Udostępnij
Skomentuj
https://www.morele.net/wiadomosc/jak-wybrac-ladowarke-do-smartfona-z-androidem/16475/ 2020-11-26 08:57:25.000000

Jak wybrać ładowarkę do smartfona z Androidem?

Wybór ładowarki do smartfona z Androidem to bardzo ważna kwestia — sprawdź, na jakie aspekty zwrócić uwagę.

Jeśli posiadasz smartfon z systemem Android, możesz korzystać z ładowarki na kilka telefonów albo akcesorium przygotowanego z myślą o konkretnym modelu. Wybór odpowiedniego urządzenia do szybkiego ładowania telefonu stanowi bardzo ważną kwestię — oprócz prędkości powinno ono zapewniać również bezpieczeństwo w trakcie uzupełniania energii we wbudowanym akumulatorze. Poza tym sprzęt musi być kompatybilny z podzespołami i oprogramowaniem, bo w innym wypadku po prostu nie zadziała poprawnie.

Wybór ładowarki do smartfona z Androidem

Szukając dobrej turbo ładowarki do telefonu, trzeba zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów, które decydują, czy zakup konkretnego wariantu się opłaca. Zanim jednak dowiesz się, na co położyć największy nacisk, pamiętaj, żeby w pierwszej kolejności zweryfikować wyposażenie Twojego telefonu i jego właściwości. Chodzi przede wszystkim o umieszczone w obudowie gniazdo i o wsparcie dla szybkiego ładowania.

Obecnie w smartfonach najczęściej są umieszczone porty microUSB lub USB-C — te drugie w ostatnich latach zyskały mocno na popularności. Rozglądając się za ładowarką Quick Charge, należy sprawdzić, jaki kabel dołączono do konkretnego modelu, aby wpięcie wtyczki było możliwe. W razie takiej konieczności przewód wymienisz na inny, ale lepiej zawsze korzystać z tego oryginalnego, ponieważ gwarantuje on naprawdę szybkie ładowanie. Samsung i pozostałe z popularnych marek projektują swoje ładowarki tak, że najefektywniej pracują one właśnie z dedykowanymi elementami.

Wracając do wsparcia dla szybkiego ładowania, USB nie obsługuje go w każdym smartfonie. Szybkie ładowanie nie działa w niektórych telefonach, bo producent nie wyposażył ich w odpowiednie podzespoły oraz oprogramowanie. Jeżeli celujesz w ładowarki Quick Charge, powinieneś na początek upewnić się, że Twoja komórka bez problemu radzi sobie z szybkim ładowaniem. Huawei, wspomniany Samsung oraz pozostałe ze znanych firm rzadko pozbawiają swoje urządzenia tej funkcji. Aktualnie technologia ta stanowi bowiem dla większości konsumentów kluczowy atrybut gadżetów elektronicznych.

Polecane ładowarki sieciowe

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru ładowarki?

Czas przejść do konkretów, jeśli chodzi o wybór wariantu szybkiej ładowarki. Samsung i Huawei mają w swojej ofercie niezwykle wydajne modele. Czy jednak możesz z nich korzystać, posiadając chociażby smartfon Xiaomi? Quick Charge 4.0 coraz częściej obecne jest w telefonach z Chin; do takich aparatów najlepiej sprawdzi się oczywiście szybka ładowarka Xiaomi, dedykowana sprzętom chińskiej marki. Gdy w opisanej sytuacji podepniesz na przykład ładowarkę Samsung Quick Charge, szybsze ładowanie telefonu prawdopodobnie nie zadziała prawidłowo.

Oprócz producenta zwróć uwagę na wspomniane już wcześniej złącze. Od tego, czy w Twoim urządzeniu mobilnym znajduje się port microUSB czy USB-C, zależy kompatybilność ładowarki szybko ładującej Samsung z danym telefonem tej firmy. To samo dotyczy każdej ładowarki Xiaomi Quick Charge i podobnych wersji od Huawei. USB-C jest wygodniejsze w użytkowaniu, ponieważ nie musisz się martwić, którą stroną wkładasz wtyczkę do gniazda w obudowie. Poza tym pamiętaj, że w ostateczności istnieje opcja sięgnięcia po specjalny adapter pozwalający zamienić wejście USB-C na microUSB i na odwrót.

W następnej kolejności zainteresuj się amperażem, czyli natężeniem prądu elektrycznego płynącego przez ładowarkę szybką Samsung albo jakąkolwiek inną ładowarkę QC 2.0, 3.0, lub 4.0. Wartość tego parametru poznasz w specyfikacji technicznej wybranego modelu. Konstruktorzy zawsze dobierają optymalne właściwości gwarantujące wykorzystanie pełnego potencjału oryginalnego akcesorium — od 1 do 2,1 A. Dzięki temu w komórce szybkie ładowanie może działać z maksymalną efektywnością.

