https://www.morele.net/wiadomosc/jak-wybrac-zarowki-led-jakie-najlepsze-czy-warto/606/ 2019-04-29 12:31:41.000000

Jak wybrać żarówki LED? Jakie najlepsze? Czy warto?

Popularność rozwiązań LED-owych wciąż rośnie – analizujemy najważniejsze parametry dostępnych żarówek.

Można by powiedzieć, że  zwykłe żarówki wolframowe odchodzą już w niepamięć i szuka się wciąż lepszych, doskonalszych i przede wszystkim bardziej energooszczędnych sposobów na oświetlenie mieszkania.  Jest to poniekąd prawda, ale nie do końca. Obecnie tradycyjne żarówki przeżywają swój – można powiedzieć – renesans i coraz częściej są wybierane ze względów dekoracyjnych (tzw. żarówki Edisona). Jeśli chodzi o wygodę, unijne przepisy, jakość światła, moc i energooszczędność,  coraz większą popularnością cieszą się żarówki LED które jeszcze nie tak dawno były  swego rodzaju luksusem, rzadko stosowanym, traktowanym jako uzupełnienie tradycyjnego światła. Dziś ceny żarówek LED spadły, dzięki czemu są powszechniej stosowane w domach.

Żarówki tego typu zbudowane są z małych diod elektroluminescencyjnych, umieszczonych w specjalnej oprawie, pozwalającej zamontować je w miejscach, gdzie uprzednio znajdowały się tradycyjne żarówki. Dzięki rozwojowi technologii ledowej, a szczególnie ledowych diod mocy, sprawność fizyczna tego typu źródeł światła przewyższa już wielokrotnie wcześniejsze rozwiązania, jakimi były żarówki żarnikowe czy nawet halogenowe.  Czym jednak kierować się przy wyborze żarówek LED, by zakup okazał się trafny i przyniósł wymierne korzyści?

Polecane żarówki i lampy LED

Żarówki LED - moc a ilość emitowanego światła

Zaczynamy od kwestii najważniejszej, która jest najbardziej kłopotliwa dla osób niedoświadczonych i niemających dostatecznej wiedzy na temat omawianych produktów. Kierowanie się mocą podaną na opakowaniu nie pozwala bowiem dobrać właściwie żarówek LED.

Prawda jest taka, że tego typu oświetlenie jest najbardziej energooszczędne z dostępnych obecnie na rynku. Żarówki LED-owe pobierają niewiele prądu, przez co można spotkać się z żarówkami np. 7-10 W. I tu pojawia się problem – jak znaleźć odpowiednik tradycyjnej żarówki? W tym przypadku należy kierować się zarówno deklaracjami producentów, jak i zaleceniami przygotowanymi przez Unię Europejską.

W celu uniknięcia błędów, warto przy zakupie posłużyć się poniższą tabelą, w której została podana wielkość strumienia światła przewidzianego dla odpowiednika tradycyjnej żarówki o określonej mocy. I to właśnie parametrem podanym w lumenach powinniśmy kierować się podczas zakupu żarówek LED.

Moc żarówki a wielkość światła

Żarówki LED – najważniejsze parametry

Skoro wiemy już, w jaki sposób dobierać moc oraz wielkość strumienia światła, pora przejść do pozostałych kwestii, które również mają ogromne znaczenie.

 • Kąt świecenia. Żarówki wolframowe lub żarówki halogenowe, ze względu na swoją budowę (zamontowane w przestrzeni źródło światła otoczone próżnią lub gazem), charakteryzowały się tym, że świeciły dookólnie. Charakterystyka diody led jest liniowa, przez co pierwsze komercyjne źródła światła oparte na nich charakteryzowały się punktową emisją światła, co w wypadku zastosowań domowych było mało skuteczne. Obecnie, dzięki zastosowaniu soczewek oraz mlecznej obudowy zestawu diod, światło skutecznie udaje się rozproszyć.
 • Mocowanie. Przed rozpoczęciem poszukiwań konieczne jest rozpoznanie rodzaju gwintu, gdyż to od niego zależy, jakiego rodzaju diod należy szukać. Kupno zbyt szerokiego lub wąskiego gwintu może skutkować brakiem możliwości założenia oświetlenia LED-owego. 
 • Barwa światła. Podawana przez producentów wartość wyrażana jest w Kelvinach. Im wyższa wartość, tym zimniejsze światło jest emitowane. Dla porównania, barwa światła słońca wynosi około 6500 K, zwykłych żarówek 2500-2700K, a w przypadku LED-ów wszystko zależy od modelu, jednak rzadko jest mniejsza niż 3000 K. Do zimniejszego światła należy się przyzwyczaić i niestety duża część osób czuje pewnego rodzaju dyskomfort po zmianie typu oświetlenia (porównywane jest to z oświetleniem laboratoryjnym).
 • Chłodzenie. W przeciwieństwie do standardowych żarówek, które charakteryzowały się dużymi stratami mocy na rzecz wydzielanej temperatury, konieczne było stosowanie obudów odpornych na tego typu środowisko (szkła itp.). W wypadku żarówek wyposażonych w diody led, generowana jest dużo niższa temperatura, która dodatkowo odprowadzana jest w kierunku radiatora, dzięki czemu można było zastosować obudowę z tańszego i bezpieczniejszego tworzywa.
 • Żywotność. Przy porównywaniu konkretnych modeli diod LED, warto zwrócić uwagę na deklarowaną przez producenta żywotność podawaną w godzinach. Określa ona czas, po jakim wydajność żarówki zaczyna spadać. Oczywiście, im wartość jest wyższa, tym lepiej.

Diody LED – jakie zastosowanie?

Dzięki swoim właściwościom, żarówki LED, można podzielić na kilka kategorii:

 • LED-y jako światło główne– są to droższe produkty, w których wykorzystuje się diody PowerLED, dające wysoki poziom emitowanego światła,
 • LED-y jako światło pomocnicze– mogą stanowić uzupełnienie popularnych świetlówek lub halogenów. Rozjaśniają niedoświetlony obszar pomieszczenia,
 • LED-y jako światło podświetlające/dekoracyjne– mogą doświetlać obraz, ramy, półki czy blat w kuchni. Charakteryzują się niewielką ilością emitowanego światła, nienadającego się do pracy wzrokowej. Niektóre z żarówek mogą zmieniać dynamicznie barwy, co dodatkowo pozwala na uzyskanie ciekawego efektu w mieszkaniu.

