Udostępnij
Skomentuj

Jaka deskorolka dla dzieci? Od kiedy rozpocząć naukę?

Jaka deskorolka dla dzieci będzie odpowiednia? Jaki model kupić i w jakim wieku warto zacząć naukę jazdy?

Czy deskorolka dla dzieci to dobry pomysł? Od kiedy zacząć naukę jazdy? Jaka deskorolka dla dziecka sprawdzi się na początku? Większość maluchów z chęcią próbuje nowych rzeczy, a kolorowe deskorolki przykuwają wzrok i zachęcają do zabawy. Aby zapał nie zwiądł w zarodku, a dziecko stopniowo rozwijało swoją pasję, zadbaj o odpowiedni sprzęt. I choć Twoja pociecha najchętniej kieruje się estetyką podczas zakupów, Ty powinieneś zachować rozsądek i zweryfikować najważniejsze parametry. W poradniku przytoczymy wszystkie niezbędne informacje o deskorolkach dla dzieci, aby ułatwić Ci ten wybór.

Deskorolka dla dzieci – od kiedy zacząć naukę jazdy?

Kiedy zacząć naukę? Najczęściej pierwsze próby podejmują dzieci w wieku 7 lat. Jeśli jednak jazda na desce to pasja rodziców, nie dziwi sytuacja, gdy nawet ich dwulatek na deskorolce radzi sobie już doskonale. Nie ma zatem reguły i lepiej uwzględniać indywidualne możliwości oraz upodobania malucha zamiast ogólne widełki wiekowe. Podsumowując, to od rodziców i samego dziecka zależy, kiedy rozpocznie się nauka jazdy na deskorolce.

Coraz większą popularnością cieszą się gry deskorolki dla dzieci – na telefonie lub tablecie maluchy wykonują rozmaite sztuczki, co zachęca je następnie do samodzielnego spróbowania tej aktywności w prawdziwym życiu. Niech więc dziecko podejmie własną decyzję, czy chce rozpocząć naukę jazdy, oczywiście ze świadomością, jak wygląda ta aktywność. Warto dać mu szansę choćby przez wspomniane gry deskorolki dla dzieci, bo być może jest to pierwszy krok do rozwijania nowego hobby.

Rodzaje deskorolek dla dzieci i dorosłych

Wybór deskorolek jest ogromny, a mnogość ich rodzajów – choć daje nieograniczone możliwości eksperymentowania – nieraz przerasta. Dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji poznaj najpopularniejsze modele i dowiedz się, co je charakteryzuje:

 • klasyczne – uniwersalne i często wykorzystywane jako codzienny środek transportu. Mogą być wyposażone w twarde lub miękkie kółka. Pierwsze sprawdzają się w skateparkach, z kolei drugie wyróżnia wyższa amortyzacja, dlatego są lepsze do jazdy po mieście. Pokrycie tych modeli to zazwyczaj... papier ścierny. I choć brzmi to dziwnie, to jednak ten materiał decyduje o stabilizacji butów i zapobiega ich ślizganiu się, co wpływa na większe bezpieczeństwo w trakcie jazdy;
 • terenowe – deskorolki tego typu mają pompowane koła i bieżnik na oponach wpływający na doskonałą przyczepność podczas jazdy na różnych powierzchniach;
 • longboardy – konstrukcja tych desek jest wydłużona, a miękkie koła umożliwiają szybkie zjazdy z górki;
 • cruisery – bardzo podobne do klasycznych, jednak o wiele bardziej zwrotne. W tej grupie wyróżnia się fiszki, czyli małe modele, które zmieścisz w plecaku. To właśnie one są najczęściej wybierane jako pierwsze deskorolki dla początkujących oraz dzieci;
 • waveboardy – to dwie platformy połączone ruchomym drążkiem, usytuowane na dwóch obrotowych kółkach. Jazda na takiej desce to prawdziwe wyzwanie. Wymaga bowiem zaangażowania mięśni bioder i nóg, a także ich perfekcyjnej koordynacji;
 • elektryczne – zasilane wbudowanym silnikiem napędzanym akumulatorem. Osiągają maksymalny dystans nawet 20 km przy prędkości 10 km/h.

Na co zwrócić uwagę, wybierając deskorolkę dla dzieci?

Poza wymienionymi modelami istotne są także konkretne parametry decydujące o jakości i komforcie jazdy. Zwróć uwagę na rozmiar kół – im większe, tym szybciej jedziesz, jednak tracisz na zwrotności. Duże to te o średnicy powyżej 54 mm. Są one zazwyczaj wykonane z poliuretanu, który ma różną twardość oznaczaną symbolem A. W deskorolce dla dzieci najlepiej sprawdzają się miękkie kółka (77-89 A). Są bowiem najwolniejsze i skuteczne w pokonywaniu nierówności terenu, a przez to bezpieczne.

Nie bez znaczenia dla komfortu są też łożyska odpowiadające za zwrotność i precyzję prowadzenia. Wybierając deskę dla dziecka, postaw na te oznaczone jako ABEC3 lub ABEC7 – są wytrzymałe i optymalnie szybkie.

