Udostępnij
Skomentuj
https://www.morele.net/wiadomosc/jak-wybrac-nawigacje-gps-do-samochodu-polecane-modele/433/ 2020-08-06 11:38:34.000000

Jak wybrać nawigację GPS do samochodu? Polecane modele

Analizujemy najważniejsze dane techniczne, na które należy zwrócić uwagę przy zakupie nawigacji samochodowej.

Kierowcy pokonujący długie trasy często nie mogą sobie wyobrazić podróżowania bez sprawnej nawigacji GPS. Dzięki niej, są w stanie wyznaczyć najkrótszą trasę do celu, a także odnaleźć wiele przydatnych punktów obsługowych. Otwartym jednak pozostaje pytanie, jaki sprzęt okaże się dla nas najlepszy.

Jaką nawigację GPS kupić? Na co zwrócić uwagę?

Co ważne, opisane wyżej urządzenia na rynku występują w kilku odmianach. Każda może być z powodzeniem wykorzystywana  w samochodzie, choć różnią się zarówno budową, jak i sposobem działania. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru, warto więc dokładnie je przeanalizować.

 • Nawigacja samochodowa. Przed nastaniem ery smartfonów i tabletów, to właśnie nawigacje GPS pojawiały się najczęściej w samochodach. Najwygodniejszym miejscem do zamontowania urządzenia jest przednia szyba auta. Obsługiwane są za pomocą dotykowego wyświetlacza, a wielkość ekranu najczęściej mieści się w przedziale 4-5 cali. Interfejs projektowany jest z myślą o jak najwygodniejszej i najczytelniejszej obsłudze, by kierowca nie rozpraszał się poszukiwaniem odpowiedniej opcji podczas jazdy. Po stronie największych zalet tego typu urządzeń należy z pewnością zapisać ich działanie, które skoncentrowane jest wyłącznie wokół nawigacji, bez zbędnych dodatków. Wspomnieć należy również o prostym interfejsie, a także sporym ekranie.
 • GPS w smartfonie. Dziś brak nawigacji w telefonie wydawałby się strzałem w stopę dla producenta urządzeń mobilnych. Korzystają z niego już nie tylko specjalne programy nawigujące, ale także liczne aplikacje, które wykorzystują do działania aktualne położenie użytkownika. Dzięki temu moduł GPS znajduje się obecnie w praktycznie każdym urządzeniu mobilnym typu telefon czy tablet. Żeby korzystać z nawigacji, należy uruchomić darmowe oprogramowanie od Google bądź też zakupić dedykowane mapy i oprogramowanie przygotowane przez zewnętrzne firmy. Wszystko to sprawia, że nie musimy kupować osobnej nawigacji – smartfon pełni bowiem rolę urządzenia 2w1. Co istotne, możemy korzystać z niego zawsze, nie tylko podczas jazdy samochodem. Nie należy zapominać także o dostępności niezwykle rozbudowanych aplikacji, które dodatkowo rozszerzają nasze możliwości. Minusem takiego rozwiązania może okazać się jednak gorszy wyświetlacz, który jest podatny na wpływ czynników zewnętrznych, szybko wyładowująca się bateria, przez co często będziemy musieli podłączać telefon do zapalniczki lub powerbanka, a także trudniejsza obsługa w porównaniu ze standardową nawigacją. Do tego dochodzi również fakt, iż czasem trudno jednocześnie rozmawiać przez telefon (oczywiście w trybie głośnomówiącym) i korzystać z nawigacji samochodowej. Oczywiście ekran rozmowy można zminimalizować, tak aby cały czas wyświetlał nam się panel z mapą, jednak najczęściej wymaga to wykonania dodatkowych czynności, na które podczas jazdy nie zawsze jest czas.
 • Zewnętrzny odbiornik GPS. Nie posiadając smartfona, tabletu, ani nawigacji, kierowca nie jest skazany na papierową mapę. Zamiast kupować nowe urządzenie, można zdecydować się na zewnętrzny odbiornik GPS, który podłącza się do telefonu, laptopa czy innego mobilnego sprzętu. Odbiornik sczytuje położenie, a za pomocą zakupionego oprogramowania dostarczanego przez producentów nawigacji, można szybko poznać trasę. Najczęściej odbiornik łączy się z urządzeniem za pomocą modułu Bluetooth. Jest to sprzęt tani, który podłączymy do wielu urządzeń mobilnych. W oparciu o funkcjonalność obecnych urządzeń mobilnych, w których nawigacja GPS jest zazwyczaj wgrana, śmiało można stwierdzić, że takie odbiorniki należą już do rzadkości.
Warto wiedzieć!