Oprócz wspomnianego wyżej atrybutu ważną rolę odgrywa również wyrażane w woltach napięcie szybkiego ładowania Huawei Mate 20 Lite lub telefonów od pozostałych firm znanych i cenionych na rynku. W ładowarkach sieciowych raczej nie powinno przekraczać 5 V, aby nie uszkodzić wewnętrznych podzespołów. Jeżeli z kolei okaże się niższe od 2 V, to turbo ładowanie nie zacznie funkcjonować z maksymalną wydajnością i tempo uzupełniania energii nie osiągnie zadowalającej prędkości charakterystycznej dla technologii Quick Charge 2.0.

Szybkie ładowanie w telefonie

Co jeszcze warto wiedzieć o szybkim ładowaniu? Jak działa szybkie ładowanie? Ogólnie rzecz biorąc, nie ma uniwersalnej techniki czy aplikacji do szybkiego ładowania baterii w telefonie. Każda firma tworząca urządzenia mobilne projektuje własne systemy odpowiednie dla konkretnych typów procesorów. Najostrzejszy pojedynek wygląda następująco: Quick Charge vs Fast Charge. Z pierwszego modułu korzysta Samsung w autorskich układach CPU, a drugi rozwija natomiast Qualcomm.

Jakie różnice występują między Fast Charge a Quick Charge? Właściwie wykonują one takie samo zadanie, lecz nie są ze sobą kompatybilne. Oznacza to tyle, że ładowarki obsługujące Quick Charge podłączone do smartfona z wbudowanym oprogramowaniem Fast Charge nie będą pracować z pełną efektywnością. Poza tym oba warianty cechują się też inną wydajnością. Na przykład w przypadku komórek Samsung A50 Quick Charge 3.0 potrafi przyspieszyć uzupełnianie energii o kilkadziesiąt procent. Fast Charge cechuje nieco mniejsza prędkość, choć i tak zadowala w tej kwestii większość użytkowników, co potwierdzają opinie zamieszczane w internecie.

Jak wyłączyć szybkie ładowanie? Huawei umieścił w ustawieniach specjalną opcję — wystarczy odnaleźć ją w sekcji dotyczącej ładowania i przełączyć widoczny tam suwak. Quick Charge rzadko zawodzi, ale wyłączenie okazuje się niekiedy koniecznie w razie komplikacji lub usterek. Jak włączyć szybkie ładowanie? Oczywiście poprzez wykonanie tych samych kroków, co w przypadku wyłączania.

Jeśli po aktywowaniu funkcji w ustawieniach telefon wciąż ładuje się wolno, zapewne występuje jakiś bardziej skomplikowany problem. Co zrobić, gdy w ogóle nie działa szybkie ładowanie? Huawei i pozostali producenci poprzez specjalną infolinię zawsze pomagają rozwiązać problem, dając konkretny schemat postępowania krok po kroku — trzeba tylko zadzwonić i opisać sytuację. Niekiedy jest to związane z zabezpieczeniami wprowadzonymi przez producenta, zapobiegającymi np. przegrzewaniu się urządzenia.

Od czego zależy szybkość ładowania telefonu? Przede wszystkim od wykorzystanej w danym urządzeniu wersji Quick Charge albo Fast Charge. Ładowarka Quick Charge 2.0 vs 3.0 — która lepiej spełnia swoje zadanie? Oczywiście QC 2.0 — Iphone ma tę technologię w starszych modelach — odstaje sporo pod kątem prędkości od konfiguracji z USB QC 3.0. Iphone oferuje drugą technologię w nowszych urządzeniach. W Huawei P20 Pro Quick Charge pracuje z podobną wydajnością, co w przypadku Apple, głównie dzięki świetnie dopasowanej do P20 Pro ładowarce — to samo tyczy się Huawei P20 Lite Quick Charge. W komórkach Samsunga szybkie ładowanie też na ogół nie zawodzi.

Ładowarka z kilkoma wejściami USB

Wracając do wygody użytkowania, trzeba koniecznie wspomnieć o wyjątkowych wariantach ładowarek z kilkoma wejściami USB. Jak naładować szybko telefon i inne urządzenia jednocześnie? W tym celu można wykorzystać właśnie ładowarkę Samsung Fast albo inną z większą ilością portów USB. W takiej ładowarce Samsung szybkie ładowanie działa skutecznie we wszystkich wejściach akcesorium, pozwalając sprawnie uzupełniać energię w wielu sprzętach naraz.

Rodzaje ładowarek do smartfonów

W sklepach znajdziesz ładowarki sieciowe, indukcyjne, samochodowe oraz stacje dokujące. Jak najszybciej naładować telefon? Urządzenie z funkcją Quick Charge wpinane do gniazdka elektrycznego i wyposażone w specjalny przewód napełni akumulator w bardzo krótkim czasie. Dość długo robi to natomiast drugi z wymienionych gadżetów, ponieważ w przypadku indukcji nie osiągnięto jeszcze efektywności porównywalnej z kablem. Bez względu na opcję, która Cię interesuje, w Morele wypatrzysz ciekawe modele popularnych marek gwarantujące świetną wydajność na co dzień. Przejrzyj dostępny asortyment i wybierz wersję idealną dla siebie.

Polecane artykuły
 
Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)