Do pomieszczeń typu salon czy sypialnia najlepiej wybierać diody LED o niższej temperaturze barwowej. W przypadku miejsca pracy, jak biuro czy kuchnia, może być emitowane światło o zimnej barwie, co nie wpłynie negatywnie na odpoczynek i relaks.

Zalety i wady oświetlenia LED

Przed podjęciem decyzji o zakupie omawianych produktów, wartom zastanowić się, czy będą one w ogóle nam potrzebne. Kwestię tę pomoże rozwikłać poniższa tabela.

ZALETY

 • energooszczędność – w porównaniu z halogenami, świetlówkami oraz żarówkami pobierają najmniej prądu
 • wydzielają mniej ciepła – mniej się nagrzewają niż pozostałe rozwiązania
 • charakteryzują się najdłuższą żywotnością
 • W przypadku zastosowań bardziej przenośnych, charakteryzują się większa odpornością na wstrząsy.

WADY

 • Wciąż droższe w porównaniu do innych rozwiązań
 • w sprzedaży znajduje się wiele produktów wątpliwej jakości, dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na ich specyfikacje techniczne i sprawdzonych producentów
 • podatne na przepięcia

Żarówki LED a świetlówka

Najważniejszą różnicą pomiędzy diodami LED a świetlówkami są materiały, z jakich zostały wykonane. Świetlówki zawierają w środku między innymi szkodliwą dla zdrowia rtęć, przez co nie mogą być wyrzucane bezpośrednio do kosza, z kolei diody zbudowane są z w pełni bezpiecznych dla zdrowia materiałów.

Główną przewagą ledów nad świetlówkami jest czas osiągnięcia wydzielanej  znamionowej ilości światła. Ledy zyskują pełną sprawność w czasie szybszym niż 1 sekunda, w przeciwieństwie do świetlówek, których pełne rozświetlenie trwa nierzadko powyżej 10 sekund, co oczywiście ma spory wpływ na komfort ich wykorzystania.

Częstotliwość sieciowa w gniazdkach w Europie wynosi 50Hz, co sprawia, że ze względu na swoją budowę, świetlówka w przeciągu sekundy gaśnie i zapala się ponownie (efekt migania), co teoretycznie jest niezauważalne dla ludzkiego oka, ale może się dać we znaki po dłuższym czasie przebywania w pomieszczeniu oświetlonym świetlówkami, np. zmęczeniem i wysuszeniem oczu oraz bólem głowy. Żarówka ledowa świeci ciągłym światłem.

Żarówki LED a halogeny

W przeciwieństwie do ledów, żarówki halogenowe charakteryzują się największą stratą energii na rzecz emitowania temperatury.  Ponadto, są bardzo wrażliwe na wstrząsy. Halogeny pobierają więcej prądu od świetlówek, a do tego charakteryzują się niższą trwałością. Ich niezaprzeczalnymi zaletami są jednak: niższy koszt zakupu oraz możliwość zastosowania efektu ściemniania (w niektórych ledach również jest taka możliwość).

Podczas kupowania diod LED, konsumenci często popełniają błędy, które skutkują doborem nieodpowiednich produktów. Jednym z nich jest kupowanie tanich żarówek LED nieznanych firm. Niestety, w przypadku oświetlenia LED, konieczne jest wydanie kilkudziesięciu złotych. Oszczędności przy zakupie zemszczą się częstszymi wymianami oraz słabą skutecznością żarówki. Drugim błędem jest nieodpowiednie odczytanie wartości świadczących o ilości emitowanego światła.

  Moc żarówek

Wprowadzenie na rynek innych energooszczędnych źródeł światła, będących alternatywą dla tradycyjnych żarówek żarnikowych, wielu osobom przysporzyło kłopotów w poprawnej interpretacji ilości emitowanego światła ze względu na przyzwyczajenie posługiwania się tradycyjną nomenklaturą - watami. Dla lepszego zobrazowania ilości emitowanego światła, naturalnym wspólnym mianownikiem dla wszystkich źródeł światła, było wprowadzenie lumenów. Poniższa tabela pozwoli zobrazować różnicę między żarówkami ledowymi, a pozostałymi rodzajami żarówek.

Inteligentne żarówki LED sterowane smartfonem

Żarówka może już nie tylko świecić. Coraz więcej osób decyduje się na tworzenie inteligentnych systemów oświetleniowych, którymi można sterować za pomocą aplikacji na smartfony. Producenci żarówek LED oferują coraz ciekawsze rozwiązania dla miłośników nowinek tego typu.

Jak działają żarówki ze sterowaniem przez aplikację? Kilka dostępnych w sprzedaży wariantów inteligentnych żarówek oferuje całkiem ciekawe możliwości. Produkty te są wyposażone we wbudowany moduł Wi-Fi, który pozwala na zdalny dostęp do nich z poziomu odpowiedniej aplikacji. Sterowanie smartfonem pozwala na:

 • zmianę koloru oświetlenia,
 • zmianę poziomu natężenia światła,
 • regulację oświetlenia pulsującego (np. w rytm muzyki). 

Warto wiedzieć!

Kolorowe żarówki LED z regulacją barw pozwalają na zastosowanie milionów kombinacji. Wewnątrz żarówek znajduje się kilka diod świetlnych, ale zastosowany system umożliwia mieszanie ich odcieni (niemal jak w programie graficznym) i uzyskiwanie dowolnych kolorów światła.

Prawdziwą rewolucją w domowym oświetleniu okazują się nie tyle pojedyncze żarówki, którymi można sterować, ale całe systemy świetlne, zarządzane przez zaawansowane aplikacje. Na rynku dostępne są różne rozwiązania, wśród nich wyróżniają się systemy Osram Lightify oraz Philips Hue.

Systemy te pozwalają na dopasowanie parametrów oświetlenia za pomocą urządzeń mobilnych. Nie są to rozwiązania na każdą kieszeń, ale jest to pewnego rodzaju nowinka na rynku, która w miarę upływu czasu może stać się rozwiązaniem powszechnym i tańszym.

