Udostępnij
Skomentuj
https://www.morele.net/wiadomosc/jaka-suszarka-do-ubran-najlepsza-jak-wybrac/911/ 2020-10-14 13:40:02.000000

Jaka suszarka do ubrań najlepsza? Jak wybrać?

Oferta elektrycznych suszarek do ubrań jest szeroka. Jak wybrać najlepszą suszarkę bębnową? Czy warto?

Suszarka elektryczna do ubrań to przydatny sprzęt, który może być dobrym uzupełnieniem suszarki klasycznej (sznurkowej lub rozkładanej). W suszarce elektrycznej proces suszenia zachodzi bardzo szybko, a samo urządzenie ma wiele zalet:

 • Suszarka elektryczna zajmuje mniej miejsca niż suszarka stojąca na pranie z metalowymi drążkami. Urządzenie tego typu jest wielkości pralki, a można w nim wysuszyć sporą porcję prania.
 • Suszenie ubrań w suszarce elektrycznej jest szybkie i niezawodne.
 • Ubrania wysuszone w ten sposób nie pozostają zawilgocone i niedosuszone, nie pachną nieprzyjemnie.
 • W pomieszczeniu, w którym znajduje się suszarka elektryczna nie gromadzi się wilgoć i specyficzny zapach mokrych tekstyliów.

Oczywiście suszarka elektryczna ma też swoje mankamenty – nie każde ubranie można będzie w niej wysuszyć, a proces suszenia zużywa energię elektryczną, ale w ostatecznym podsumowaniu okazuje się, że to urządzenie, które warto wziąć pod uwagę.

Na co zwracać uwagę przy wyborze suszarek elektrycznych do ubrań?

Oferta suszarek elektrycznych jest spora i zróżnicowana. Przy zakupie trzeba jeszcze zwrócić uwagę na kolejne parametry:

 • Ładowność bębna – należy ją dobrać do ilości prania jak i liczby domowników. Dobrym sposobem jest zakupienie suszarki o podobnej ładowności co pralka. Suszarki kompaktowe charakteryzują się ładownością wynoszącą 3-4 kg. Przy bardzo pojemnych bębnach warto sprawdzić, czy dana suszarka umożliwia suszenie mniejszej ilości ubrań np. połowy wsadu.
 • Klasa efektywności energetycznej – każda suszarka musi mieć określoną klasę energetyczną (od A+++ do G, gdzie A+++ oznacza urządzenie najbardziej energooszczędne).
 • Zbiornik na wodę – to parametr, który dotyczy tylko suszarek kondensacyjnych. Od pojemności zbiornika na wodę zależy jak często należy go opróżniać. Większość modeli zbiera od 4 do 5 litrów.
 • Wymiary – przed kupnem suszarki do ubrań warto najpierw zmierzyć miejsce, w którym ma stanąć urządzenie. Szczególnie jeśli jest to wnęka lub inne dość specyficzne miejsce. Suszarki mogą mieć szerokość od 59 do 65 cm i głębokość wynoszącą 44-80 cm.
 • Liczba programów – ich liczba i różnorodność zależy od modelu. Jednak w większości suszarek pojawiają się dwa podstawowe programy:
 • Suszenie skrócone - ubrania są suszone, ale nie są „usuwane” zagniecenia.
 • Suszenie kompletne – ubrania są wysuszone i nie pogniecione.

Niektóre suszarki pozwalają także na suszenie niepełne, co umożliwia dalsze suszenie np. na zewnątrz. Ciekawym programem jest „odświeżanie”, czyli usunięcie przykrych i nieprzyjemnych zapachów z ubrania, by móc je od razu założyć bez konieczności prania. Dodatkowo wiele modeli ma możliwość wybrania rodzaju tkaniny, dzięki czemu automatycznie dobierana jest temperatura oraz czas suszenia.

