https://www.morele.net/wiadomosc/jak-wybrac-nawigacje-gps-do-samochodu-polecane-modele/433/ 2018-10-08 10:57:32.000000

Jak wybrać nawigację GPS do samochodu? Polecane modele

Analizujemy najważniejsze dane techniczne, na które należy zwrócić uwagę przy zakupie nawigacji samochodowej.

Kierowcy pokonujący długie trasy często nie mogą sobie wyobrazić podróżowania bez sprawnej nawigacji GPS. Dzięki niej, są w stanie wyznaczyć najkrótszą trasę do celu, a także odnaleźć wiele przydatnych punktów obsługowych. Otwartym jednak pozostaje pytanie, jaki sprzęt okaże się dla nas najlepszy.

Polecane nawigacje GPS

Jaką nawigację GPS kupić?

Co ważne, opisane wyżej urządzenia na rynku występują w kilku odmianach. Każda może być z powodzeniem wykorzystywana  w samochodzie, choć różnią się zarówno budową, jak i sposobem działania. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru, warto więc dokładnie je przeanalizować.

 • Nawigacja samochodowa. Przed nastaniem ery smartfonów i tabletów, to właśnie nawigacje GPS pojawiały się najczęściej w samochodach. Najwygodniejszym miejscem do zamontowania urządzenia jest przednia szyba auta. Obsługiwane są za pomocą dotykowego wyświetlacza, a wielkość ekranu najczęściej mieści się w przedziale 4-5 cali. Interfejs projektowany jest z myślą o jak najwygodniejszej i najczytelniejszej obsłudze, by kierowca nie rozpraszał się poszukiwaniem odpowiedniej opcji podczas jazdy. Po stronie największych zalet tego typu urządzeń należy z pewnością zapisać ich działanie, które skoncentrowane jest wyłącznie wokół nawigacji, bez zbędnych dodatków. Wspomnieć należy również o prostym interfejsie, a także sporym ekranie.
 • GPS w smartfonie. Dziś brak nawigacji w telefonie wydawałby się strzałem w stopę dla producenta urządzeń mobilnych. Korzystają z niego już nie tylko specjalne programy nawigujące, ale także liczne aplikacje, które wykorzystują do działania aktualne położenie użytkownika. Dzięki temu moduł GPS znajduje się obecnie w praktycznie każdym urządzeniu mobilnym typu telefon czy tablet. Żeby korzystać z nawigacji, należy uruchomić darmowe oprogramowanie od Google bądź też zakupić dedykowane mapy i oprogramowanie przygotowane przez zewnętrzne firmy. Wszystko to sprawia, że nie musimy kupować osobnej nawigacji – smartfon pełni bowiem rolę urządzenia 2w1. Co istotne, możemy korzystać z niego zawsze, nie tylko podczas jazdy samochodem. Nie należy zapominać także o dostępności niezwykle rozbudowanych aplikacji, które dodatkowo rozszerzają nasze możliwości. Minusem takiego rozwiązania może okazać się jednak gorszy wyświetlacz, który jest podatny na wpływ czynników zewnętrznych, szybko wyładowująca się bateria, przez co często będziemy musieli podłączać telefon do zapalniczki lub powerbanka, a także trudniejsza obsługa w porównaniu ze standardową nawigacją.
 • Zewnętrzny odbiornik GPS. Nie posiadając smartfona, tabletu, ani nawigacji, kierowca nie jest skazany na papierową mapę. Zamiast kupować nowe urządzenie, można zdecydować się na zewnętrzny odbiornik GPS, który podłącza się do telefonu, laptopa czy innego mobilnego sprzętu. Odbiornik sczytuje położenie, a za pomocą zakupionego oprogramowania dostarczanego przez producentów nawigacji, można szybko poznać trasę. Najczęściej odbiornik łączy się z urządzeniem za pomocą modułu Bluetooth. Jest to sprzęt tani, który podłączymy do wielu urządzeń mobilnych.

Najlepsza nawigacja samochodowa – na co zwrócić uwagę?

Jeśli jeździmy często i pokonujemy długie trasy, najoptymalniejszym wyborem okażę się nawigacja samochodowa. Zapewni nam ona bowiem najwygodniejsze działanie, a także możliwość operowania wieloma różnymi mapami. Oczywiście nie oznacza to wcale, że możemy zdecydować się na pierwszy lepszy model. Zawsze należy zwrócić uwagę na szereg istotnych kwestii, które mają wpływ na możliwości sprzętu oraz komfort jego obsługi.

