Udostępnij
Skomentuj

Jaki ekspres do kawy automatyczny? Który najlepszy?

Ekspres do kawy automatyczny ma o wiele większe możliwości niż tradycyjne urządzenia do zaparzania kawy. Jaki ekspres automatyczny wybrać?

Polecane ekspresy do kawy

Własnoręczne przygotowanie dobrej kawy wymaga precyzji w odmierzaniu składników oraz umiejętnego zaparzania. Nie każdy ma wiedzę na ten temat, a dodatkowo o poranku często brakuje czasu na kilka dodatkowych minut w kuchni. Remedium w takiej sytuacji jest ekspres do kawy, który przygotuje ulubiony napój i zrobi to… w 30 sekund. Dzięki programatorowi czasowemu, który jest częstym wyposażeniem ekspresów, można ustawić dokładną godzinę parzenia kawy, tak aby była ona gotowa zaraz po przebudzeniu. Programator czasowy to tylko jedna z wielu możliwości nowoczesnych urządzeń. Największą funkcjonalnością cieszą się ekspresy do kawy ciśnieniowe, a wśród nich prym wiodą urządzenia automatyczne.

Rodzaje ekspresów ciśnieniowych

Przeglądając pierwszy raz ofertę ekspresów do kawy, można poczuć się nieco zagubionym. Mnogość tego rodzaju urządzeń nie ułatwia wyboru ekspresu do domu, tym bardziej że dostępne rozwiązania różnią się nie tylko wyglądem, budową czy zwiększającymi ich funkcjonalność dodatkami. Ekspresy do kawy różnią się także sposobem działania i w tym elemencie wyróżnić można urządzenia przelewowe oraz ciśnieniowe.

 • Ekspresy do kawy przelewowe – ich budowa oraz zasada działania jest prosta i sprowadza się do zagotowania wody w specjalnym zbiorniku z grzałką, a następnie przelania jej przez filtr z kawą. Gotowy napój trafia do specjalnego dzbanka lub termosu (w zależności od modelu urządzenia). Ekspresy przelewowe wyposażone są zazwyczaj w pojemne zbiorniki na wodę, które mogą pomieścić nawet 2 litry. Pozwala to na przygotowanie sporej ilości kawy jednocześnie, dzięki czemu ekspresy przelewowe doskonale nadają się na przyjęcia organizowane w domu. Co więcej, większość dobrej jakości urządzeń przelewowych oferuje podtrzymywanie ciepła kawy – często nawet do 4 godzin. Do wad tego rodzaju ekspresów należy zaliczyć brak możliwości przygotowania różnych rodzajów kaw (na próżno szukać tu programów do cappuccino czy latte), a także długi proces parzenia napoju, który nierzadko trwa 15 minut.
 • Ekspresy do kawy ciśnieniowe – to urządzenia, w których gorąca woda pod wysokim ciśnieniem tłoczona jest przez kawę. Ma to przełożenie na krótki czas parzenia kawy, dzięki czemu w gotowym napoju znajduje się znacznie mniej szkodliwych substancji. Urządzenia ciśnieniowe można podzielić na ekspresy kolbowe oraz ekspresy automatyczne.
 • Ekspresy ciśnieniowe kolbowe – charakteryzuje je kolba, na końcu której znajduje się sitko. Zmieloną kawę umieszcza się we wspomnianym sitku, a następnie kolbę mocuje w ekspresie. Podczas zaparzania kawy woda pod ciśnieniem przepływa przez zmielone ziarna, a do filiżanki trafia gotowy napój. Ekspresy kolbowe są cenione wśród największych smakoszy kawy. Urządzenia te często wyposażone są w spieniacze mleka, dzięki którym można przygotować np. latte czy cappuccino.
 • Ekspresy ciśnieniowe automatyczne – to najbardziej zaawansowane technologicznie urządzenia, które mają wbudowane młynki do kawy, a także bojlery pozwalające na jednoczesne przygotowanie dwóch filiżanek ulubionego napoju. Ekspresy ciśnieniowe posiadają szereg udogodnień i programów parzenia kawy, dzięki czemu z ich pomocą można przygotować rozmaite rodzaje kaw – począwszy od espresso, a skończywszy na latte macchiato.

Ekspres do kawy automatyczny – czy warto?

Najlepszą kawę można uzyskać, parząc świeżo mielone ziarna, dlatego ekspres do kawy automatyczny z młynkiem wydaje się najsłuszniejszym wyborem. Dodatkowe funkcje w postaci dedykowanych programów do różnych rodzajów kaw, możliwości zaprogramowania własnego przepisu, spieniacza mleka, automatycznego czyszczenia czy możliwości sterowania ekspresem za pomocą smartfona to kolejne zalety tego rodzaju urządzeń.

Ceny ekspresów automatycznych do kawy zaczynają się od 1000 zł i często dochodzą nawet do 25000 zł. Im bardziej zaawansowane urządzenie, tym wyższa cena. Warto mieć jednak na uwadze, że możliwości tego rodzaju sprzętu już dawno wyszły poza definicję tradycyjnego ekspresu. Dla prawdziwego smakosza kawy zakup ekspresu automatycznego jest czymś oczywistym. Czy faktycznie warto kupić ekspres automatyczny? Aby ułatwić odpowiedź na postawione pytanie, w poniższej tabeli zebraliśmy najważniejsze cechy tego typu urządzeń.

