Udostępnij
Skomentuj

Jaka wyrzynarka do drewna, czym najlepiej ciąć drewno?

Potrzebna ci skuteczna wyrzynarka do drewna? Oto wszystko, co musisz wiedzieć o nowym zakupie.

Wyrzynarka do drewna to niezbędne narzędzie dla każdego garażowego majsterkowicza. Dzięki takiej domowej wyrzynarce można wycinać elementy drewniane do interesujących nas kształtów. Bardzo często w przypadku generalnych remontów, ale także drobnych robot czy nowych zakupów, niektóre elementy nie mieszczą idealnie w wybrane przez nas miejsce.

W takim przypadku, kiedy chcemy np. zamontować deskę o interesujących nas rozmiarach, będziemy musieli skorzystać z wyrzynarki, żeby ją skutecznie wyciąć. Aby wybrać dobrą wyrzynarkę do drewna, najlepiej szukać urządzenia o mocy wynoszącej co najmniej 200 W. Świetnym rozwiązaniem dla każdej złotej rączki będzie wyrzynarka do drewna Makita, ale wyrzynarka Macallister także się sprawdzi przy wielu pracach. Jeżeli nie interesuje nas sprzęt od firmy Makita czy Macallister, to na rynku znajdziemy także inną markę: Dewalt, wyrzynarki spod tej marki także są bardzo dobre.

Wyrzynarka do drewna – jak działa?

Wyrzynarka do drewna akumulatorowa jest bardzo przydatnym narzędziem do cięcia różnych drewnianych elementów. Choć nazwa wyraźnie wskazuje, że urządzenie jest przeznaczone do cięcia drewna, wycinarka do drewna sprawdzi się także do miękkiego metalu oraz różnego tworzywa, które nie stawia mocnego oporu.

Dzięki wyrzynarce możemy ciąć różne elementy, nie tylko w kształcie prostokątów czy kwadratów, ale także okręgów. Możemy też ciąć po nieregularnych liniach, jak również tworzyć zygzaki. Wszystko zależy od takiego, jakiego kształtu potrzebujemy w danej chwili. Z tego powodu urządzenie sprawdzi się nie tylko w rękach zawodowego profesjonalisty, ale także domowego majsterkowicza.

Jaka wyrzynarka do drewna? Parametry techniczne

Zastanawiając się nad wyrzynarkami do drewna, powinniśmy przede wszystkim zadbać o to, żeby wyrzynarka posiadała odpowiednią otwornicę. Poszukując wyrzynarki, cena potrafi być bardzo zbliżona. Zmianę ceny ujrzymy wtedy, kiedy zrezygnujemy z podstawowej wyrzynarki, tylko będziemy poszukiwać czegoś bardziej zaawansowanego. Mimo wszystko nie powinniśmy się martwić o jakość wyrzynarek, gdyż nawet w podstawowej wersji wyrzynarka wiele potrafi. Tania wyrzynarka do paneli będzie sobie radzić z drewnem o sporej grubości tak samo jak wyrzynarka profesjonalna, oczywiście pod warunkiem, że grubość tego drewna nie będzie zbyt duża.

Wracając do otwornicy, to potrafią one mieć różne rozmiary. Istnieją otwornice do drewna 60 mm, 125 mm, lub też otwornice do drewna 150 mm. W zależności od jej rozmiarów będziemy mogli tworzyć otwory o różnej długości. Otwornica działa bardzo podobnie jak wiertarka. Co więcej, bardzo często przy tworzeniu kształtów za pomocą wyrzynarki, zamontowana w niej otwornica bez problemu może zastąpić nam wiertarkę – będzie to bardzo pomocne w przypadku posiadania ograniczonego wyposażenia.

Rodzaje wyrzynarek do drewna

Pierwszym rodzajem jest wyrzynarka taśmowa do drewna. Jest to duża maszyna, widziana w szczególności w wielu firmach zajmujących się profesjonalną obróbką materiałów. Ta stacjonarna maszyna jest w stanie sprostać niemal każdemu materiałowi, z którą przyjdzie jej się mierzyć.

