Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Jaka karta graficzna do 500 zł? Jaką wybrać?

Czego można oczekiwać od kart graficznych do 500 zł? Jak wybrać? Która najlepsza?

Jak wybrać kartę graficzną do 500 zł?

Gdy kwestia ustalenia dostępnego budżetu jest już załatwiona i wiadomo, że skupić należy się na kartach graficznych do 500 złotych, warto skupić się na pozostałych kwestiach technicznych. Do najważniejszych parametrów, na które należy zwrócić uwagę, gdy interesuje nas dobra i tania karta graficzna, należą:

 • Rodzaj oraz ilość pamięci RAM – warto zwrócić uwagę nie tylko na to, by karta posiadała maksymalną dostępną w tej cenie ilość pamięci RAM, ale też na to, czy jest to pamięć GDDR5, czy też starsza (GDDR4 lub GDDR3), która ma gorsze parametry.
 • Szyna danych – im szersza, tym lepiej.
 • Maksymalna obsługiwana rozdzielczość – dobra i tania karta graficzna do gier powinna obsługiwać bez problemu, co najmniej, rozdzielczość full HD, ale wiele kart w tym przedziale cenowym obsługuje również wyższe rozdzielczości.
 • Oferowane złącza – warto upewnić się, czy karta oferuje możliwość podłączenia monitora lub monitorów na wybranym i preferowanym typie złącza (na przykład HDMI).
 • Obsługiwane standardy – warto zwrócić uwagę na wersję obsługiwanego standardu DirectX oraz OpenCL i OpenGL.
 • Liczba jednostek przetwarzania – im wyższa, tym lepiej.
 • Taktowanie karty oraz pamięci karty – im wyższe, tym potencjalnie wyższa wydajność karty.

Karta graficzna do 500 zł – czego można oczekiwać w tej cenie?

Ceny kart graficznych już od dłuższego czasu utrzymują się na dość wysokim poziomie. Za najwydajniejsze konstrukcje trzeba słono zapłacić, ale nie brak też propozycji budżetowych. Oferta kart graficznych do 500 zł nie jest tak imponująca, jak droższych modeli, ale i tak warto się jej przyjrzeć. Parametry kart graficznych do 500 zł prezentuje poniższa tabela.

Jak widać, typowe parametry kart graficznych do 500 złotych nie są szczególnie wyśrubowane, ale też przedział cenowy do 500 złotych to nie ta półka cenowa, która oferowałaby topowe rozwiązania. Karta graficzna za 500 zł może jednak okazać się dobrym zakupem w wielu różnych sytuacjach.

Polecane karty graficzne do 500 zł

Dla kogo karta graficzna do 500 zł?

Budżetowa karta graficzna nie jest wcale złym rozwiązaniem. Jeśli nie jest to zakup do komputera gamingowego, a do komputera domowego lub dla osoby, która lubi pograć w mniej wymagające produkcje, to karta w tej cenie spełni podstawowe oczekiwania i zapewni wystarczające parametry do użytkowania multimediów, a także niektórych gier. Karta graficzna za 500 zł może być dobrym zakupem:

 • Do komputera domowego, multimedialnego, który służy głównie do przeglądania Internetu, oglądania filmów lub pracy i nauki.
 • Do komputera biurowego, na którym pracuje się, a czasami użytkuje także prostych programów graficznych.
 • Do komputera dla ucznia, studenta lub dziecka.

