Udostępnij
Skomentuj

Jaki ekspres do kawy – wolnostojący czy do zabudowy? Który wybrać?

Jaki ekspres do kawy kupić? Wolnostojący? Do zabudowy? Kolbowy? A może automatyczny? Sprawdź, co jest lepsze.

Trudno o jednoznaczną odpowiedź na postawione wyżej pytanie. Oba rozwiązania mają bowiem swoje zalety. Pierwszy z przywołanych wariantów daje dużą swobodę aranżacyjną, a drugi, na przykład ekspres do kawy do zabudowy DeLonghi, pozwala zaoszczędzić miejsce na blacie kuchennym, a w konsekwencji zyskać więcej przestrzeni do przyrządzania posiłków. Jaki zatem model wybrać? Wszystko zależy od Twoich indywidualnych preferencji, oczekiwań względem danego sprzętu, a także wielkości posiadanego budżetu.

Który ekspres lepszy – do zabudowy czy wolnostojący?

Cena i osobiste upodobania to jednak niejedyne czynniki, na które należy zwrócić uwagę przy podejmowaniu decyzji odnośnie zakupu konkretnego egzemplarza. Niebagatelną rolę odgrywają również jego parametry techniczne, między innymi moc. Na ogół im większa, tym krótszy czas oczekiwania na filiżankę „małej czarnej”. Na szybkość przygotowania kawy w znaczący sposób wpływa też ciśnienie generowane przez urządzenie. By zaparzyć espresso, wydobyć pełen smak i zapach „kofeinowego ekstraktu” potrzeba minimum 9 bar. Na szczęście większość dostępnych na rynku aparatów wytwarza 15 barów lub więcej.

Niemniejsze znaczenie ma jakość wykonania upatrzonego artykułu. Dobra maszyna do robienia kawy musi być produkowana ze sprawdzonych, starannie wyselekcjonowanych surowców o dużej wytrzymałości oraz odporności na działanie negatywnych czynników zewnętrznych i uszkodzenia mechaniczne (wgniecenia, zarysowania, pęknięcia itp.). Dlatego warto sięgać po propozycje znanych, renomowanych marek, między innymi ekspres do kawy do zabudowy Siemens, umieszczane w zestawieniach najchętniej kupowanych elementów kuchennego wyposażenia. Taki ranking ułatwi Ci podjęcie właściwej decyzji.

Co ważne, wysokogatunkowe akcesoria, takie jak ekspres do kawy do zabudowy Bosch, wcale nie muszą dużo kosztować. Można go nabyć w przystępnej cenie, korzystając z różnego rodzaju akcji rabatowych organizowanych przez sklepy, które chcą szybko sprzedać swój asortyment, na przykład przed końcem roku. Promocja świąteczna bądź noworoczna to wspaniała okazja, by „upolować” niedrogi, cichy sprzęt z młynkiem lub bez, o świetnych parametrach technicznych.

Polecane ekspresy ciśnieniowe

Jaka jest budowa ekspresu do zabudowy?

Co powinien mieć ekspres do kawy do zabudowy Bosch, Teka lub inny? Szczegółowe informacje odnośnie budowy zawiera instrukcja dołączona do konkretnego modelu. Na konstrukcję niemal każdego nowoczesnego urządzenia składa się zazwyczaj szereg rozmaitych komponentów i mechanizmów elektronicznych. O jakich elementach mowa? Uwagę przykuwa panel dotykowy – dzięki niemu możesz z łatwością obsługiwać sprzęt i sterować wszystkimi funkcjami: parzyć „małą czarną”, uruchamiać tryb ekologiczny (pomaga zużywać mniej prądu, a w efekcie oszczędzać) lub samoczyszczący, włączać programy serwisowe, a także personalizować przepisy kawowe.

