Udostępnij
Skomentuj

Jak zrobić suszarkę na pranie? Suszarka DIY ogrodowa i do mieszkania.

Suszarka na pranie jest niezbędnym sprzętem w każdym gospodarstwie domowym. Zobacz jak zrobić ją samemu.

Masz małe mieszkanie i brakuje w nim miejsca na tradycyjną suszarkę na pranie? Sprawdź inne praktyczne rozwiązania.

Polecane suszarki na pranie

Samodzielne suszarka na pranie DIY, czy to trudne?

Suszenie prania w mieszkaniu w bloku bywa dość problematyczne. Jego niewielka przestrzeń często nie pozwala na postawienie w łazience lub innym pomieszczeniu sprzętów przyśpieszających wysychanie różnych części garderoby (takich jak bielizna, swetry, koszule, spodnie i sukienki) bądź tekstyliów (firanek, zasłon, prześcieradeł, poszewek na poduszki itp.). Co zrobić w takiej sytuacji? Masz do dyspozycji kilka opcji.

Możesz wzorem pokolenia babć i dziadków położyć mokre rzeczy na kaloryferze i poczekać, aż cała wilgoć odparuje. Suszenie ubrań na grzejniku – choć dość skuteczne, zwłaszcza w zimie – ma jednak pewne wady. Nie jest zbyt estetyczne, a na wymienniku ciepła standardowej wielkości nie zmieści się zbyt dużo elementów odzieży. Poza tym istnieje spore prawdopodobieństwo, że skarpety, bluzki czy ręczniki w którymś momencie spadną na podłogę i ulegną zabrudzeniu. W efekcie trzeba je będzie ponownie uprać.

Duże zainteresowanie budzi jednak obecnie inne rozwiązanie – DIY, czyli „do it yourself” (z języka angielskiego „zrób to sam”). Co powiesz na stworzenie własnej suszarki nawannowej lub suszarki na kaloryfer? Wbrew pozorom wspomniane zadanie nie należy do skomplikowanych. Poradzisz sobie z nim, nie posiadając żadnych fachowych umiejętności ani kosztownych akcesoriów. Wystarczą dobre chęci, odrobina kreatywności, zestaw narzędzi oraz kilka materiałów zakupionych w sklepie budowlanym.

Jak zrobić i zamontować suszarkę pod sufitem – DIY

Przygotuj wiertarkę, haki sufitowe z kołnierzami i pasujące do nich wiertła (rozmiary obu wymienionych elementów muszą się zgadzać), gruby sznur lub łańcuch, metalowe haczyki oraz wieszaki na pranie. Przyda się też nowoczesna gotowa kratka łazienkowa albo lekka pojedyncza drabina w stylu vintage. Co zrobić, by ze zgromadzonych przedmiotów powstała funkcjonalna, a jednocześnie estetyczna suszarka sufitowa?

Najpierw wywierć w suficie niezbędne otwory, w odległości odpowiadającej przestrzeni między przeciwległymi końcami drabinki bądź kratki. Następnie umieść w nich kołnierze rozporowe, a potem przystąp do wkręcania haków. Upewnij się, że konstrukcja jest stabilna i przełóż sznurek przez otwory w hakach i zawieś pozostałe elementy (najlepiej 20-30 cm od sufitu). Liczbę haczyków oraz wieszaków dostosuj do swoich indywidualnych potrzeb.

Tego typu suszarka ścienna sufitowa doskonale sprawdzi się w wielu różnych pomieszczeniach. Można ją zamontować na przykład nad wanną w łazienkach z ogrzewaniem podłogowym, a nawet w przedpokoju czy salonie. Nie zajmuje bowiem zbyt wiele miejsca. Bardzo często pełni nie tylko funkcje praktyczne, lecz także dekoracyjne. Wszystko zależy od rodzaju wykorzystanych surowców.

Suszarka ogrodowa – jak zrobić suszarkę do ogrodu?

Jeśli masz dom jednorodzinny lub mieszkanie, do którego przynależy skrawek zielonej przestrzeni, świetnym rozwiązaniem będzie suszarka ogrodowa własnej roboty w stylu vintage. Jak zrobić tego typu sprzęt? Zetnij cztery prostokątne listewki pod kątem (dzięki temu rozstawiona budowla zachowa równowagę). Wywierć w nich kilka otworów (w połowie długości oraz na końcach). Wykorzystaj parę kijków, by ustabilizować dolną oraz górną część konstrukcji. Złącz przywołane komponenty za pomocą śrubek z nakrętkami i podkładkami. Zrób w górnych elementach dziurki i przeciągnij przez nie sznurek. Zeszlifuj wszystko i zabezpiecz olejem zwiększającym odporność drewna na działanie niekorzystnych warunków atmosferycznych występujących na dworze.

Inne pomysły na samodzielne wykonanie suszarki na ubrania

Szukasz pomysłu na kompaktową suszarkę balkonową? Połącz ze sobą kilka sztywnych aluminiowych rur, tworząc ramę, i wypełnij powstałą przestrzeń wytrzymałymi sznurkami w odpowiednich odstępach. Całość przymocuj do ściany za pośrednictwem metalowych wsporników. Prezentowana konstrukcja – w przeciwieństwie do tradycyjnego stojaka na pranie – nie zajmie zbyt wiele miejsca na balkonie, a jednocześnie świetnie spełnia swoje zadanie. Dobre efekty przynosi też suszenie ubrań na wieszakach (zapobiega powstawaniu trudnych do wyprasowania zagnieceń).

A czy wiesz, że roleta do zasłaniania okna też może pomóc w wysychaniu ubrań? Pomysł Kim Bobin i Ko Kyungeun szybko został doceniony. Projektanci zdobyli nagrodę Red Dot Design Award. Na czym polega wspomniany patent? Wieszasz pranie jak na zwykłej suszarce grzejnikowej czy ogrodowej. Słońce wpadające do wnętrza dodatkowo przyśpiesza cały proces. Po jego zakończeniu wystarczy zdjąć odzież z żaluzjowych listew i złożyć konstrukcję.

Czy warto samodzielnie zrobić suszarkę na pranie, a może lepiej kupić gotową?

Trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi na postawione pytanie. Suszarka do ubrań elektryczna bezcieczowa zakupiona w sklepie pozwoli zaoszczędzić trochę czasu, ale znacznie uszczupli Twój portfel. Z kolei suszarka pionowa wykonana własnymi rękami przyniesie Ci sporo satysfakcji. Wybór należy do Ciebie.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 12:52
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.