 • Ekran. Przy zakupie nawigacji, należy wziąć pod uwagę trzy właściwości wyświetlacza. Pierwszą z nich jest przekątna. Im większy ekran, tym lepsza obsługa i większy obszar wyświetlania mapy, choć jest to kwestia mocno indywidualna. Do samochodów osobowych optymalnym rozwiązaniem są 5-calowe nawigacje. Większych używa się w autobusach i samochodach ciężarowych. Pod uwagę należy wziąć również jasność maksymalną  (im wyższy poziom, tym lepiej widoczny będzie ekran w pełnym słońcu), a także rozdzielczość ekranu – warto decydować się na modele obsługujące wysokie rozdzielczości, ponieważ gwarantują one wysoką dokładność prezentowanych treści.
 • Mapy. Jest to jeden z najistotniejszych elementów nawigacji GPS. To od nich zależy jakość obsługi urządzenia. Niedokładne mapy i rzadkie aktualizacje (a z takimi można spotkać się w najtańszych urządzeniach) będą jedynie przyczyną irytacji. Przy wyborze modelu urządzenia, należy zastanowić się, na jakim obszarze zostanie wykorzystana nawigacja. Czy podróże samochodem odbywają się głównie po Polsce, czy też zdarzają się wyprawy do krajów europejskich. Większość producentów gwarantuje możliwość dokupienia dodatkowych map. Dlatego też nie warto od razu wybierać modelu z pełnym pakietem, jeśli nie planuje się w najbliższym czasie dalszych podróży. Warto również sprawdzić jak często wprowadzane są aktualizacje mapy, czy można je pobrać za darmo, czy też są dodatkowo płatne i jaki jest ich koszt.
 • Interfejs. Powinien być czytelny i intuicyjny, a jego obsługa nie sprawiać problemu. Interesującymi funkcjami, poprawiającymi korzystanie z map są m.in. zmiana widoku 2D/3D, różne opcje obliczania trasy (oprogramowanie powinno umożliwiać wybór pomiędzy trasą najkrótszą, najszybszą, optymalną i innymi), a także informacje o ruchu drogowym.
 • Dokładność map. Jeśli nie chcemy utknąć na pustkowiu, warto wybierać mapy czołowych producentów. Na polskim rynku najpopularniejsze produkty to Automapa, MapaMap, czy GPMapa. W miastach dokładność map może sięgać nawet do 1 m, w przypadku pozostałych terenów może wynieść ona ok. 10 metrów. Przy każdym wydaniu mapy, podawana jest specyfikacja, w której zawarta jest ilość objętych dróg, adresów, procent populacji. Wiele z tych danych wynosi ponad 90%, co daje gwarancję wyznaczenia niemal każdego punktu na mapie.
 • Punkty POI. Na wielu mapach udostępniona jest baza punktów użyteczności publicznych, czyli tzw. punkty POI. Są to m.in.: czarne punkty, stacje paliw, bankomaty, sklepy, hotele. Umożliwia to znalezienie najczęściej poszukiwanych miejsc w mało znanych miejscowościach czy miastach.
 • System operacyjny. Obecnie wiodącym systemem operacyjnym wykorzystywanym przez producentów nawigacji jest Windows CE w wersji 5.0 lub 6.0. Jeśli system jest odblokowany, istnieje możliwość wgrywania wybranych przez siebie map. Blokada natomiast ogranicza wgrywanie własnego oprogramowania (oczywiście system można odblokować, jednak wiąże się to z utratą gwarancji producenta). Niektóre systemy pozwalają na wgrywanie map bez utraty gwarancji.
 • Pamięć wewnętrzna. Decydując się na nawigację z ograniczoną ilością wgranych map, warto, by miała jak największą ilość pamięci wewnętrznej lub też slot na karty pamięci. Dzięki temu uniknie się sytuacji, w której może zabraknąć miejsca na doinstalowanie nowych obszarów lub wgranie nowej aktualizacji.
 • Bluetooth. Komunikacja poprzez Bluetooth przyda się wszystkim osobom, które chcą wykorzystać urządzenie jako zestaw głośnomówiący. Wystarczy tylko sparować telefon wyposażony w Bluetooth z nawigacją.
 • Transmiter FM. Jeśli nie zamierza się słuchać dźwięku dochodzącego z głośników nawigacji, warto wybrać urządzenie wyposażone w transmiter FM. Dzięki niemu, za pomocą częstotliwości FM, można przesłać odtwarzaną muzykę do radioodtwarzacza zamontowanego w samochodzie.
 • Złącza. Obecnie większość nawigacji jest wyposażonych w złącza, USB, mini USB lub microUSB, a także gniazdo audio, które umożliwi podłączenie słuchawek. Do tego dochodzi slot na kartę pamięci.
 • Jakość uchwytów. Nawigację samochodową montuje się najczęściej na przedniej szybie samochodu, dlatego ważne jest, by uchwyt, w którym zostanie umieszczone urządzenie, był wykonany solidnie z dobrej jakości materiałów. Tak aby nawigacja nie wypadła ani też nie bujała się podczas dynamicznej jazdy. Zakupić można również modele montowane do deski rozdzielczej.
 • Ładowanie. Niemal wszystkie nawigacje samochodowe dysponują wbudowanym akumulatorem, który zabezpiecza je przed wadliwym działaniem zasilania zewnętrznego. Pozwala również na wyznaczanie trasy poza samochodem np. na pieszych lub rowerowych wycieczkach. Dodatkowo, dzięki możliwości podpięcia nawigacji pod gniazdo zapalniczki, urządzenie staje się nierozłącznym kompanem kierowcy.
 • Dodatkowe funkcje. Jak prawie każde urządzenie, tak i nawigacja ma wiele dodatkowych funkcji. Należy jednak wybierać tylko te, które są rzeczywiście potrzebne. Niektórzy producenci dołączają funkcje przeznaczone na inne urządzenia jak choćby możliwość czytania ebooków. Nawigacja ma przede wszystkim służyć pomocą podczas jazdy, a nie oferować możliwości tabletu.

