Udostępnij
Skomentuj

Jaki firewall dla małej firmy wybrać?

Skuteczna zapora sieciowa to niezbędnik w ochronie sieci. Jaki firewall wybrać do małej firmy?

Czym jest firewall?

Firewall czyli zapora ogniowa to jeden z podstawowych elementów zabezpieczających sieć firmową przed niepożądanymi działaniami nieupoważnionych użytkowników. Zapora sieciowa powinna być stosowana nie tylko w dużych firmach, ale także w mniejszych, choć w nich nie musi być tak bardzo rozbudowana i zaawansowana.

 • Firewall to zapora sieciowa w formie urządzenia lub programu.
 • Zadaniem zapory sieciowej jest blokowanie dostępu do sieci firmowej osobom nieupoważnionym.

Zadaniem zapory ogniowej jest zabezpieczanie portów sieci przed atakami z zewnątrz.

Warto wiedzieć!

Firewall nie musi być odrębnym urządzeniem lub programem. Często spotykane są zapory sieciowe, które są częścią składową pakietów antywirusowych. Nie są one tak skuteczne i tak otwarte na konfigurację, jak rozwiązania odrębne, ale dla najmniejszych użytkowników są wystarczające.

Polecane zapory ogniowe

Czy warto kupić firewall do firmy?

Skoro firewall można nabyć tanio jako składnik ochrony sieci i antywirusowej, to czy w ogóle warto rozważać zakup odrębnego programu firewall lub rozwiązania sprzętowego? W przypadku firm oraz zaawansowanych użytkowników indywidualnych zdecydowanie warto.

 • Odrębny program firewall ma o wiele szersze możliwości konfiguracji.
 • Firewall programowy lub sprzętowy to bardziej profesjonalne rozwiązania od zapory sieciowej z pakietu antywirusowego.
 • Firmy są o wiele bardziej narażone na ataki z zewnątrz, próby przełamania barier ochronnych sieci i kradzieże danych.
 • Firmy przetwarzające dane osobowe muszą troszczyć się o nie w należyty sposób, do czego zobowiązują je odpowiednie przepisy (między innymi o RODO).

Jakie są dostępne rodzaje firewalli?

Asortyment firewalli jest dość zróżnicowany, ale można wyodrębnić dwa rodzaje firewalli:

 • Firewall programowy – podstawową wersję zapory sieciowej programowej można spotkać w większości systemów operacyjnych oraz w pakietach antywirusowych. Istnieją jednak odrębne programy firewall, które są znacznie bardziej rozbudowane, skuteczne i polecane dla małych firm.
 • Firewall sprzętowy – to urządzenie, które tworzy zaporę sieciową, jest dość łatwe w konfiguracji, ale jego mankamentem jest cena (wyższa niż w przypadku zapór programowych).

Jaki firewall wybrać do firmy?

W przypadku firm odradzane jest stosowanie wyłącznie firewalli systemowych, które dla profesjonalistów w atakowaniu sieci nie stanowią żadnej bariery. Niezbyt rozsądnym wyborem wydaje się też ograniczanie się wyłącznie do firewalli, jakie znajdują się w standardowych pakietach antywirusowych – te można polecić co najwyżej użytkownikom prywatnym oraz firmom, które działają głównie offline, a z sieci korzystają wyłącznie do prostych działań. Dla wszystkich pozostałych firm, a szczególnie nowoczesnych, gdzie spora część działalności odbywa się w sieci, zatrudnione są osoby pracujące zdalnie – poleca się firewall programowy lub sprzętowy.

By wybrać rozsądne rozwiązanie do ochrony sieci firmowej, warto zwrócić uwagę na poniższe kwestie:

 • Typ zapory sieciowej – rozwiązania sprzętowe są droższe, ale na ogół łatwiejsze w konfiguracji. W większych lub specjalistycznych firmach często są zatrudnieni specjaliści od IT i wówczas konfiguracja nie stanowi już dużego problemu. Firewall programowy jest z kolei tańszy – wybór to kwestia priorytetów oraz tego, jak wygląda firmowa sieć, jakie dane są w niej udostępniane i jakich zabezpieczeń może wymagać.
 • Zabezpieczenia, jakie gwarantuje wybrany firewall – absolutne minimum to filtrowanie sieci, wyłapywanie i blokowanie podejrzanych działań, filtr chroniący przed spamem i VPN. Bardziej zaawansowane firewalle mogą oferować również funkcje zbliżone do programu antywirusowego.
 • Łatwość i swoboda konfiguracji – to kwestia kluczowa, jeśli instalacją zamierzamy zająć się samodzielnie, a nie zlecać to specjalistycznym podwykonawcom. By zorientować się, które firewalle są najłatwiejsze w konfiguracji, warto przejrzeć recenzje i oceny pod kątem instalacji i konfiguracji przez amatorów.
 • Wsparcie w konfiguracji – nawet najlepsze chęci mogą nie wystarczyć do poprawnego skonfigurowania zaawansowanej zapory sieciowej. Wówczas przyda się opcja zdalnego wsparcia ze strony producenta. Warto zorientować się, czy taka usługa jest dostępna, czy jest darmowa i w jakim terminie od zgłoszenia może być zrealizowana.
 • Marka – warto korzystać z zabezpieczeń sieci, jakie dostarczają wiodący producenci będący liderami w branży.
 • Cena – za najtańsze firewalle wystarczy zapłacić kilkaset złotych, ale do profesjonalnego zastosowania firmowego lepiej wybrać rozwiązanie z nieco wyższej półki cenowej, które zaoferuje lepszą obronę oraz szerszą funkcjonalność.

Firewall to zapora sieciowa, którą warto zastosować w firmie. Zapora ogniowa może czasami blokować pożądane programy i aplikacje, ale wówczas wystarczy odpowiednio ją skonfigurować.

bulb-learn-more-section-icon

Znajdziesz w Morele

Organizery kabli - Karty sieciowe - Switche

Udostępnij
5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 12:09
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.