Jak wybrać łyżwy? Które będą lepsze dla Ciebie?

| 0 Komentarzy
Dla jednych rolki oraz łyżwy to niemal drugie buty, inni dopiero zastanawiają się przed zakupem swojej pierwszej pary i mają wątpliwości, jaki model wybrać. Bez znaczenia, czy ktoś jest początkującym łyżwiarzem, czy też amatorem ze sporym doświadczeniem, powinien znać kilka zasad, dzięki którym wybór odpowiedniego modelu będzie prosty i udany.

Spis treści:

Moda na miejskie lodowiska wraca. Po wielu latach przerwy w wielu miejscach otwierane są specjalnie przygotowane miejsca, gdzie można pojeździć zarówno na wypożyczanych, jak i własnych łyżwach. Co prawda na rolkach można jeździć praktycznie wszędzie i zawsze, a na łyżwach tylko zimą i w wyznaczonych miejscach, ale zawsze można zdecydować się na uniwersalne rozwiązanie. Tak czy inaczej poznajmy najważniejsze zasady, którymi powinniśmy się kierować przy wyborze.

Pierwsze łyżwy

Wiele osób rozpoczyna swoją przygodę z łyżwami wypożyczanymi – zarówno od znajomych, lub z firmy, która zajmuje się lodowiskiem. Niektórzy kupują również łyżwy używane, które są tańsze i „sprawdzone”. Niestety pozorna oszczędność może nas skutecznie zniechęcić do tego sportu. Dlaczego? Otóż łyżwy używane, szczególnie z wypożyczalni, są zazwyczaj mocno wyeksploatowane, bardzo często zaniedbane, a przez to nawet niebezpieczne. Pamiętajmy, że takie łyżwy były używane przez setki osób, nie każda z nich umiała jeździć, nie każda również dbała o daną parę łyżew, przez co ich stan może być bardzo kiepski. Popękane, powyginane, poluzowane, stępione itp. Jedyny sposób na pewne i w pełni sprawne, zadbane łyżwy, to zakup swojej pary dopasowanej w pełni do naszych preferencji, wymagań oraz co najważniejsze, umiejętności i rozmiaru.

Najpopularniejsze łyżwy

Jakie łyżwy wybrać?

Jeśli już zdecydujemy, że chcemy kupić własne łyżwy i nie zamierzamy dalej korzystać z używanych i wypożyczanych, warto określić, jaki model będzie dla nas najlepszy. Wybór jest bardzo duży, dlatego też należy sprawdzić wszystkie warianty i dobrać odpowiedni model. Zacznijmy jednak od podstaw.

Plastikowe czy skórzane?

To podstawowa decyzja, którą warto podjąć już na początku. Wielu początkujących użytkowników wybiera sztywną, plastikową skorupę, która mocno stabilizuje stopę oraz kostkę, ale na dłuższą metę korzystanie z takich łyżew może być męczące. Łyżwy skórzane natomiast mogą być nieco bardziej wygodne, ale co najważniejsze, dopasowują się do kształtu nogi użytkownika, przez co są o wiele wygodniejsze. Niestety w łyżwach tego typu początkujący są bardziej narażeni na kontuzje.

Klamry czy sznurowadła?

W łyżwach odnajdziemy dwa systemy umożliwiające odpowiednie trzymanie się tego sprzętu na nogach. Mogą to być sznurowadła lub specjalne zapięcia na klamry. Sznurówki umożliwiają niemal perfekcyjne dopasowanie buta do stopy – możemy regulować ucisk w każdym miejscu, w zależności od potrzeb lub upodobań. Odpowiednie zasznurowanie zapewni nam najlepsze przyleganie buta, a przy tym kontrolę i bezpieczeństwo. Niestety w przypadku sznurowania, czas potrzebny na odpowiednie dopasowanie jest bardzo długi, zaś cały proces dość skomplikowany.

Alternatywą są oczywiście klamry. Zdjęcie i założenie łyżew tego typu zajmuje dosłownie chwilę, dzięki czemu nie tracimy cennego czasu na lodowisku. Co prawda tutaj też mamy możliwość regulacji, ale nie jest ona tak szeroka i dokładna, jak w przypadku sznurowadeł. Łyżwy zapinane mają jednak małą wadę. W momencie, gdy klamry zapinające ulegną uszkodzeniu, bardzo ciężko jest je naprawić. Często wiąże się to z dodatkowym wydatkiem. Sznurówki natomiast możemy bez problemu dokupić osobno i jest to koszt kilku lub kilkunastu złotych.

Z regulacją rozmiaru czy bez?

Regulacja rozmiaru jest przeznaczona dla młodszych użytkowników o mniejszych stopach. To idealne rozwiązanie dla rodziców, którzy nie chcą kupować nowego modelu nawet dwa razy w sezonie. Zakres regulacji o kilka rozmiarów pozwala nawet dopasować łyżwy do dwóch użytkowników np. rodzeństwa.

Hokejowe czy figurowe?