Spośród przydatnych funkcji dodatkowych, wymienić należy przede wszystkim odtwarzacze muzyki, filmów i zdjęć, a także łączność internetową, która daje nam możliwość pobierania nowych map, a także skorzystania z aktualnych informacji drogowych, związanych na przykład z wypadkami.

Nawigacja samochodowa – cena

Warto podkreślić, że na rynku dostępne są również nawigacje piesze, rowerowe, motocyklowe i turystyczne. Jeśli natomiast chodzi o modele samochodowe i ciężarowe, najtańsze sprzęty będą nas kosztować około 150-200 złotych. W przypadku modeli z wyższej półki, a także naszpikowanych wieloma funkcjami dodatkowymi, przedział cenowy wynosi od 300 do nawet 2000 złotych. Oczywiście do tego wszystkiego należy doliczyć koszt ewentualnych nowych map.

Podobne artykuły
 

Kierowcy pokonujący długie trasy często nie mogą sobie wyobrazić podróżowania bez sprawnej nawigacji GPS. Dzięki niej, są w stanie wyznaczyć najkrótszą trasę do celu, a także odnaleźć wiele przydatnych punktów obsługowych. Otwartym jednak pozostaje pytanie, jaki sprzęt okaże się dla nas najlepszy.

Polecane nawigacje GPS

Jaką nawigację GPS kupić?

Co ważne, opisane wyżej urządzenia na rynku występują w kilku odmianach. Każda może być z powodzeniem wykorzystywana  w samochodzie, choć różnią się zarówno budową, jak i sposobem działania. Przed dokonaniem ostatecznego wyboru, warto więc dokładnie je przeanalizować.