 • Funkcje – dodatkowe funkcje, które poprawiają komfort użytkowania to:
 • funkcja opóźnionego startu – rozwiązanie znane również z pralek. Pozwala na ustawienie momentu włączenia suszarki, czyli o ile godzin później ma uruchomić się urządzenie. Warto sprawdzić, jakie opóźnienie można ustawić w poszczególnych modelach,
 • autosuszenie – czujniki w suszarce automatycznie wykrywają wilgotność ubrań oraz dostosowują czas trwania suszenia,
 • system redukcji zagnieceń – po zakończeniu suszenia, do bębna wdmuchiwane jest zimne powietrze,
 • dwukierunkowa praca bębna – bęben obraca się raz w prawo, raz w lewo, dzięki czemu ubrania są mniej splątane,
 • ważenie wsadu (Fuzzy Logic) – system automatycznie dostosowuje czas trwania suszenia w zależności od wagi ubrań oraz wybranego przez użytkownika rodzaju tkanin.
 • Dodatkowe wyposażenie – to kolejne kwestie, na które warto zwrócić uwagę, by suszarka do prania elektryczna była jak najbardziej funkcjonalna. Przydatne i praktyczne mogą okazać się:
 • elektroniczny wyświetlacz – umożliwia kontrolowanie ustawień typu czas suszenia czy temperatura. Obecnie jest to rozwiązanie coraz częściej spotykane. Jedynie w tańszych suszarkach pojawia się sterowanie mechaniczne,
 • filtr – usuwa z bębna paprochy, pyłki, drobne zanieczyszczenia. Filtr powinien być regularnie czyszczony.

Suszarka do prania elektryczna to rozwiązanie popularne w większych domach i sporych mieszkaniach, ale warto pamiętać o tym, że suszarka rozkładana klasyczna lub rozwijane sznurki także zajmują miejsce, a pranie suszy się na nich pomału i nie jest szczególną ozdobą pomieszczeń. Z tego właśnie względu warto przemyśleć zakup suszarki elektronicznej, która doskonale sprawdza się przez cały rok – suszenie jest równie skuteczne bez względu na wilgotność powietrza, opady lub okres grzewczy.

Rodzaje suszarek elektrycznych do ubrań

Ze względu na sposób suszenia możemy wyróżnić:

 • Suszarki kondensacyjne – podstawą działania jest kondensacja (skraplanie) pary wodnej w wodę. W podstawowym typie suszarki urządzenie zbiera wodę do specjalnego pojemnika, opróżnianego ręcznie lub przez wbudowany system, który umożliwia odprowadzanie nagromadzonej wody bezpośrednio do kanalizacji. Są to modele bardzo proste, których użytkowanie nie wymaga skomplikowanego montażu.
 • Suszarki kondensacyjne z pompą ciepła - zasada ich działania przebiega podobnie, jak w przypadku suszarek kondensacyjnych, ale w tym przypadku mamy do czynienia z układem zamkniętym. Ogrzane przez urządzenie powietrze zostaje następnie schłodzone, dzięki czemu nie zachodzi utrata energii, a tym samym zużycie jest dużo mniejsze niż w przypadku zwykłej suszarki kondensacyjnej. 
 • Suszarki wywiewowe (ewakuacyjne) – działanie suszarek tego typu opiera się na prostej zasadzie. Ogrzewane powietrze jest wdmuchiwane do urządzenia, gdzie przyjmuje parę wodną, a następnie wydmuchiwane. 

Uwaga!

W przypadku suszarek wywiewowych, ze względu na konieczność odprowadzania pary, urządzenie musi być podłączone do instalacji wentylacyjnej. Dlatego też coraz więcej osób rezygnuje z suszarek tego typu na rzecz rozwiązań prostszych w montażu i bardziej uniwersalnych. Przed zakupem warto zatem dokładnie sprawdzić możliwości montażu w naszym mieszkaniu.

Polecane modele

Suszarka elektryczna czy pralko-suszarka? Co wybrać?

Popularną alternatywą dla suszarek elektrycznych są pralko suszarki. Co wybrać? Warto porównać cechy tych dwóch urządzeń, by łatwiej podjąć decyzję zakupową.

Suszarka bębnowa czy pralko-suszarka

Suszarka bębnowa

 • Odrębne, całkowicie niezależne urządzenie.
 • Zajmuje dodatkową przestrzeń.
 • W pełni funkcjonalna.
 • Tańsza od pralko-suszarki, ale droższa, gdy trzeba kupić i suszarkę, i pralkę.

