Ekspert Morele | 03:17
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Jaki komputer dla gracza wybrać? Polecane modele

Komputer dla gracza można skompletować samodzielnie lub kupić gotowy zestaw podzespołów. Sprawdź, co wybrać!

Najnowsze gry stanowią spore wyzwanie dla komputera, a szczególnie, gdy zależy nam na rozgrywce w wysokiej rozdzielczości i przy maksymalnych ustawieniach detali. Choć wiele gier można uruchomić na komputerze średniej klasy, to jednak może się to odbijać na płynności rozgrywki i na odwzorowaniu detali. Nic dziwnego, że gracze poszukują coraz lepszych urządzeń, które sprostają wymaganiom, jakie stawiają przed nimi producenci gier. Ile może kosztować komputer do gier? Jak wybrać komputer dla gracza i na co zwrócić uwagę?

Co powinien mieć komputer dla gracza?

Komputer dla gracza to zakup, który wiąże się ze sporym wyzwaniem. Nowoczesne produkcje wymagają mocnego procesora z wysokim taktowaniem, pojemnego dysku twardego i wydajnej karty graficznej. To jednak nie koniec. Kluczowe aspekty przy wyborze sprzętu gamingowego, to także ilość pamięci RAM, odpowiednie chłodzenie oraz zasilacz o dużej mocy, ale i jednocześnie, niewielkich stratach energii. Dzięki dobrze dobranym podzespołom gracz będzie mógł cieszyć się rozrywką na najwyższym poziomie.

Wydajny komputer do gier możesz nabyć, korzystając z jednej z dwóch opcji. Pierwsza z nich to samodzielne złożenie peceta z zakupionych podelementów. Drugie rozwiązanie to zakup nowego urządzenia, z zamontowanymi już podzespołami, a więc zamówienie gotowego komputera do grania. Czy da się kupić komputer gamingowy w cenie wynoszącej do 2000, 3000 lub 4000 złotych? Czym się kierować przy wyborze? Niniejszy artykuł odpowiada na te i wiele innych pytań!

Jak złożyć komputer dla gracza?

Jak złożyć samodzielnie komputer gamingowy? W tym celu będzie konieczna wiedza na temat poszczególnych podelementów, które składają się na zestaw dla gracza, a także znajomość wymagań sprzętowych ulubionych tytułów gier. Zupełnie inne parametry będzie miał pecet dla miłośnika gier typu retro, a inne komputer stacjonarny do gier stworzony w oparciu o najnowsze silniki graficzne. Wiele zależy także od budżetu kupującego.

Polecane komputery gamingowe

Czy da się złożyć komputer do gier do 3000 złotych? Jak najbardziej jest to możliwe, przy założeniu, że mamy już na wyposażeniu niezbędne dodatki, takie jak głośniki, mysz komputerowa, klawiatura oraz pady. Co będzie potrzebne, by skompletować wymarzony sprzęt? Przede wszystkim:

  • procesor najnowszej generacji o wysokim taktowaniu i wydajności,
  • karta graficzna, wyposażona we własną pamięć RAM,
  • pamięć RAM DDR4 kompatybilna z płytą główną,
  • pojemny dysk SSD.

Lepiej kupić gotowy komputer stacjonarny gamingowy czy skompletować go samodzielnie?

Jeśli nie chcesz się bawić w samodzielne składanie komputera do grania, zawsze możesz zakupić gotowy zestaw, zoptymalizowany pod kątem konkretnych produkcji i ich wymagań sprzętowych. Rozwiązanie to wiąże się z wieloma zaletami, ale ma też wady. Komputery do gier zakupione w całości to brak konieczności znajomości poszczególnych parametrów technicznych i podzespołów. Niepotrzebny jest także montaż – są one gotowe do użycia od razu po zakupie i właściciel nie musi się tym przejmować.

Inna zaleta, która wyróżnia gotowe komputery gamingowe to oszczędność czasu. Zamiast dobierać poszczególne podelementy w różnych sklepach komputerowych (nie zawsze na stanie jest to, co interesuje nabywcę), wystarczy upewnić się jedynie, czy dany model peceta jest dostępny i po prostu po niego przyjechać. Natomiast wady tego rozwiązania to: ograniczone możliwości modyfikacji zakupionego zestawu w przyszłości (gdy zmienią się potrzeby właściciela) oraz wysoka cena. Gotowy zestaw często kosztuje więcej niż gdyby te same podzespoły były kompletowane przez nabywcę samodzielnie.

Jaki komputer do gier więc kupić? Czy lepszy będzie gotowy komputer stacjonarny, czy pecet, którego podzespoły zostały dobrane przez jego właściciela? Okazuje się, że dobry tani komputer do gier to często pecet, który został poskładany przez nabywcę samodzielnie. Minusy tego rozwiązania to: konieczność orientowania się w dostępnych na rynku urządzeniach i ich parametrach oraz ryzyko popełnienia błędu na etapie komplementowania sprzętu gamingowego. Na szczęście sprzedawcy w sklepach komputerowych, a także specjaliści udzielający się na różnych forach internetowych, zawsze służą pomocą i poradą.