 • Nawigacja samochodowa. Przed nastaniem ery smartfonów i tabletów, to właśnie nawigacje GPS pojawiały się najczęściej w samochodach. Najwygodniejszym miejscem do zamontowania urządzenia jest przednia szyba auta. Obsługiwane są za pomocą dotykowego wyświetlacza, a wielkość ekranu najczęściej mieści się w przedziale 4-5 cali. Interfejs projektowany jest z myślą o jak najwygodniejszej i najczytelniejszej obsłudze, by kierowca nie rozpraszał się poszukiwaniem odpowiedniej opcji podczas jazdy. Po stronie największych zalet tego typu urządzeń należy z pewnością zapisać ich działanie, które skoncentrowane jest wyłącznie wokół nawigacji, bez zbędnych dodatków. Wspomnieć należy również o prostym interfejsie, a także sporym ekranie.
 • GPS w smartfonie. Dziś brak nawigacji w telefonie wydawałby się strzałem w stopę dla producenta urządzeń mobilnych. Korzystają z niego już nie tylko specjalne programy nawigujące, ale także liczne aplikacje, które wykorzystują do działania aktualne położenie użytkownika. Dzięki temu moduł GPS znajduje się obecnie w praktycznie każdym urządzeniu mobilnym typu telefon czy tablet. Żeby korzystać z nawigacji, należy uruchomić darmowe oprogramowanie od Google bądź też zakupić dedykowane mapy i oprogramowanie przygotowane przez zewnętrzne firmy. Wszystko to sprawia, że nie musimy kupować osobnej nawigacji – smartfon pełni bowiem rolę urządzenia 2w1. Co istotne, możemy korzystać z niego zawsze, nie tylko podczas jazdy samochodem. Nie należy zapominać także o dostępności niezwykle rozbudowanych aplikacji, które dodatkowo rozszerzają nasze możliwości. Minusem takiego rozwiązania może okazać się jednak gorszy wyświetlacz, który jest podatny na wpływ czynników zewnętrznych, szybko wyładowująca się bateria, przez co często będziemy musieli podłączać telefon do zapalniczki lub powerbanka, a także trudniejsza obsługa w porównaniu ze standardową nawigacją.
 • Zewnętrzny odbiornik GPS. Nie posiadając smartfona, tabletu, ani nawigacji, kierowca nie jest skazany na papierową mapę. Zamiast kupować nowe urządzenie, można zdecydować się na zewnętrzny odbiornik GPS, który podłącza się do telefonu, laptopa czy innego mobilnego sprzętu. Odbiornik sczytuje położenie, a za pomocą zakupionego oprogramowania dostarczanego przez producentów nawigacji, można szybko poznać trasę. Najczęściej odbiornik łączy się z urządzeniem za pomocą modułu Bluetooth. Jest to sprzęt tani, który podłączymy do wielu urządzeń mobilnych.

Najlepsza nawigacja samochodowa – na co zwrócić uwagę?

Jeśli jeździmy często i pokonujemy długie trasy, najoptymalniejszym wyborem okażę się nawigacja samochodowa. Zapewni nam ona bowiem najwygodniejsze działanie, a także możliwość operowania wieloma różnymi mapami. Oczywiście nie oznacza to wcale, że możemy zdecydować się na pierwszy lepszy model. Zawsze należy zwrócić uwagę na szereg istotnych kwestii, które mają wpływ na możliwości sprzętu oraz komfort jego obsługi.