Oczywiście zarówno Osram Lightify, jak również Philips Hue to systemy, które pozwalają sterować jedynie specjalnymi żarówkami. Aby cieszyć się tą nowoczesną funkcjonalnością, należy nabyć zestaw startowy, na który składają się żarówki oraz bramka dostępu (w przypadku Osram Lightify), do której można podłączyć do 50 źródeł światła!

Możliwości inteligentnych żarówek i systemów oświetleniowych są ogromne. Zmiana natężenia, barwy, włączanie i wyłączanie światła bez choćby zbliżania się do tradycyjnego włącznika to duża wygoda, jednak już od lat można było uzyskać podobne efekty za pomocą sprawnie wykonanej instalacji elektrycznej. W jakich sytuacjach warto inwestować w nowinkę, jaką są inteligentne żarówki LED?

 • Jeśli w domu nie przewidziano inteligentnej instalacji na etapie budowy lub generalnego remontu, jedynym sposobem na uzyskanie opcji sterowania światłem za pomocą aplikacji będzie właśnie zastosowanie inteligentnych żarówek.
 • Jeśli zależy nam na szybkich zmianach, bez ingerencji w instalację.
 • Jeśli najważniejsza jest prostota zastosowania i natychmiastowa gotowość do użycia.

Żarówki LED – najczęściej zadawane pytania

Na koniec postanowiliśmy przyjrzeć się kwestiom, które najczęściej są poruszane w komentarzach oraz we wszelkich rozmowach, które są prowadzone w sieci i dotyczą oświetlenia LED.

 • Czy żarówki LED są szkodliwe? Na tę chwilę nie ma jednoznacznych badań, które potwierdziłby szkodliwość technologii LED. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że diody emitujące punktowe światło, nakierowane prosto w oczy mogą uszkodzić wzrok. 
 • Czy żarówki LED nagrzewają się? Producenci deklarują, że żarówki LED nie nagrzewają się. Co prawda są chłodniejsze niż inne stosowane rozwiązania, jednak te najmocniejsze wymagają dodatkowego odprowadzenia ciepła np. poprzez radiator, będący częścią integralną danej żarówki.
 • Czy zakup żarówek LED jest opłacalny? Tak – zdecydowanie jest. Żarówki ledowe świecą dłużej, zużywają mniej prądu i są bardziej odporne fizycznie (na szturchnięcia, wstrząsy itp.). Mimo nieco wyższej ceny, jest to obecnie najlepsza inwestycja, wystarczająca na dłuższy czas.
 • Czy żarówki LED są energooszczędne? Zdecydowanie tak. Z dostępnych obecnie rodzajów oświetlenia pobierają najmniej prądu na poziomie kilku, kilkunastu Wat. 
 • Czy żarówki LED można ściemniać? Nie każdą żarówkę led można ściemniać.  Standardowe żarówki ledowe o obudowie podobnej do tradycyjnych żarówek, wyposażonych w gwint E27/E14, nie będą miały takiej możliwości. Jednakże istnieją ledowe źródła światła, które mają taką możliwość, w tym są to żarówki sterowane zazwyczaj za pomocą pilota lub wszelakiego rodzaju taśmy ledowe, wymagające zewnętrznych zasilaczy.

Aby możliwe było ściemnianie LED-ów konieczne jest zastosowanie wbudowanej elektroniki, która będzie odpowiadać za przetwarzanie napięcia i odpowiednie jego modyfikowanie.

Najpopularniejsi z producentów żarówek LED to m.in. Osram, Whitenergy, Abilite, Activejet, Hama, Philips, ART., TB Energy, Samsung. Każdy z opisanych producentów ma w ofercie zarówno lepsze jak i gorsze źródła światła LED. Zobacz ranking żarówek LED w naszym sklepie, aby sprawdzić jakie żarówki są obecnie popularne.

Polecane artykuły
 

Można by powiedzieć, że  zwykłe żarówki wolframowe odchodzą już w niepamięć i szuka się wciąż lepszych, doskonalszych i przede wszystkim bardziej energooszczędnych sposobów na oświetlenie mieszkania.  Jest to poniekąd prawda, ale nie do końca. Obecnie tradycyjne żarówki przeżywają swój – można powiedzieć – renesans i coraz częściej są wybierane ze względów dekoracyjnych (tzw. żarówki Edisona). Jeśli chodzi o wygodę, unijne przepisy, jakość światła, moc i energooszczędność,  coraz większą popularnością cieszą się żarówki LED które jeszcze nie tak dawno były  swego rodzaju luksusem, rzadko stosowanym, traktowanym jako uzupełnienie tradycyjnego światła. Dziś ceny żarówek LED spadły, dzięki czemu są powszechniej stosowane w domach.

Żarówki tego typu zbudowane są z małych diod elektroluminescencyjnych, umieszczonych w specjalnej oprawie, pozwalającej zamontować je w miejscach, gdzie uprzednio znajdowały się tradycyjne żarówki. Dzięki rozwojowi technologii ledowej, a szczególnie ledowych diod mocy, sprawność fizyczna tego typu źródeł światła przewyższa już wielokrotnie wcześniejsze rozwiązania, jakimi były żarówki żarnikowe czy nawet halogenowe.  Czym jednak kierować się przy wyborze żarówek LED, by zakup okazał się trafny i przyniósł wymierne korzyści?

Polecane żarówki i lampy LED

Żarówki LED - moc a ilość emitowanego światła

Zaczynamy od kwestii najważniejszej, która jest najbardziej kłopotliwa dla osób niedoświadczonych i niemających dostatecznej wiedzy na temat omawianych produktów. Kierowanie się mocą podaną na opakowaniu nie pozwala bowiem dobrać właściwie żarówek LED.

Prawda jest taka, że tego typu oświetlenie jest najbardziej energooszczędne z dostępnych obecnie na rynku. Żarówki LED-owe pobierają niewiele prądu, przez co można spotkać się z żarówkami np. 7-10 W. I tu pojawia się problem – jak znaleźć odpowiednik tradycyjnej żarówki? W tym przypadku należy kierować się zarówno deklaracjami producentów, jak i zaleceniami przygotowanymi przez Unię Europejską.

