Udostępnij
Skomentuj

Jaki dezodorant i antyperspirant damski wybrać? Który dla kobiety?

Dezodorant i antyperspirant to podstawowe kosmetyki pielęgnacyjne dla kobiet. Jak wybrać najlepsze?

Jak jednak wybrać najlepszy produkt z tak szerokiej oferty? Na co zwracać uwagę przy zakupie? Jaka jest różnica między dezodorantem i antyperspirantem? Odpowiedzi znajdują się poniżej.

Dezodorant i antyperspirant - jak działają?

Dezodorant i antyperspirant mają podobne działanie, ale jednak trochę inne. Dezodorant przede wszystkim ma za zadanie ukryć nieprzyjemny zapach potu i nadać świeżość okolicy pach. Jego działanie utrzymuje się jedynie do kilku godzin. Za względu na zawartość perfum, dezodorant rozpyla wokół nas mocną woń zapachu. Antyperspirant natomiast charakteryzuje się tym, że ogranicza nadmierne pocenie się, dzięki zawartym w nim składnikom. Jego działanie jest także zdecydowanie dłuższe niż dezodorantu, i może trwać nawet cały dzień.

Dlatego jeżeli stoimy przed dylematem: co lepsze dezodorant czy antyperspirant, powinniśmy odpowiedzieć sobie na pytanie, czy mamy problem z nadmiernym poceniem się. Jeżeli tak, dezodorant nie zda w tym przypadku egzaminu.

Rodzaje dezodorantów damskich

Antyperspiranty możemy podzielić w zależności od tego, w jakiej formie występują:

 1. Antyperspiranty w sztyfcie – idealnie nadają się w podróż. Pielęgnują delikatną skórę pod pachami i często można nabyć antyperspiranty w sztyfcie bez parabenów i bez konserwantów.
 2. Antyperspiranty w sprayu – są to najpopularniejsze antyperspiranty. Stworzone są na bazie alkoholu, przez co nie są polecane osobom z wrażliwą, alergiczną skórą. Oczywiście można wybrać aerozol bezalkoholowy, wtedy alkohol zastępowany jest talkiem. Niestety talk pozostawia białe ślady na ubraniach. Dlatego jeżeli zastanawiamy się, jaki dezodorant i antyperspirant nie pozostawia plam na ubraniu? To sprawdźmy czy ma w składzie talk, albo substancję podobną. To ona jest winowajcą śladów na koszulkach.
 3. Antyperspiranty w kulce – są poręczne i nie kruszą się. Jedynym ich minusem jest długi czas wysychania na skórze. Z ofert w kulce można wybrać antyperspirant np. antybakteryjny.
 4. Antyperspiranty w suchym kremie – antyperspirant ten jest delikatny, polecany dla osób o wrażliwej skórze, często bezzapachowy, albo o bardzo delikatnym zapachu.

Kiedy używać dezodorant lub antyperspirant?

Antyperspirant czy dezodorant dla kobiety będzie lepszy? To zależy.

Dezodorantu powinniśmy używać wtedy, gdy pragniemy zadbać o uczucie świeżości i zależy nam na intensywniejszym zapachu. Dobrze sprawdza się u kobiet, które nie mają problemu z nadmiernym poceniem się.

Natomiast jeżeli zależy nam na czystości przez cały dzień, albo szykuje się dzień stresujący – warto zastosować antyperspirant, który zablokuje wydzielanie się nieprzyjemnego zapachu i utrzyma się na skórze zdecydowanie dłużej.

Jaki dezodorant damski najlepszy?

Firmy kosmetyczne mają bardzo szeroki wybór dezodorantów dla kobiet. Nie jest łatwo wybrać ten najlepszy. Najpopularniejsze i cieszące się dobrymi opiniami są dezodoranty marek, takich jak:

 • C-THRU
 • Playboy
 • Adidas
 • Chanel
 • La-Roche

Jaki antyperspirant damski warto wybrać?

Wybór antyperspirantów dla kobiet, jest o wiele szerszy niż dezodorantów i zarazem jeszcze trudniejszy. Jednym z najpopularniejszych są kosmetyki pielęgnacyjne do pach firmy:

 • Garnier
 • Rexona
 • Nivea
 • Dove
 • Fa
 • Vichy

Jaki antyperspirant wybrać w ciąży?

Stosowanie antyperspirantów w ciąży nie powinno być szkodliwe dla dziecka. Warto jednak na okres ciąży używać antyperspirantów bez aluminium, bezzapachowych i bardzo delikatnych. Takich, które nie będą podrażniać ani skóry, ani węchu. Najlepiej, jeżeli będą one z naturalnych składników i zostaną kupione w aptece.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 08:17
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.