Spora część egzemplarzy, w tym ekspres do kawy do zabudowy Siemens, posiada regulowany młynek żarowy – ceramiczny lub stalowy. Przywołane rozwiązanie niesie mnóstwo różnych korzyści. Pozwala mielić ziarna bezpośrednio przed parzeniem i codziennie pić pyszne, aromatyczne espresso niczym z włoskiej kawiarni. Jak ustawić moc oraz stopień rozdrobnienia „małej czarnej”? Cała procedura przebiega intuicyjnie i zajmuje nie więcej niż kilka sekund. Zazwyczaj wystarczy przesunąć suwak na pożądaną pozycję. Jasnopalona, ziarnista kawa powinna być mielona grubiej niż wariant ciemny.

Ważnym „składnikiem” wielu ekspresów jest również specjalny filtr do kawy, a także system, dzięki któremu miłośnicy latte mogą spieniać mleko i dodawać je do przygotowywanych napojów, w postaci gęstej pianki typu crema. Warto nią ozdobić nie tylko macchiato czy cappuccino, ale także na przykład bezkofeinowy koktajl owocowy lub kakao. Zanim włączysz urządzenie, przeczytaj dokładnie wszelkie wytyczne dotyczące sposobu montażu i podłączania sprzętu do podstawowych mediów, takich jak prąd i woda.

Polecane ekspresy do zabudowy

Z czego się składa ekspres wolnostojący?

Maszyny wolnostojące (na przykład ekspres ciśnieniowy Zelmer czy Saeco) nie różnią się znacznie pod względem konstrukcji od modeli przeznaczonych pod zabudowę. Są wzbogacane o wiele udogodnień charakterystycznych dla opisanych wyżej urządzeń, na przykład spieniacz do mleka, młynek czy panel dotykowy, choć oczywiście wiele zależy od wybranego modelu. Tani, mały egzemplarz może mieć ograniczoną funkcjonalność, ale nadal dobrze spełniać swoje zadania, jeśli chodzi o parzenie podstawowych rodzajów espresso To idealna propozycja dla niezbyt wymagających wielbicieli kawy, którzy dysponują kuchnią z niewielkim metrażem. W przypadku bardziej profesjonalnych zastosowań (kawiarnianych lub restauracyjnych) lepszym pomysłem będzie sprzęt gastronomiczny.

Jakie są funkcje ekspresów do zabudowy?

Ekspres do kawy do zabudowy Teka, Siemens, Bosch bądź jakikolwiek inny bardzo często posiada zestaw mechanizmów, które ułatwiają i usprawniają proces przygotowywania „małej czarnej”. Do najważniejszych udogodnień należy:

  • AromaDouble Shot – dwukrotne mielenie i parzenie kawy zapewnia pełnię smaku i aromatu espresso (bez nieprzyjemnej goryczki);
  • CoffeeSensor System – gwarantuje stałą temperaturę parzenia;
  • podwójne dozowanie – umożliwia przyrządzenie kilku porcji ulubionego napoju jednocześnie;
  • wyrzut pary – będzie czyścić dysze automatycznie po przyrządzeniu napoju mlecznego (regularna higiena wydłuży żywotność urządzenia);
  • zmiękczanie wody – kawa staje się przez to smaczniejsza i nie trzeba tak często inwestować w odkamieniacz do ekspresu czy używać innych specjalnych środków chemicznych przeciw osadom;
  • serwisowanie – wyświetlane na panelu dotykowym komunikaty przypominają o konieczności odkamieniania lub czyszczenia (jeśli zapomnisz o systematycznym przeprowadzaniu wspomnianych procedur możesz zatkać dysze lub doprowadzić do uszkodzeń, które trudno będzie naprawić).

Dodatkowe funkcje ekspresów do zabudowy

Co jeszcze potrafi nowoczesny ekspres do kawy do zabudowy Siemens, DeLonghi, Teka czy Bosch? Wiele modeli oferuje funkcję serwowania gorącej wody (wrzątku). Dzięki temu przyrządzisz w nich nie tylko „małą czarną”, lecz również inne rodzaje napojów, na przykład herbatę, yerba mate lub napar z suszonych ziół. Poza tym opisywane urządzenia bardzo często są wyposażone w moduł bezprzewodowej komunikacji. Można nimi sterować za pośrednictwem dedykowanej aplikacji mobilnej instalowanej na tablecie albo telefonie komórkowym.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 00:28
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.