W celu uniknięcia błędów, warto przy zakupie posłużyć się poniższą tabelą, w której została podana wielkość strumienia światła przewidzianego dla odpowiednika tradycyjnej żarówki o określonej mocy. I to właśnie parametrem podanym w lumenach powinniśmy kierować się podczas zakupu żarówek LED.

Moc żarówki a wielkość światła

Żarówki LED – najważniejsze parametry

Skoro wiemy już, w jaki sposób dobierać moc oraz wielkość strumienia światła, pora przejść do pozostałych kwestii, które również mają ogromne znaczenie.

 • Kąt świecenia. Żarówki wolframowe lub żarówki halogenowe, ze względu na swoją budowę (zamontowane w przestrzeni źródło światła otoczone próżnią lub gazem), charakteryzowały się tym, że świeciły dookólnie. Charakterystyka diody led jest liniowa, przez co pierwsze komercyjne źródła światła oparte na nich charakteryzowały się punktową emisją światła, co w wypadku zastosowań domowych było mało skuteczne. Obecnie, dzięki zastosowaniu soczewek oraz mlecznej obudowy zestawu diod, światło skutecznie udaje się rozproszyć.
 • Mocowanie. Przed rozpoczęciem poszukiwań konieczne jest rozpoznanie rodzaju gwintu, gdyż to od niego zależy, jakiego rodzaju diod należy szukać. Kupno zbyt szerokiego lub wąskiego gwintu może skutkować brakiem możliwości założenia oświetlenia LED-owego. 
 • Barwa światła. Podawana przez producentów wartość wyrażana jest w Kelvinach. Im wyższa wartość, tym zimniejsze światło jest emitowane. Dla porównania, barwa światła słońca wynosi około 6500 K, zwykłych żarówek 2500-2700K, a w przypadku LED-ów wszystko zależy od modelu, jednak rzadko jest mniejsza niż 3000 K. Do zimniejszego światła należy się przyzwyczaić i niestety duża część osób czuje pewnego rodzaju dyskomfort po zmianie typu oświetlenia (porównywane jest to z oświetleniem laboratoryjnym).
 • Chłodzenie. W przeciwieństwie do standardowych żarówek, które charakteryzowały się dużymi stratami mocy na rzecz wydzielanej temperatury, konieczne było stosowanie obudów odpornych na tego typu środowisko (szkła itp.). W wypadku żarówek wyposażonych w diody led, generowana jest dużo niższa temperatura, która dodatkowo odprowadzana jest w kierunku radiatora, dzięki czemu można było zastosować obudowę z tańszego i bezpieczniejszego tworzywa.
 • Żywotność. Przy porównywaniu konkretnych modeli diod LED, warto zwrócić uwagę na deklarowaną przez producenta żywotność podawaną w godzinach. Określa ona czas, po jakim wydajność żarówki zaczyna spadać. Oczywiście, im wartość jest wyższa, tym lepiej.

Diody LED – jakie zastosowanie?

Dzięki swoim właściwościom, żarówki LED, można podzielić na kilka kategorii:

 • LED-y jako światło główne– są to droższe produkty, w których wykorzystuje się diody PowerLED, dające wysoki poziom emitowanego światła,
 • LED-y jako światło pomocnicze– mogą stanowić uzupełnienie popularnych świetlówek lub halogenów. Rozjaśniają niedoświetlony obszar pomieszczenia,
 • LED-y jako światło podświetlające/dekoracyjne– mogą doświetlać obraz, ramy, półki czy blat w kuchni. Charakteryzują się niewielką ilością emitowanego światła, nienadającego się do pracy wzrokowej. Niektóre z żarówek mogą zmieniać dynamicznie barwy, co dodatkowo pozwala na uzyskanie ciekawego efektu w mieszkaniu.

Do pomieszczeń typu salon czy sypialnia najlepiej wybierać diody LED o niższej temperaturze barwowej. W przypadku miejsca pracy, jak biuro czy kuchnia, może być emitowane światło o zimnej barwie, co nie wpłynie negatywnie na odpoczynek i relaks.

Zalety i wady oświetlenia LED

Przed podjęciem decyzji o zakupie omawianych produktów, wartom zastanowić się, czy będą one w ogóle nam potrzebne. Kwestię tę pomoże rozwikłać poniższa tabela.

ZALETY

 • energooszczędność – w porównaniu z halogenami, świetlówkami oraz żarówkami pobierają najmniej prądu
 • wydzielają mniej ciepła – mniej się nagrzewają niż pozostałe rozwiązania
 • charakteryzują się najdłuższą żywotnością
 • W przypadku zastosowań bardziej przenośnych, charakteryzują się większa odpornością na wstrząsy.

WADY

 • Wciąż droższe w porównaniu do innych rozwiązań
 • w sprzedaży znajduje się wiele produktów wątpliwej jakości, dlatego należy zwrócić szczególną uwagę na ich specyfikacje techniczne i sprawdzonych producentów
 • podatne na przepięcia

Żarówki LED a świetlówka

Najważniejszą różnicą pomiędzy diodami LED a świetlówkami są materiały, z jakich zostały wykonane. Świetlówki zawierają w środku między innymi szkodliwą dla zdrowia rtęć, przez co nie mogą być wyrzucane bezpośrednio do kosza, z kolei diody zbudowane są z w pełni bezpiecznych dla zdrowia materiałów.

Główną przewagą ledów nad świetlówkami jest czas osiągnięcia wydzielanej  znamionowej ilości światła. Ledy zyskują pełną sprawność w czasie szybszym niż 1 sekunda, w przeciwieństwie do świetlówek, których pełne rozświetlenie trwa nierzadko powyżej 10 sekund, co oczywiście ma spory wpływ na komfort ich wykorzystania.

Częstotliwość sieciowa w gniazdkach w Europie wynosi 50Hz, co sprawia, że ze względu na swoją budowę, świetlówka w przeciągu sekundy gaśnie i zapala się ponownie (efekt migania), co teoretycznie jest niezauważalne dla ludzkiego oka, ale może się dać we znaki po dłuższym czasie przebywania w pomieszczeniu oświetlonym świetlówkami, np. zmęczeniem i wysuszeniem oczu oraz bólem głowy. Żarówka ledowa świeci ciągłym światłem.