W sklepie możemy przebierać nie tylko w nawigacjach samochodowych. Producenci przygotowują bowiem również modele rowerowe, motocyklowe, dla żeglarzy, a także wykorzystywane w celach turystycznych (modele piesze). Nieważne więc, jaka nawigacja jest nam potrzebna, zawsze znajdziemy wiele ciekawych propozycji.

Najlepsza nawigacja samochodowa GPS

Jeśli jeździmy często i pokonujemy długie trasy, najoptymalniejszym wyborem okażę się nawigacja samochodowa. Zapewni nam ona bowiem najwygodniejsze działanie, a także możliwość operowania wieloma różnymi mapami. Oczywiście nie oznacza to wcale, że możemy zdecydować się na pierwszy lepszy model. Zawsze należy zwrócić uwagę na szereg istotnych kwestii, które mają wpływ na możliwości sprzętu oraz komfort jego obsługi.

 • Ekran. Przy zakupie nawigacji, należy wziąć pod uwagę trzy właściwości wyświetlacza. Pierwszą z nich jest przekątna. Im większy ekran, tym lepsza obsługa i większy obszar wyświetlania mapy, choć jest to kwestia mocno indywidualna. Do samochodów osobowych optymalnym rozwiązaniem są 5-calowe nawigacje. Większych używa się w autobusach i samochodach ciężarowych (np. modele z ekranem 7 cali). Cały czas trzeba uważać, by nawigacja GPS nie przesłaniała widoku. W większości przypadków jest to kwestia dobrego ustawienia sprzętu, czasem jednak zbyt duże urządzenia z nawigacją mogą okazać się po prostu niebezpieczne. Pod uwagę należy wziąć również jasność maksymalną  (im wyższy poziom, tym lepiej widoczny będzie ekran w pełnym słońcu), a także rozdzielczość ekranu – warto decydować się na modele obsługujące wysokie rozdzielczości, ponieważ gwarantują one dobrą dokładność prezentowanych treści.
 • Mapy. Jest to jeden z najistotniejszych elementów nawigacji GPS. To od nich zależy jakość obsługi urządzenia. Niedokładne mapy i rzadkie aktualizacje (a z takimi można spotkać się w najtańszych urządzeniach) będą jedynie przyczyną irytacji. Przy wyborze modelu urządzenia, należy zastanowić się, na jakim obszarze zostanie wykorzystana nawigacja GPS. Czy podróże samochodem odbywają się głównie po Polsce, czy też zdarzają się wyprawy do krajów europejskich. Większość producentów gwarantuje możliwość dokupienia dodatkowych map. Dlatego też nie warto od razu wybierać modelu z pełnym pakietem, jeśli nie planuje się w najbliższym czasie dalszych podróży. Należy również sprawdzić, jak często wprowadzane są aktualizacje mapy, czy można je pobrać za darmo, czy też są dodatkowo płatne i jaki jest ich koszt. Brak aktualizacji map sprawi, że nawigacja GPS stanie się bezużyteczna. Cały czas bowiem nowe drogi są budowane, a stare remontowane. Jeśli więc nasze oprogramowanie nie będzie na bieżąco aktualizowane, może dojść do sytuacji, w której zamiast szybciej dotrzeć do celu, będziemy zmuszeni korzystać z objazdów, co zdecydowanie wydłuży całą podróż. Dobra nawigacja powinna gwarantować aktualizację dożywotnią.
 • Interfejs. Powinien być czytelny i intuicyjny, a jego obsługa nie sprawiać problemu. Interesującymi funkcjami, poprawiającymi korzystanie z map są m.in. zmiana widoku 2D/3D, różne opcje obliczania trasy (oprogramowanie powinno umożliwiać wybór pomiędzy trasą najkrótszą, najszybszą, optymalną i innymi), a także informacje o ruchu drogowym. Dla wielu osób ogromne znaczenie może mieć również to, czy interfejs został przygotowany w języku polskim. W przypadku większości urządzeń sprzedawanych w Polsce tak właśnie jest, jednak problemy mogą pojawić się w wielu modelach azjatyckich, w których nie zawsze możemy liczyć na przetłumaczenie funkcji. W celu sprawdzenia, czy w urządzeniach, które nas interesują, został wgrany rodzimy język, należy przeanalizować kartę produktową, a także informacje podane na stronie producenta. Wiele można dowiedzieć się również w oparciu o recenzje i testy sprzętu.
