Udostępnij
Skomentuj

Jak zwiększyć komfort pracy przy biurku? Jakie akcesoria wybrać?

Komfort pracy ma bezpośredni wpływ na jej efektywność. Jak zadbać o wygodę przy biurku?

Ergonomia pracy – dlaczego jest ważna?

Ergonomia w środowisku pracy powinna być kwestia priorytetową. Od tego, czy podczas pracy jest wygodnie, mogą zależeć nie tylko efekty działań, ale również nastrój oraz samopoczucie pracowników. O ergonomii wiele mówi się właśnie w kontekście pracy biurowej, a konkretniej w odniesieniu do pracy przy biurku, ponieważ to właśnie w pracy biurowej najczęściej spotyka się nieergonomiczne i źle przemyślane stanowiska pracy. Warto przyjrzeć się bliżej kwestii ergonomii przy biurku, gdyż to kwestia, która ma wpływ na:

 • Wyniki pracy – komfortowe stanowisko biurowe stwarza odpowiednie warunki do pracy. Gdy podczas wykonywania obowiązków ma się zapewnioną wygodę, o wiele łatwiej jest skupić się na działaniu, a to poprawia wyniki pracy.
 • Samopoczucie i nastawienie do pracy – przesiadywanie godzinami przy biurku bywa monotonne, ale jeśli jest wygodne, nie odbija się negatywnie na samopoczuciu. Komfortowe krzesło biurowe i inne elementy poprawiające ergonomię to rzeczy, które realnie wpływają na motywację oraz samopoczucie pracowników.
 • Efektywność i tempo działania – z wygodnego krzesła nie trzeba co chwilę wstawać, by rozprostować nogi lub przynieść ulgę plecom. Komfortowe i ergonomiczne stanowisko pracy sprawia, że można się na niej skupić i nie trzeba odrywać się od działania z powodu dyskomfortu i niewygody.
 • Zdrowie – ergonomiczne miejsce pracy sprawia, że nawet codzienna praca przy komputerze nie odbije się negatywnie na zdrowiu.

Polecane produkty zwiększające ergonomię pracy

Jakie są konsekwencje nieergonomicznego i niewygodnego stanowiska pracy?

Wśród zalet ergonomicznego miejsca pracy wymienia się, przede wszystkim, wygodę oraz pozytywny wpływ na samopoczucie. Jeśli chodzi o stanowisko niewygodnie i nieergonomiczne, to ma ono bardzo duże konsekwencje i to zarówno w odniesieniu do pracy, jak również do zdrowia.

 • Bóle kręgosłupa – pojawią się prędzej lub później, gdy w miejscu pracy nie ma odpowiedniego krzesła.
 • Bóle szyi – wynikać mogą z nadmiernego pochylania się w kierunku monitora, co łatwo wyeliminować, stawiając monitor wyżej – na wysokości wzroku.
 • Ból nadgarstków – bardzo często pojawia się, gdy w miejscu pracy użytkowane są krzesła bez podłokietników.
 • Problemy z krążeniem – wielogodzinne przesiadywanie przy biurku powoduje, że krążenie w kończynach dolnych jest słabsze, a to wzmaga ryzyko powstawania żylaków.
 • Szybsze odczuwanie znużenia – niewygodne stanowisko pracy powoduje, że szybciej się męczymy.
 • Gorsze wyniki pracy – niewygoda i znużenie przekładają się także na efekty pracy.

Jak powinno wyglądać ergonomiczne stanowisko pracy przy biurku?

Ergonomiczne warunki pracy można zapewnić poprzez zastosowanie:

 • Komfortowego biurka – chodzi zarówno o standardową wysokość, ale też o szerokość i głębokość. Biurko powinno być na tyle głębokie, by monitor znajdował się w oddaleniu od oczu (minimum 50 centymetrów odstępu).
 • Fotela biurowego z zagłówkiem i podłokietnikami – to podstawowy element wyposażenia ergonomicznego stanowiska pracy. Krzesło powinno posiać również regulację wysokości, funkcję obrotu oraz podstawę na kółkach. Warto wybierać krzesła o ergonomicznych oparciach.
 • Monitora o odpowiedniej wysokości – jeśli użytkowany monitor jest zbyt niski lub zbyt wysoki, pozycja podczas pracy będzie nieodpowiednia i męcząca. Monitor powinien znajdować się na wysokości twarzy, a gdy jest zbyt niski, warto zastosować podpórkę lub zawiesić go na ścianie. Zupełnie niewskazane jest sytuowanie monitora po przekątnej, bo wówczas podczas jego użytkowania trzeba cały czas skręcać lekko głowę, co szybko doprowadzi do bólów szyi.
 • Podnóżka – by poprawić komfort pracy oraz pozytywnie wpłynąć na krążenie w kończynach dolnych, warto stosować regulowany podnóżek, który zapewni odpowiednie podparcie dla stóp.

Jak poprawić komfort pracy przy biurku?

Łatwiej stworzyć ergonomiczne stanowisko pracy od podstaw niż modyfikując istniejące, ale czasami niewielki nakład środków finansowych pomoże w dokonaniu zmian na lepsze. Ergonomia w procesie pracy jest kluczowa i dlatego warto rozważyć poniższe rozwiązania:

 • Jeśli w biurku nie ma wysuwanej szuflady na klawiaturę, można dokupić oddzielną konstrukcję z prowadnicami.
 • Jeśli pracujemy na laptopie, warto rozważyć zakup podstawy pod urządzenie, która umieści ekran laptopa na optymalnej wysokości. Warto też stosować zewnętrzną klawiaturę.
 • Jeśli krzesło nie posiada odpowiednio wyprofilowanego oparcia, można dokupić specjalne nakładki na oparcie, które poprawiają ergonomię krzesła.

Ergonomia w miejscu pracy jest niezwykle ważną, choć często bagatelizowaną kwestią i tyczy się to nie tylko biur, ale również domowych miejsc do pracy i nauki. Wąskie biurko i designerskie krzesło może i wyglądają ciekawie, ale nie zapewnią wystarczająco komfortowych warunków do dłuższej pracy lub nauki, dlatego warto szukać rozwiązań praktycznych i ergonomicznych.

Udostępnij
5,0
5 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 16:09
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.