Udostępnij
Skomentuj

Jaką szlifierkę oscylacyjną wybrać, jaka będzie najlepsza?

Znalezienie idealnego urządzenia nie jest łatwe. Wybór zależy od rodzaju pracy, jaką będziemy wykonywać.

Jaka szlifierka oscylacyjna będzie najlepsza?

Ważne jest, że każdy model oraz każda firma różnią się od siebie i mogą okazać się lepsze w zależności od planowanego zadania. Niska moc ogranicza możliwości w przypadku korzystania z urządzenia przy bardziej wymagających powierzchniach. W przypadku szlifowania kamienia lub gipsu zalecane są urządzenia z dodatkowymi filtrami i systemami antypyłowymi. Możesz skupić się na urządzeniach z większą mocą, dużą liczbą oscylacji, lecz także w wyższej cenie. Zastanów się również nad zaawansowanym zestawem, w którym znajdziesz komfortową szlifierkę, walizkę, a także mikrofiltr oraz kilka innych gadżetów. Będzie to produkt dostosowany wyłącznie do domowych robót. Pomyśl nad szlifierką oscylacyjną elektryczną. Jest to produkt, który oferuje bezstopniową regulację prędkości obrotowej.

Do czego służy szlifierka oscylacyjna?

Jeżeli zostanie nałożony odpowiedni papier, to szlifierka oscylacyjna poradzi sobie z każdą powierzchnią. Jest to jedno z najbardziej uniwersalnych elektronarzędzi, zwłaszcza jeśli chodzi o szlifowanie powierzchni. Szlifierki oscylacyjne nadają obrabianym powierzchniom ostateczny kształt. Przydają się również do usuwania farby. Jednym słowem, urządzenie to jest pomocne podczas remontu, prac wykończeniowych – np. jeśli chodzi o szlifowanie w narożnikach i majsterkowanie. Mały stopień drgań i znaczna ich częstotliwość powoduje, że szlifierka zapewnia wysokiej jakości gładką obróbkę zarówno na równych, jak i dużych powierzchniach. Jest to sprzęt popularny, jeśli chodzi o wygładzenie zewnętrznej warstwy drewna oraz usunięcie z niego zaschniętego lakieru lub innych zabrudzeń.

Niezwykle istotna jest właściwie dobrana moc urządzenia. To od niej zależy wydajność obróbki konkretnych materiałów. Mniejsze szlifierki zapewniają sprawne manewrowanie i dokładne prowadzenie sprzętu, co wiąże się z jeszcze dokładniejszymi efektami pracy. Jeśli to będzie Twoje pierwsze szlifowanie, to ta szlifierka nada się idealnie. To dobre urządzenie na początek. Jest bardzo łatwe w obsłudze i co najważniejsze – bezpieczne. Nie wymaga również od szlifującego szczególnej wprawy czy uwagi. Jego praca w dużej mierze zależy od grubości papieru ściernego.

Polecane modele szlifierek oscylacyjnych

Na co zwrócić uwagę wybierając szlifierkę oscylacyjną?

Warto przemyśleć, do jakich celów chcesz wykorzystać szlifierkę oscylacyjną, ponieważ jeśli będą to proste zadania, typu odświeżenie parkietu, wystarczy mniejsza moc silnika. Natomiast jeśli chcesz skupić się na szlifowaniu do krawędzi, przydatna będzie mniejsza wersja urządzenia, bardziej poręczna i która dostanie się bez problemu w wyznaczone miejsca. Z tego powodu najlepiej zwracać uwagę na różnicę w mocy i ilościach cykli. Większa moc zapewnia wyższą wydajność i efektywność pracy oraz gwarantuje możliwość szlifowania nawet bardzo twardych materiałów przez dłuższy czas. Na przykład szlifierka do betonu musi mieć taką moc. Zwróć uwagę na różnicę pomiędzy szlifierkami oscylacyjnymi z workiem a tymi bez systemu odsysania pyłu. Dana część mocy silnika zasila odsysanie, dodatkowo na opakowaniach podawana jest moc nominalna, która nie odpowiada rzeczywiście wykorzystywanej.