Żarówki LED a halogeny

W przeciwieństwie do ledów, żarówki halogenowe charakteryzują się największą stratą energii na rzecz emitowania temperatury.  Ponadto, są bardzo wrażliwe na wstrząsy. Halogeny pobierają więcej prądu od świetlówek, a do tego charakteryzują się niższą trwałością. Ich niezaprzeczalnymi zaletami są jednak: niższy koszt zakupu oraz możliwość zastosowania efektu ściemniania (w niektórych ledach również jest taka możliwość).

Podczas kupowania diod LED, konsumenci często popełniają błędy, które skutkują doborem nieodpowiednich produktów. Jednym z nich jest kupowanie tanich żarówek LED nieznanych firm. Niestety, w przypadku oświetlenia LED, konieczne jest wydanie kilkudziesięciu złotych. Oszczędności przy zakupie zemszczą się częstszymi wymianami oraz słabą skutecznością żarówki. Drugim błędem jest nieodpowiednie odczytanie wartości świadczących o ilości emitowanego światła.

  Moc żarówek

Wprowadzenie na rynek innych energooszczędnych źródeł światła, będących alternatywą dla tradycyjnych żarówek żarnikowych, wielu osobom przysporzyło kłopotów w poprawnej interpretacji ilości emitowanego światła ze względu na przyzwyczajenie posługiwania się tradycyjną nomenklaturą - watami. Dla lepszego zobrazowania ilości emitowanego światła, naturalnym wspólnym mianownikiem dla wszystkich źródeł światła, było wprowadzenie lumenów. Poniższa tabela pozwoli zobrazować różnicę między żarówkami ledowymi, a pozostałymi rodzajami żarówek.

Inteligentne żarówki LED sterowane smartfonem

Żarówka może już nie tylko świecić. Coraz więcej osób decyduje się na tworzenie inteligentnych systemów oświetleniowych, którymi można sterować za pomocą aplikacji na smartfony. Producenci żarówek LED oferują coraz ciekawsze rozwiązania dla miłośników nowinek tego typu.

Jak działają żarówki ze sterowaniem przez aplikację? Kilka dostępnych w sprzedaży wariantów inteligentnych żarówek oferuje całkiem ciekawe możliwości. Produkty te są wyposażone we wbudowany moduł Wi-Fi, który pozwala na zdalny dostęp do nich z poziomu odpowiedniej aplikacji. Sterowanie smartfonem pozwala na:

 • zmianę koloru oświetlenia,
 • zmianę poziomu natężenia światła,
 • regulację oświetlenia pulsującego (np. w rytm muzyki). 

Warto wiedzieć!

Kolorowe żarówki LED z regulacją barw pozwalają na zastosowanie milionów kombinacji. Wewnątrz żarówek znajduje się kilka diod świetlnych, ale zastosowany system umożliwia mieszanie ich odcieni (niemal jak w programie graficznym) i uzyskiwanie dowolnych kolorów światła.

Prawdziwą rewolucją w domowym oświetleniu okazują się nie tyle pojedyncze żarówki, którymi można sterować, ale całe systemy świetlne, zarządzane przez zaawansowane aplikacje. Na rynku dostępne są różne rozwiązania, wśród nich wyróżniają się systemy Osram Lightify oraz Philips Hue.

Systemy te pozwalają na dopasowanie parametrów oświetlenia za pomocą urządzeń mobilnych. Nie są to rozwiązania na każdą kieszeń, ale jest to pewnego rodzaju nowinka na rynku, która w miarę upływu czasu może stać się rozwiązaniem powszechnym i tańszym.

Oczywiście zarówno Osram Lightify, jak również Philips Hue to systemy, które pozwalają sterować jedynie specjalnymi żarówkami. Aby cieszyć się tą nowoczesną funkcjonalnością, należy nabyć zestaw startowy, na który składają się żarówki oraz bramka dostępu (w przypadku Osram Lightify), do której można podłączyć do 50 źródeł światła!

Możliwości inteligentnych żarówek i systemów oświetleniowych są ogromne. Zmiana natężenia, barwy, włączanie i wyłączanie światła bez choćby zbliżania się do tradycyjnego włącznika to duża wygoda, jednak już od lat można było uzyskać podobne efekty za pomocą sprawnie wykonanej instalacji elektrycznej. W jakich sytuacjach warto inwestować w nowinkę, jaką są inteligentne żarówki LED?

 • Jeśli w domu nie przewidziano inteligentnej instalacji na etapie budowy lub generalnego remontu, jedynym sposobem na uzyskanie opcji sterowania światłem za pomocą aplikacji będzie właśnie zastosowanie inteligentnych żarówek.
 • Jeśli zależy nam na szybkich zmianach, bez ingerencji w instalację.
 • Jeśli najważniejsza jest prostota zastosowania i natychmiastowa gotowość do użycia.

Żarówki LED – najczęściej zadawane pytania

Na koniec postanowiliśmy przyjrzeć się kwestiom, które najczęściej są poruszane w komentarzach oraz we wszelkich rozmowach, które są prowadzone w sieci i dotyczą oświetlenia LED.

 • Czy żarówki LED są szkodliwe? Na tę chwilę nie ma jednoznacznych badań, które potwierdziłby szkodliwość technologii LED. Warto jednak zdawać sobie sprawę, że diody emitujące punktowe światło, nakierowane prosto w oczy mogą uszkodzić wzrok. 
 • Czy żarówki LED nagrzewają się? Producenci deklarują, że żarówki LED nie nagrzewają się. Co prawda są chłodniejsze niż inne stosowane rozwiązania, jednak te najmocniejsze wymagają dodatkowego odprowadzenia ciepła np. poprzez radiator, będący częścią integralną danej żarówki.
 • Czy zakup żarówek LED jest opłacalny? Tak – zdecydowanie jest. Żarówki ledowe świecą dłużej, zużywają mniej prądu i są bardziej odporne fizycznie (na szturchnięcia, wstrząsy itp.). Mimo nieco wyższej ceny, jest to obecnie najlepsza inwestycja, wystarczająca na dłuższy czas.
 • Czy żarówki LED są energooszczędne? Zdecydowanie tak. Z dostępnych obecnie rodzajów oświetlenia pobierają najmniej prądu na poziomie kilku, kilkunastu Wat. 
 • Czy żarówki LED można ściemniać? Nie każdą żarówkę led można ściemniać.  Standardowe żarówki ledowe o obudowie podobnej do tradycyjnych żarówek, wyposażonych w gwint E27/E14, nie będą miały takiej możliwości. Jednakże istnieją ledowe źródła światła, które mają taką możliwość, w tym są to żarówki sterowane zazwyczaj za pomocą pilota lub wszelakiego rodzaju taśmy ledowe, wymagające zewnętrznych zasilaczy.

