Jak działa wypiekacz do chleba? Dlaczego warto go kupić?

| 0 Komentarzy
Lubisz wypiekać pieczywo? W takim razie na pewno zainteresuje Cię, jak działa maszyna do pieczenia chleba.

Wypiekacz do chleba Tefal lub innej marki to urządzenie wyposażone w silnik elektryczny oraz mieszadła. Jak działa maszyna do pieczenia chleba? Po wsypaniu do wykpiekacza odpowiednich składników i wybraniu programu uruchamia się wyrabianie ciasta, a następnie jego wypiekanie. Praca jest w pełni zautomatyzowana, zadaniem użytkownika jest jedynie cierpliwe oczekiwanie na zakończenie tego procesu. W wielu modelach jest dostępna funkcja opóźnionego startu, dzięki czemu można cieszyć się świeżym i pachnącym wypiekiem na śniadanie.

W jaki sposób działa wypiekacz do chleba?

O wygodzie użytkowania maszyny do pieczenia decyduje jej jakość wykonania oraz parametry techniczne. Przykładowo wypiekacz do chleba Moulinex został wyposażony w 12 programów wypiekania oraz pracuje z mocą 650 W. Użytkownik ma również do wyboru kilka różnych rozmiarów bochenka. Urządzenie da się obsługiwać z poziomu panelu sterowania z wyświetlaczem LCD. Dodatkowo producent wdrożył zabezpieczenie przed przegrzaniem oraz funkcję opóźnienia startu, dzięki czemu eksploatacja jest niezwykle prosta, przyjemna i bezpieczna.

Tymczasem wypiekacz do chleba Gorenje dysponuje większą mocą, bo aż 800 W. Urządzenie pracuje szybciej, ale w zamian pobiera więcej energii elektrycznej. Maszyna została wyposażona w wiele ciekawych funkcji, takich jak np. różne rodzaje skórki (jasna, średnio przyrumieniona, ciemna) czy też możliwość pieczenia chleba bezglutenowego. Cena modeli tej marki wynosi około 300-400 złotych, a więc jest ono nieco droższe od wypiekaczy firmy Moulinex.

Jeśli chodzi o tańsze urządzenia, warto sprawdzić wypiekacz do chleba Russell Hobbs. Maszyna ułatwia proces pieczenia domowego chleba, ponieważ została wyposażona w funkcje takie jak: automatyczne ugniatanie ciasta, wybór wielkości bochenka (dostępne są trzy rozmiary), programator czasowy oraz podtrzymywanie ciepła przez godzinę. Użytkownik może również skorzystać z trybu szybkiego pieczenia i uzyskać świeże pieczywo w ciągu 55 minut. Cena sprzętu kształtuje się na poziomie około 150-250 złotych, w zależności od modelu.

Polecane wypiekacze do chleba

Jak używać wypiekacza do chleba?

Skoro wiesz już jak działa maszyna do pieczenia chleba, warto powiedzieć co nieco na temat jej obsługi i możliwości. Wypiekacze chleba to urządzenia wielofunkcyjne. Z ich pomocą można przygotować nie tylko chleb, ale także:

  • bułki,
  • ciasto na makaron,
  • ciasto na pizzę,
  • dżem,
  • jogurt,
  • kompot,
  • marmoladę,
  • słodkie wypieki.

Jak upiec bułki w automacie? W tym celu wystarczy użyć składników takich jak: mąka, mleko, rozpuszczone masło, zaczyn drożdżowy oraz przyprawy (sól i cukier). Urządzenie wyrobi ciasto, natomiast użytkownik musi zwieńczyć dzieło, czyli upiec bułki w piekarniku.

Jeśli chodzi o ciasto na makaron, przygotowując je w wypiekaczu do chleba, zyskujesz pewność, że wszystkie składniki zostaną dokładnie wymieszane. Następnie nie pozostaje nic innego, jak rozwałkować ciasto, pokroić je na paseczki lub inny preferowany kształt i ugotować. To samo tyczy się ciasta na pizzę – po dodaniu mąki, wody, oliwy, mąki, drożdży i przypraw do maszyny do pieczenia chleba uzyskasz idealnie pulchne ciasto, które zachwyci domowników.

Jak przygotować w wypiekaczu dżem, kompot lub marmoladę? W tym celu należy obrać owoce ze skórki i pokroić na mniejszą kostkę. Następnie trzeba je umieścić w maszynie razem z cukrem. Po wybraniu odpowiedniego programu pozostaje jedynie oczekiwanie (około półtorej godziny) na efekt w postaci gotowego przetworu. Domowe wyroby można przechowywać przez kilka dni w lodówce. Da się je również zawekować, wtedy wytrzymają o wiele dłużej, nawet do kilku miesięcy.

Jogurt w maszynie do chleba można zrobić z mleka, zaczynu, który jest dostępny w aptekach i ulubionych dodatków, takich jak owoce, miód czy też dżem. Jego przygotowanie jest bardzo proste, ale czasochłonne – samo mieszanie trwa około 8 godzin, do tego należy doliczyć czas podgrzewania oraz trzymania w lodówce. Jeśli chodzi o słodkie wypieki proces ugniatania ciasta przebiega tak samo, jak w przypadku bułek.

