Udostępnij
Skomentuj

Jaką wybrać wyrzynarkę, jaka będzie najlepsza?

Na rynku występują wyrzynarki różnych rodzajów i w szerokim zakresie cen. Na co zwrócić uwagę podczas wyboru?

Wyrzynarka to przydatne narzędzie nie tylko podczas remontu, ale także wszelkich prac typu do-it-yourself. Na co zwrówić uwagę przy jej zakupie?

Jaką wyrzynarkę warto kupić?

Wyrzynarka to bardzo uniwersalne urządzenie do domu, gdzie majsterkowicz wykona z jego pomocą projekt DIY albo zrobi remont. Z zalet takiego sprzętu skorzysta też stolarz, którego warsztat zmieści profesjonalny model zapewniający możliwość cięcia dużych ilości materiałów i niezawodność. Jeżeli planujesz remont, wykonanie jakiegoś projektu albo otwarcie firmy, ten poradnik podpowie Ci, jakie występują rodzaje wyrzynarek oraz do jakich zastosowań się nadają. Dowiesz się też, na jakie funkcje i dodatkowe akcesoria zwrócić uwagę.

Do czego używa się wyrzynarek?

Ujmując temat możliwie najkrócej – wyrzynarka służy do cięcia różnych materiałów. Elektryczny silnik wprawia brzeszczot w ruch posuwisto-zwrotny o dużej częstotliwości, osiągającej nawet kilka tysięcy oscylacji na minutę. W zależności od typu urządzenia i rodzaju ciętego materiału głębokość cięcia może sięgać nawet kilkunastu centymetrów, a jego szybkość kilku metrów na minutę. Sprawia to, że wyrzynarka znajduje zastosowanie szczególnie tam, gdzie konieczne jest wykonywanie obróbki wielu elementów i liczy się poświęcony czas oraz precyzja.

W porównaniu do szlifierek kątowych czy pilarek wyrzynarka wyróżnia się przede wszystkim możliwością bardzo dokładnego prowadzenia. Pozwala tym samym wykonywać zarówno precyzyjne cięcia prostoliniowe, jak i krzywoliniowe, nawet o bardzo skomplikowanych kształtach. Dobrym przykładem domowego zastosowania wyrzynarki jest przycinanie paneli podłogowych. Z jej pomocą z łatwością przytniesz je do rozmiaru swojego pokoju, wytniesz zagłębienia na rury, a nawet uzyskasz skośne zakończenia.

W zastosowaniach profesjonalnych wyrzynarki wykorzystywane są przede wszystkim w różnego rodzaju warsztatach i zakładach produkcyjnych. Umożliwiają szybkie uzyskanie precyzyjnie przyciętych płyt drewnianych czy laminowanych, blach, a także elementów z tworzyw sztucznych. Z ich zalet korzystają również ekipy remontowe, błyskawicznie dopasowując rozmiary płyt sufitowych czy ściennych. Z pomocą wyrzynarki bez trudu wykonasz też otwory do przeprowadzenia przewodów oraz rur, zarówno w elementach meblowych, jak i budowlanych.

Czym kierować się przy wyborze wyrzynarki?

Polecane modele wyrzynarek

Klasyczne urządzenia, takie jak wyrzynarka Graphite, nawet w podstawowych wersjach zapewniają moc wystarczającą do cięcia kilkucentymetrowej grubości materiałów drewnianych i około centymetrowych metalowych. Maksymalna szybkość cięcia wyraża się w danych technicznych jako liczba skoków na minutę. Jej regulacja w zakresie od zera do maksimum jest realizowana stopniem wciśnięcia spustu. W standardzie znajdziesz też prowadnicę ułatwiającą wykonanie długich rzazów w stałej odległości od jednej z krawędzi obrabianej płyty.

Równie często spotykana jest dysza odprowadzająca pyły generowane podczas cięcia. Może ona być wyposażona we własną dmuchawę lub działać z odkurzaczem. Poprzez usunięcie ścinków i drobinek uzyskujesz lepszy widok na miejsce wykonywania cięcia. Pomaga w tym też spotykana w nieco droższych modelach dioda LED, świecąca tuż przy brzeszczocie. Jego beznarzędziowa wymiana ułatwia obsługę wyrzynarki i występuje w modelach z każdej półki cenowej, czego przykładem jest wyrzynarka DeWalt.