Popularne karty graficzne do 500 złotych

Przed zakupem karty graficznej w tej cenie warto jeszcze rzucić okiem na te modele kart, które cieszą się szczególnie dużą popularnością. Oto one:

 • Karta graficzna Gigabyte GT 1030 OC 2GB GDDR5 (64 bit), DVI-D, HDMI, BOX – to jedna z kart, które kosztują nawet poniżej 400 złotych. Układ sprawdza się w komputerach multimedialnych oraz w mało wymagających grach. To karta, którą wyposażono w 2 GB pamięci RAM DDR5, szynę o szerokości 64 bitów oraz 384 rdzenie CUDA.
 • Karta graficzna Sapphire Radeon RX 550 Pulse G5 4GB GDDR5– kolejna z popularnych kart w tym przedziale cenowym. Karta Radeon RX 550 Pulse posiada 4 GB pamięci RAM GDDR5, ale za to wyposażono ją w szerszą szynę danych.
 • Karta graficzna Gigabyte GeForce GT 710 2GB GDDR5 – karta w tej cenie, która oferuje 4 GB pamięci RAM i to GDDR5. Z tego właśnie względu ta dobra i niedroga karta graficzna jest dość popularna wśród osób, które szukają taniej karty do gier. Wyposażono ją w szynę danych o szerokości 64 bitów oraz w wydajne aktywne chłodzenie. To cicha karta graficzna, która jest również wydajna.

Czy warto kupić kartę graficzną do 500 zł?

Niektórzy są zdania, że zakup taniej karty graficznej mija się z celem, gdyż zintegrowane układy są wystarczające do podstawowych działań, a do wymagających gier i tak potrzeba czegoś więcej niż GPU budżetowe. Czy warto kupić kartę graficzną budżetową?

 • Warto, jeśli nie potrzebujemy karty graficznej o bardzo wysokiej wydajności, a GPU kupujemy do przeciętnego i nieszczególnie wydajnego komputera PC.
 • Nie warto, jeśli komputer składa się z dość wydajnych komponentów i mógłby współpracować z lepszą kartą graficzną. Jeśli posiadamy w nim zintegrowaną grafikę, warto rozważyć użytkowanie jej przez jakiś czas i zakup lepszej karty graficznej w przyszłości.
Udostępnij
1,4
14 ocen
6 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (5)

Gt 730? Scam. Sztuka znalezienia dobrej karty graficznej to patrzenie na portale aukcyjne. Na olx.com znajdziecie mnóstwo rx 580 4gb za 500-650zł. Przypominam że 570 kosztuje 1500zł w niektórych sklepach a 580 to już wogóle szok. Nie widzę sensu w kupowaniu żadnych gt'ków
karta graf. za 500zl w 2021 roku KEKW conajwyzej do koparki, napewno nie do grania...
Sam jesteś "kekw", jeśli myślisz, że można kopać na jakiejkolwiek karcie za 500zł.
By kopać najpopularniejsze obecnie ethereum potrzeba 4.5gb pamięci vram, żadna karta z zestawienia się do tego nawet nie zbliżyła, pozdrawiam.
Hahaha śmiech na sali sprzedajecie gtx y 16xx 1xxx o rtxach nie wspomnę za jakieś chore ceny i teraz w tym pseudo poradniku musicie gt rekomendować żeby w budżecie się zmieścić
Poradnik kiepski. Parę danych ze specyfikacji i reszta to ogólniki. Skoro to poradnik, to właśnie chyba tutaj powinny się znaleźć jakieś konkretne przykłady, co potrafi np. taki GT 730 czy GT 1030. Padają stwierdzenia, że to byłby dobry wybór dla ucznia, tylko pytanie, co robi ten uczeń przy komputerze, bo do Teamsa, Excela i Worda wystarczy UHD 630. A w gry ten uczeń gra na konsoli albo na telefonie. Przydałoby się coś więcej powiedzieć, że np. na tej karcie graficznej zadziałają takie i takie gry oraz komfortowo będzie można korzystać z tych programów. A tak żadnego rozeznania.
wymienione karty graficzne to sie do antykwariatu nadają. karty nie są wstanie wyświetlać pulpitu w 1440p. i 144Hz nie wspominając o 4K. mamy Styczeń 2022. Chyba że ktoś buduje retro sprzęt z przed dekady na nowych częściach.
Specjalista Morele | 16:29
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.