Udostępnij
Skomentuj

Jaki wypiekacz do chleba? Jaki najlepszy? Polecane modele

Chleb bez sztucznych barwników, konserwantów i polepszaczy. Sprawdź, jaki wypiekacz do chleba kupić!

Miłośnicy zdrowego odżywiania już od dawna wiedzą, że domowe pieczywo to najlepsze, co możesz zaserwować swojej rodzinie. Świeżo wypieczony chleb, a do niego pełnowartościowe dodatki, kawa i kilka owoców – czyż takie śniadanie nie brzmi wspaniale? Pieczywo bez barwników, konserwantów i sztucznych ulepszaczy to prawdziwa skarbnica zdrowia. Dzięki wysokiej zawartości błonnika chleb wpływa pozytywnie na zdrowie całego układu pokarmowego, a w szczególności na kondycję jelita cienkiego i grubego. Jaki wypiekacz do chleba kupić? Na co zwrócić szczególną uwagę? Wszystkiego dowiesz się z naszego poradnika!

Jaki wypiekacz do chleba wybrać? Opis działania urządzenia do pieczenia chleba

Chcesz w prosty sposób przygotowywać domowej roboty pieczywo? Do gry wkracza zatem domowy wypiekacz do chleba, potocznie nazywany automatem do pieczenia chleba. To niepozorne urządzenie składa się z foremki, w której zamontowano jedno lub więcej mieszadełek. Całość tworzy mały piekarnik, sterowany za pomocą bardzo prostego komputera. Większość automatów wyposażono w kilka trybów, dostosowanych do wypieku różnego rodzaju ciasta. Najpopularniejsze cykle to: chleb biały, chleb pełnoziarnisty, chleb bezglutenowy, chleb europejski oraz zwykła masa na ciasto, ponieważ w wypiekaczu upieczesz również ciasto na pizzę, makaron czy ciastka.

Nad wszystkim czuwa precyzyjny zegar, umożliwiający wyłączenie urządzenia pod Twoją nieobecność. Inne, bardziej zaawansowane modele, pozwalają zaprogramować własny, niestandardowy tryb. Dzięki temu możesz stworzyć indywidualną, dopracowaną recepturę, która zachwyci nawet największych chlebowych smakoszy! Producenci prześcigają się w dodawaniu coraz to nowych opcji do swoich kolejnych serii sprzętów. Na rynku znajdziesz wypiekacze, które pozwalają na produkcję domowego chleba, wyrobów cukierniczych czy bułek.

Znasz już podstawowe zalety i uproszczony schemat działania wypiekacza do chleba. Prawdopodobnie w Twojej głowie formułuje się właśnie pytanie: jaki wypiekacz do chleba kupić? Opinie są podzielone, ponieważ każdy konsument ma swoje indywidualne potrzeby i oczekiwania. Niektórzy szukają wielofunkcyjnego urządzenia, które pod wieloma względami zastąpi piekarnik, inni zastanawiają się nad prostą maszyną do wypieku codziennego pieczywa. Niezależnie od tego, który wariant jest Ci bliższy, przeczytaj, na co zwrócić uwagę przy dokonywaniu wyboru.

Na co zwrócić uwagę przy wyborze wypiekacza do chleba?

Zastanawiając się, jaki wypiekacz do chleba wybrać, zacznij od przyjrzenia się obudowie. Automat wykończony plastikiem będzie tańszy i lżejszy, niż maszyna z obudową metalową. Problem leży w trwałości tworzywa sztucznego. Metal, chociaż droższy, jest odporny na uszkodzenia, cięższy, ale i zdecydowanie bardziej estetyczny. Obudowę dopasuj tak, żeby pasowała do wystroju Twojej kuchni.

Kolejnym niezwykle istotnym parametrem jest rozmiar komory. Zastanów się, dla ilu osób planujesz wypiekać pieczywo. Mała pojemność zaspokoi potrzeby maksymalnie dwóch osób. Warto przemyśleć zakup urządzenia z większą foremką. Nadwyżkę chleba zawsze możesz zamrozić. Sprawdź też, ile mieszadeł ma wybrany przez Ciebie model. Większa liczba mieszadeł to lepiej zagniecione ciasto i… większy chleb! Jeden hak poradzi sobie z masą o wadze do 800 g, dwa są w stanie wymieszać nawet 1,5-kilogramowe ciasto. Co więcej, foremka od wypiekacza do chleba musi być wyposażona w nieprzywieralną powłokę – nie tylko ze względu na łatwiejsze mycie i konserwacje. Ciasto, jeśli ma być dobrze wymieszane i zagniecione, nie może przylepiać się do ścianek komory wypiekacza.