Pamiętaj też o dobraniu rozmiaru – krótka deskorolka na początek jest najlepsza, ponieważ łatwo się nią manewruje. Dziecko bez trudu kontroluje tor jej jazdy i ćwiczy podstawowe ruchy.

Czym jest elektryczna deskorolka dla dzieci?

Nowoczesne deskorolki elektryczne kuszą zaawansowanymi funkcjami i osiąganą prędkością. Czy jednak takie modele są odpowiednie dla początkujących? Okazuje się, że tak. Wystarczy pamiętać o kilku zasadach podczas zakupu:

 • nie przesadzaj z szybkością – dziecku w zupełności wystarczy model z maksymalną prędkością wynoszącą 15 km/h;
 • wybierz odpowiedni rozmiar kółek – około 6,5 cala;
 • szukaj modeli o mocy silnika w granicach 300 W;
 • jeśli wybierzesz deskorolkę o udźwigu 100 kg, również Ty będziesz mógł z niej korzystać;
 • optymalny czas ładowania wynosi w większości deskorolek 3 godziny, a ich zasięg to 20 km.

Starsze dzieci doceniają dodatkowe funkcje w deskorolce elektrycznej, takie jak designerskie podświetlenie LED, wbudowany głośnik Bluetooth i kompatybilność z urządzeniami mobilnymi – dzięki temu mogą sprawdzać osiągane prędkości i weryfikować pokonywane dystanse, a także lokalizować deskę na mapie.

Deskorolka dla dzieci – co warto wiedzieć o nauce jazdy na deskorolce?

Przede wszystkim uzbrój swoje dziecko w cierpliwość i nastaw je na stopniowe nabywanie kolejnych umiejętności. Aby nie zrazić malucha, wyznaczaj mu łatwe do osiągnięcia cele – poczucie ich wykonania i sukcesu to najskuteczniejsza motywacja do dalszych ćwiczeń. Naukę jazdy na deskorolce zacznij od... utrzymywania równowagi. Wbrew pozorom nie jest to łatwe, ponieważ deska stale się porusza.

Następnie wypróbuj odpychanie – na zmianę prawą i lewą nogą, żeby sprawdzić, jaki układ odpowiada bardziej. Ważna wskazówka: warto ugiąć kolana i złapać balans przed odepchnięciem. Na początku jazda na deskorolce to przemieszczanie w linii prostej, bez zakrętów. Skręcanie wymaga pracy ciężarem ciała i jego umiejętnego przenoszenia oraz naciskania deski po tej stronie, w którą maluch chce jechać.

Równie ważna, może nawet najważniejsza, jest nauka hamowania na deskorolce. Najłatwiej to zrobić, obciążając jej tylną część, aby przód uniósł się do góry.

Deskorolka dla dzieci to nie wszystko – nie zapomnij o bezpieczeństwie!

Koniecznym wyposażeniem każdego deskorolkarza, a zwłaszcza początkującego malucha są ochraniacze i kask. Od pierwszych prób wpajaj dziecku konieczność ich zakładania, aby zapobiec poważniejszym urazom. Zabezpieczenie głowy, a także łokci i kolan pomaga uniknąć bolesnych doświadczeń podczas upadków, które są nieuniknione nie tylko w początkowych etapach jazdy na deskorolce. Dlatego naucz swoje dziecko wywracać się bezpiecznie – na bok – lub zeskakiwać z deski w sytuacji zagrożenia.

Deskorolka dla dzieci – czy warto kupić? Korzyści dla dziecka

Jeśli Twoja pociecha wyraża chęć jazdy, to nic nie stoi na przeszkodzie, aby mogła ćwiczyć i rozwijać się w tej dziedzinie. Nowoczesne deskorolki są bezpieczne i wcale nie kosztują dużo. Wybierając model lepszej jakości, zyskujesz pewność, że posłuży przez wiele sezonów, nie będzie więc wydatkiem wyrzuconym w błoto.

Co daje dziecku jazda na desce? Przede wszystkim rozwija koordynację ruchową, zdolność balansowania ciałem i utrzymywania równowagi. Jest też świetnym pretekstem do aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Dziecko ma szansę nawiązywać nowe znajomości. Chętnie budowane skateparki w wielu miastach tylko zachęcają do wychodzenia z domu i nauki jazdy na desce. Oprócz umiejętności czysto fizycznych dziecko pracuje nad swoją cierpliwością, poprawieniem koncentracji i wytrwałością w dążeniu do celu.

Popularność gry deskorolka dla dzieci sprawia, że maluchy pragną samodzielnie wykonywać triki i korzystać z tego modnego środka transportu. Nie dziwi zatem fakt, że coraz częściej kupuje się deskorolki na prezent urodzinowy lub komunijny. Sprawdź dostępne modele i zobacz, jak wiele różnorodnych kolorów i wzorów jest dostępnych w sprzedaży. Producenci tworzą deski zarówno dla dziewczynek, jak i chłopców, dlatego bez trudu kupisz odpowiednią deskorolkę dla swojej pociechy.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 00:31
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.