Udostępnij
Skomentuj

Jak zrobić ekran do projektora?

Chciałbyś mieć dobrej jakości ekran do swojego procesora? Możesz łatwo i szybko zrobić go samodzielnie!

Jak samemu zrobić ekran do projektora?

Ekran do projektora to genialne urządzenie, które zamienia obraz telewizyjny w kino domowe. Aby móc cieszyć się doskonałą jakością filmu lub prezentacji biznesowej, wymagana jest gładka, powlekana powierzchnia projekcyjna. Puste ściany o odpowiednich wymiarach są rzadkością, a prześcieradła, czy ręczniki zaburzają kontrast urządzenia. Dodatkowo są bardzo miękkie i często występują na nich zmarszczki, co przeszkadza w wyświetlaniu obrazu. Czy wiedziałeś o tym, że możesz w łatwy sposób skonstruować samodzielnie ekran do projektorów?

Istnieje wiele rodzajów tego sprzętu, takie jak: ekran projekcyjny elektryczny, ekran projekcyjny sufitowy, czy ekran projekcyjny na statywie. Nowszym wynalazkiem, który coraz bardziej zyskuje na popularności w ostatnim czasie, jest projektor LED, a także projektor laserowy. Ranking ekranów do projektora pokazuje, że najbardziej rekomendowane modele są najdroższe. Dla oszczędnych osób, które stawiają ochronę środowiska na pierwszym miejscu, zdecydowanie lepszą opcją będzie stworzenie własnego ekranu do rzutnika.

W tym celu najpierw zawieś płótno luźno w ramie na ścianie. Musisz wiedzieć, że każde bezramowe zawieszenie wymaga obciążenia na spodzie płótna. Płynnie naciągnij tkaninę, aby wyeliminować ruchy utrudniające prace. W końcu powietrze w pomieszczeniu przesuwa ekran po otwarciu drzwi lub gdy widz wstaje, czy po prostu się porusza po pokoju. Możesz samodzielnie zbudować ekran ramowy, który będzie służył do zawieszenia lub naciągnięcia płótna. Rama to konstrukcja w kształcie prostokąta zbudowana z listew drewnianych.

Narożniki, które złączysz pod odpowiednim kątem, będą pełniły funkcję mocowań. Czopy mogą również służyć jako połączenia narożne. Duże ramy o długości boków powyżej jednego metra ustabilizuj za pomocą ukośnie biegnących listew nośnych. Z tyłu ramy haczyki lub oczka należy przykręcić w odległości ok. dziesięciu centymetrów. Takie urządzenia służą jako wsporniki do gum oporowych. Musisz wbić metalowe oczka w płótno w równych odstępach. W przypadku mniejszych płócien i bardzo dużej liczby gumowych mocowań wystarczą otwory zrobione dziurkaczem.

Kolejny krok to rozciąganie płótna. Tkaninę musisz przyciąć w taki sposób, aby można ją było złożyć od trzech do pięciu centymetrów nad ramą. Rogi umieść jeden na drugim i przewlecz je dwukrotnie przez każdy otwór lub oczko w płótnie, tak aby utworzyły pętlę, którą zaczepisz na przeciwległym haczyku. Zakrywając ramę, mocno zaciskaj ją z każdej strony od środka do krawędzi. Umieść w rogach dwie ciasno przylegające gumki. Ich odległość od odpowiedniego brzegu ramy nie powinna przekraczać dwóch centymetrów.

Po zakryciu płótno jest gotowe do zawieszenia np. na hakach na ścianie. Dokładne umiejscowienie go zapobiega „pęcznieniu” materiału z powodu oporu powietrza. Warto zakładać ekran do projektora do zabudowy z drugą osobą, która przytrzyma część ramy. Tylko w ten sposób można odpowiednio skorygować położenie wszystkich krawędzi. Rozmiary płótna są dość duże, dlatego dodatkowa para rąk będzie bardzo przydatna.

Z czego zrobić ekran projekcyjny?

Aby skonstruować idealny ekran do projektorów, potrzebujesz kilku desek, śrub, czarnej farby, stalowych wsporników i płótna na metry. Możesz kupić deski przycięte na odpowiedni wymiar w specjalnym sklepie. Ich długość musisz określić sam, ponieważ wszystko zależy od wielkości pomieszczenia. Szerokość ekranu powinna wynosić około połowy odległości widza od ekranu. Jeśli usiądziesz w odległości 4 m, obraz może mieć szerokość 2 m-2,5 m.

Położenie ekranu kinowego jest kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania projektora. Po pierwsze, wydajność modelu określa jego możliwą odległość od ściany. Popularne urządzenia nadające się do kina domowego zapewniają wystarczającą ilość światła i promieniowania na odległość do pięciu metrów i przekątną ekranu do trzech metrów. Jeśli światło z projektora pada na ekran pod kątem, materiał płótna musi mieć wyższy współczynnik wzmocnienia. Możesz obliczyć ten parametr samodzielnie za pomocą kalkulatora.