Zastanów się również, czy w Twojej kuchni lepiej sprawdzi się automat pionowy, czy też poziomy. Wbrew pozorom nie jest to jedynie wybór estetyczny. Wypiekacze pionowe, takie jak wypiekacz do chleba Moulinex, zajmują mniej miejsca, ale najczęściej wyposażone są jedynie w jedno mieszadło. Sprawdzą się do mniejszych wypieków.

Wypiekacze poziome zajmą trochę więcej miejsca, ale stworzą naprawdę niepowtarzalne wypieki. Najczęściej wyposażone są w dwa mieszadła, dzięki czemu chleb jest lepiej wyrobiony i mniej wilgotny. Co istotne, znacząco zmniejsza to ryzyko zakalca. Jeśli więc zadajesz sobie pytanie: jaki wypiekacz do chleba kupić, warto zastanowić się m.in. nad automatem poziomym. Dodatkowym jego atutem jest możliwość bardzo prostego uzupełniania dodatkowych składników, na przykład posypania chleba pysznymi ziarnami na sam koniec pieczenia.

Przed zakupem wypiekacza do chleba koniecznie przeczytaj listę obsługiwanych programów. Najpopularniejsze modele upieką za Ciebie tradycyjny chleb na zakwasie, chleb bezglutenowy, razowy czy tostowy. Urządzenia popularnych marek, np. wypiekacze do chleba Russell Hobbs, potrafią zdecydowanie więcej. Na jakie programy można jeszcze liczyć? Część urządzeń do wypieku chleba potrafi także pracować w trybie umożliwiającym zrobienie ciasta francuskiego, słodkiego pieczywa i innych bardziej skomplikowanych receptur. Ponadto większość maszyn z dużą komorą pozwala na regulowanie wagi chleba.

Dodatkowe funkcje, na które warto zwrócić uwagę, to na przykład obecność automatycznego dozownika dodatków. Inna ciekawa możliwość to tryb produkcji dżemu. Większość urządzeń popularnych producentów, takich jak wypiekacz do chleba Bosch czy wypiekacz do chleba Philips pozwala również na ustawienie trybu wyrabiania ciasta. To wygodny dodatek, dzięki któremu już nigdy nie będziesz musiał męczyć się z ugniataniem składników na domowe wypieki.

bulb-learn-more-section-icon

Warto wiedzieć

Bardzo praktyczną opcją w wypiekaczach do chleba jest funkcja opóźnionego startu. Dzięki niej będziesz mógł nastawić maszynę wieczorem, a rano cieszyć się świeżym pieczywem śniadaniowym. Zazwyczaj wypiekacze obsługują zakres od kilku do 12, a nawet 24 godzin.

Nie zapomnij o estetyce! Na rynku dostępne są modele w wielu kolorach i stylach. Konsumenci często wybierają klasyczną czerń lub biel. Niektóre firmy zdecydowały się na wprowadzenie specjalnych linii produktów z oryginalnym wzornictwem, dzięki czemu dopasowanie urządzenia do designu kuchni nie powinno stanowić większego problemu. Pamiętaj, że wypiekacz do chleba musi być umieszczony blisko gniazdka. Co więcej, jeśli masz dzieci, maszynę warto ustawić daleko od zasięgu ich wzroku i rączek – choć warto wspomnieć, że producenci we współczesnych modelach uwzględniają cały pakiet zabezpieczeń, o czym przeczytasz w dalszej części artykułu.

Jaka moc wypiekacza do chleba?

Moc to najważniejszy parametr dobrego wypiekacza do chleba. To właśnie ta wartość w specyfikacji determinuje, jak maszyna poradzi sobie z mieszaniem, zagnieceniem i wypiekiem wybranego pieczywa. Wpływa też na maksymalny czas pracy oraz stabilność temperatury. Na rynku dostępne są urządzenia o mocy od 250 do 1000 W. Pojawia się więc pytanie, biorąc pod uwagę moc maszyny, jaki wypiekacz do chleba? Opinie są podzielone i zależą, jak zawsze, od indywidualnych potrzeb.

Wypiekacz o mocy 250 W raczej nie sprawdzi się w standardowej, domowej kuchni. Mieszadła i piekarnik potrzebują zdecydowanie większego strumienia energii. Najbezpieczniejszym wyborem będą urządzenia o mocy minimalnej 600 W, takie jak wypiekacz do chleba będący w ofercie MPM. Z wyrobem jakościowego pieczywa idealnie poradzą sobie wypiekacze o mocy 800 W. Wybierz je, jeśli planujesz robić specjalne, niestandardowe chleby, które mogą wymagać dłuższego czasu wypieku i stabilnej temperatury.