Aby możliwe było ściemnianie LED-ów konieczne jest zastosowanie wbudowanej elektroniki, która będzie odpowiadać za przetwarzanie napięcia i odpowiednie jego modyfikowanie.

Najpopularniejsi z producentów żarówek LED to m.in. Osram, Whitenergy, Abilite, Activejet, Hama, Philips, ART., TB Energy, Samsung. Każdy z opisanych producentów ma w ofercie zarówno lepsze jak i gorsze źródła światła LED. Zobacz ranking żarówek LED w naszym sklepie, aby sprawdzić jakie żarówki są obecnie popularne.

Polecane artykuły
 
Kategoria: Poradniki
Data: 18.04.2019
Social
5,0
8 ocen
39 komentarzy
Moja ocena
Twój podpis zostanie zapamiętany i będzie wyświetlał się przy recenzjach, zapytaniach technicznych oraz komentarzach. Podpis możesz w każdej chwili zmienić w ustawieniach swojego konta.
Jarek
Nie wiem dlaczego promuje się zachodnie produkty kiedy mamy też świetne polskie marki np Ledigo. Na prawdę nie warto przepłacać za Osram bo jakość jest tak samo dobra w polskich produktach.
(3) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2015-09-23
Twój podpis zostanie zapamiętany i będzie wyświetlał się przy recenzjach, zapytaniach technicznych oraz komentarzach. Podpis możesz w każdej chwili zmienić w ustawieniach swojego konta.
des
Powiadasz, że Ledigo to polska marka? Hm... oto co jest napisane na stronie Ledigo:
"Jesteśmy bezpośrednim i wyłącznym importerem produktów marki Ledigo.".
(0) (2)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2015-11-20
Stefan
A jednak firma zarejestrowana jest w Polsce od 2006 roku. Zarówno philips, osram i Ledigo zlecają montowanie w montowniach w Chinach bo inaczej się na razie nie da stworzyć produktu konkurencyjnego cenowo w tej branży. Ja mam żarówki Ledigo w napisy na żarówkach i na pudełku są tylko i wyłącznie po Polsku. Również Polski kod kreskowy.
(1) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2016-01-24
andrzej
Co do różnicy w cenie żarówek, to różnica nie jest tak drastyczna ( pomiędzy markowymi i tymi co to niby nie są chińskie, czyli wszystkie inne). Myk jest w tym, że dane techniczne tych innych, są zawyżone w stosunku do parametrów rzeczywistych, o ponad 50%.
Wiem o czym piszę, gdyż zrobiłem pomiary kilkunastu żarówek o różnych mocach ( LED-y jakichś firm Vision i Zilner). Kupiłem w jednej partii 20 szt. różnych, aby generalnie wymienić w domu. Pociemniało i wykonałem pomiary ( pobieranej mocy i natężenia oświetlenia). Teraz wiem dlaczego ceny są tak mocno konkurencyjne.
(0) (1)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2016-02-29
Marta
Dobre bo Polskie. Skorzystałam z podpowiedzi Jarka i jestem zadowolona. Patriotyzm gospodarczy jest nie tylko modny ale i rozsądny.
(1) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2016-05-22
anna
Z tych wszystkich tutaj wymienionych my mamy oświetlenie Activejet i muszę powiedzieć, ze bardzo nam się opłaciła zmiana oświetlenia właśnie na takie..
(0) (1)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2016-07-20
Oze
Od wielu producentów żarówki można kupić na ozemarket pl o różnych kształtach, mocy i barwie
(0) (1)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2016-07-22
gabi
Zmieniłam oświetlenie w łazience na ledy bo zazwyczaj tam najwięcej po kuchni przebywam, mam tam też dwa designerskie kinkiety w kształcie kulki z OBI
(0) (1)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2016-08-01
figlufka
ja myślałam właśnie o kinkieta w mieszkaniu bo widziałam u koleżanki, super to wygląda, gabi jakie kinkiety kupiłaś, jaką firmę polecasz?
(0) (1)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2016-08-30
eaz
wiekszośc ledów to szajs zasilanie masakra storboskop pomachacie palcem przed żarówką to się dowiecie o czym mówie lub sfilmucie kamerką z komorki zobaczycie jak migaja te polskie żarówki. Ja kupiłem firmowe niemieckie 0 migotania nie bede pisał jakiej marki
(0) (1)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2016-09-26
praktyk
Wymieniłem wszystkie żarówki na GU10. Ilość światła potężna i taki był cel dołożyć żarówek aby było jasno w jesieni i zimie. Po 18 miesiącach wszystkie zostały wymienione bo połowa diód nie świeciła lub wszystkie zgasły. Moc 6W i 7W. Diody oczywiście nie grzeją się ale elektronika grzeje do 60 stopni i koniec świecenia. Co z tego że chińczyk daje 30000 godzin skoro życie mówi co innego. Ja płaciłem za ledy 17 do 21 zł. Brutto. Ledy 10W to te dopiero się grzeją. Dioda LED kiedy nie jest wyżyłowana to może świecić bez przerwy 30lat. Szkoda tylko że elektronika jest tak źle dobrana. Jeśli ktoś znajdzie ledy GU10 6W których elektronika nie nagrzewa się to proszę o info. Sufity podwieszane nie mają wentylacji i tym bardziej potęguje się temperatura. Czekam na polski produkt - może być droższy lecz musi być trwalszy co najmniej 5 lat świecenia. Pozdrawiam.
(1) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2016-12-26
Henryk
Z tego co wiem, to Philips produkuje niektóre swoje LED również w PILE a i elektronikę w którymś ze swoich polskich zakładów. A to Ledigo to chyba tylko przepakowuje w kartoniki to co ściągnie z Chin, nie? Ja tam używam Philips i Osram i jestem zadowolony.
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2017-01-05
Jakub
Zakupy w sklepie internetowym często są o wiele korzystniejsze, niż w sklepach stacjonarnych. Można dostać te same produkty, tyle że taniej i dodatkowo przywiezione na wskazany adres, co jest ułatwieniem życia. Jeżeli chciałbyś zmienić oświetlenie na nowoczesne i dobrej jakości to zajrzyj do sklepów online Ekspertled http://ekspertled.pl/. Gwarancja profesjonalnej obsługi oraz duży wybór asortymentu.
