Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Jaką temperaturę ustawić w lodówce?

Zdarza Ci się wysuszyć żywność trzymaną w lodówce? Przeczytaj, jaką temperaturę ustawić wewnątrz sprzętu.

Przede wszystkim musimy zdać sobie sprawę z tego, że podstawowym zadaniem lodówki nie jest mrożenie żywności, ale jej chłodzenie.

Na jaką temperaturę ustawić lodówkę?

To, na ile ustawić temperaturę w lodówce, zależy w dużej mierze od jej części. Inne warunki chłodnicze powinny panować na górnej półce, inne zaś na dolnej. Warto pamiętać, że niektóre produkty żywnościowe wymagają większego schłodzenia, ale inne już niekoniecznie, jak np. napoje, które na ogół przechowuje się na drzwiach lodówki.

Jaką ustawić temperaturę w lodówce?

Pytanie o to, jakie temperatury ustawić w lodówce, powinniśmy poprzedzić rozsądnym rozłożeniem wewnątrz produktów żywnościowych, a także sprawdzeniem mocy termostatu. Nowoczesna lodówka najczęściej posiada dwa takie moduły – jeden do części chłodniczej, drugi do zamrażalnika. Ich zadaniem jest utrzymywanie przez cały czas założonej temperatury.

W komorze chłodniczej przeważnie sprawdzają się warunki pomiędzy 4°C a 8°C, choć ostatecznie jest to uzależnione od rodzaju przechowywanej żywności. Podczas gdy owoce lub warzywa bez przeszkód możemy trzymać w najwyższym podanym zakresie, mięso lub ryby lepiej utrzymywać w temperaturze bliższej dolnej granicy. Z kolei dla nabiału i wędlin odpowiedni jest środkowy przedział temperatur.

Nieco inaczej wygląda kwestia tego ustawienia w zamrażalniku. Termostat, który go obsługuje, musi być odpowiednio mocniejszy, aby utrzymał temperaturę wystarczającą do zamrażania żywności, co w praktyce oznacza zakres pomiędzy -6°C a -24°C. Pozwala to nie tylko zapobiec rozwojowi szkodliwych bakterii i drobnoustrojów, ale także zagwarantować, że umieszczona w komorze zamrażalnika żywność nie rozmrozi się w najmniej oczekiwanym momencie. Warto pamiętać, że to, na ile ustawimy temperaturę w lodówce, nie dotyczy warunków panujących w zamrażalniku.

Polecane lodówki

Rozkład temperatury we wnętrzu lodówki

Sprzęty renomowanych firm, jak lodówki Bosch, lodówki Beko lub Samsung, posiadają przemyślnie rozmieszczone półki lub szuflady, które dodatkowo najczęściej możemy regulować w zależności od potrzeb. Dzięki temu bez przeszkód dopasujemy wysokość poszczególnych segmentów do niskich i wysokich butelek, słoików i opakowań.

Przestrzenne i równomierne rozłożenie produktów sprawia, że powietrze może swobodnie krążyć pomiędzy opakowaniami, a my mamy pewność, że w poszczególnych przedziałach będą utrzymane odpowiednie warunki. Dlatego tak ważne jest, aby nie ustawiać żywności w bezpośrednim kontakcie ze sobą. Lepiej zachować choćby centymetrowe odstępy pomiędzy opakowaniami. Zapewni to właściwy rozkład temperatury.

Na selektywne ustawienie odpowiedniej temperatury dla wybranych segmentów pozwalają często lodówki Samsung. W nowoczesnych lodówkach temperaturę i wilgotność da się regulować odrębnie dla poszczególnych segmentów, co pozwala na podzielenie żywności na grupy (jak chociażby nabiał, owoce i warzywa oraz mięso), a także kontrolowanie warunków w każdej przestrzeni osobno. Szczególne możliwości dają w tym zakresie lodówki Side by Side. Dzięki komorze wyposażonej w dwie pary drzwi łatwiej będzie nam podzielić żywność na grupy i to nie tylko w lodówce, ale także w zamrażalniku, który w tych modelach ma bardzo dużą pojemność.

Lodówki Side by Side to wprawdzie nieco droższe rozwiązanie niż tradycyjne, jednokomorowe urządzenia. Dzięki możliwości segregacji produktów żywnościowych na dwa segmenty jesteśmy jednak w stanie w bardziej ekonomiczny sposób zarządzać zapasami. Nie ryzykujemy psucia się jedzenia, a co za tym idzie, nie marnujemy go. Dodatkową zaletą zaawansowanych technologicznie lodówek jest wysoka klasa energooszczędności.