Niektóre wypiekacze, takie jak najbardziej zaawansowane wypiekacze do chleba Tefal, pracują na mocy aż 1600 W. To prawdziwe maszyny do zadań specjalnych. Taki automat poradzi sobie nawet z najcięższymi ciastami dzięki dobremu zasilaniu dwóch mieszadeł. Urządzenia tego rzędu wyprodukują nawet 1,5 kg chleba, dlatego sprawdzą się przy dużych rodzinach. Co więcej, często oferują szereg dodatkowych udogodnień, takich jak stopień wypieczenia skórki – od lekko wypieczonej po bardzo chrupiącą.

Jakie są zabezpieczenia w wypiekaczach do chleba?

Jak każdy nowoczesny artykuł gospodarstwa domowego, dobry wypiekacz do chleba wyposażony jest w szereg zabezpieczeń, chroniących nie tylko urządzenie, lecz także Ciebie i Twoich bliskich. O bezpieczeństwo w domu warto zadbać zawsze, zwłaszcza jeśli martwisz się o zdrowie swoich małych pociech. Pamiętaj jednak, że nie w każdej sytuacji zabezpieczenia są wskazane. Na przykład niektóre wypiekacze do chleba Unold korzystają z technologii swobodnego otwierania górnej klapy, w celu umożliwienia dosypywania składników w trakcie pieczenia.

Najważniejszą warstwę ochronną stanowi termoizolowana obudowa. Podczas pieczenia wnętrze opiekacza rozgrzewa się do bardzo wysokich temperatur. Prawidłowo skonstruowane urządzenie powinno od zewnątrz być jedynie ciepłe. Przydatną funkcją jest opcja zapamiętywania ustawień cyklu w razie przerwy w dostawie prądu. Dzięki niej wypiekacz po prostu wznowi pracę, jak tylko wróci zasilanie. Niezmiernie ważna jest też blokada przed przegrzaniem, która włączy się, gdy temperatura w komorze będzie zbyt wysoka. Większość urządzeń poinformuje Cię o tym dźwiękowo lub wyświetlając ostrzeżenie na wyświetlaczu.

Najlepszym zabezpieczeniem jest jednak dbałość o stan urządzenia. Regularne mycie i czyszczenie urządzenia sprawi, że wszystkie mechanizmy pozostaną sprawne. Większość wypiekaczy do chleba należy myć wilgotną ściereczką, do której z łatwością przykleją się okruchy i inne pozostałości składników. Pamiętaj, żeby automat zawsze wytrzeć do sucha. To uniwersalna zasada, którą należy stosować przy konserwacji każdego urządzenia elektrycznego.

Jaki wypiekacz do chleba? Przykładowe polecane modele

Znasz już wszystkie najważniejsze parametry, które pomogą wybrać, jaki wypiekacz do chleba będzie dla Ciebie najlepszy. By jeszcze bardziej ułatwić podjęcie decyzji, podamy trzy przykładowe urządzenia, które cieszą się dużą popularnością wśród klientów, a także bardzo dobrą jakością. Oczywiście są to tylko przykłady, które mogą stanowić też punkt odniesienia do innych automatów do pieczenia chleba, jakie są dostępne na rynku.

Wypiekacz do chleba Tefal PF240E38

Jeśli zależy Ci na dużej liczbie programów, to wypiekacz do chleba Tefal będzie idealny. Urządzenie jest wszechstronne, pozwala bowiem na przygotowanie nie tylko pieczywa, ale także pizzy, świeżego makaronu, dżemu, owsianki i wielu innych słonych i słodkich przekąsek. Model PF240E38 ma aż 20 różnych programów. Ponadto ma takie opcje jak opóźniony start, podgrzewanie pieczywa, wybór stopnia zrumienienia, a także automatyczne wyrabianie ciasta i miksowanie.
Wypiekacz do chleba Tefal PF240E38

Wypiekacz do chleba Tefal PF240E38

Wypiekacz do chleba Morphy Richards 502001

Kolejną równie popularną propozycją jest wypiekacz do chleba Morphy Richards 502001. Ten model także ma opcję opóźnionego startu i podgrzewania pieczywa. Producent uwzględnił także praktyczną funkcję szybkiego wypieku, dzięki której świeże pieczywo jest gotowe już po 90 minutach. Liczba programów jest nieco mniejsza w porównaniu do wypiekacza do chleba Tefal, jednak i tutaj urządzenie pozwala na przygotowanie bardzo różnorodnych przekąsek, w tym bajgli, rogalików, dżemów, ciast czy pieczywa bezglutenowego.
Wypiekacz do chleba Morphy Richards 502001

