Udostępnij
Skomentuj
https://www.morele.net/wiadomosc/jak-wybrac-lodowke-turystyczna-jaka-najlepsza-czy-warto/659/ 2020-08-07 12:16:18.000000

Jak wybrać lodówkę turystyczną? Jaka najlepsza? Czy warto?

Lodówka turystyczna to przydatne urządzenie na weekendowy wyjazd w góry, nad morze lub jezioro. Jaką kupić?

Weekendowy wypad pod namiot czy też dłuższa wyprawa na drugi koniec Polski rodzi problemy z przewiezieniem i utrzymaniem świeżości zakupionego prowiantu. W takich sytuacjach z pomocą przychodzi nam lodówka turystyczna. Przeważnie nie jest duża, dlatego spokojnie zmieści się w bagażniku samochodowym. Co ważne, wiele modeli może być wykorzystywana także w domkach letniskowych lub w miejscach bez dostępu do energii elektrycznej.

Jaką lodówkę turystyczną wybrać?

Lodówka turystyczna to urządzenie, które eliminuje całkowicie problemy związane transportowaniem prowiantu i utrzymaniem jego świeżości. Sprzęt zmieści się w każdym bagażniku samochodowym i można z niego korzystać zarówno w domkach letniskowych czy na polach namiotowych, jak i na obszarach bez dostępu do energii elektrycznej. Jak wybrać najlepszą lodówkę turystyczną na wyjazd? Najpierw warto poznać poszczególne rodzaje urządzeń, dostępne na rynku oraz ich sposób działania.

Jak działa lodówka turystyczna?

Dostępne rozwiązania to np. lodówki turystyczne na wkłady. Urządzenia te mają niewielkie rozmiary, a w ich wnętrzu umieszcza się specjalne mrożące wkłady, np. o pojemności 400 ml. W zależności od rozmiarów lodówki przenośnej, aby utrzymać świeżość przechowywanych produktów, należy użyć ok. 1000 ml wkładu na każde 10 l. Nieco tańszą alternatywą są także torby termoizolacyjne. Akcesoria te mają jednak ograniczoną wydajność i sprawdzą się tylko podczas krótkiego wyjazdu.

Bardzo ciekawą opcją jest lodówka turystyczna elektryczna. To sprzęt do chłodzenia żywności zasilany sieciowo lub z gniazda zapalniczki w samochodzie. Tego typu urządzenia pozwalają nie tylko na przechowywanie zimnego jedzenia, ale także przygotowywanie posiłków i napojów na ciepło. Do zalet należy brak konieczności regularnego wymieniania wkładów. Minusem natomiast jest to, że ze sprzętu można korzystać tylko tam, gdzie jest dostęp do energii elektrycznej. Na rynku dostępne są także inne lodówki turystyczne, np. sprężarkowe lub na gaz. Urządzenia te są energooszczędne i charakteryzują się bardzo dużą wydajnością. Można je zasilać za pomocą dokupionego oddzielnie kartusza, podpinać do sieci elektrycznej lub ładować za pomocą samochodowego gniazda zapalniczki. Cena takiego sprzętu jest jednak dość wygórowana, w związku z czym nie każdy może sobie na niego pozwolić.

Polecane lodówki turystyczne

Ile kosztują wkłady do lodówki turystycznej?

Lodówka turystyczna na wkłady to urządzenie, które nie korzysta z żadnego zasilania. Jego konstrukcja jest sztywna i dobrze izolowana, a chłodzenie odbywa się poprzez zamieszczenie w środku uprzednio zamrożonych wkładów. Wkłady do lodówki turystycznej należy kłaść na daniach, takie rozwiązanie zapewnia chłodzenie do nawet 12 godzin. Ich cena nie jest wysoka – akcesorium wielokrotnego użytku kosztuje kilka – kilkanaście złotych za sztukę.

Jaką pojemność lodówki turystycznej wybrać?

Niezależnie od tego, czy klienta bardziej interesuje lodówka turystyczna na prąd, lodówka samochodowa czy też przenośna chłodziarka na wkłady, bardzo ważnym kryterium wyboru jest pojemność. Dla potrzeb pary lub rodziny z jednym dzieckiem spokojnie wystarczą modele o pojemności pomiędzy 10–20 litrów. Jeśli jednak na wyjazd wybiera się duża rodzina lub grupa znajomych, lepiej zainwestować w większe urządzenie.

W Morele znajdziesz lodówki turystyczne zasilane sieciowo lub za pomocą ładowarki samochodowej, o pojemności wynoszącej 45 litrów i więcej. Urządzenia te są idealne na biwak i mogą chłodzić do nawet 20°C poniżej temperatury najbliższego otoczenia. Większość modeli posiada wygodne rączki oraz pokrywy na zawiasach. Te bardziej zaawansowane mają nawet panel sterujący, za pomocą którego da się ustawić tryb chłodzenia lub grzania, w zależności od potrzeb.

Ile prądu pobiera lodówka turystyczna?

Jeśli zastanawiasz się, jaka lodówka samochodowa będzie najlepsza, warto przemyśleć kwestię tego, ile prądu pobiera takie urządzenie. Każdy model posiada bowiem inną efektywność energetyczną. Przykładowo, lodówki termoelektryczne z funkcją chłodzenia i ogrzewania o pojemności 29 litrów zużywają około 47 Ah na dobę. Tymczasem energooszczędna lodówka kompresorowa z funkcją głębokiego mrożenia, o pojemności wynoszącej około 38 litrów, zużyje dwa razy mniej prądu.