Jakie akcesoria i dodatki do komputera dla gracza warto dokupić?

Tani komputer do gier to nie jedyne, czego potrzebuje gracz. Poza pecetem konieczne są także odpowiednie akcesoria. Należy tutaj wymienić przede wszystkim:

  • kontrolery – mysz komputerową, klawiaturę oraz opcjonalnie – pady,
  • słuchawki lub głośniki komputerowe.

Dodatkowo zapalony fan gier komputerowych może zakupić także fotel dla kierowcy, kierownicę z pedałami oraz szereg różnych joysticków i dźwigni – np. dedykowanych symulatorom lotu lub wyścigom komputerowym.

Ile kosztuje komputer do gier?

Ile zapłacimy za sprzęt gamingowy? Tanie komputery do gier da się kupić w cenie od 1000 do 3000 złotych, w zależności od budżetu. Im lepsze podzespoły, tym wyższa będzie cena peceta. Przykładowo, w tanim komputerze gamingowym do 1000 złotych znajdzie się przeciętny procesor oraz ilość pamięci RAM DDR3, wystarczająca do tego, by uruchomić na nim starsze produkcje. Wielbiciele takich produkcji jak gry platformowe czy też strategiczne się nie zawiodą. Jeśli jednak preferujesz nowsze tytuły, z piękną grafiką i szczegółowymi detalami, będzie trzeba zainwestować w nieco droższy i lepszy jakościowo sprzęt.

Komputer gamingowy do 2000 złotych będzie posiadał lepsze parametry w porównaniu z niższym przedziałem cenowym. W tej kwocie zakupisz sprzęt o pamięci RAM DDR4 wynoszącej nawet 16 GB, wyposażony w czterordzeniowy procesor z wysokim taktowaniem i dysk twardy HDD o pojemności 1 TB. Na takim PC gamingowym jest zazwyczaj zainstalowany najnowszy system operacyjny Windows 10 w wersji Trial. Konieczny więc będzie zakup pełnej licencji na oprogramowanie.

Jaki komputer do gier PC kupić, gdy budżet jest większy? W takiej sytuacji lepszy będzie komputer gamingowy do 3000 złotych. W tej cenie można nabyć sprzęt wyposażony w wydajny 8-rdzeniowy procesor AMD, którego taktowanie w trybie turbo może wynieść do nawet 4,1 GHz. Dodatkowe zalety urządzenia to 16 GB pamięci RAM DDR4, dysk SSD o pojemności przekraczającej 400 GB oraz zainstalowany na pececie oryginalny system operacyjny w pełnej wersji.

Jeszcze lepszym rozwiązaniem jest natomiast komputer gamingowy do 4000 złotych. W tym przedziale znajdziesz już naprawdę dobre komputery do gier, wyposażone w wydajną kartę graficzną posiadającą 6 GB własnej pamięci GDDR6, mocny procesor, 16 GB pamięci RAM DDR4 o wysokim taktowaniu, szybki dysk SSD o pojemności ponad 500 GB oraz płytę główną, korzystającą z najnowszych technologii. To prawdziwa machina w porównaniu z komputerem do gier do 2000 złotych.

Jeśli jednak potrzebujesz urządzenia do gier na ultra detalach, to zdecydowanie warto zacząć poszukiwania od wyższej półki cenowej niż 4000 złotych. Nowoczesne komputery stacjonarne do gier PC mogą bowiem obsługiwać, podobnie jak konsole, wysoką rozdzielczość 4K oraz technologię VR. Za taki bestsellerowy sprzęt najwyższej jakości gracz zapłaci nie mniej niż 5000-7000 złotych. Do Ciebie więc należy wybór, czy Twoje potrzeby spełni komputer gamingowy do 3000 złotych, czy konieczny będzie droższy pecet.

Jeśli potrzebny Ci nowy PC gamingowy, zapraszamy do wirtualnych odwiedzin w komputerowym sklepie internetowym Morele. Oferujemy dobre i tanie komputery gamingowe dla wielbicieli wielu różnych gatunków gier wideo. Znajdziesz u nas zarówno niedrogi sprzęt do starszych tytułów, jak i potężne, wydajne pecety, na których uda się uruchomić najnowsze produkcje, na najwyższych detalach.

Udostępnij
4,4
12 ocen
2 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

Fajnie się czytało ale co do wad komputera stacjonarnego :
- brak mobilności to nie wada ponieważ sama nazwa stacjonarny mówi : pozostający w miejscu, stały .
- zajmuje więcej miejsca, moim zdaniem nie jest to wadą bo jeśli ktoś kupuję komputer gamingowy to i dom, mieszkanie ma duże i na brak miejsca nie marudzi .

A tak po za tym zgadzam się z tym co przeczytałem choć te wady to tylko pretekst do szukania wad, których nie ma :) .
Warto dodać iż komputery gotowe są bardzo dobre dla osób które nie mają doświadczenia w składaniu, lecz tą samą lub nawet większą wydajność można uzyskać za parę groszy mniej samemu składając :) A po za tym to bardzo dobry artykuł.