Czymś innym jest wyrzynarka włosowa do drewna. Jest to zdecydowanie mniejsza wyrzynarka, którą można zamontować np. na biurku. Wyrzynarka włosowa ma bardzo wąski zakres cięcia, co sprawia, że jest jednocześnie bardzo precyzyjną wyrzynarką.

Wyrzynarka oscylacyjna jest rodzajem małej wyrzynarki, którą możemy trzymać we własnych rękach. Jest to o tyle przyjemne, że z łatwością możemy ciąć po różnych powierzchniach i przewozić taką wyrzynarkę w bagażu podręcznym. Minusem jest na pewno moc takiej wyrzynarki, która z racji swoich gabarytów nie może być tak dobra jak wyrzynarka taśmowa czy wyrzynarka włosowa. Mimo wszystko do cięcia paneli i innych drobnych robót jest to najlepsza wyrzynarka.

Istnieje jeszcze wyrzynarka tarczowa do drewna, która jest tradycyjną wyrzynarką z piłą tarczową. Także jest ona przenośna, ale z racji, że ma wspomnianą piłę tarczową, nie jest na tyle precyzyjna co wyrzynarka oscylacyjna (jest od niej z kolei mocniejsza).

Jaki rodzaj wyrzynarek będzie najlepszy do cięcia drewna?

Mając do wyboru tak wiele wyrzynarek do drewna, wybór najlepszego sprzętu może wydawać się skomplikowany. Wszystko zależy od tego, jak często chcemy ciąć i jaki rodzaj drewna chcemy ciąć. Jeżeli chcemy sporadycznie korzystać z wyrzynarki, to wyrzynarka oscylacyjna będzie najlepszym rozwiązaniem, gdyż ten rodzaj wyrzynarki świetnie się sprawdzi do wycinania cienkich belek, listew, albo paneli. Natomiast jeżeli czekają nas większe prace z drewnem, albo mamy do przekrojenia drewno o znacznie grubszej warstwie niż np. panela, wtedy lepszym rozwiązaniem może być piła tarczowa.

Natomiast jeżeli prowadzimy firmę i chcemy regularnie korzystać z wyrzynarek u siebie w warsztacie, to jedyną rozsądną opcją jest zakup wyrzynarki taśmowej do drewna i wyrzynarki włosowej do drewna. Obie wyrzynarki posiadają taką moc przerobową, że są w stanie regularnie wycinać kolejne kilogramy drewna bez obawy, że z powodu nadmiaru pracy dojdzie do jakiejś awarii spowodowanej zbyt dużą eksploatacją urządzenia.

Jaki brzeszczot do wyrzynarki do drewna wybrać?

Wybór brzeszczotu do wyrzynarki to kwestia bardzo indywidualna w zależności od tego, w jakim kształcie chcemy ciąć drewno. Choć może się wydawać, że brzeszczot mocno zygzakowaty będzie najlepszą opcją, to nie zawsze nią jest. Jest to spowodowane tym, że wyrzynarki same w sobie, z racji swojej konstrukcji i budowy, są w stanie precyzyjnie i z wystarczającą mocą ciąć drewno, nawet za pomocą prostszych brzeszczotów.

Wybór odpowiedniego brzeszczotu zależy od tego, jakiej precyzji cięcia oczekujemy. Prosty brzeszczot zaleca się w przypadku paneli i profesjonalnych, precyzyjnych cięć. Brzeszczot zygzakowaty będzie lepszy, jeżeli spodziewamy się większego oporu ze strony drewna. Chcąc dokonać najlepszego wyboru, z reguły warto zapoznać się z zaleceniami producentów. Podążając za nimi znacznie łatwiej dobrać odpowiedni brzeszczot do wyrzynarki, który spełni wszelkie oczekiwania.

Udostępnij
5,0
5 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 05:42
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.