Czy lodówka turystyczna jest głośna?

Dobra lodówka turystyczna to urządzenie, które jest niewiele głośnejsze od wentylatora w pokoju. Oczywiście na rynku są dostępne także modele, które nie emitują żadnych dźwięków lub ich głośność nie przekracza 39 dB. Jeśli zależy Ci na cichym urządzeniu, warto zastanowić się ponownie nad lodówką kompresorową. Dostępne na rynku sprzęty są praktycznie bezgłośne i można z nich korzystać zarówno w czasie jazdy samochodem, jak i stacjonarnie, np. na biwaku.

Inna opcja na bezgłośną lodówkę turystyczną to urządzenie na wkłady mrożące. Taki sprzęt nie wydaje żadnych dźwięków i sprawdzi się doskonale podczas wielu rodzinnych podróży z psem lub z małym dzieckiem. Minusem jest jednak ograniczony czas chłodzenia – w przypadku lodówek zasilanych na wkłady wynosi on jedynie od kilku do kilkunastu godzin. Większość modeli wystarczy do tego, by przechowywać w nich żywność przez 12 godzin.

Jaką lodówkę turystyczną kupić na długi wyjazd?

Jaka lodówka turystyczna nada się najlepiej na wyjazd? Poza wyżej wymienionymi aspektami warto zwrócić uwagę na oferowaną przez urządzenie temperaturę chłodzenia. Im jest ona niższa, tym więcej różnych rodzajów żywności będzie można przechowywać w lodówce. Przed zakupem można dopytać o to, czy dany model posiada system izolacyjny oraz czy jego obudowa jest odporna na niekorzystne warunki zewnętrzne i uszkodzenia mechaniczne. Cenione rozwiązania to także uchwyt, kółka oraz dodatkowe przegródki wewnątrz.

Ile kosztuje turystyczna lodówka przenośna?

Turystyczna lodówka przenośna to wydatek rzędu od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Cena zależy w dużej mierze od rodzaju urządzenia, a także jego pojemności. W przedziale cenowym do 300-400 złotych można znaleźć urządzenia zasilane w sposób sieciowy oraz lodówki na wkłady, o pojemności zwykle nieprzekraczającej 30-40 litrów. Jeśli jednak klient preferuje sprzęt o wyższej wydajności i rozmiarach, trzeba się przygotować na większy wydatek.

W Morele znajdziesz zarówno lodówki turystyczne, które utrzymują obniżoną temperaturę przez dłuższy czas, jak i urządzenia, przeznaczone na krótkie wypady poza miasto. Posiadamy w sprzedaży także modele przenośnych lodówek elektrycznych, które korzystają z technologii termoelektrycznej. Z ich pomocą można nie tylko obniżyć temperaturę czy zamrozić żywność, ale i także wytworzyć ciepło i podgrzać posiłek lub napój w plenerze. Tego typu sprzęty są w dodatku lekkie i odporne na przechyły pojazdu.

Decydując się na zakup przenośnej lodówki, warto dokładnie przemyśleć, jaka liczba produktów będzie przechowywana w środku. Zakup lodówki o pojemności zgodnej z potrzebami to inwestycja na długie lata. Istotne jest także, w jakich warunkach będzie używane urządzenie. Wyjazdy w chłodne miejsca, takie jak np. Islandia czy kraje Północy nie będą wymagały mocnej lodówki turystycznej, ponieważ temperatura zarówno w nocy, jak i za dnia, jest tam stosunkowo niska. W przypadku częstych podróży do ciepłych krajów będzie jednak konieczny wydajny i dobrze chłodzący sprzęt.

Polecane artykuły
 
Udostępnij
4,3
6 ocen
4 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (2)

Ja ostatnio zaopatrzyłem się w lodówkę Tessa z myślą już też o zimowych wyjazdach. Podoba mi się to, że pozwala schłodzić żywność do 6°C lub podgrzać ją do +65°C. Bardzo przydatna funkcja podczas upałów i zimowych wypadów w góry ;)
Daj znać jak się sprawuje, bo sam aktualnie szukam uniwersalnej lodówki.
@Kamil spokojnie możesz brać. Bardzo dobrze się sprawdzają nawet na zimowe wypady
Mam Tesse. Chłodzi dobrze, ale niestety akumulator wystarcza na dobę
Zwykły zakup
Od 39,99 zł do 199 zł
Kurier 24h
0 zł
od 19,99 zł
Kurier Poczta Polska 48h
0 zł
od 15,99 zł
Paczkomaty 24/7
0 zł
od 9,99 zł
Punkty Odbioru
0 zł
od 9,99 zł
Od 199 zł
Kurier 24h
0 zł
od 19,99 zł
Kurier Poczta Polska 48h
0 zł
0 zł
Paczkomaty 24/7
0 zł
0 zł
Punkty Odbioru
0 zł
0 zł
CZAS NA ZWROT PRODUKTU*
Morele
30 dni
14 dni
Inni Sprzedawcy
14 dni
14 dni