 • Ekran. Przy zakupie nawigacji, należy wziąć pod uwagę trzy właściwości wyświetlacza. Pierwszą z nich jest przekątna. Im większy ekran, tym lepsza obsługa i większy obszar wyświetlania mapy, choć jest to kwestia mocno indywidualna. Do samochodów osobowych optymalnym rozwiązaniem są 5-calowe nawigacje. Większych używa się w autobusach i samochodach ciężarowych. Pod uwagę należy wziąć również jasność maksymalną  (im wyższy poziom, tym lepiej widoczny będzie ekran w pełnym słońcu), a także rozdzielczość ekranu – warto decydować się na modele obsługujące wysokie rozdzielczości, ponieważ gwarantują one wysoką dokładność prezentowanych treści.
 • Mapy. Jest to jeden z najistotniejszych elementów nawigacji GPS. To od nich zależy jakość obsługi urządzenia. Niedokładne mapy i rzadkie aktualizacje (a z takimi można spotkać się w najtańszych urządzeniach) będą jedynie przyczyną irytacji. Przy wyborze modelu urządzenia, należy zastanowić się, na jakim obszarze zostanie wykorzystana nawigacja. Czy podróże samochodem odbywają się głównie po Polsce, czy też zdarzają się wyprawy do krajów europejskich. Większość producentów gwarantuje możliwość dokupienia dodatkowych map. Dlatego też nie warto od razu wybierać modelu z pełnym pakietem, jeśli nie planuje się w najbliższym czasie dalszych podróży. Warto również sprawdzić jak często wprowadzane są aktualizacje mapy, czy można je pobrać za darmo, czy też są dodatkowo płatne i jaki jest ich koszt.
 • Interfejs. Powinien być czytelny i intuicyjny, a jego obsługa nie sprawiać problemu. Interesującymi funkcjami, poprawiającymi korzystanie z map są m.in. zmiana widoku 2D/3D, różne opcje obliczania trasy (oprogramowanie powinno umożliwiać wybór pomiędzy trasą najkrótszą, najszybszą, optymalną i innymi), a także informacje o ruchu drogowym.
 • Dokładność map. Jeśli nie chcemy utknąć na pustkowiu, warto wybierać mapy czołowych producentów. Na polskim rynku najpopularniejsze produkty to Automapa, MapaMap, czy GPMapa. W miastach dokładność map może sięgać nawet do 1 m, w przypadku pozostałych terenów może wynieść ona ok. 10 metrów. Przy każdym wydaniu mapy, podawana jest specyfikacja, w której zawarta jest ilość objętych dróg, adresów, procent populacji. Wiele z tych danych wynosi ponad 90%, co daje gwarancję wyznaczenia niemal każdego punktu na mapie.
 • Punkty POI. Na wielu mapach udostępniona jest baza punktów użyteczności publicznych, czyli tzw. punkty POI. Są to m.in.: czarne punkty, stacje paliw, bankomaty, sklepy, hotele. Umożliwia to znalezienie najczęściej poszukiwanych miejsc w mało znanych miejscowościach czy miastach.
 • System operacyjny. Obecnie wiodącym systemem operacyjnym wykorzystywanym przez producentów nawigacji jest Windows CE w wersji 5.0 lub 6.0. Jeśli system jest odblokowany, istnieje możliwość wgrywania wybranych przez siebie map. Blokada natomiast ogranicza wgrywanie własnego oprogramowania (oczywiście system można odblokować, jednak wiąże się to z utratą gwarancji producenta). Niektóre systemy pozwalają na wgrywanie map bez utraty gwarancji.
 • Pamięć wewnętrzna. Decydując się na nawigację z ograniczoną ilością wgranych map, warto, by miała jak największą ilość pamięci wewnętrznej lub też slot na karty pamięci. Dzięki temu uniknie się sytuacji, w której może zabraknąć miejsca na doinstalowanie nowych obszarów lub wgranie nowej aktualizacji.
 • Bluetooth. Komunikacja poprzez Bluetooth przyda się wszystkim osobom, które chcą wykorzystać urządzenie jako zestaw głośnomówiący. Wystarczy tylko sparować telefon wyposażony w Bluetooth z nawigacją.
 • Transmiter FM. Jeśli nie zamierza się słuchać dźwięku dochodzącego z głośników nawigacji, warto wybrać urządzenie wyposażone w transmiter FM. Dzięki niemu, za pomocą częstotliwości FM, można przesłać odtwarzaną muzykę do radioodtwarzacza zamontowanego w samochodzie.
 • Złącza. Obecnie większość nawigacji jest wyposażonych w złącza, USB, mini USB lub microUSB, a także gniazdo audio, które umożliwi podłączenie słuchawek. Do tego dochodzi slot na kartę pamięci.
 • Jakość uchwytów. Nawigację samochodową montuje się najczęściej na przedniej szybie samochodu, dlatego ważne jest, by uchwyt, w którym zostanie umieszczone urządzenie, był wykonany solidnie z dobrej jakości materiałów. Tak aby nawigacja nie wypadła ani też nie bujała się podczas dynamicznej jazdy. Zakupić można również modele montowane do deski rozdzielczej.
 • Ładowanie. Niemal wszystkie nawigacje samochodowe dysponują wbudowanym akumulatorem, który zabezpiecza je przed wadliwym działaniem zasilania zewnętrznego. Pozwala również na wyznaczanie trasy poza samochodem np. na pieszych lub rowerowych wycieczkach. Dodatkowo, dzięki możliwości podpięcia nawigacji pod gniazdo zapalniczki, urządzenie staje się nierozłącznym kompanem kierowcy.
 • Dodatkowe funkcje. Jak prawie każde urządzenie, tak i nawigacja ma wiele dodatkowych funkcji. Należy jednak wybierać tylko te, które są rzeczywiście potrzebne. Niektórzy producenci dołączają funkcje przeznaczone na inne urządzenia jak choćby możliwość czytania ebooków. Nawigacja ma przede wszystkim służyć pomocą podczas jazdy, a nie oferować możliwości tabletu.

Spośród przydatnych funkcji dodatkowych, wymienić należy przede wszystkim odtwarzacze muzyki, filmów i zdjęć, a także łączność internetową, która daje nam możliwość pobierania nowych map, a także skorzystania z aktualnych informacji drogowych, związanych na przykład z wypadkami.