Jak upiec chleb w automacie?

Jak używać wypiekacza? Wystarczy umieścić składniki w odpowiednich pojemnikach, nastawić program i… poczekać. To naprawdę takie proste! Co robić, gdy wypiekacz do chleba zasygnalizuje, że proces mieszania został zakończony? W niektórych modelach należy wyciągnąć ciasto i usunąć mieszadło, a później ponownie umieścić masę w pojemniku i uruchomić pieczenie. Następnie nie pozostaje nic innego jak poczekać. Robot wyłączy się automatycznie, kiedy chleb będzie gotowy. Do zadania osoby obsługującej sprzęt należy już tylko wyjęcie chleba i odstawienie go do ostygnięcia.

Nowoczesne wypiekacze są wyposażone w nawet 12 różnych programów pieczenia. W sytuacji, gdy użytkownik zapomniał o dodaniu składników, uruchamia się alarm dźwiękowy. Niektóre modele, np. wypiekacz do chleba Unold mają wizjer, dzięki czemu można podglądać proces wypiekania na bieżąco, a inne dodatkową przystawkę, która umożliwia przygotowywanie deserów, np. domowych lodów. Wielu producentów dołącza książkę z przepisami do opakowania, dzięki czemu obsługa jest jeszcze łatwiejsza.

Z czego upiec chleb? Nowoczesne urządzenia takie jak wypiekacz do chleba Morphy Richards czy też wypiekacz do chleba MPM nie ograniczają pod tym względem. Pieczywo może być białe, ciemne, razowe, z ziarnami lub bezglutenowe. Niezależnie od wybranego programu proces przygotowywania jest taki sam i wymaga minimum zaangażowania ze strony użytkownika. Automat wykonuje większość czynności za niego, wystarczy się trzymać przepisu i umieścić w środku odpowiednie dawki składników.

A oto przykładowy przepis na smaczny chleb z automatu:

  • przygotuj składniki: 300 ml wody, 30 g roztopionego wystudzonego masła, 500 g mąki do pieczenia chleba, 1,5 łyżeczki suchych drożdży oraz 1,5 łyżeczki soli;
  • umieść składniki w maszynie (w kolejności: woda, masło, mąka, sól, drożdże);
  • nastaw program do pieczenia chleba;
  • wybierz wielkość bochenka oraz pożądany rodzaj skórki;
  • odczekaj, aż chleb będzie gotowy i odstaw go do wystygnięcia.

Warto wiedzieć: jeśli potrzebujesz urządzenia do pieczenia chleba na zakwasie zwróć uwagę na materiał, z którego został wykonany sprzęt. Nie wszystkie tworzywa nadają się bowiem do kontaktu z zakwasem. Do tego typu pieczywa polecany jest np. wypiekacz do chleba Adler lub wypiekacz do chleba Clatronic. Wspomniane modele zostały wyposażone w formę ze stali nierdzewnej. Pod żadnym pozorem nie należy używać w tym celu wypiekaczy z teflonu lub aluminium, z uwagi na niską odporność na kwaśne pH

Dlaczego warto kupić wypiekacz do chleba?

Znasz już odpowiedzi na pytania: jak działa maszyna do pieczenia chleba oraz w jaki sposób używać wypiekacza. Na koniec warto wspomnieć o korzyściach płynących z tego rozwiązania. Robot do wypieków to dobry wybór dla osób, dla których proces pieczenia chleba jest zbyt trudny. Zamiast narażać się na niepowodzenie, mogą one użyć zautomatyzowanej maszyny i mieć pewność, że chleb lub bułki się udadzą i wyjdą pyszne.

Wypiekacz chleba przyda się także osobom, które:

  • chcą się świadomie odżywiać – to użytkownik dobiera składniki, z których zostanie przygotowane pieczywo;
  • chcą zacząć przygodę z wypiekaniem własnego chleba – domowe wypieki dają dużo satysfakcji;
  • chorują na celiakię lub mają częściową nietolerancję glutenu – nie we wszystkich piekarniach jest dostępny chleb bez glutenu;
  • nie mają czasu, by piec chleb w tradycyjny sposób, czyli samemu zagniatać ciasto, odstawiać je do wyrośnięcia i piec.

Czy warto kupić wypiekacz do chleba? Zdecydowanie tak! Urządzenie jest łatwe w użytkowaniu i pozwala szybko upiec własne pieczywo. Tego typu maszyny są dostępne w wielu odmianach, dzięki czemu uda się dopasować robota do własnych potrzeb. Do ich obsługi nie potrzeba żadnych umiejętności kulinarnych, ponieważ większość pracy wykonuje urządzenie. Dodatkowy plus to możliwość zaoszczędzenia – zamiast kupować codziennie świeży chleb, można go wytwarzać samemu.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 19:23
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.