 • Dokładność map. Jeśli nie chcemy utknąć na pustkowiu, warto wybierać mapy czołowych producentów. Na polskim rynku najpopularniejsze produkty to Automapa, MapaMap, czy GPMapa. W miastach dokładność map może sięgać nawet do 1 m, w przypadku pozostałych terenów może wynieść ona ok. 10 metrów. Przy każdym wydaniu mapy, podawana jest specyfikacja, w której zawarta jest ilość objętych dróg, adresów, procent populacji. Wiele z tych danych wynosi ponad 90%, co daje gwarancję wyznaczenia niemal każdego punktu na mapie. W przypadku map, wiele przydatnych informacji zdobędziemy również z recenzji, a także opinii użytkowników, którzy często dzielą się swoimi doświadczeniami z wykorzystania konkretnej nawigacji samochodowej. Na podstawie ich opinii, łatwo można wywnioskować, czy na dany sprzęt warto zwrócić uwagę czy też nie.
 • Punkty POI. Na wielu mapach udostępniona jest baza punktów użyteczności publicznych, czyli tzw. punkty POI. Są to m.in.: czarne punkty, stacje paliw, bankomaty, sklepy, hotele. Umożliwia to znalezienie najczęściej poszukiwanych miejsc w mało znanych miejscowościach czy miastach.
 • System operacyjny. Obecnie wiodącym systemem operacyjnym wykorzystywanym przez producentów nawigacji jest Windows CE w wersji 5.0 lub 6.0. Jeśli system jest odblokowany, istnieje możliwość wgrywania wybranych przez siebie map. Blokada natomiast ogranicza wgrywanie własnego oprogramowania (oczywiście system można odblokować, jednak wiąże się to z utratą gwarancji producenta). Niektóre systemy pozwalają na wgrywanie map bez utraty gwarancji. I ponownie, warto upewnić się, czy GPS z konkretnym systemem spisuje się bez zarzutów czy może zdarzają się pewne problemy. Dowiemy się tego oczywiście z recenzji, testów i opinii użytkowników.
 • Pamięć wewnętrzna. Decydując się na nawigację z ograniczoną ilością wgranych map, warto, by miała jak największą ilość pamięci wewnętrznej lub też slot na karty pamięci. Dzięki temu uniknie się sytuacji, w której może zabraknąć miejsca na doinstalowanie nowych obszarów lub wgranie nowej aktualizacji. Jeśli kupujemy model z wejściem na kartę pamięci, warto sprawdzić, jaka może być jej maksymalna pojemność. Na podstawie takiej informacji dowiemy się, jakie i ile map będzie można wgrać do systemu.
 • Bluetooth. Komunikacja poprzez Bluetooth przyda się wszystkim osobom, które chcą wykorzystać urządzenie jako zestaw głośnomówiący. Wystarczy tylko sparować telefon wyposażony w Bluetooth z nawigacją.
 • Transmiter FM. Jeśli ktoś nie zamierza słuchać dźwięku dochodzącego z głośników nawigacji, powinien wybrać urządzenie wyposażone w transmiter FM. Dzięki niemu, za pomocą częstotliwości FM, można przesłać odtwarzaną muzykę do radioodtwarzacza zamontowanego w samochodzie.
 • Złącza. Obecnie większość nawigacji jest wyposażonych w złącza, USB, mini USB lub microUSB, a także gniazdo audio, które umożliwi podłączenie słuchawek. Do tego dochodzi slot na kartę pamięci.
 • Jakość uchwytów. Nawigację samochodową montuje się najczęściej na przedniej szybie samochodu, dlatego ważne jest, by uchwyt, w którym zostanie umieszczone urządzenie, był wykonany solidnie z dobrej jakości materiałów. Tak aby nawigacja nie wypadła ani też nie bujała się podczas dynamicznej jazdy. Zakupić można również modele montowane do deski rozdzielczej. Jeśli fabryczny uchwyt okaże się wątpliwej jakości, zawsze możemy dokupić model kompatybilny z posiadaną nawigacją. Dobór tych akcesoriów odbywa się przede wszystkim na podstawie wymiarów i przekątnej ekranu. Na rynku znajdziemy specjalne uchwyty na nawigacje samochodowe z ekranem 7 cali, 5 cali i inne.
 • Ładowanie. Niemal wszystkie nawigacje samochodowe dysponują wbudowanym akumulatorem, który zabezpiecza je przed wadliwym działaniem zasilania zewnętrznego. Pozwala również na wyznaczanie trasy poza samochodem np. na pieszych lub rowerowych wycieczkach. Dodatkowo, dzięki możliwości podpięcia nawigacji pod gniazdo zapalniczki, urządzenie staje się nierozłącznym kompanem kierowcy.
 • Dodatkowe funkcje. Jak prawie każde urządzenie, tak i nawigacja ma wiele dodatkowych funkcji. Należy jednak wybierać tylko te, które są rzeczywiście potrzebne. Niektórzy producenci dołączają funkcje przeznaczone na inne urządzenia jak choćby możliwość czytania ebooków. Nawigacja ma przede wszystkim służyć pomocą podczas jazdy, a nie oferować możliwości tabletu.
Uwaga!