W tym przypadku wybór to kwestia indywidualnych upodobań. Panie z pewnością w większości przypadków zdecydują się na lekkie i zgrabne łyżwy figurowe, panowie zaś na potężne i mocne łyżwy hokejowe, choć i te zasady nie są odgórnie ustalone.

Łyżwy hokejowe nadają się do szybkiej i agresywnej jazdy. Są to masywne, sztywne i dość mocno zbudowane modele. Noski w większości przypadków posiadają dodatkowe zabezpieczenia, np. w postaci plastikowych lub kompozytowych nakładek. Wynika to z charakteru dyscypliny, w jakiej są wykorzystywane. Hokej jest sportem kontaktowym i nietrudno w nim o urazy, toteż but powinien dobrze zabezpieczać stopę i kostkę. W przypadku tego rodzaju łyżew, stosuje się bardzo różne materiały i konstrukcje. Mogą być wykonane z tworzywa sztucznego, włókna węglowego, jak również ze skóry. Mogą również posiadać klasyczne sznurowanie lub zapięcie na rzepy, ewentualnie specjalne klamry, zbliżone do tych stosowanych w butach narciarskich.

Płoza w łyżwach hokejowych jest stosunkowo krótka i zagięta na końcach. Dodatkowo jest częściowo zatopiona w plastiku i wykonana ze stali nierdzewnej. Łyżwy tego typu, mimo agresywnego charakteru, są polecane dla osób początkujących, gdyż ich sztywna i odporna na uderzenia konstrukcja lepiej stabilizuje stopę. To również propozycja dla tych, którzy chcą jeździć szybko i agresywnie.

Zalety i wady łyżew hokejowych

ZALETY

  • Mocna i solidna konstrukcja.
  • Dobra stabilizacja stopy i kostki.
  • Zwrotne i szybkie.
  • Dobre dla początkujących i zaawansowanych.
  • Szeroki wybór materiałów i rodzajów zapięć.

WADY

  • Wyższa waga.
  • Średnio dopasowują się do stopy.

Już sam charakter łyżew figurowych zdradza ich zastosowanie. Tego typu łyżwy są lekkie, delikatniejsze i mniej sztywne, przez co początkujący użytkownicy mogą mieć problemy z ich opanowaniem. Najczęściej wykonuje się je ze skóry lub materiału skóropodobnego. Jeśli chodzi o zapięcie, dominują sznurowadła, choć nie brak także modeli z delikatnymi klamrami. Cechą szczególną jest przede wszystkim płoza – dłuższa, prosta, zaopatrzona w ząbki w części przedniej, co pozwala wykonywać różne ewolucje na lodzie.

Zalety i wady łyżew figurowych

ZALETY

  • Lekka konstrukcja.
  • Świetne dla wprawionych łyżwiarzy.
  • Dopasowują się do stopy.

WADY

  • Mniejsza odporność na zniszczenia.
  • Ograniczony wybór materiałów i zapięć.
  • Nie dla początkujących

Jakie łyżwy dla dzieci?

Jeśli wybieramy łyżwy dla dzieci, powinniśmy kierować się nieco innymi zasadami. Oprócz modeli z regulacją rozmiaru, o których wspominaliśmy nieco wcześniej, warto zwrócić uwagę na wersję 2w1. Gdy jest ciepło i pogoda dopisuje, wystarczy odkręcić płozę i zamontować szynę z kółkami, zimą zaś, znów zamontować łyżwę – dzięki temu dzieci mogą jeździć niemal przez cały rok.

Wybierając łyżwy musimy pamiętać również o oznaczeniach. Dziecięce łyżwy przeznaczone są głównie dla dzieci. Nawet jeżeli po rozsunięciu mogą osiągnąć duży rozmiar, przewidziane są raczej dla osób z mniejszą masa ciała – lekka konstrukcja to kompromis dla wytrzymałości.

Jak dobrać rozmiar łyżew?

To bardzo ważny krok, gdyż nieumiejętny dobór rozmiaru może sprawić, że jazda będzie bardzo niewygodna a nawet niebezpieczna. Najlepszą porą na dokonanie pomiaru i przymierzenia łyżew jest wieczór – wtedy stopa nieco puchnie i może mieć nawet pół rozmiaru więcej, niż rankiem. Starajmy się również wybierać łyżwy osobiście, a jeśli zamawiamy przez Internet, bardzo dokładnie zmierzmy stopę.

W tym celu możemy przygotować kartkę papieru, a następnie dokładnie obrysować stopę. Następnie zaznaczamy najdalej wysunięte punkty stopy i mierzymy odległość między nimi centymetrem. Pamiętajmy, aby zmierzyć obie stopy! Czasami różnice w rozmiarze są dość znaczące i przy wyborze należy kierować się rozmiarem większej stopy. Ponadto uwzględnijmy zapas – około pół centymetra, a nawet centymetr, jeśli planujemy zakładać grube skarpety.

0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 20:13
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.