Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Jak wybrać lornetkę?

Odpowiednia lornetka przyda się do wielu czynności. Sprawdź, jak wybrać najlepszy dla siebie sprzęt.

Lornetka - jak wybrać?

Myśliwi, obserwatorzy zwierząt, a także uczestnicy koncertów i innych wydarzeń kulturalnych często korzystają z lornetki. Jak dokonać jej wyboru? Oferta rynkowa jest tak szeroka, że każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Problem w tym, że nie wszyscy wiedzą, czym powinna wyróżniać się dobrej jakości lornetka. Żeby więc ułatwić Wam to zadanie, postanowiliśmy scharakteryzować ten sprzęt, a także wskazać na kwestie, obok których nie można przejść obojętnie. Wszystko to pozwoli na zakup urządzenia dobrze dopasowanego do konkretnych zadań i czynności.

Podstawowe parametry lornetek

Na początek zajmiemy się kwestiami najważniejszymi, czyli parametrami technicznymi lornetek, które wpływają na ich możliwości. Jeśli więc zastanawialiście się, jakie są kluczowe parametry lornetki, poniżej znajdziecie odpowiedź.

  • Powiększenie. Jak można się domyślić, wskazuje na to, jak bardzo powiększony może zostać obraz znajdujący się w konkretnej odległości. Podstawowe lornetki wyróżniają się powiększeniem na poziomie x3-x5, natomiast w przypadku tych najbardziej rozbudowanych parametr ten wynieść może od x10 do nawet x30. Do tego dochodzą lornetki z regulowanym powiększeniem.
  • Średnica obiektywu. Najczęściej zestawiana razem z powiększeniem. W przypadku zapisu 10x50, mamy do czynienia z lornetką z powiększeniem x10 i obiektywem o średnicy 50 mm. Warto pamiętać, że im większy obiektyw, tym sprzęt zbiera więcej światła. Oznacza to, że obraz jest jaśniejszy, a lornetka lepiej sprawdzi się w słabym oświetleniu.
  • Pole widzenia. Podawane w metrach. Wskazuje, na szerokość obserwowanego obszaru znajdującego się w odległości 1000 metrów. Im więc większe, tym lepiej.
  • Sprawność zmierzchowa. Im parametr wyższy, tym lornetka będzie lepiej sprawdzała się w warunkach ograniczonego oświetlenia.

Polecane lornetki

Lornetki do zastosowania dziennego i nocnego

Powyższe parametry pozwalają nam znaleźć lornetkę dopasowaną nie tylko do konkretnego zastosowania, ale również warunków, w jakich będzie ona użytkowana. Parametry lornetek „dziennych” nie muszą skupiać się na dostarczaniu sporej ilości światła, dzięki czemu obserwowany obraz okaże się wyraźny także po zmroku. Tego typu urządzenia kierowane są do myśliwych polujących za dnia, a także obserwatorów zwierzyny. W przypadku podziwiania rozgwieżdżonego nieba czy też koncertów odbywających się wieczorową porą, lornetka powinna lepiej radzić sobie w nocy.

Lornetka do obserwacji w nocy

Na co więc warto zwrócić uwagę kupując lornetkę do obserwacji o zmierzchu? Istotne będą tu dwa parametry. Pierwszy z nich jest średnica obiektywu. Powinna wynieść co najmniej 50 mm, choć im będzie większa, tym lepiej. W sklepach bez problemu znajdziemy urządzenia doskonale dopasowane do obserwacji nocnej. Co ważne, nie kosztują one tak dużo, jak może nam się wydawać. Drugim ważnym parametrem będzie sprawność zmierzchowa. Tu zasada jest taka sama – im więcej, tym lepiej. Dobrej jakości nocne wyróżniają się sprawnością wynosząca grubo ponad 20.

Lornetka uniwersalna

Odpowiedzieliśmy już na pytanie, jakie parametry powinna mieć dobra lornetka. W większości przypadków wybór konkretnego urządzenia zależny jest od jego zastosowania, a także panujących warunków. W sklepach sprzedawane są też modele określane mianem uniwersalnych. Trudno jednak wskazać, czym jest lornetka uniwersalna. Powinna ona przede wszystkim dobrze sprawdzać się zarówno w dzień, jak i w nocy. Choć rzadko korzysta z dedykowanych dodatków, znaleźć można w niej zabezpieczenia przed parowaniem czy też powłoki antyrefleksyjne. Do użytku codziennego dobrze sprawdzi się lornetka z powiększeniem w okolicach x10 i obiektywem o średnicy 50 mm.

Typy pryzmatów używanych w lornetkach

Kolejną kwestią, o której warto pamiętać podczas wyboru lornetki, jest rodzaj zastosowanego w niej pryzmatu. Podział w tym przypadku wskazuje na dwa najważniejsze rozwiązania. Lornetka z pryzmatem dachowym wyróżnia się położeniem obiektywów i soczewek wzierników w jednej linii. Taki układ zapewnia kompaktową budowę sprzętu, a także większą jakość obrazu. Jeśli zaś chodzi o pryzmaty porro, do czynienia mamy z przesunięciem soczewek obiektów na zewnątrz w stosunku do wzierników. Lornetka jest większa, ale gwarantuje szersze pole widzenia i lepszą głębię obrazu.

Stabilizacja obrazu w lornetce

Obserwacja przy użyciu lornetki Pentax może być prowadzona na podłożu o małej stabilności, na przykład podczas jazdy samochodem czy też w trakcie rejsu statkiem. Ze sprzętu korzystać możemy także idąc. W takiej sytuacji niezwykle ważne jest to, aby lornetka obsługiwała odpowiednią stabilizację obrazu. Okaże się one przydatna również przy sporych powiększeniach. System ten da nam gwarancję, że obserwowany obraz nie będzie się rozmazywał, a całość okaże się po prostu stabilna.

Mocowanie statywowe w lornetkach

Stabilny obraz uzyskamy nie tylko w przypadku użycia lornetki korzystającej z technologii stabilizacji. Niezwykle pomocny okaże się także statyw, z którego warto skorzystać na przykład podczas długotrwałego obserwowania nieba czy też ptactwa. Nasze ręce dzięki temu się nie męczą, a obserwowany obraz pozostaje w pełni stabilny. Jak można się domyślić, nie każda lornetka może zostać połączona ze statywem. Decydując się na konkretny sprzęt, warto sprawdzić, czy został on wyposażony w tak zwane mocowanie statywowe. Jeśli nie, jedynym rozwiązaniem okaże się użycie specjalnego, kompatybilnego adaptera.

Powłoki antyrefleksyjne – jakie spełniają funkcje?

Na sam koniec pozostało nam omówienie powłok antyrefleksyjnych, które także mogą w znaczący sposób zwiększyć komfort obserwacji. Ich zadanie polega na redukowanie odbić światła. Powstające refleksy obniżają bowiem widoczność, a także jakość obrazu. Im więc powłok więcej, tym lepiej. Należy przy tym pamiętać, że powłoki antyrefleksyjne wykonywane są z różnych tworzyw, zróżnicowanych pod względem skuteczności działania. Przed zakupem lornetki warto więc sprawdzić, z jakimi stratami światła musimy się liczyć. Producenci nie zawsze podają tego typu informacji, dlatego szukać musimy ich w testach oraz recenzjach sprzętowych. Taka analiza oferowanych lornetek pozwoli wybrać sprzęt doskonale dopasowany nie tylko do naszych potrzeb, ale również konkretnego zastosowania.

Udostępnij
0 ocen
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 13:34
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.