Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Jak złożyć śpiwór? Kiedy zajmuje najmniej miejsca?

Śpiwór to jeden z podstawowych elementów wyposażenia każdego podróżnika i turysty.

Po co składać śpiwór?

Chociaż większość producentów uważa, że śpiwór najlepiej przechowywać w formie rozłożonej, ponieważ nie ulega wtedy odkształceniom, a wypełnienie nie niszczy się, wybierając się na wyprawę, musimy go złożyć. Oczywiście, im mniejszą objętość uda nam się osiągnąć, tym lepiej. Prawdopodobnie nasz ekwipunek będzie zawierał wiele przydatnych przedmiotów, których ilość i waga może okazać się niemała. Każdy sposób na zaoszczędzenie miejsca jest więc cenny.

Polecane śpiwory

Jak prawidłowo złożyć śpiwór? Instrukcja krok po kroku

Mimo, że niektórym osobom pytanie to może wydawać się błahe, a problem banalny do rozwiązania, okazuje się, że wielu, szczególnie początkujących turystów nie potrafi wykonać tej czynności. Prawidłowe złożenie śpiwora pozwala znacznie zmniejszyć jego objętość, nie uszkadzając go. Jak więc powinniśmy to zrobić? Oto kilka prostych kroków:

  1. Pierwszą czynnością, jaką należy wykonać, jest położenie śpiwora na płaskiej powierzchni i dokładne naciągnięcie go. Najlepiej zrobić to na ziemi, jeśli jednak warunki są nieodpowiednie (np. jest mokro), trzeba poszukać innego miejsca lub znaleźć sposób na zabezpieczenie podłoża (np. rozłożenie koca).
  2. Następnie należy złożyć śpiwór na pół, na całej jego długości.
  3. Jeśli po złożeniu otrzymujemy odpowiednią szerokość, rozpoczynamy zwijanie materiału z jednej ze stron.
  4. Rolując śpiwór, musimy starać się zrobić to jak najciaśniej. Co kilka ruchów dobrze jest sprawdzić, czy zwija się on równo.
  5. Po zrolowaniu śpiwora do końca należy zabezpieczyć go przed ponownym otworzeniem się. Część modeli została wyposażona w specjalne pasy lub ściągacz. Jeżeli jednak nasz nie posiada takiego udogodnienia, wystarczy mocno przewiązać go sznurkiem.
  6. Śpiwór jest już złożony. Teraz wystarczy włożyć go do pokrowca, spakować do plecaka i już można ruszać w dalszą drogę. Prawda, że wcale nie było to trudne? Wystarczy tylko poznać odpowiednią technikę.

Turystom, którzy dopiero rozpoczynają swoją przygodę ze spaniem w śpiworze, podczas składania go bardzo pomocna może być druga osoba, która w odpowiednim momencie delikatnie go naciągnie, ułatwiając ciasne i równe zwinięcie.

Czy zawsze trzeba składać śpiwór?

Wielu producentów śpiworów turystycznych, idąc na rękę ich użytkownikom, stworzyło modele, których wcale nie trzeba zwijać. Wystarczy wepchnąć je do worka. Z łatwością dają się one do niego spakować i ściągnąć do niewielkich rozmiarów. Również zwykłe śpiwory nie muszą być ciasno rolowane po każdym użyciu. W czasie kilkudniowej wyprawy wystarczy wcisnąć je do pokrowca. Z pozoru rozwiązanie to może wydawać się niechlujne, ma jednak wiele plusów. Pozwala zaoszczędzić czas, a poza tym pakowanie śpiwora w tej sposób powoduje, że jego włókna za każdym razem układają się inaczej, zapobiegając ubiciu się i spłaszczeniu.

Po powrocie z biwaku, czy wycieczki dobrze jest go rozłożyć np. na półce w szafie i pozwolić przeczekać w ten sposób do następnej wyprawy.

Śpiwory syntetyczne są cięższe, za to lepiej sprawdzają się przy zmiennych warunkach pogodowych. Nie tracą swoich właściwości izolacyjnych nawet, gdy nawilgną. Dużo szybciej też schną i łatwiej je wyczyścić.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 05:18
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Dowiedz się więcej o dedykowanych czasach dostawy.