Nawigacja samochodowa – cena

Warto podkreślić, że na rynku dostępne są również nawigacje piesze, rowerowe, motocyklowe i turystyczne. Jeśli natomiast chodzi o modele samochodowe i ciężarowe, najtańsze sprzęty będą nas kosztować około 150-200 złotych. W przypadku modeli z wyższej półki, a także naszpikowanych wieloma funkcjami dodatkowymi, przedział cenowy wynosi od 300 do nawet 2000 złotych. Oczywiście do tego wszystkiego należy doliczyć koszt ewentualnych nowych map.

Podobne artykuły
 
Kategoria: Poradniki
Data: 11.06.2018
Social
5,0
3 oceny
10 komentarzy
Moja ocena
Twój podpis zostanie zapamiętany i będzie wyświetlał się przy recenzjach, zapytaniach technicznych oraz komentarzach. Podpis możesz w każdej chwili zmienić w ustawieniach swojego konta.
marciu
Jedną z najfajniejszych nawi z jaką miałem do czynienia jest NAVITEL E500. Kompaktowe urządzonko, ma dużo ciekawych funkcji, jakościowo uchwyty, dźwięk i transmitter na wysokim poziomie!
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2016-09-27
Twój podpis zostanie zapamiętany i będzie wyświetlał się przy recenzjach, zapytaniach technicznych oraz komentarzach. Podpis możesz w każdej chwili zmienić w ustawieniach swojego konta.
Cziper
Kupiłem ją miesiąc temu i również nie narzekam. Dodam jeszcze, że ma przydatnego asystenta pasa ruchu...
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2016-10-03
olixi
popieram opinie powyzej, fajne urzadzonko do trzech stowek z dobra bateria
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2016-10-11
DamianK
Jeśli chodzi o Navitel to odradzam stanowczo , mam nie miłe doświadczenia z tą firmą jak i ze sprzętem. Nawigacja jest do kitu i szkoda kasy , lepiej kup coś innego . Firma Navitel oszukuje klientów twierdząc że jest firmą z Czech a tymczasem prawda jest zupelnie inna. Firma jest typowo rosyjska tylko zarejestrowana na potrzeby UE w Czechach.
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2017-09-15
Michał
Mam nawigację firmy Navitel, model E100 na Polskę i kraje ościenne. Dużo dobrych funkcji, wspomnianych z resztą w artykule (dobre sd, muzyka w tle, transmitter) i sporo pamięci wewnętrznej. Zapłaciłem bodajże 239 złotych, ale jestem mega zadowolony
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2016-10-19
Twój podpis zostanie zapamiętany i będzie wyświetlał się przy recenzjach, zapytaniach technicznych oraz komentarzach. Podpis możesz w każdej chwili zmienić w ustawieniach swojego konta.
pianista
szukam dobrej precyzyjnej nawigacji do 900 zl - prosze o podpowiedz co mozna wybrac
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2016-10-21
Twój podpis zostanie zapamiętany i będzie wyświetlał się przy recenzjach, zapytaniach technicznych oraz komentarzach. Podpis możesz w każdej chwili zmienić w ustawieniach swojego konta.
swiatowy
G550 moto od Navitela, hybryda którą możesz podłączyć do autka i aktualizacje ma na odpowiednim poziomie!
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2016-10-25
GPS ALGA
urządzenie to nie wszystko, jaki wymogi do map?
(0) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2016-12-25
dżejson
Proponowane trzy w zestawieniu czyli tomtom start 25m, vordon vor-5av i navitel.. cenowo najlepiej wychodzi e500, z reszta zostala nawet urządzeniem roku w Ceneo, nieźle nieźle.. chyba się zdecyduje na zakup bo czytam opinie i sporo ludzi ją poleca
(1) (0)
Zaloguj się / Zarejestruj się, żeby ocenić tę recenzję
2016-10-27
Twój podpis zostanie zapamiętany i będzie wyświetlał się przy recenzjach, zapytaniach technicznych oraz komentarzach. Podpis możesz w każdej chwili zmienić w ustawieniach swojego konta.
Twój podpis zostanie zapamiętany i będzie wyświetlał się przy recenzjach, zapytaniach technicznych oraz komentarzach. Podpis możesz w każdej chwili zmienić w ustawieniach swojego konta.