Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Jaka wyrzynarka do drewna, czym najlepiej ciąć drewno?

Wyrzynarka to narzędzie, które przyda się podczas remontu i majsterkowania. Jaką wyrzynarka jest najlepsza?

Podczas remontów, a także różnych cięć, przydatnym narzędziem może okazać się wyrzynarka, przy jej pomocy możemy wycinać różne elementy dekoracyjne w drewnie.

Jaka wyrzynarka do cięcia drewna?

Wyrzynarka to jedno z narzędzi, które w swoim wyposażeniu powinien posiadać każdy prawdziwy majsterkowicz. Dzięki niej wykonasz różnego rodzaju precyzyjne cięcia – cięcia prostoliniowe czy cięcia krzywoliniowe, a także otwory o dużej średnicy w drewnie, a także materiałach drewnopochodnych, tworzywach sztucznych, płytach kartonowo-gipsowych i wielu innych. Pamiętaj, że cięcia i otwory to tylko niewielkie spektrum zastosowań tego urządzenia.

Na rynku jest dostępnych wiele wyrzynarek do drewna i metalu. Czym więc kierować się przy zakupie, aby wybrać tę najlepszą? Przy wyborze odpowiedniej wyrzynarki powinieneś zwrócić uwagę na kilka istotnych parametrów. Przede wszystkim ważna jest maksymalna grubość cięcia w drewnie czy innych materiałach. Głębokość cięcia jest podawana w odniesieniu do metalu, drewna czy do tworzyw sztucznych. Pozwala określić, jaka jest maksymalna grubość materiału przeznaczonego do obróbki.

Inne parametry, które warto wziąć pod uwagę to także moc, rodzaj zasilania i liczba skoków na minutę. Moc to typowy parametr elektronarzędzi. Im wyższa moc, tym cięższą pracę urządzenie jest w stanie wykonać. W zależności od rodzaju zasilania wyróżniamy wyrzynarki akumulatorowe i wyrzynarki sieciowe (elektryczne). Liczba skoków na minutę wpływa na szybkość cięcia. Istotną cechą dla stolarzy, którzy wykonują długie prace w warsztacie, będzie także uchwyt. Odpowiada on za komfort i wygodę pracy. Na tym polu według opinii zdecydowanie wygrywa wyrzynarka Makita.

 

Jak działa wyrzynarka do drewna?

Wyrzynarka do drewna to często niezbędny przedmiot w domowym warsztacie. Umożliwia wycinanie w różnych materiałach drewnianych i drewnopodobnych, takich jak płyty pilśniowe, mniej lub bardziej skomplikowanych kształtów. Wyrzynarka tnie za pomocą specjalnych brzeszczotów. Aby prawidłowo wykonać pracę, należy pamiętać, aby w trakcie cięcia płoza wyrzynarki była równomiernie dociśnięta do materiału. Twarde materiały tnie się na najniższym biegu i z niedużą prędkością brzeszczotu.

Sprawne wycinanie umożliwia prowadnica równoległa, działająca na zasadzie cyrkla. Jest ona przymocowana do płozy zakończonej szpikulcem. Należy pamiętać również, że wyrzynarką nie można wykonać cięcia 90 stopni. Najbardziej precyzyjne cięcie zapewnia wyrzynarka laserowa do drewna. Wyrzynarka Bosch z laserem wskazującym linię cięcia pozwoli na przykład na precyzyjne docięcie paneli podłogowych.

Niezależnie od tego czy nasza wyrzynarka jest laserowa, czy tradycyjna, produktem ubocznym cięcia drewna są wióry i kurz. Dlatego zadbaj o to, aby wybrać wyrzynarkę, która umożliwi Ci utrzymanie czystości na stanowisku pracy. Niektóre modele wyrzynarek są wyposażone w dyszę do odsysania pyłu. Przykładem urządzenia z dyszą jest wyrzynarka Graphite. Możesz także podłączyć odkurzacz do wylotu na wióry. Niektóre modele są wyposażone w specjalny pojemnik, który gromadzi kurz i powstające opiłki z drewna bez konieczności podłączana odkurzacza.

 

Polecane modele wyrzynarek

Rodzaje wyrzynarek do drewna – jaki będzie najlepszy?

Na rynku jest dostępnych wiele rodzajów wyrzynarek. Ze względu na sposób cięcia można wyróżnić wyrzynarki tradycyjne, wyrzynarki z podcinaniem (oscylacyjne), stołowe i wyrzynarki włosowe. W przypadku urządzenia tradycyjnego podczas użytkowania należy je lekko dociskać, przesuwając je po wyznaczonej linii. Brzeszczot porusza się w górę i w dół ruchem posuwisto-zwrotnym. Jest to najpopularniejsze rozwiązanie i najczęściej spotykane.

Wyrzynarka oscylacyjna dobrze sprawdza się przy grubej powierzchni, ponieważ charakteryzuje się tym, że brzeszczot wykonuje dodatkowy ruch w przód i tył, a także podcina materiał. Dzięki temu użytkownik nie musi wywierać dużego nacisku jak w przypadku wyrzynarki klasycznej. Wyrzynarka włosowa jest uznawana za najbardziej precyzyjny i dokładny model. Z tego powodu jest często wykorzystywana w profesjonalnych warsztatach.

W zakładach produkcyjnych często spotykana jest również wyrzynarka stołowa. Jest urządzeniem stacjonarnym, osadzonym na stabilnym blacie, dlatego gwarantuje dużą dokładność i precyzję cięcia. Dobrze nadaje się do obrabiania dużych materiałów. Jest jednak dość droga, dlatego nie sprawdza się jako zwykła wyrzynarka do domowego warsztatu. Rodzaj wyrzynarki zależy więc od rodzaju pracy, jaki chcemy z jej użyciem wykonać, a także materiału, w jakim będziemy wycinać.

 

Jaki brzeszczot do wyrzynarki do drewna wybrać?

Brzeszczot to najważniejszy element każdej ręcznej wyrzynarki. Od niego zależy, w jakim materiale będzie można pracować. Właściwy dobór zależy od obrabianego materiału. Do drewna, paneli i tworzyw sztucznych najlepiej sprawdzi się brzeszczot HCS i CV. Do materiałów drewnopodobnych i metali kolorowych wykorzystuje się brzeszczoty HSS. Wybrany rodzaj wpływa również na rodzaj cięcia – do wycinania skomplikowanych kształtów najlepsze będzie wąskie ostrze.

Sam wybór odpowiedniego brzeszczotu to jedno, natomiast jego właściwe zainstalowanie to kolejna ważna kwestia. Poprawne założenie brzeszczotu na wyrzynarkę zależy od urządzenia, jakie posiadamy. W przypadku wyrzynarek nowego typu, takich jak na przykład wyrzynarka Dewalt, jest możliwa beznarzędziowa wymiana, z którą poradzi sobie nawet amator majsterkowania. Należy tylko odchylić dźwignię blokady brzeszczotu i umieścić go we właściwym miejscu. W przypadku starszych modeli konieczne będzie odkręcenie śruby uchwytu mocującego.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 12:31
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.