Łyżwy figurowe – jakie wybrać? Które najlepsze?

| 0 Komentarzy
Wraz z nadchodzącą zimą pojawia się temat sportów zimowych. Jak co roku tłumy fanów zimowego szaleństwa wybiorą się na stoki, lodowiska, czy w góry. Kluczem do przyjemnej jazdy na łyżwach jest ich odpowiedni wybór.

Łyżwy – jaki rodzaj?

Wyróżnia się generalnie trzy rodzaje łyżew:

  • figurowe
  • hokejowe
  • panczeny

Łyżwy figurowe

z założenia przeznaczone są do łyżwiarstwa figurowego, pełnego skoków, piruetów i skomplikowanych figur. Ten rodzaj łyżew można używać także do jazdy synchronicznej, czy tańca na lodzie.

Najpopularniejsze łyżwy

Ze względu na przeznaczenie, łyżwy figurowe są najsztywniejsze i najwyższe ze wszystkich rodzajów łyżew. Dzięki temu chronią kostkę podczas wszelkiego rodzaju ewolucji.

Budowa figurówek

But wykonany jest z grubej skóry, lub skóry syntetycznej z przykręconą ciężką płozą (najszerszą ze wszelkich typów). Na czubku płoza wzbogacona jest o charakterystyczne ,,ząbki” ułatwiające różnego rodzaju wariacje na lodzie.

Łyżwy hokejowe

to łyżwy do gry w hokeja na lodzie. Poza swoją pierwotną funkcją idealnie sprawdzają się także do jazdy rekreacyjnej, czyli zwykłej, amatorskiej jazdy na łyżwach.

Budowa hokejówek

Buty wykonane są głównie ze skóry syntetycznej i włókien nylonowych. Charakteryzują się specjalnie wzmocnionym na pięcie fragmentem, służącym do ochrony ścięgna Achillesa. Są krótsze i węższe od ,,figurówek”. Natomiast płoza przynitowana jest do podeszwy buta i dzięki krótkiemu ostrzu oraz braku ząbków, pozwala na osiągnięcie większej prędkości niż łyżwy figurowe.

Łyżwy do jazdy szybkiej

używa się ich do bardzo szybkiej, wyścigowej jazdy po specjalnie przygotowanych torach.

Budowa panczen

But wykonany jest z lekkiej elastycznej skóry, ponieważ to waga odgrywa tu największą rolę. Co więcej nie zasłania on kostki. Natomiast cienka, lekka i długa płoza umożliwia osiągnięcie dużych prędkości. Budowa ta nie gwarantuje, jednak dobrej zwrotności.

Jaka płoza?

Wybór płozy zależy od przeznaczenia łyżew. W przypadku jazdy na łyżwach rekreacyjnie, płoza od razu przymocowana jest do buta. Jednak, gdy łyżwy używa się do wyczynowego uprawiania sportu to oddzielnie należy dobrać płozę do buta.

Analizując łyżwy figurowe do jazdy indywidualnej i sportowej zaleca się wybór płozy szerokiej, delikatnie zaokrąglonej i z rowkiem po środku. Kluczowym jest także zakończenie ząbkami czubka płozy, pozwalające na wykonywanie niektórych skoków.

Z kolei rozpatrując ,,figurówki” do tańca na lodzie należy wybrać płozę około dwóch centymetrów krótszą niż w klasycznych łyżwach figurowych. Ponadto trzeba zwrócić uwagę, by najniższy ząbek na czubku był też mniejszy, aby przez to ułatwić wyczuwanie krawędzi.

Jak wybrać łyżwy figurowe?

Podstawą zakupu ,,figurówek” jest ich sztywność, dobre dopasowanie, a także posiadanie łuku na płozie. Ponadto ząbki w płozie powinny dać szansę na dotknięcie lodu po postawieniu stopy na palcach.

Wybór łyżew figurowych zależy od przeznaczenia, ale także osoby, która ma na nich jeździć. Wagi, umiejętności, czy typu jazdy na łyżwach – rekreacyjnie bądź wyczynowo.

Łyżwy dla dziecka

W przypadku jazdy rekreacyjnej dla dzieci początkujących w jeździe na łyżwach plastikowe łyżwy będą wystarczające. Natomiast, gdy dziecko będzie uczęszczać do szkoły łyżwiarskiej, zdecydowanie należy wybrać klasyczne skórzane ,,figurówki” z profesjonalną płozą. Warto pamiętać, że but nie powinien być większy więcej niż 1 cm od nogi dziecka.

Łyżwy figurowe dla dorosłych

W założeniu, że jazda na łyżwach ma dotyczyć samej jazdy bez żadnych ewolucji można wybrać płozę rekreacyjną. Do wszelkich lodowych wariacji należy znaleźć sztywniejsze buty i profesjonalną płozę.

Podsumowując warto przypomnieć, że łyżwy figurowe mogą służyć do jazdy rekreacyjnej, lecz głównym ich zadaniem jest wykonywanie figur łyżwiarskich oraz wszelkiego rodzaju skoków, czy piruetów. Kluczem wyboru ,,figurówek” jest ich sztywność, dobra ochrona kostki i odpowiednia płoza z ząbkami.

0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 22:48
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.