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2017-01-31
anna1
Ja jestem zadowolona ze zmiany na oświetlenie LEDowe activejet, fakt, że żarówki są troszkę droższe, ale na na dłuższą metę wszystko mi się zwróciło w rachunkach, a skrzętnie je porównywałam stopniowo :)
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2017-04-05
juras
mam lampe na 3 zarowki kupilem ledy wkrecilem i po kilku miesiacach wysiadla jedna wymienilem na gwarancji i znowu po paru m wysiadla jedna pytanie czy ledy moga pracowac w zyrandolach i dlaczego wysiada zawsze jedna z tej samej oprawki
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2017-04-22
szara
To jakieś pechowe żarówki masz, u mnie ledowe z active jet już drugi rok świecą idealnie, nie mam żadnych problemów może spróbuj zainwestować w activejet to cie ominą takie niespodzianki wydatek pieniędzy
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2017-05-12
pola
My pełne oświetlenie kupiliśmy w jednym sklepie, a mianowicie w OBI, nowoczesne, a zarazem ponad czasowe - właśnie takiego szukaliśmy. Jeśli ktoś chce odświeżyć wizerunek pomieszczenie , doświetlić czy też na nowo urządzić to polecam designerskie kinkiety activejet
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2017-09-19
nunetta
ja się zdecydowałam na oświetlenie ledowe w mieszkaniu ze względu na oszczędności jakie płynące z takie j zmiany, kupiliśmy ledy active jeta i jesteśmy zadowoleni z takiego wyboru.
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2017-10-08
mitka
ja też aktualnie w całym domu mam same żarówki active jet i jestem zadowolona nawet z barwy światła, a mam naturalną przyjazną dla oczu
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2017-11-07
Pan Bakuła
Sprawdziłem w markecie:
- Ledigo - marka Polska - siedziba Warszawa - oświetlenie made in China
- Osram - Monachium - Niemcy - oświetlenie made in China
- Philips - Holandia - oświetlenie made in China
Ledigo jest tak samo polskie jak Osram niemieckie a Philips holenderskie.
(1) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2018-03-19
Adam
Te niby energooszczędne źródła światła to ściema. Nie tylko produkty z Allegro to buble. Tzw. renomowani producenci też często podają zawyżoną jasność podając jednocześnie zaniżony pobór prądu. To tak jak z pralkami, producent podaje klasę energetyczną "A", lecz nie informuje o mrtodologi testu... a test pralki wygląda ta że do pralki jest pompowana woda znacznie cieplejsza od tej normalnie pobieranej z kranu... tym samym czas podgrzewania jest znacznie krótszy i mamy klasę "AAA z plusami". Poza tym tak jak napisano w artykule, diody łatwo ulegają uszkodzeniu gdyż są podatne na przepięcia. I tak jak napisano w poradniku, uleganie eko-paranoii i wkręcanie w całym domu diód jest nonsensem. Niektórych trudno przekonać że tzw. "globalne ocieplenie" jest zjawiskiem naturalnym i że globalne zlodowacenie nie ustąpiło 2mln lat temu z powodu elektrowni węglowych.
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2017-01-23
Twój podpis zostanie zapamiętany i będzie wyświetlał się przy recenzjach, zapytaniach technicznych oraz komentarzach. Podpis możesz w każdej chwili zmienić w ustawieniach swojego konta.
kubass
Fajnie, kompleksowo jest zaopatrzony internetowy sklep ze strony motoledy.pl. Można każdy typ żarówki dobrać do samochodu. Mam od nich zamawiane do świateł drogowych i też przeciwmgielnych. Działają elegancko, zupełnie inna jakość oświetlenia na drodze i też mam odzew od znajomych których mijałem na drodze, że tak nie rażą jak te żarówki co miałem wcześniej zamontowane.
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2017-01-31
Jerzy
Popieram wypowiedź Adama, a dodam od siebie, że te wynalazki świetlówkowe i ledowe, (bo przecież to nie są żarówki) polecam tym "mundrym z mumii" do oświetlania im stanowisk pracy, gdy to będą musieli operować na mikro obwodach np. elektronicznych. Przekonał by się taki jeden z pięćdziesiątym, że przy takim oświetleniu następuje efekt kreta: niby jest jasno, że aż zdaje się, iż przez oczy światło dociera do "wydechu" bo, przepraszam, gówno widać tylko nie to, co chcemy zobaczyć. Nasz wzrok jest przystosowany do funkcjonowania przy świetle zawierającym pasmo częstotliwości od czerwieni do fioletu, bo takie pasmo otrzymujemy od naszego Słoneczka. Żarówki dają światło zbliżone do słonecznego. Natomiast LEDy i i inne wredy emitują zbyt wąskie pasmo i dlatego tych "mundrych z mumii" należy zwyczajnie nie słuchać. Szczególnie trzeba dbać o naszą dzieciarnię, bo nam zupełnie skrecieje przez te ekrany kompów, telewizorów i idiotowe oświetlenie miejsc pracy. Ale "róbta co chceta", jak mówi idol Czereśniaków.
(0) (1)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2017-04-09
Konrad
Co do wypowiedzi pana Jerzego to chciałbym zapytać ile lat prowadził pan badania na ten temat?
(1) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2018-01-16
Tomek
Brak istotnych informacji np. na temat zdrowia m.in efekt stroboskopowy , żarówki Led można ściemniać ale nie będę blogerom tłumaczył jak
(0) (1)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2017-02-12
Twój podpis zostanie zapamiętany i będzie wyświetlał się przy recenzjach, zapytaniach technicznych oraz komentarzach. Podpis możesz w każdej chwili zmienić w ustawieniach swojego konta.