Pralko-suszarka

 • Urządzenie dwa w jednym (nie można prać i suszyć odzieży jednocześnie)
 • Zajmuje mniej miejsca. 
 • Ponieważ łączy funkcje dwóch odrębnych urządzeń, może być pozbawiona części funkcjonalności.
 • Droższa od samej suszarki, ale tańsza, gdy porównamy ją z ceną zakupu oddzielnej suszarki oraz pralki.

Jeśli w domu brak miejsca na odrębną suszarkę, warto rozważyć pralko-suszarkę, ale w przeciwnym razie lepszym i praktyczniejszym rozwiązaniem będzie odrębna suszarka bębnowa.

Warto wiedzieć!

W przypadku suszarek kondensacyjnych z pompą ciepła w całym procesie suszenia kontrolowany jest poziom wilgoci i temperatura, dzięki czemu suszenie nie niszczy nawet delikatnych ubrań. Taki rodzaj działania dodatkowo umożliwia także unikanie zagnieceń itd. (np. suszarka kondensacyjna z funkcją pary).

Czy warto kupić suszarke elektryczną do ubrań?

Suszarka elektryczna to doskonałe rozwiązanie dla każdego, kogo widok rozrzuconych w mieszkaniu ubrań przyprawia o ból głowy. Alternatywa dla sznurków i suszarek stojących zapewnia niebywały komfort i wygodę podczas wykonywania codziennych obowiązków. Pozwala zaoszczędzić mnóstwo miejsca, ale i czasu - proces suszenia przebiega bowiem bardzo szybko. Jakie są wady i zalety takiego sprzętu?

Suszarka elektryczna - zalety i wady

Zalety

 • Zajmuje mniej miejsca niż suszarka stojąca na pranie z metalowymi drążkami - jest wielkości pralki, a można w niej wysuszyć sporą porcję prania.
 • Suszenie ubrań w suszarce elektrycznej jest szybkie i niezawodne.
 • Ubrania wysuszone za pomocą suszarki elektrycznej nie pozostają zawilgocone i niedosuszone, a przede wszystkim nie pachną nieprzyjemnie.
 • W pomieszczeniu, w którym znajduje się suszarka elektryczna nie gromadzi się wilgoć i specyficzny zapach mokrych tekstyliów.

Wady

 • Nie należy do najtańszych rozwiązań ceny niektórych modeli sięgają kilku tysięcy złotych, podczas gdy zwykłą suszarkę stojąca kupimy już za kilkadziesiąt złotych.
 • Sam proces suszenia także generuje dodatkowe koszty (wysokie zużycie energii elektrycznej).
 • Nie wszystkie ubrania mogą być suszone w suszarce elektrycznej - w przypadku delikatnych ubrań może dojść do uszkodzenia tkaniny, dlatego warto przestrzegać zaleceń producenta.
 • Pojemność bębna suszarki nie odpowiada pojemności pralki, dlatego nie zawsze będzie możliwe suszenie całego prania jednocześnie.
Polecane artykuły
 
Udostępnij
4,8
6 ocen
6 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (1)

Jest bardzo dużo parametrów na które warto zwrócic uwagę przy zakupie suszarki. Ale prawda jest tak że tak samo jest przy wielu innych sprzetach. Ja postawiłam na electroluxa bo zalezało mi na sprzecie ktory zadba o moje delikatne rzeczy wiec wybrałam suszarkę DelicateCare. Jestem z niej bardzo zadowolona.
Ile płaciłaś za taką suszarkę? Długo już ją masz u siebie?
To bot, albo osoba która dostaje hajs za wpis widziałeś/aś kiedyś, zeby ktoś naturalnie pisał tak komentarz?
Mi się podobają takie suszarki http://suszarki-kondensacyjne.pl/ Wystarczy tylko wyprać, wysuszyć i założyć. Idealnie dla osób pracujących, zabieganych itp.
ja poluję na suszarkę ale widziałem że w ME jest akcja że można testować siemensa przez miesiąc
Electroluxa nie polecam.