układ klawiszy.
 • Słuchawki – model z mikrofonem przyda się szczególnie w grach sieciowych.

Jaki komputer dla gracza w dobrej cenie?

Każdy przedział cenowy ma co nieco do zaoferowania. Najtrudniej jest znaleźć tani komputer do gier dla dziecka, gdy dysponuje się bardzo ograniczonym budżetem, ale nawet w cenie do dwóch lub trzech tysięcy złotych można kupić odpowiedni sprzęt do gier.

Komputer dla gracza do 1000 zł

Przedział cenowy do 1000 zł nie jest zbyt szeroki, a przynajmniej, gdy mowa o komputerach gamingowych. Znajdziemy w nim wyłącznie podstawowe propozycje, a wśród nich rozwiązania dla miłośników prostych gier retro, a także mało wymagających platformówek. Przykładem komputera do gier w tej cenie jest:

 • Komputer Acer Aspire Celeron N3050 Intel HD 4GB DDR3 DIMM SSD 256GB Win10 Repack – jest to urządzenie wyposażone w procesor Intel CeleronN3050 oraz w zintegrowany układ graficzny. Sprzęt ten dysponuje 4 GB pamięci RAM DDR3 oraz dyskiem SSD o pojemności 256 GB. Jest to komputer wyłącznie do najbardziej podstawowych gier PC.

Komputer dla gracza do 1500 zł

Przedział cenowy do 1500 zł ma już zauważalnie więcej do zaoferowania. Znajdziemy w nim urządzenia wyposażone w nieco wydajniejsze, ale wciąż budżetowe podzespoły. To dobry wybór dla osób grywających w starsze i proste gry, a także w sytuacji, gdy kupujemy komputer do gier dla dziecka. Przykładem urządzenia gamingowego do 1500 zł jest:

 • Komputer Morele ENDER (OC) H1520 – to bestseller w tym przedziale cenowym. Urządzenie wyposażono w procesor AMD Ryzen 3 2200G oraz w zintegrowany układ graficzny Radeon Vega 8. Komputer ten dysponuje 8 GB pamięci RAM DDR4 oraz dyskiem HDD o pojemności 1 TB.

Komputer dla gracza do 2000 zł

Dysponując kwotą 2000 zł na zakup komputera do gier, można liczyć na jeszcze większy wybór. W tym przedziale cenowym znajdziemy już sporo modeli gamingowych, a wśród nich:

 • Komputer Lenovo V530s SFF i3-8100/4GB/1TB/W10P – to jeden z bestsellerów na tej półce cenowej. Komputer ten posiada procesor Intel Core i3-8100, 4 GB pamięci RAM, zintegrowaną kartę graficzną oraz dysk twardy o pojemności 1 TB.

Komputer dla gracza do 2500 zł

W przedziale cenowym do 2500 zł znajdziemy kolejne niedrogie urządzenia gamingowe o zauważalnie lepszych parametrach. Jednym z bestsellerów na tej półce cenowej jest komputer do gier AMD Ryzen, a konkretniej:

 • Komputer ELITE (OC) H2850 – to urządzenie wyposażone w procesor AMD Ryzen 5 2600 i w kartę graficzną NVIDIA GeForce GTX 1050 Ti. Uzupełnieniem konfiguracji jest 8 GB pamięci RAM, dysk HDD o pojemności 1 TB i dysk SSD o pojemności 120 GB.

Komputer dla gracza do 3000 zł

W przedziale cenowym do 3000 zł jest wiele propozycji, które spełnią wymagania początkujących graczy oraz tych, którzy grywają w mniej wymagające produkcje. Wybierając komputer dla gracza, specyfikacja jest bardzo ważna, ale nie mniej istotna bywa cena. Za około 3000 zł można kupić:

 • Komputer Lenovo IdeaCentre 510S – jest to komputer wyposażony w procesor Intel Core i5-8400, a także w dedykowaną kartę graficzną NVIDIA GeForce GT 730. Pojemność pamięci RAM to 12 GB, a uzupełnieniem konfiguracji jest dysk HDD o pojemności 1 TB.

Komputer dla gracza do 3500 zł

Im wyższy budżet na zakup komputera gamingowego, tym większy i lepszy wybór. Wśród urządzeń do 3500 zł znajdziemy:

 • Komputer ELITE H3466 8 GB RAM/ 240 GB SSD/ 4 TB HDD/ - to urządzenie dysponujące wydajnym procesorem Intel Core i5-9400F oraz kartą graficzną NVIDIA GeForce GTX 1660. Uzupełnieniem konfiguracji jest 8 GB pamięci RAM, dysk HDD o pojemności aż 4 TB oraz dysk SSD o pojemności 240 GB.

Komputer dla gracza do 4000 zł

Dysponując kwotą 4000 zł na zakup komputera gamingowego, można pozwolić sobie na więcej. Jeśli potrzebujemy komputer do gier na ultra detalach, to zdecydowanie warto zacząć od tej lub wyższej półki cenowej. Jednym z popularniejszych komputerów w tej cenie jest:

 • Komputer ELITE H3960 – wydajna jednostka w dobrej cenie. Urządzenie wyposażono w procesor Intel Core i5-9400F, a także w wydajną grafikę NVIDIA GeForce RTX 2060. Uzupełnieniem konfiguracji jest 8 GB pamięci RAM oraz dysk HDD o pojemności 1 TB.

