Udostępnij
Skomentuj

Jak wybrać lodówkę turystyczną? Która będzie najlepsza?

Zastanawiasz się, jaką lodówkę turystyczną kupić? Sprawdź, na co zwrócić uwagę, wybierając model sprzętu.

Lodówka turystyczna to przydatne urządzenie na weekendowy wyjazd w góry, nad morze lub jezioro. Jaką kupić?

Polecane lodówki turystyczne

Lodówki turystyczne – jak kupić najlepszy model?

Chłodzenie i zamrażanie produktów spożywczych podczas długiej podróży, kempingu bądź biwaku w trakcie wakacji stanowi wyzwanie, ale kupując odpowiedni sprzęt, możesz rozwiązać ten problem. W takich sytuacjach przydaje się lodówka turystyczna. To mobilne urządzenie pracuje podobnie do AGD w Twoim domu, lecz charakteryzuje je kompaktowa konstrukcja, dostosowana do działania w terenie. W przypadku przenośnej wersji wybór odpowiedniego modelu jest jednak nieco bardziej skomplikowany. Na jakie aspekty powinieneś zwrócić uwagę?

Jaką technologię chłodzenia w lodówce turystycznej wybrać?

Istnieją dwie główne techniki chłodzenia wykorzystywane w opisywanych akcesoriach AGD. Na rynku znajdziesz egzemplarze elektryczne, mrożące umieszczone w środku jedzenie po podpięciu mechanizmu do źródła energii ze standardowego kontaktu 230 V lub z gniazda zapalniczki w samochodzie. Oprócz tego firmy z branży AGD tworzą warianty wyposażane w specjalne wkłady żelowe, utrzymujące świeżość składników dzięki właściwościom zastosowanej w nich substancji. Do dyspozycji masz jeszcze gadżety z systemem sprężarkowym i gazowym.

Która wersja lodówki turystycznej jest najlepsza? Ciekawym rozwiązaniem wydaje się lodówka turystyczna na wkłady chłodzące, ponieważ nie wymaga ona dostępu do sieci i nie ogranicza w ten sposób Twojej mobilności. Mankament stanowi jednak konieczność kupowania dodatkowych wsadów, odpowiedzialnych za obniżanie temperatury wewnątrz konstrukcji. To potrafi generować spore koszty, a tańsza alternatywa w postaci torby termicznej nie zapewnia tak dobrej efektywności.

Swoje zalety i wady ma również lodówka turystyczna na prąd z systemem absorpcyjnym. Oferuje ona zazwyczaj wysoką moc chłodzenia na poziomie od 30 do 100 W i gwarantuje komfort użytkowania – nie musisz regularnie wymieniać żadnych elementów. Dodatkowo wariant hybrydowy posiada funkcję podgrzewania. Z drugiej strony komplikuje życie, bo tego rodzaju sprzęt możesz uruchamiać tylko tam, gdzie istnieje opcja podłączenia go do źródła energii. Jeśli chodzi o modele sprężarkowe oraz gazowe, za te trzeba zapłacić minimum 900 zł i w praktyce ich wybór okazuje się dobry tylko wtedy, gdy zamierzasz korzystać z nich często.

Jak można zasilać lodówkę turystyczną?

Co zrobić, kiedy elektryczna kuchenka turystyczna wymaga zasilania, ale w pobliżu brakuje dostępu do sieci? Jedną z opcji jest zaopatrzenie się w przetwornicę napięcia i baterię litowo-jonowej. Wymienione akcesoria do lodówek zapewniają prawidłową pracę urządzenia na około kilkanaście godzin, przy czym czas działania zależy od pojemności ogniwa. Najlepiej wybrać ładowalny akumulator, odznaczający się długą żywotnością, aby w razie konieczności uzupełniać jego zasoby i dalej utrzymywać niską temperaturę produktów spożywczych.