olo
Jak LED to tylko PHILIPS OSRAM LUN NVC reszta to syf szkoda kasy lepiej wydac raz wiecej i sie cieszyc oswietleniem niz siedziec jak przy swieczkach a po miesiacy znow do sklepu leciec po nowe bo sie spalily
(0) (1)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2017-04-18
Twój podpis zostanie zapamiętany i będzie wyświetlał się przy recenzjach, zapytaniach technicznych oraz komentarzach. Podpis możesz w każdej chwili zmienić w ustawieniach swojego konta.
ledigo
A ja uważam, że nie warto kupować niczego co ma Niemieckie marki a produkowane jest w Chinach. Polskie marki niczym nie ustępują i często są produkowane z tych samych komponentów i przez te same małe rączki w tych samych fabrykach. A różnica w cenie znacząca bo Niemcy finansują grupę troli, którzy ganią to co POLSKIE a wychwalają Niemieckie.
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2017-06-22
Łosromfilipka
Handlujesz tym badziewiem?
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2017-10-24
Anetta
ja się nie znam totalnie na żarówkach. zawsze ufam w 100% sprzedawcom ze sklepu amjoil.pl bo jakoś sobie ulubiłam ten sklep. jak na kobiete przystało, wierzę, że panowie lepiej sie znają i jak na razie nic się nie stało i wszystko było okay, więc wydaje mi się, że się znają:)
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2017-05-19
Twój podpis zostanie zapamiętany i będzie wyświetlał się przy recenzjach, zapytaniach technicznych oraz komentarzach. Podpis możesz w każdej chwili zmienić w ustawieniach swojego konta.
Mariusz
Ja polecam nie kupować tanich żarówek które są bardzo popularne na allegro, psują się szybciej i mają niekorzystną budowę. zainwestowałem w żarówki firmy max led i służą mi już kupę czasu, nie żałuję mimo iż zainwestowałem trochę więcej
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2017-06-20
Kasia
Na ledach też można łatwo zaoszczędzić :) W naszej apce mzakupy,com jest mnóstwo promocji na żarówki, świetlówki i ledy, sami sprawdźcie ❤
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2017-09-03
Twój podpis zostanie zapamiętany i będzie wyświetlał się przy recenzjach, zapytaniach technicznych oraz komentarzach. Podpis możesz w każdej chwili zmienić w ustawieniach swojego konta.
bea
Żarówki LED są zdecydowanie najzdrowsze. Ich światło jest najbardziej podobne do światła dziennego, jest najbardziej naturalne przynajmniej tak mają te z activejet
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2017-10-09
Twój podpis zostanie zapamiętany i będzie wyświetlał się przy recenzjach, zapytaniach technicznych oraz komentarzach. Podpis możesz w każdej chwili zmienić w ustawieniach swojego konta.
Andrzej M
podstawowy błąd led to nie żarówki !!!!! to DIODY !!!!!!
(0) (1)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2017-10-24
Ela
Ja mam oprawy LED z klusdesign u mnie sprawdzają się bardzo dobrze ;)
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2018-01-19
Twój podpis zostanie zapamiętany i będzie wyświetlał się przy recenzjach, zapytaniach technicznych oraz komentarzach. Podpis możesz w każdej chwili zmienić w ustawieniach swojego konta.
Pan Bakuła
Zachodnie koncerny stać na opłacanie armii troli, którzy wychwalają ich produkty a dyskredytują konkurencyjne i cenowo i jakościowo Polskie marki. Ja wybieram Polskie marki - nie tylko jeśli chodzi o oświetlenie. A wybór jest szeroki. Leigo to tylko 1 z wielu przykładów.
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2018-03-19
Twój podpis zostanie zapamiętany i będzie wyświetlał się przy recenzjach, zapytaniach technicznych oraz komentarzach. Podpis możesz w każdej chwili zmienić w ustawieniach swojego konta.
olo
Jakich żarówek byśmy nie kupili łaczy je jedno....chińska tandeta. Pozdrawiam
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2018-03-21
Twój podpis zostanie zapamiętany i będzie wyświetlał się przy recenzjach, zapytaniach technicznych oraz komentarzach. Podpis możesz w każdej chwili zmienić w ustawieniach swojego konta.
Kolo
Led test 123
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2018-03-24
Twój podpis zostanie zapamiętany i będzie wyświetlał się przy recenzjach, zapytaniach technicznych oraz komentarzach. Podpis możesz w każdej chwili zmienić w ustawieniach swojego konta.
Kolo
Odrazu podkresle że nie jest to wpis sponsorowany.
Ale najlepsze żarówki LED produkuje Ledigo.
Jestem zwykłym konsumentem miałem okazję wytestowac wiele setek ich żarówek.
Żarówki ts som robione z polskiego piasku przetapianego w Chińskich hutach opalanych polskiem wunglem.
Tak więc placom podatki i ZUS.
A chińskie dzieci majom co robić i im się nie nudzi.J
(0) (1)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2018-03-24
Twój podpis zostanie zapamiętany i będzie wyświetlał się przy recenzjach, zapytaniach technicznych oraz komentarzach. Podpis możesz w każdej chwili zmienić w ustawieniach swojego konta.
dawanda
W domu wymieniłam wszystkie oświetlenie na ledowe, żarówki mam active jet, dają dobre ciepłe światło, takie lubię najbardziej.
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2018-06-29
Twój podpis zostanie zapamiętany i będzie wyświetlał się przy recenzjach, zapytaniach technicznych oraz komentarzach. Podpis możesz w każdej chwili zmienić w ustawieniach swojego konta.
Twój podpis zostanie zapamiętany i będzie wyświetlał się przy recenzjach, zapytaniach technicznych oraz komentarzach. Podpis możesz w każdej chwili zmienić w ustawieniach swojego konta.