Zalety i wady ekspresów do kawy automatycznych

Zalety

 • można w nich przygotować kawę szybko i wygodnie,
 • wyposażone w kilkanaście programów do różnych rodzajów kaw, pozwalają cieszyć się ulubionym napojem w domowym zaciszu,
 • mają wbudowane młynki do kawy, dzięki czemu można w nich przygotować napój ze świeżo mielonych ziaren, a taki jest zdecydowanie najsmaczniejszy,
 • wyposażone są w dodatkowe funkcjonalności jak np. automatyczne ciśnienie, spieniacz mleka, program do podgrzewania mleka, automatyczne dozowanie kawy oraz wody, programator czasowy, funkcja regulacji mocy, funkcja regulacji stopnia mielenia ziaren, dysza pary czy też w wyświetlacz LCD,
 • ekspres do kawy automatyczny biały, czarny, a może srebrny – urządzenia te dostępne są w wielu wersjach kolorystycznych, przez co łatwo wybrać rozwiązanie pasujące stylistyką do kuchni.

Wady

 • są to urządzenia drogie,
 • ich rozmiary również nie należą do najmniejszych – trzeba wygospodarować więcej miejsca w kuchni na ekspres i ustawić go w taki sposób, aby łatwo można było dostać się do zbiornika na wodę, pojemnika na mleko czy kawę,
 • na rynku spotkać można tanie urządzenia, które cechuje duża awaryjność.

Jaki ekspres automatyczny do kawy wybrać?

Wśród ekspresów do kawy automatycznych znaleźć można zarówno rozwiązania dedykowane kawiarniom, jak i urządzenia doskonałe do użytkowania w domu. Co więcej, ekspresy automatyczne dostępne są jako sprzęt AGD wolnostojący oraz do zabudowy.

Ekspresy do kawy automatyczne wolnostojące cieszą się większą popularnością i jak na razie są to rozwiązania, które znacznie częściej spotkać można w sklepach. Wybór jest tutaj ogromny, dlatego każdy, nawet najbardziej wymagający amator kawy, znajdzie model na miarę swoich potrzeb.

Ekspresy do kawy automatyczne do zabudowy dopiero wchodzą na polski rynek i niewiele osób wie o ich istnieniu. W sklepach ze sprzętem AGD można wybierać pomiędzy kilkunastoma urządzeniami, wśród których na szczególną uwagę zasługują takie modele jak: ekspres do kawy Bosch CTL636ES6 czy też ekspres do kawy Siemens CT 636LES1.

Czym kierować się podczas zakupu ekspresu do kawy automatycznego?

Poszukując dobrego ekspresu do kawy automatycznego, warto zapoznać się z oferowanymi na rynku rozwiązaniami. Mały rekonesans wśród tego rodzaju sprzętu AGD pozwoli poznać możliwości ekspresów do kawy i wybrać urządzenie, które nie tylko przygotuje doskonały napój, ale także zagwarantuje najwyższą jakość, długą żywotność oraz energooszczędność.

Na jakie parametry zwrócić uwagę kupując automatyczny ekspres do kawy?

 • Moc ekspresu – im niższa moc urządzenia, tym dłużej przygotowuje się ono do pracy, a więc wydłuża się czas, jaki trzeba czekać na kawę. Najmniejsze ekspresy ciśnieniowe charakteryzują się mocą na poziomie 1450 W, z kolei największe i najmocniejsze – nawet 2000 W.
 • Pojemność zbiornika – duży zbiornik na wodę powoduje, że znacznie rzadziej trzeba będzie go uzupełniać. Dostępne w sprzedaży ekspresy do kawy automatyczne nierzadko wyposażone są w zbiorniki na wodę o pojemności 1,8 l i więcej.
 • Ciśnienie – wartość ciśnienia generowanego przez urządzenie przekłada się nie tylko na czas potrzebny do przygotowania kawy (im większe ciśnienie, tym szybciej otrzymuje się gotowy napój), ale ma również wpływ na to, jaki rodzaj kawy można zaparzyć w ekspresie. Włoskie espresso wymaga urządzenia o minimalnej mocy 9 barów. Większość oferowanych ekspresów automatycznych oferuje znacznie wyższe ciśnienie np. 15 czy 19 barów.
 • Wbudowany młynek – to element obowiązkowy każdego ekspresu automatycznego. Stosuje się tutaj młynki udarowe oraz żarowe. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem są te drugie, które rozbijają ziarna (a nie miażdżą je), dzięki czemu zaparzona kawa ma znacznie lepszy smak.
 • Dodatkowe funkcjonalności – w nowoczesnych ekspresach do kawy automatycznych stosuje się szereg dodatkowych możliwości i technologi, które ułatwiają użytkowanie, jak np. programator czasowy, możliwość sterowania ekspresem za pomocą smartfona czy tabletu, automatyczne odkamienianie i czyszczenie, wyświetlacz LCD, programy Moja Kawa, możliwość podgrzania mleka, ustawienie stopnia zmielenia ziaren, regulacje mocy i ilości kawy i inne.
 • Producent – zakup ekspresu do kawy automatycznego to niemały wydatek, dlatego warto podejść do tematu z ostrożnością i rozwagą. Najlepiej zdecydować się na sprzęt pochodzący z oferty jednego ze znanych i – co najważniejsze – cenionych producentów. Ekspres do kawy automatyczny DeLonghi czy też ekspres do kawy automatyczny Saeco to urządzenia wyróżniające się doskonałą jakością przygotowywanej kawy, niezawodnością oraz długą żywotnością. Na jakie jeszcze marki zwrócić uwagę? Przede wszystkim ekspresy do kawy Bosch, ekspresy do kawy Siemensekspresy do kawy Krups oraz Philips.
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 05:46
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.