Pod względem dodatkowych opcji zwróć uwagę na modele z podcinaniem oraz oferujące cięcie wahadłowe lub oscylacyjne. Pierwsza z wymienionych funkcji pozwala znacznie zwiększyć prędkość pracy kosztem precyzji, jednocześnie wymagając mniejszego nacisku ze strony operatora. W przypadku cięcia wahadłowego i oscylacyjnego osadzenie brzeszczotu pod łagodniejszym kątem natarcia skutkuje jego okrężną pracą w płaszczyźnie rzazu. Efektem jest mniejsze poszarpanie krawędzi, zwłaszcza w przypadku obróbki miększych materiałów.

Ciekawą opcją w droższych modelach jest laser, pozwalający precyzyjniej prowadzić wyrzynarkę wzdłuż wyrysowanej linii cięcia. Szczególnie przydaje się to w trybie podcinania i oscylacyjnym, w których brzeszczot wykonuje większe ruchy, a jego prowadzenie może być trudniejsze dla niedoświadczonych majsterkowiczów. W pewnym stopniu laser pozwala też na cięcie „na azymut” w kierunku obranego punktu, co przyspiesza pracę kosztem precyzji. Wyposażona w niego jest między innymi wyrzynarka Makita.

Jak dobrać właściwy rodzaj brzeszczotu w wyrzynarce?

Ze względu na rodzaj mocowania dostępne są trzy główne typy brzeszczotów. Najpopularniejszy system mocowania T oraz nieco rzadsze T2 i U. Istotne jest, byś do swojej wyrzynarki dobierał kompatybilne z nią brzeszczoty. W przeciwnym wypadku, nawet jeżeli zdołasz go odpowiednio osadzić, ryzykujesz jego wyrwaniem i wypadkiem. Równie istotny jest dobór pod względem przeznaczenia. Większość wyrzynarek posiada w zestawie jeden, uniwersalny wkład. Jest on dobrym punktem startu, lecz nie poradzi sobie w trudniejszych zadaniach.

Zastosowania brzeszczotów są szczegółowo opisane na ich opakowaniach, a w postaci kodu zwykle też na nich samych. Wyspecjalizowane wersje przeznaczone są do drewna, paneli podłogowych, stali, cegły, gipsu i innych materiałów. Spotkać możesz też brzeszczoty wyspecjalizowane do wykonywania cięć precyzyjnych, prosto- lub krzywoliniowych. Różnią się one między sobą stopem wykorzystanym do produkcji, a także wielkością i rozstawem zębów. Dobierając odpowiednią wersję do swojego zadania, nie grozi Ci jego przegrzanie ani uszkodzenie.

Rodzaje wyrzynarek – jak wybrać właściwy?

Ze względu na rodzaj zasilania wyróżnić można dwa typy wyrzynarek. Wyrzynarka akumulatorowa zapewnia wolność od przewodów, dzięki czemu sprawdzi się w pracy z dala od stałego źródła zasilania, na przykład w ogrodzie. Cechuje się jednak nieco mniejszą mocą i głębokością cięcia. Sprzęt sieciowy wymaga doprowadzenia energii przewodem. Rekompensuje to jednak jego długa praca. Dobrym przykładem takiego urządzenia jest wyrzynarka Ryobi.

W zależności od sposobu obsługi wyróżnia się wyrzynarki.

  • Stołowe, często znajdujące zastosowanie w zakładach produkcyjnych i warsztatach stolarskich, ułatwiające wykonywanie prac na dużych materiałach. Dostępne do nich brzeszczoty stołowe ułatwiają wykonywanie bardzo precyzyjnych rzazów i wycięć.
  • Ręczne, ze względu na rodzaj uchwytu dzielące się dodatkowo na żelazkowe możliwe do prowadzenia jedną ręką oraz grzybkowe, takie jak wyrzynarka Bosch, przeznaczone do pracy oburącz.

Nie istnieje jednoznaczna odpowiedź na pytanie, który rodzaj jest najlepszy. Jeżeli dobierzesz go do swoich potrzeb i budżetu, na pewno będziesz jednak zadowolony.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 11:44
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.