Dzięki szerokiej ofercie rynkowej, w nawigacjach może zostać wgrana praktycznie każda mapa. Mowa tu nie tylko o mapie świata, ale również konkretnych kontynentów – Afryki, Ameryku Południowej, Północnej czy też Azji. GPS z takimi mapami przyda się w trakcie egzotycznych wakacji. Interesować powinna nas również ogólna jakość wykonania nawigacji samochodowej. Mowa tu oczywiście o obudowie. Na rynku znajdziemy modele ze wzmacnianymi konstrukcjami, które trudno uszkodzić, nawet w razie wypadków. Z kolei modele najtańsze zazwyczaj zostają wyposażone w obudowy wykonane z cienkich plastików kiepskiej jakości. Wibracje, niewielkie uderzenia czy też wahania temperatury – wszystko to może doprowadzić do ich uszkodzenia. Dlatego też zastanawiając się nad odpowiedzią na pytanie, jaka nawigacja okaże się odpowiednia, warto zwrócić uwagę także na jakość wykonania obudowy.

Jak wybrać nawigację samochodową – funkcje dodatkowe

Jak prawie każde urządzenie, tak i nawigacja ma wiele dodatkowych opcji, które ułatwiają jej wykorzystanie lub rozszerzają jej funkcjonalność (np. w ramach łączności sieciowej). Należy jednak wybierać tylko te, które są rzeczywiście potrzebne. Niektórzy producenci dołączają funkcje przeznaczone na inne urządzenia jak choćby możliwość czytania ebooków. Nawigacja ma przede wszystkim służyć pomocą podczas jazdy, a nie oferować możliwości tabletu.

