Udostępnij
Skomentuj

Jaki antywirus do Windows 10? Czy antywirus jest potrzebny?

W Windows 10 jest wbudowany antywirus. Czy zapewnia on wystarczającą ochronę? Jakie alternatywy istnieją?

Windows 10 to obecnie najpopularniejszy system operacyjny stosowany w laptopach i komputerach stacjonarnych. W porównaniu do swoich poprzedników, poza intuicyjną obsługą i nowoczesnym interfejsem, oferuje znacznie stabilniejszą pracę i mniej wpływających na bezpieczeństwo dziur w kodzie źródłowym. Wciąż jednak każdy komputer podłączony do Internetu jest narażony na atak hakera albo złapanie wirusa lub innego złośliwego oprogramowania. Wystarczy jedno nieostrożne kliknięcie, by złapać trudną do wykrycia i usunięcia infekcję.

Popularne antywirusy

Jaki program antywirusowy do Windows 10?

Bardzo istotne jest zapewnienie komputerowi odpowiedniej ochrony. Microsoft stworzył w tym celu darmowy antywirus Windows Defender. Opinie użytkowników na jego temat dalekie jednak były od pochlebnych. Następca pamiętającego jeszcze czasy Windows XP pakietu Microsoft Security Essentials przejął większość jego wad. Firewall był dziurawy, sygnatury wirusów niepełne i wolno aktualizowane, a wydajność komputera mocno ograniczona. Poleganie na Defenderze było praktycznie gwarancją złapania prędzej czy później jakiejś infekcji.

Obecnie sytuacja jest nieco lepsza. Przy stosunkowo ostrożnym korzystaniu z Internetu ochrona zapewniana przez Windows Defender potrafi być zupełnie wystarczająca. Może więc to być niezły wybór dla osób niezainteresowanych technicznymi aspektami obsługi komputera, ale świadomych zagrożeń czyhających w sieci. Jeżeli jednak zdarza Ci się odwiedzać bardziej ryzykowne strony albo nie jesteś jedynym użytkownikiem peceta i chcesz mieć nad nim pewną kontrolę, lepszym rozwiązaniem będą produkty innych firm.

Na co zwrócić uwagę wybierając program antywirusowy do Windows 10?

Na specjalistycznych stronach internetowych poświęconych bezpieczeństwu można czasem znaleźć obszerne testy porównawcze różnych pakietów antywirusowych. Ich lektura wymaga jednak posiadania bardzo specjalistycznej wiedzy i nie zawsze pozwala jednoznacznie wskazać najlepszy produkt. Jeżeli więc nie interesują Cię drobiazgowe szczegóły techniczne, przy wyborze antywirusa weź pod uwagę trzy kluczowe aspekty: cenę, renomę producenta i zawartość pakietu oprogramowania.

Już antywirus na laptopa Windows 10 za darmo jest w stanie zapewnić wystarczającą ochronę w podstawowych zastosowaniach komputera. Często jednak tego typu produkty nie oferują niektórych przydatnych opcji dostępnych w swoich płatnych odpowiednikach. Jeżeli posiadasz w domu kilka komputerów, może się okazać, że dodatkowe opcje kontroli ich aktywności sieciowej i ochrony przed kradzieżą haseł są warte ceny rocznego abonamentu.

Nieskalana renoma producenta jest równie istotna jak sama ochrona przed zagrożeniami. Popularny darmowy antywirus Windows 10 po polsku Avast zaliczył w 2020 roku ogromną wpadkę wizerunkową, gdy okazało się, że jego twórcy handlują bardzo szczegółowym zapisem aktywności swoich użytkowników. Choć prawdopodobnie dane te służyły raczej badaniu trendów niż śledzeniu konkretnych osób, przekazywanie danych o odwiedzanych stronach internetowych i zapytaniach wyszukiwarek stanowi poważne naruszenie zasad bezpieczeństwa.

Najważniejsze cechy antywirusów do Windows 10

Podstawowe, darmowe programy antywirusowe oferują zazwyczaj ochronę przed wirusami, spyware, phishingiem i ryzykownymi stronami internetowymi. Dokładny zakres i sposób ich działania może się nieco różnić w zależności od producenta. Na szczęście większość darmowych wersji korzysta z części zalet swoich płatnych odpowiedników, takich jak zaawansowany silnik z analizą heurystyczną czy stale aktualizowana baza zagrożeń.

