Udostępnij
Skomentuj

Jak wybrać nawigację na rower? Czym się kierować?

Dzięki nawigacji GPS, Twoje przejażdżki rowerowe staną się bardziej ekscytujące. Sprawdź, jaki model wybrać!

Jaka nawigacja na rower okaże się najlepsza?

Choć nawigacja zwykle kojarzona jest z samochodami, ewentualnie z opaskami sportowymi, doskonale sprawdza się ona także na rowerze. Jaki GPS wybrać?

Niektórzy mogą uznać, że nawigacje rowerowe nie są urządzeniami zbyt przydatnymi. Po co nam bowiem GPS podczas przejażdżki po parku? Jak się jednak okazuje, wiele osób z niej korzystać. Zwłaszcza że zapewnia obsługą wielu funkcji, nie tylko tych związanych z odnajdywaniem najkrótszej trasy do wyznaczonego celu, ale również monitorujących osiągi i wielu innych.

Wszystko to sprawia, że nawigacja na rower to sprzęt wręcz stworzony dla miłośników podróżowania dwukołowcami, a także wszystkich osób, które chcą dowiedzieć się, jak jazda rowerowa przekłada się na uzyskiwane wyniki. Żeby jednak nawigacja GPS spełniła swoje zadania, musi zostać w odpowiedni sposób dobrana. W tym właśnie pomoże poniższy tekst. Nawigacja rowerowa do codziennego i sporadycznego użytku

Na wstępie warto podkreślić, że nawigacja do roweru wcale nie musi być sprzętem, z którego korzystamy na co dzień. Rynek jest bowiem tak zróżnicowany, że z łatwością znajdziemy modele idealnie dopasowane do konkretnych rodzajów aktywności – mogą być to funkcje typowo turystyczne, związane z wyznaczaniem trasy do konkretnego celu, ale również opcje niejako zapożyczone od smartwatchy, które śledzą nasze osiągi.

Polecane nawigacje

GPS na rower to tak naprawdę niewielkich rozmiarów komputer, który możemy przypiąć do ramy roweru, a następnie w łatwy sposób wykorzystać jej funkcje. Całość znacząco ułatwia odpowiednio przygotowany interfejs i duży ekran.

Wszystko to sprawia, że nawigacja dla rowerzystów bardzo dobrze sprawdza się w naszym czasie wolnym, gdy udajemy się na wycieczkę w nieznane tereny i chcemy dotrzeć tam ścieżkami rowerowymi, a także na co dzień, gdy podróżujemy do pracy. Są to bowiem urządzenia na tyle uniwersalne, że bez problemu możemy z nich korzystać na kilka różnych sposobów.

GPS na rower – co daje?

Skoro wyjaśniliśmy już, kiedy rowerowa nawigacja GPS może się przydać, warto pokrótce przedstawić największe korzyści jej stosowania. Jak już bowiem wspomnieliśmy, nawigacje rowerowe nieco różnią się od urządzeń, które znajdziemy w samochodach. Co więc daje GPS?

 • Wskazywanie trasy – standardowa funkcja dostępna w każdej nawigacji, zwłaszcza samochodowej. Wystarczy wskazać współrzędne, a urządzenie zaprowadzi nas do celu. Co ważne, większość nawigacji rowerowych analizuje zarówno ścieżki dla rowerów, jak i mapy drogowe.
 • Licznik rowerowy – sprzęt zbiera informacje dotyczące czasu podróży, przejechanego dystansu, tempa, spalonych kalorii czy też wysokość, na której się znajdujemy. Funkcjonalność licznika rowerowego zależna jest oczywiście od modelu nawigacji.
 • Wskazówki dźwiękowe – dzięki nim, rowerzysta nie musi cały czas patrzeć na ekran urządzenia. Wskazówki pozwalają więc bezpiecznie dotrzeć do celu.
 • Dane treningowe – nawigacja dla rowerzystów jest polecana osobom, które regularnie trenują i chcą być na bieżąco w kwestii uzyskiwanych osiągów. Dzięki temu mogą sprawniej dostosowywać swoje treningi, a także uzyskiwać informacje o zachowaniu własnego organizmu.

Jak widać, nawigacja rowerowa to urządzenie wielofunkcyjne, które znacząco ułatwi codzienną podróż na dwóch kółkach, a także pozwoli dotrzeć do wcześniej nieznanych nam miejsc. Oczywiście warto pamiętać, że prawdziwa przydatność nawigacji zależna jest od sposobu jej przygotowania, a także obsługiwanych funkcji.

Nawigacja czy aplikacja na telefon?

Zanim jednak przejdziemy do odpowiedzi na pytanie, jak wybrać nawigację na rower, warto jeszcze przyjrzeć się rozwiązaniom alternatywnym. Najpopularniejszym, a zarazem najtańszym, będzie użycie posiadanego smartfona. Telefony obsługują nie tylko mapy z Internetu (np. Google Maps), ale również szereg specjalnych (często darmowych) aplikacji, które wskażą nam drogę i zliczą podstawowe dane treningowe. Takie nawigacje rowerowe na Androidzie czy systemie iOS zazwyczaj zapewniają wysoką dokładność, dlatego mogą być z powodzeniem używane na wycieczkach.