Polecane ekrany do projektorów

Na początku pomnóż szerokość obrazu przez dziesięć i spotęguj do kwadratu. Na końcu podziel wynik przez wartość lumenów ANSI projektora. Po określeniu parametrów technicznych idealnego płótna musisz rozważyć kwestię wzmocnienia go. Ciężarki można przymocować do spodu rolki. Jako odważniki stosuje się takie materiały, jak listwa drewniana stała, metalowa listwa profilowana, klip przyczepa z obciążnikami, a także ciężarki obrusowe z funkcją klipsa. Tkanina płócienna może być zwijana, co stanowi dużą zaletę.

To pozwala na bezpieczne przechowywanie luźno zawieszonych i naciągniętych płócien, gdy nie są używane. Dzięki mechanizmowi sprężynowemu podobnie jak w przypadku markizy lub mechanizmu rolety, taki rodzaj montażu pozwala zaoszczędzić dużo miejsca. Płócienne pudełko przymocowane do sufitu utrzymuje materiał na wałku. Dzięki szynom jezdnym lub prowadzącym przelotkom krawędzie płótna biegną prosto. Pamiętaj, że rogi powinny być wzmocnione klejonymi lub szytymi obszyciami.

Jak przygotować ścianę pod projektor?

Oczywiście odtwarzanie filmów wymaga odpowiedniej powierzchni, dlatego upewnij się, że powierzchnia jest gładka i czysta. W tym celu musisz usunąć tapetę oraz wygładzić wgniecenia i pory wypełniaczem. Następnie wyszoruj powierzchnie papierem ściernym o ziarnistości 100, później 120, a na końcu 160. Na koniec usuń kurz ze ściany. Kolejny krok będzie polegał na pomalowaniu jej. Rozprowadź podkład i pozostaw do wyschnięcia na około cztery godziny.

Po tym czasie możesz ponownie wygładzić powierzchnię papierem ściernym o ziarnistości 180. Usuń kurz wilgotną szmatką. Aby sprawdzić, czy nadal nie ma wgnieceń i rowków, wystarczy chwilę poświecić na ścianę pod odpowiednim kątem. Do nałożenia lakieru akrylowego użyj szerokiego wałka malarskiego, ponieważ wałki z owczej skóry i wałki piankowe nie będą odpowiednie ze względu na swoją teksturę. Wlej farbę do kuwety i rozprowadź ją równomiernie w proporcji ok. 100 mililitrów na metr kwadratowy i wygładź całość po skosie.

Nie zapominaj o tym, że wybór odpowiedniego płótna surowcowego odgrywa naprawdę dużą rolę przy konstrukcji takiego produktu jak ekran projekcyjny. Projektory są teraz dostępne w umiarkowanych cenach. Zarówno obraz telewizyjny, jak i obraz z konsol do gier można wyświetlać w naturalnej wielkości na odpowiednich powierzchniach. Płótno stanowi podstawę powierzchni projekcyjnej. Tkanina lniana pokryta jest pigmentami, które wpływają na pochłanianie i odbijanie światła. Niedrogie płótna z tworzywa sztucznego mają krótszą żywotność niż len.

Jak wybrać farbę do ekranu projekcyjnego?

Coraz więcej fanów filmów fabularnych i sportu decyduje się na ekran projekcyjny, aby móc w domu oglądać hity kinowe lub międzynarodowe mecze w formacie XXL. Dzięki specjalnej farbie możesz wyświetlać obrazy bezpośrednio na ścianie. Wszystkie dobre ekrany projekcyjne zapewniają żywe kolory i intensywne oświetlenie.

Dzięki swojej wielowarstwowej strukturze ekrany projekcyjne gwarantują odtwarzanie obrazów z dużym kontrastem. Musisz wiedzieć, że filmy, zdjęcia lub prezentacje w dużym formacie wydają się o wiele intensywniej zabarwione i ostrzejsze na białych ścianach niż na kolorowym tle. Maleńkie elementy filtrują światło rozproszone i UV, a blask projekcyjny odbija się bezpośrednio do widza. To oznacza, że najlepszym wyborem będzie bardzo jasna farba.

W zależności od sytuacji w pomieszczeniu różne odcienie zwiększają poziom czerni nawet o 30 procent, dzięki czemu obraz jest jeszcze bardziej wyrazisty. Dzięki temu można oglądać filmy lub programy sportowe w dużym formacie nawet w świetle dziennym... oczywiście pod warunkiem, że ściana będzie miała odpowiedni kolor. Podsumowując, naprawdę warto stworzyć ekran do rzutnika samodzielnie, ponieważ to nie tylko duża oszczędność, ale także dbanie o środowisko. Jak sam widzisz, proces konstrukcji nie jest wcale skomplikowany!

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 09:38
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.