Oprócz tego istnieje jeszcze inna ciekawa opcja, choć nieco bardziej skomplikowana pod kątem wykonania. Wystarczy dokupić i zainstalować w dogodnym miejscu mały panel fotowoltaiczny o mocy na poziomie 100-200 W, który korzystając z promieni słonecznych, będzie ciągle dostarczać sprzętowi niezbędnej energii. Takie rozwiązanie trochę kosztuje, ale sprawdza się doskonale w przypadku wakacji na działce czy podróży kamperem, gdy pogoda dopisuje.

Ile prądu zużywa lodówka samochodowa?

Na zużycie prądu przez termoelektryczną lodówkę samochodową wpływa jej wydajność. Z reguły tego typu urządzenia nie wymagają jednak przesadnie dużego poboru, choć regularna i intensywna eksploatacja może wymuszać na Tobie spore wydatki. Na przykład lodówka turystyczna Dometic w zależności od wersji i trybu pracy potrzebuje około 30-100 kWh na dobę. Przy cenie 1 kWh wynoszącej 50-65 gr włączanie mobilnej lodówki na długo potrafi znacznie obciążać prywatny budżet. W zamian dostajesz komfort eksploatacji w dowolnym miejscu.

Warto wspomnieć, że niektóre z opisywanych tutaj produktów posiadają specjalne funkcje, pozwalające na zdecydowanie oszczędniejsze działanie. Przy stosunkowo niewielkim spadku efektywności realne jest ograniczenie wykorzystywania energii o ponad 50 procent, co sprawia, że koszty nie osiągają zbyt wysokiego poziomu. Moduł ten uruchamia się zazwyczaj, gdy warunki atmosferyczne nie stwarzają konieczności intensywnego ochładzania przechowywanych w środku akcesorium AGD.

Jaka pojemność przenośnej lodówki turystycznej będzie najlepsza?

W trakcie poszukiwania odpowiedniego sprzętu dla siebie powinieneś zwrócić uwagę nie tylko na kwestie związane z zasilaniem i mocą, ale również na pojemność. Ten parametr techniczny decyduje w końcu o tym, ile żywności da się włożyć do środka i trzymać w minimalnej temperaturze dla danego modelu gadżetu. Lodówka turystyczna na prąd lub specjalne wkłady nie zapewnia zdecydowanie mniejszą przestrzeń niż domowe wyposażenie AGD – to bezpośredni skutek jej przenośnej konstrukcji. Wewnętrzna objętość egzemplarzy sprzedawanych na rynku waha się od 2 l w przypadku tych najtańszych do nawet 100 l w droższych wariantach.

Jeśli masz trzyosobową lub czteroosobową rodzinę i wraz z nią wybierasz się na daleki wyjazd, w zupełności wystarczy Ci chociażby lodówka turystyczna Camry z zakresu między 10-20, ewentualnie 30 l. Większe urządzenie stanowi dobre rozwiązanie dla sporych, kilkunastoosobowych grup znajomych, biorących wspólnie udział w zaplanowanych wycieczkach biwakowych. Wtedy doskonale sprawdza się na przykład lodówka turystyczna Teesa powyżej 50 l.

Mobilne sprzęty, takie jak lodówka turystyczna Curver czy lodówka Campingaz o pojemności 70-100 l, to już opcje dostosowane do potrzeb organizatorów różnego rodzaju obozów, odbywających się w miejscach pozbawionych standardowego AGD. Z pewnością pomieszczą ilości jedzenia niezbędne do wyżywienia wszystkich uczestników wyjazdu. Jeśli jednak szukasz urządzenia tylko dla siebie, postaw na mniejszy egzemplarz.

Udostępnij
4,4
7 ocen
4 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (2)

Ja ostatnio zaopatrzyłem się w lodówkę Tessa z myślą już też o zimowych wyjazdach. Podoba mi się to, że pozwala schłodzić żywność do 6°C lub podgrzać ją do +65°C. Bardzo przydatna funkcja podczas upałów i zimowych wypadów w góry ;)
Daj znać jak się sprawuje, bo sam aktualnie szukam uniwersalnej lodówki.
@Kamil spokojnie możesz brać. Bardzo dobrze się sprawdzają nawet na zimowe wypady
Mam Tesse. Chłodzi dobrze, ale niestety akumulator wystarcza na dobę
Specjalista Morele | 01:42
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.