Jak temperatura wpływa na żywność w lodówce?

Prawidłowy zakres temperatur w lodówce pozwala na cieszenie się świeżością i aromatem produktów przez dłuższy czas. Jeżeli nie będziemy tego przestrzegali, bardzo szybko zauważymy, że owoce i warzywa wysychają (lub przeciwnie – zaczynają gnić), nabiał kwaśnieje, a mięso traci świeżość. Dlatego to, jaką ustawić temperaturę w lodówce, powinno zależeć w głównej mierze od przechowywanej żywności. Wszystkie lodówki działają w oparciu o ciągłą cyrkulację powietrza wewnątrz komory. Temperaturę trzeba więc wypośrodkować, żeby dla żadnego typu artykułów nie była ani za wysoka, ani za niska.

Wielu konsumentów decyduje się na zakup chociażby lodówki Samsung z technologią No Frost. To rozwiązanie polega na kontroli zawartości pary wodnej i osuszeniu komory chłodniczej oraz zamrażalnika. Zapewnienie ciągłej wymiany powietrza sprawia, że wewnątrz urządzenia nie osadza się powłoka szronu. Dzięki temu nie musimy tak często rozmrażać lodówki.

Technologia lodówek No Frost działa bez względu na ustawioną temperaturę. Dlatego, aby zapobiec nadmiernemu wysychaniu żywności, a zwłaszcza wędlin i serów, warto pakować ją do plastikowych pojemników. Alternatywnym rozwiązaniem jest skorzystanie ze specjalnej szuflady, która pozwala na odrębne uregulowanie wilgoci, a przez to na ochronę danych produktów przed wysychaniem. To, jaką temperaturę ustawimy w lodówce Whirlpool lub sprzęcie innej firmy, będzie miało bezpośrednie przełożenie na jakość umieszczonej w środku żywności, a w konsekwencji także na nasz komfort życia.

O czym jeszcze należy pamiętać przy ustawianiu temperatury w lodówce?

Także intensywność użytkowania sprzętu AGD ma istotny wpływ na to, jaką temperaturę ustawić w lodówce. Samsung oraz inne firmy specjalizujące się w produkcji wyposażenia gospodarstwa domowego już dawno wpadły na pomysł, aby opracować technologie, które pomagają utrzymać właściwą temperaturę bez względu na warunki otoczenia. Dlatego wiele lodówek Bosch i lodówek Beko posiada rozwiązania polegające na utrzymaniu temperatury pomimo otwartych drzwi. Błyskawicznie reagujące termostaty dopasowują temperaturę wewnątrz komory do warunków panujących na zewnątrz.

Najnowsze rozwiązania stosowane w lodówkach to między innymi specjalne oświetlenie szuflad. Nie chodzi jednak o to, by ułatwić korzystanie z lodówki w ciemności. Celem tej technologii jest zapewnienie przechowywanym warzywom i owocom ciągłości procesu fotosyntezy. Dzięki temu mogą one spokojnie dojrzewać w odpowiednio chłodnej temperaturze, a my nie musimy się martwić nieświeżą żywnością.

Przy ustawianiu temperatury w lodówce ma znaczenie nie tylko jej wewnętrzna regulacja, ale także usytuowanie sprzętu w domu. Warto pamiętać, że nie powinien on stać tuż przy ścianie, ponieważ blokuje to odprowadzanie ciepła, które kumulując się, promieniuje z powrotem na lodówkę i obciąża ją. Tym bardziej istotne jest, aby nie stawiać urządzenia chłodzącego w pobliżu źródła ciepła, jak rura ciepłownicza, kaloryfer lub grzejnik. W takiej sytuacji wbudowany komputer otrzymuje błędne, sprzeczne ze sobą informacje i lodówka działa powyżej zalecanej intensywności pracy. Skraca to jej żywotność, a także może doprowadzić do awarii.

Wybór lodówki powinien być uzależniony nie tylko od domowego budżetu, ale także od przewidywanego stopnia eksploatacji urządzenia. W dużej rodzinie lepiej sprawdzi się wydajna lodówka Whirlpool, Bosch lub innej firmy znanej z produkcji sprzętu AGD. W jednoosobowym gospodarstwie domowym sprawdzą się mniejsze, tańsze urządzenia. Przede wszystkim pamiętajmy jednak, że poprawne ustawienie temperatury w lodówce to nie tylko smaczna i aromatyczna żywność, ale także zdrowie i zadowolenie całej rodziny.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Ekspert Morele | 09:03
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.