Dopłacając do takiego pakietu jak antywirus ESET Windows 10, uzyskujesz dodatkowo bezpieczne szyfrowanie przelewów internetowych, pakiet ochrony smartfona i urządzeń podłączonych do sieci lokalnej czy zabezpieczenie przed ransomware. Ten ostatni typ złośliwego oprogramowania stał się w ostatnich latach dużym zagrożeniem. Część plików zaatakowanego komputera zostaje zaszyfrowana, a na pulpicie wyświetlona jest informacja, że zostaną one odblokowane po dokonaniu odpowiedniej wpłaty, zazwyczaj w którejś z kryptowalut.

Inną ciekawą opcją oferowaną między innymi przez antywirus GDATA Windows 10 jest filtr antyspamowy, usuwający z Twojej skrzynki mailowej irytujące i niebezpieczne wiadomości. Choć znany z memów i żartów albański wirus może tylko śmieszyć, to już na tak zwany nigeryjski przekręt oraz phishing wciąż natyka się wiele osób. Automatyczne usunięcie takich wiadomości potrafi więc oszczędzić Tobie i Twoim najbliższym sporo pieniędzy i nerwów.

W płatnych pakietach antywirusowych bardzo często znajduje się też rozbudowane narzędzie kontroli rodzicielskiej. Pozwala ono całkowicie zablokować dostęp do niektórych programów i stron internetowych konkretnemu użytkownikowi albo w ustawionym czasie. Za jego pomocą wyświetlisz też ostrzeżenie o konieczności wyłączenia komputera i pójścia spać albo odrobienia lekcji, a nawet możesz zostać powiadomiony, gdy taka zapora zostanie uruchomiona przez zablokowaną stronę.

Czy Windows 10 potrzebuje antywirusa?

Android i Linux uruchamiają programy w izolowanym, bezpiecznym środowisku, co w połączeniu z liczbą ich dystrybucji sprawia, że stworzenie na nie skutecznego wirusa to bardzo trudne zadanie. Z tego też względu używanie na nich programów antywirusowych nie jest nieodzowne, choć takie funkcje jak zabezpieczenie przelewów i kontrola rodzicielska mogą być warte zainteresowania. Odmiennie wygląda niestety ta kwestia w przypadku systemu Windows.

Popularny produkt Microsoftu jest rozwijany od kilkudziesięciu lat i często staje się domyślnym wyborem dla wszystkich, również mniej obeznanych w kwestiach bezpieczeństwa, użytkowników. Jego duży rozmiar i ewolucyjny rozwój zwiększa podatność na powstawanie niebezpiecznych luk, które mogą wykorzystać hakerzy. Powoduje to, że tworzenie złośliwego oprogramowania na Windows jest nie tylko łatwiejsze, ale też bardziej opłacalne.

Na szczęście pakiety takie jak antywirus Norton Windows 10 czy Kaspersky mają wieloletnią tradycję w zapewnianiu ochrony swoich użytkowników. Nawet ich podstawowe wersje są wystarczające w większości przypadków. Jeżeli zaś potrzebujesz bardziej wyspecjalizowanych narzędzi, płatne wersje oferują szeroką paletę ciekawych opcji. Dodatkowym atutem jest możliwość znacznego obniżenia ceny subskrypcji przy wyborze opcji kilkuletniej albo na więcej niż jeden komputer.

Jeżeli nie jesteś pewien, czy te dodatkowe narzędzia są Ci w ogóle potrzebne, zainteresuj się wersjami testowymi (trial) rozszerzonych pakietów. Czas ich testu to zazwyczaj 30 dni. Przy mnogości dostępnych rozwiązań sprawia to, że niektórzy użytkownicy sprawdzają kolejno ofertę wszystkich producentów, zapewniając sobie niezłą ochronę. Niezależnie jednak, czy zdecydujesz się na jednego antywirusa, czy też chcesz samodzielnie je sprawdzić, pamiętaj, by nie instalować dwóch lub więcej naraz, gdyż mogą wystąpić między nimi konflikty.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 19:08
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.