Wypiekacz do chleba Morphy Richards 502001

Wypiekacz do chleba Unold 9GBMDX23

Jaki wypiekacz do chleba wybrać, aby był prosty w użytkowaniu? Najlepiej z dużym czytelnym wyświetlaczem LCD, dzięki którym ustawienie urządzenia będzie bardziej intuicyjne. Taki ekran ma m.in. wypiekacz do chleba Unold 9GBMDX23. Jego inną zaletą jest lista 15 różnych programów, na której znajdziesz wiele wariantów do przygotowania zdrowych wypieków. Warto też dodać, że obudowa wypiekacza wykonana jest z wysokiej jakości stali nierdzewnej, co gwarantuje trwałość urządzenia. Produkt dostępny jest nie tylko w kolorze białym, ale też czarnym.
Wypiekacz do chleba Unold 9GBMDX23

Wypiekacz do chleba Unold 9GBMDX23

Teraz już doskonale wiesz, jaki wypiekacz do chleba wybrać. Czy warto w niego inwestować? W tej kwestii również nie powinieneś mieć wątpliwości. Przekonaj się jednak, komu najbardziej przyda się dobre urządzenie do wypieku chleba.

Dla kogo maszyna do wypieku chleba?

Wiele osób na początku jest sceptycznych wobec pomysłu zakupu maszyny do wypieku chleba. Jedyną grupą, której nie trzeba przekonywać, są alergicy. To oni pytają, jaki wypiekacz do chleba bezglutenowego kupić, a także przeszukują Internet w poszukiwaniu dobrych przepisów. Jednakże nie tylko osoby nietolerujące glutenu powinny zdrowo się odżywiać. Zakupem wypiekacza do chleba powinien zainteresować się każdy, kto pragnie dbać o zdrowie swoje i najbliższych.

Przede wszystkim nie każdy ma dostęp do sklepów ze zdrową żywnością. Mieszkańcy największych miast być może mają jakiś za rogiem, ale tego samego nie można już powiedzieć o mniejszych miasteczkach. Poza tym nawet w metropoliach zdrowe chleby, pieczone bez konserwantów, barwników i polepszaczy, są stosunkowo drogie. Większość supermarketów sprzedaje wypieki odmrażane albo pieczone z zamrożonego ciasta. Taki produkt nigdy nie będzie miał tylu wartości odżywczych, co domowy chleb z wypiekacza.

Produkcja pieczywa to pole wielu oszustw. Każdy jadł kiedyś sztucznie napompowany, chemiczny chleb, który niczym nie przypominał tych chrupiących kromek jedzonych w domach babć i dziadków. Pieczywo mrożone na którymkolwiek z etapów produkcji może być dłużej sprzedawane jako świeże. Nawet jeśli zdecydujemy się na zakup chleba od sprawdzonego dostawcy, wciąż nie możemy być pewni, z jakich składników korzystano. Nie wiadomo, czy były świeże i dobrej jakości. Mając wypiekacz do chleba, możesz nie tylko kontrolować te czynniki, lecz także dowolnie eksperymentować.

Pieczywo kosztuje coraz więcej – to fakt. Przed wzrostem cen żywności możesz zabezpieczyć się, kupując jakościowy wypiekacz do chleba. Dzięki temu niepozornemu urządzeniu upieczesz swoje ulubione pieczywo taniej i po prostu lepiej.

bulb-learn-more-section-icon

Znajdziesz w Morele

Roboty kuchenne - Opiekacze - Tostery

Udostępnij
4,9
5 ocen
3 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (2)

Polecam wypiekacz do chleba REDMOND RBM-M1907-E. Super sprzęt dzięki któremu z łatwością pieczesz rożnego rodzaju wypieki. wystarczy odmierzyć składniki i maszyna sama wyrabia i przygotowuje ciasto do wypieków. Szczególnie polecam dla bezglutenowców, którzy marzą o świeżym wypieku.
Sprzęt od Panasonica ma niezły wybór trybów i sporo osób kupiło, chyba można by trochę poprzestawiać podium
Właśnie też chciałem dorzucić bo to naprawdę sensowa propozycja patrzać na to zestawienie.
Specjalista Morele | 04:25
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.