Udostępnij
Skomentuj

Jak wybrać lornetkę? Która będzie najlepsza?

Zakup lornetki wymaga zwrócenia uwagi na szereg istotnych kwestii, które będą miały wpływ na jej przeznaczenie.

Jak działa lornetka? Budowa omawianego urządzenia oparta jest na dwóch lunetach, które są ze sobą sprężone. Dzięki temu w łatwy sposób można korzystać z nich w jednym czasie. To one pozwalają na obserwację obiektów znajdujących się w znacznej odległości od punktu obserwacyjnego.

Sposób działania lornetki uzależniony jest przede wszystkim od rodzaju zastosowanego obiektywu, okularów i pryzmatów. Wszystkie te elementy przekładają się na jakość obserwowanego obrazu.

Pamiętać należy o tym, że oferta lornetek jest obecnie niezwykle zróżnicowana. Producenci zajmują się produkcją zarówno modeli uniwersalnych, jak i dedykowanych do konkretnych aktywności. Przeznaczenie konkretnej lornetki najłatwiej można wyczytać poprzez zwrócenie uwagi na jej oznaczenia.

Lornetka – oznaczenia

Analizując obudowę bądź specyfikację urządzenia, często możemy spotkać się z zapisami typu 8x32 lub 10x42. Określają one najważniejsze parametry, które mają bezpośrednio wpływ na to, jakimi możliwościami charakteryzuje się dana lornetka.

 • Powiększenie i średnica obiektywu – oba te parametry zapisane są właśnie w sposób przedstawiony powyżej. W przypadku zapisu „10x50”, trzeba wiedzieć, że pierwsza liczba oznacza powiększenie, natomiast druga średnicę obiektywu.

Powiększenie informuje nas o tym, jak duży obraz będziemy mogli zaobserwować przy użyciu lornetki. Jeżeli więc mamy do czynienia z urządzeniem 7x32, oznacza to, że pozwoli nam ono zobaczyć obraz siedem razy większy niż przy użyciu samego oka. Co ważne, producenci czasem zapisują ten parametr w przedziale, na przykład 2-7x32 – oznacza to, że lornetka dysponuje powiększeniem zmiennym, od wartości „2” do „7”.

Średnica obiektywu, czyli druga wartość, określana jest w milimetrach. Im jest ona większa, tym więcej światła jest „zbierane” przez obiektyw – obiektyw o dużej średnicy sprawi więc, że obserwowany obraz będzie jaśniejszy.

 • Odstęp źrenicy wyjściowej – czyli tak zwane „długie oko”. Określa maksymalną odległość naszego oka od okularu, przy której obserwowany obraz pozostaje wyraźny. Parametr ten jest podawany w milimetrach i powinny zainteresować się nim przede wszystkim osoby noszące okulary, które uniemożliwiają przyłożenie oka bezpośrednio do okularu.
 • Pole widzenia – informuje nas o tym, jak duży obszar obejmuje lornetka. Wyróżnia się pole widzenia kątowe i liniowe – w pierwszym przypadku parametr określany jest w stopniach kątowych, w drugim w metrach. Jeżeli więc kupujemy lornetkę o polu widzenia równym 60m1000 m, oznacza to, że szerokość obszaru oddalonego o 1000 metrów wyniesie 60 metrów.

Jaka lornetka turystyczna?

Śmiało można powiedzieć, iż będzie to urządzenie o charakterze uniwersalnym, które okaże się niezwykle przydatne w zróżnicowanych warunkach. Jakie urządzenie spełni nasze oczekiwania? Powinna być to przede wszystkim lornetka kompaktowa, którą łatwo będzie można zapakować do torby bądź plecaka podróżniczego.

Co więcej, tego typu urządzenia koniecznie muszą być wodoszczelne i odporne na uderzenia mechaniczna – dlatego też warto decydować się na modele przygotowane w oparciu o wzmacniane tworzywa. Jeżeli chodzi o wspomniane wcześniej parametry, odpowiednie okażą się modele o powiększeniu od 8 do 10 razy i obiektywie o średnicy od 24 do 40 milimetrów.