Komputer dla gracza do 5000 zł

Dobrze jest orientować się, kupując komputer do gier, na co zwrócić uwagę poza samą ceną urządzenia. W przedziale do 5000 zł znajdziemy wiele modeli urządzeń, a sporą popularnością w tej cenie cieszy się:

 • Komputer ELITE H4260 32 GB RAM/ 512 GB SSD/ 1 TB HDD/ Windows 10 Pro – to urządzenie wyposażone w system operacyjny Windows 10 Pro, a także w wydajny procesor AMD Ryzen 5 2600, którego dopełnieniem jest karta graficzna NVIDIA GeForce RTX 2060, 1 TB HDD i 512 GB SSD, a także aż 32 GB pamięci RAM.

Komputer dla gracza do 6000 zł

Chcąc kupić komputer do gier 4K, a także do wykorzystywania technologii VR oraz RayTracingu, warto sięgnąć po sprzęt o odpowiednich parametrach, który najczęściej nie kosztuje mało. W przedziale do 6000 zł znajdziemy wiele komputerów gamingowych, a bestsellerem wśród nich jest:

 • Komputer AORUS IEM Certified PC 2019 (BC) – to urządzenie wyposażone w wydajny procesor Intel Core i5-8600K z odblokowanym mnożnikiem, a także w kartę graficzną NVIDIA GeForce RTX 2070, w 16 GB pamięci RAM oraz w dysk SSD M.2 PCIe o pojemności 128 GB.

Komputer dla gracza do 8000 zł

Za wysoką wydajność i możliwość użytkowania najnowszych gier w najlepszej jakości trzeba zapłacić więcej. Komputery gamingowe do 8000 zł wcale nie są ekstremalnie kosztowną propozycją na tle najbardziej rozbudowanych konfiguracji. W tej cenie znajdziemy wiele modeli urządzeń, a bestsellerem wśród nich jest:

 • Komputer ELITE H4260 32 GB RAM/ 1024 GB M.2 PCIe/ 1 TB SSD/ 4 TB HDD/ Windows 10 Pro – urządzenie wyposażone w Windows 10 Pro, procesor AMD Ryzen 5 2600, grafikę NVIDIA GeForce RTX 2060, 32 GB pamięci RAM, 4 TB HDD i 1 TB SSD na M.2 PCIe oraz 1 TB SSD.
 • Komputer AORUS IEM Certified PC 2019 (BC) 32 GB RAM/ 1024 GB M.2 PCIe/ 1 TB SSD/ 4 TB HDD/ Windows 10 Home – kolejny wydajny komputer PC, który wyposażono w procesor Intel Core i5-8600K, grafikę NVIDIA GeForce RTX 2070, 32 GB pamięci RAM, 4 TB HDD, 1 TB SSD i 1 TB SSD M.2 PCIe.

Oczywiście wybierając komputer do gier, można celować jeszcze wyżej lub stworzyć własną konfigurację, jak choćby: komputer do gier 8 rdzeni, GTX 1060 ,16GB RAM, 2TB HDD win7/10, komputer do gier 8 rdzeni, GTX 1050, 16GB RAM, 2TB HDD win7/10 albo komputer do gier 8 gen Ryzen 12 rdzeni, Radeon RX 8 GB. Możliwości jest wiele, a kwestią zasadniczą pozostaje zasobność portfela oraz to, do czego właściwie sprzęt będzie użytkowany.

Niektórzy kupujący zastanawiają się również nad tym, czy wybrać komputer do gier AMD czy Intel. Kwestia ta dotyczy głównie procesora. Warto jednak zwracać uwagę na same parametry techniczne jednostki, a niekoniecznie na markę – no chyba, że mamy w tym względzie jakieś indywidualne, wynikające z doświadczeń, preferencje. Te dwie marki konkurują ze sobą od lat i nieustannie próbują zdobyć przewagę na rynku. Tak naprawdę w ofertach obu producentów znajdziemy świetne konstrukcje gamingowe, jak również nieudane procesory, dlatego właśnie kluczem do sukcesu w wyborze komputera, a także procesora, jest czytanie o jego parametrach, przeglądanie benchmarków, testów i recenzji.

Polecane artykuły
 
Udostępnij
4,3
11 ocen
2 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

Fajnie się czytało ale co do wad komputera stacjonarnego :
- brak mobilności to nie wada ponieważ sama nazwa stacjonarny mówi : pozostający w miejscu, stały .
- zajmuje więcej miejsca, moim zdaniem nie jest to wadą bo jeśli ktoś kupuję komputer gamingowy to i dom, mieszkanie ma duże i na brak miejsca nie marudzi .

A tak po za tym zgadzam się z tym co przeczytałem choć te wady to tylko pretekst do szukania wad, których nie ma :) .
Warto dodać iż komputery gotowe są bardzo dobre dla osób które nie mają doświadczenia w składaniu, lecz tą samą lub nawet większą wydajność można uzyskać za parę groszy mniej samemu składając :) A po za tym to bardzo dobry artykuł.