Spośród przydatnych funkcji dodatkowych, wymienić należy przede wszystkim:

 • odtwarzacze muzyki, filmów i zdjęć,
 • łączność Wi-Fi - daje nam możliwość pobierania nowych map, a także skorzystania z aktualnych informacji drogowych, związanych na przykład z wypadkami,
 • sklep – dostęp do specjalnego serwisu, dzięki któremu możemy na bieżąco aktualizować mapy lub kupować nowe,
 • asystent pasa ruchu

Polecane nawigacje GPS

Cena nawigacji samochodowej

Oczywiście niezwykle ważną kwestią, która bez wątpienia wpływa na wybór nawigacji z całej oferty rynkowej, jest cena. Zależy ona oczywiście od najważniejszych parametrów technicznych, a także tego, z jakich funkcji dodatkowych korzysta nawigacja GPS. Jeśli chodzi o modele samochodowe i ciężarowe, najtańsze sprzęty będą nas kosztować około 150-200 złotych.

W przypadku nawigacji samochodowej z wyższej półki, naszpikowanej wieloma funkcjami dodatkowymi, przedział cenowy wynosi od 300 do nawet 2000 złotych. Oczywiście do tego wszystkiego należy doliczyć koszt ewentualnych nowych map. Szeroki przedział cen sprawia, że nieważne, jaka nawigacja jest nam potrzebna, zawsze powinniśmy znaleźć model dostosowany do naszych możliwości finansowych.

Jaka nawigacja samochodowa - producent

Na koniec warto skupić się jeszcze na firmie odpowiedzialnej za przygotowanie sprzętu. Na podstawie jej renomy wielu klientów podejmuje decyzję odnośnie zakupu konkretnego urządzenia. Jeśli bowiem szukamy nawigacji z prawdziwego zdarzenia, powinniśmy skupić się przede wszystkim na modelach sprawdzonych, pochodzących od uznanych firm. Dają nam one bowiem gwarancję co najmniej przyzwoitej jakości wykonania.

Jaka nawigacja nam to wszystko zapewni?

Biorąc pod uwagę obecne trendy, polecić można między innymi modele TomTom, Garmin, MIO, Navitel, SmartGPS, Becker, Modecom czy też NavRoad. W nawigacjach tego typu znajdziemy przeważnie wiele przydatnych funkcji dodatkowych, wykorzystywanych nie tylko w celach podróżnych. W każdym jednak przypadku wybór nawigacji powinien odbywać się na podstawie najważniejszych parametrów oraz ogólnej jakości wykonania.

Sprawdź nawigacje GPS

Udostępnij
5,0
4 oceny
9 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (4)

Jedną z najfajniejszych nawi z jaką miałem do czynienia jest NAVITEL E500. Kompaktowe urządzonko, ma dużo ciekawych funkcji, jakościowo uchwyty, dźwięk i transmitter na wysokim poziomie!
Kupiłem ją miesiąc temu i również nie narzekam. Dodam jeszcze, że ma przydatnego asystenta pasa ruchu...
popieram opinie powyzej, fajne urzadzonko do trzech stowek z dobra bateria
Jeśli chodzi o Navitel to odradzam stanowczo , mam nie miłe doświadczenia z tą firmą jak i ze sprzętem. Nawigacja jest do kitu i szkoda kasy , lepiej kup coś innego . Firma Navitel oszukuje klientów twierdząc że jest firmą z Czech a tymczasem prawda jest zupelnie inna. Firma jest typowo rosyjska tylko zarejestrowana na potrzeby UE w Czechach.
Mam nawigację firmy Navitel, model E100 na Polskę i kraje ościenne. Dużo dobrych funkcji, wspomnianych z resztą w artykule (dobre sd, muzyka w tle, transmitter) i sporo pamięci wewnętrznej. Zapłaciłem bodajże 239 złotych, ale jestem mega zadowolony
szukam dobrej precyzyjnej nawigacji do 900 zl - prosze o podpowiedz co mozna wybrac
G550 moto od Navitela, hybryda którą możesz podłączyć do autka i aktualizacje ma na odpowiednim poziomie!
urządzenie to nie wszystko, jaki wymogi do map?
Proponowane trzy w zestawieniu czyli tomtom start 25m, vordon vor-5av i navitel.. cenowo najlepiej wychodzi e500, z reszta zostala nawet urządzeniem roku w Ceneo, nieźle nieźle.. chyba się zdecyduje na zakup bo czytam opinie i sporo ludzi ją poleca