Jaka lornetka do obserwacji przyrody?

Mogą być to urządzenia wykorzystywane przez ornitologów, miłośników pięknych krajobrazów czy wszelkiej maści zwierząt. Najważniejsze okaże się więc powiększenie, którego wartość powinna oscylować wokół wartości 10. Jeżeli chodzi o obiektyw, dobrze byłoby, aby jego średnica nie była mniejsza niż 35 milimetrów.

Oczywiście nie należy zapominać również o tym, że obserwacja przyrody nie zawsze odbywa się w perfekcyjnych warunkach. Lornetka musi więc być wytrzymała i wodoszczelna.

Jaka lornetka astronomiczna?

Obserwacja nieba wymaga od nas dysponowania urządzeniem, które będzie w stanie odpowiednio zbierać światło. Warto polecić więc lornetki z obiektywem o średnicy minimum 45 milimetrów. Jeżeli chodzi natomiast o powiększenie, dobrze byłoby, aby oscylowała wokół wartości 10.

Oczywiście na rynku znajdziemy również naprawdę dużych rozmiarów lornetki, które są dedykowane do obserwacji astronomicznych. Charakteryzują się one przede wszystkim sporymi obiektywami, których średnica może osiągnąć nawet 100 milimetrów.

Jaka lornetka dla myśliwego?

Na rynku znaleźć można specjalne urządzenia charakteryzujące się nie tylko sporym powiększeniem, ale również funkcjami ułatwiającymi obserwację w warunkach ograniczonego oświetlenia. Dobrym wyborem okaże się również lornetka myśliwska z dalmierzem

Ważne jest również to, aby taka lornetka była kompaktowa i wykonana z bardzo wytrzymałych tworzyw, którym niestraszne różnego rodzaju uderzenia.

Oprócz trzech najczęściej pojawiających się rodzajów lornetek, w sklepach znaleźć można również takie modele jak: lornetka elektroniczna, czyli bardzo zawansowane urządzenia, które umożliwiają między innymi robić zdjęcia bądź nagrywać filmy, lornetka noktowizyjna umożliwiająca obserwację w nocy oraz lornetka jednookularowa, przystosowana do przyłożenia na jedno oko.

Lornetka – jak kupować? Pozostałe parametry

Producenci lornetek na kartach produktowych umieszczają również inne, mniej popularne parametry, które jednak również mają przełożenie na możliwości urządzenia. Warto więc pokrótce je przeanalizować.

Zastosowane warstwy antyrefleksyjne. Pozwalają między innymi na poprawę kontrastu bądź sprawności optycznej lornetki. Różne warstwy znajdują zastosowanie w konkretnych sytuacjach, na przykład podczas obserwacji zwierząt czy nieba.

Typy pryzmatów. To, jaki pryzmat posiada lornetka, wpływa między innymi na jej budowę oraz możliwości. Obecnie na rynku dominują dwa typy lornetek – porropryzmatyczne (wyróżniają się szerokim rozstawem lunet), czyli uniwersalne urządzenia do wykorzystania na co dzień oraz z pryzmatem dachowym (są dużo węższe), gwarantujące nieco lepszą jakość obrazu. Te drugie są przeważnie droższe.

Stabilizacja obrazu. W sklepach znaleźć można lornetki, które gwarantują bogate funkcje stabilizujące obraz. Okażą się one przydatne wszędzie tam, gdzie podłoże obserwacyjne jest niestabilne.

Miejsce na statyw. Dostępne jest w droższych modelach dobrej jakości, które najczęściej wykorzystywane są do obserwacji nieba bądź zwierząt.

Marki. O jakości wykonania lornetki często decyduje klasa producenta, który stoi za jej przygotowaniem. Nie warto decydować się więc na urządzenia najtańsze i pochodzą od niesprawdzonych firm. Ich wątpliwa jakość wykonania szybko zostanie bowiem brutalnie zweryfikowana przez warunki panujące podczas obserwacji.