Chcąc korzystać ze smartfona podczas jazdy na rowerze, należy zakupić specjalny uchwyt, który utrzyma telefon w stabilnej pozycji. Opcja ta wydaje się bardzo atrakcyjna, nie możemy jednak zapominać o pewnych ograniczeniach smartfonów, a także o zadaniach, które wykonują gorzej niż specjalne nawigacje rowerowe.

 • Krótszy czas pracy na baterii – nawigacja do roweru obsługuje znacznie mniej funkcji niż nawet najzwyklejszy smartfon. Z grubsza, służy ona do obliczania trasy, przekazywania wskazówek, robienia pomiarów i wyświetlania godziny. Brak jej aparatu, rozbudowanego systemu audio czy też wydajnych podzespołów. Wszystko to sprawia, że jest w stanie działać bardzo długo bez konieczności ładowania.

Z telefonem jest nieco gorzej, ponieważ stopień jego rozbudowania sprawia, że jest w stanie dość szybko się rozładować. Jest to uciążliwe zwłaszcza podczas dłuższych wycieczek.

 • Gorzej przystosowany ekran – mowa tu przede wszystkim o tym, że smartfony odbijają promienie słoneczne, co zmusza nas do podkręcania jasności, aby wyświetlane treści były w ogóle widoczne. Nie jest to zbyt wygodne, a do tego prowadzi do szybszego wyładowania baterii.

GPS na rower jest od tych problemów wolny. Zazwyczaj korzysta z niewielkiego ekranu z matową powłoką, która może być sprawnie wykorzystywana w każdych warunkach.

 • Niesatysfakcjonująca nawigacja – urządzenia dedykowane rowerom obsługują specjalnie przystosowane oprogramowanie, które skupia się głównie na nawigacji oraz funkcjach pomiarowych. Dzięki temu, liczyć możemy na wysoką skuteczność działania takiego sprzętu. Ze smartfonem bywa różnie. Mapy i aplikacje nie zawsze spełniają wymagania użytkowników, toteż często musimy spędzić sporo czasu, by znaleźć złoty środek.
 • Rozpraszacze – przychodzące na telefon powiadomienia, rozmowy i różnego rodzaju alerty skutecznie utrudniają korzystanie z nawigacji. W przypadku sprzętu dedykowanego takiego problemu nie ma.

Biorąc pod uwagę powyższe kwestie, śmiało można stwierdzić, że nawigacja rowerowa lepiej sprawdzi się w zakresie wskazywania trasy i pomiarów.

rower

Czym wyróżnia się dobra nawigacja rowerowa?

W ten sposób przechodzimy do kwestii najważniejszej, a więc wyboru idealnej nawigacji na rower. Żeby okazała się ona optymalnym wyborem, warto zwrócić uwagę na kilka parametrów. Jakich?

 • Ekran. Najważniejsza będzie oczywiście jego przekątna. W przypadku nawigacji GPS na rowery wynosi ona zazwyczaj około 2 cali, choć znaleźć można również sprzęty większe, z ekranami 3-calowymi.

W zależności od modelu, wyświetlacz może być kolorowy lub monochromatyczny. Jego obsługa przeważnie odbywa się dotykowo, nawigacje rowerowe rzadko są wyposażane w przyciski.

 • Mapy. Zazwyczaj są już wgrane, warto jednak sprawdzić, jakiego obszaru dotyczą i jak długo będą aktualizowane (najlepszy wybór to oczywiście nawigacja z dożywotnimi aktualizacjami).
 • Łączność. Dobrej jakości GPS na rower powinien obsługiwać transmisję ANT+. Do tego dojść może łączność Bluetooth lub Wi-Fi, do aktualizowania oprogramowania i współpracy z innymi urządzeniami (np. telefonem).
 • Bateria. Im pojemniejsza, tym lepiej. Optymalnym wyborem okażą się modele mogące pracować bez ładowania przez dłużej niż 10 godzin.

Dodatki w nawigacji – wyposażenie i funkcje

Oczywiście nie możemy zapominać także o jakości wykonania obudowy. Niektóre nawigacje na telefon są wodoszczelne, dlatego mogą pracować w różnych warunkach. Do tego wszystkiego dochodzą również wszelkie dodatki, w postaci na przykład uchwytów, dodatkowych zabezpieczeń czy też funkcji pomiarowych i multimedialnych, o których była mowa wcześniej. Niezależnie od przeznaczenia, zawsze warto analizować oferowane nawigacje rowerowe pod kątem jakości wykonania, a także obsługiwanych opcji. Dzięki temu z łatwością znajdziemy model, który przypadnie nam do gustu.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 14:40
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.