Warto, żebyś zwrócił uwagę na to, że Twoim wyborem może być szlifierka oscylacyjna z zasilaniem sieciowym, są również szlifierki akumulatorowe i szlifierki pneumatyczne. Te pierwsze mają największą moc i wydajność, jednak należy przy tym pilnować ułożenie przewodu. Jeśli chodzi o szlifierki oscylacyjne akumulatorowe – są one najlepszą opcją, jeśli do czynienia masz z trudnym miejscem, a pracy nie ma za dużo. Ostatnia opcja przeznaczona jest do ciągłej pracy, a używana jest głównie przez profesjonalistów.

Kolejnym ważnym aspektem jest ilość cykli. Warto zaznaczyć, że szlifierki do kamienia muszą pracować wolniej, niż wtedy, gdy chodzi o zdzieranie starych farb, lakierów. Uwagę warto zwrócić również na wielkość stopy. Im jest ona większa, tym szybciej wykonuje się pracę. Zasadnicza różnica odnosi się również do zadania, które chcesz nią wykonać. Do ścian stopa może mieć długość 200 mm, jednak w przypadku szlifierki oscylacyjnej do podłogi lub do parkietu, wskazana będzie krótsza. Występuje również opcja mocowania papieru. Warto również wziąć pod uwagę mimośrodowość, czyli wartość decydującą o wielkości amplitudy ruchu oscylacyjnego – im większa, tym lepiej.

Jaki osprzęt do szlifierek oscylacyjnych wybrać?

Szlifierki oscylacyjne są prostymi urządzeniami, dlatego niewiele jest dodatkowego dla nich osprzętu. Najważniejszą kwestią jest papier ścierny, który najczęściej jest wymienny. W miarę zużywania należy kupować nowy o odpowiedniej ziarnistości. Nie jest to jednak wydatek, którego powinieneś się obawiać. Materiał ten też jest łatwo dostępny. Ważny jest jego odpowiedni dobór. Papier ścierny jest prosty do wymiany, dzięki czemu szlifierka do gipsu może zmienić się w urządzenie do szlifowania drewna.

Jeśli chodzi o dodatkowe elementy zestawu, to należy wymienić klucz do odkręcania stopy – może się zdarzyć, że będzie on niezbędny. Walizka do przenoszenia szlifierki również może okazać się istotna, ponieważ są to delikatne urządzenia, które łatwo niechcący uszkodzić. Zwłaszcza że najczęściej towarzyszą nam podczas remontów lub wykończeń. Pamiętaj o worku na kurz/pył, który przydaje się szczególnie podczas szlifowania drewna. Dodatek ten jest również istotny, jeśli wykonujesz pracę w domu i zależy Ci na zachowaniu porządku. Dla dodatkowego bezpieczeństwa najlepiej kupić maseczkę i okulary ochronne – o ile nie dostaniesz ich w zestawie. Zmniejszysz tym sposobem ryzyko wypadku przy pracy, uszkodzenia wzroku i wdychanie pyłu. Może Ci się przydać również lampa, która dobrze oświetli szlifowaną powierzchnię.

Dla komfortu pracy możesz zainwestować w przedłużacz, ponieważ szlifierki z zasilaniem sieciowym mogą wyznaczać limity w długości i odległości. Tym sposobem będziesz mógł wygodniej się przemieszczać podczas pracy, bez przejmowania się zasilaniem. Warto również, abyś zwrócił uwagę, że szlifowanie to brudna robota, dlatego przyda Ci się także dobry odkurzacz, który pozwoli później posprzątać cały bałagan. Jednak mimo to pył może osadzać się na meblach przez kilka dni, dlatego najlepiej wcześniej zabezpieczyć pomieszczenie.

bulb-learn-more-section-icon

Znajdziesz w Morele

Szlifierki - Polerki - Wiertarki - Ukośnice - Strugarki

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 16:04
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.