Analizując ofertę rynkową, godne polecenia są przede wszystkim lornetki takich firm jak:

 • Nikon
 • Bresser
 • Focus
 • Bushnell

Jaka lornetka dla dziecka?

Choć dzieci raczej nie będą w stanie wykorzystać potencjału drogich i zaawansowanych technologicznie lornetek dedykowanych, nie oznacza to wcale, że urządzenia przeznaczone dla nich są wątpliwej jakości. Wręcz przeciwnie.

Zwrócić uwagę musimy przede wszystkim na jakość wykonania obudowy lornetki. Powinna ona charakteryzować się sporą wytrzymałością mechaniczną, dlatego najlepsze okażą się modele wykonane z tworzyw wzmacnianych. Warto zadbać również o to, aby podarowana dziecku lornetka wyróżniała się sporym, wygodnym polem widzenia oraz powiększeniem co najmniej 6-krotnym.

Na rynku dostępnych jest sporo lornetek przeznaczonych zarówno dla maluchów, jak i nieco większych dzieci, dlatego nie powinniśmy mieć większych problemów ze znalezieniem odpowiedniego produktu.

Jaka lornetka do 400 złotych?

Tak skonstruowany budżet pozwala nam zakupić urządzenie średniej jakości, które okaże się przydatne podczas rozmaitych wypraw, ale również do obserwacji przyrody. Jakimi parametrami może charakteryzować się lornetka do 400 złotych?

 • Powiększenie – wbrew pozorom, szerokość wyboru pod tym względem okaże się naprawdę spora. Bez problemu powinniśmy zaopatrzyć się w lornetkę z powiększeniem równym 10, 12, 15, a nawet większym.
 • Średnica obiektywu – w przypadku urządzeń do 400 złotych, obiektyw najczęściej wyróżnia się średnicą od 30 do około 50 milimetrów. Okażą się ona więc bardzo dobrym wyborem w wielu sytuacjach.
 • Pole widzenia – pod tym względem lornetki są niezwykle zróżnicowane. Zakupić możemy bowiem zarówno modele z polem widzenia równym 40 m/1000 m, jak i 90 m/1000 m. Warto więc dokładnie prześledzić ofertę sklepu.
 • Dodatki – oczywiście za 400 złotych nie kupimy lornetki, która robi zdjęcia, jednak bez problemów powinniśmy zdobyć urządzenia o wzmacnianej budowie bądź wyposażone w specjalny uchwyt na statyw.

Lornetka czy luneta?

Odpowiedź na to pytanie uzależniona jest przede wszystkim od naszych oczekiwań oraz warunków, w jakich będą przeprowadzane obserwacje. Lornetka zazwyczaj charakteryzuje się bowiem dużo mniejszymi rozmiarami, dlatego każe się doskonałym wyborem podczas podróży. Okaże się ona również tańsza.

Luneta jest natomiast idealna do obserwacji stacjonarnych. Jest większa, droższa, ale gwarantuje lepsze parametry związane z powiększeniem obrazu i jego jasnością.

Lornetka czy teleskop?

W tym przypadku sprawa wygląd podobnie. Teleskop jest jeszcze bardziej zaawansowanym narzędziem niż luneta, dlatego charakteryzuje się doskonałymi parametrami użytkowymi. Wszystko to sprawia, że bardzo dobrze sprawdzi się w ramach obserwacji astronomicznych. Większość lornetek nie będzie w stanie zapewnić nam odpowiednich warunków obserwacyjnych.

Lornetka czy monokular?

Tutaj natomiast sytuacja się odwraca, ponieważ lornetka w większość przypadków zapewni lepszą jakość obrazu. Największą zaletą monokularu jest to, że wyróżnia się bardzo kompaktowymi wymiarami, dzięki czemu zmieści się on niemal wszędzie. Jak sama nazwa wskazuje, jest on przystawiany wyłącznie do jednego oka.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 07:49
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.