Udostępnij
Skomentuj

Jak wybrać kask na rower? Który będzie najlepszy?

Kask rowerowy to bez wątpienia najważniejszy element wyposażenia rowerzysty. Jak wybrać najlepszy?

Na ulicach trudno spotkać rowerzystę w kasku, co jest oczywiście ogromnym i niebezpiecznym błędem. W głowach wielu użytkowników rowerów kołacze się błędne przeświadczenie, że kaski są niewygodne, brzydkie i drogie. Żaden z tych argumentów nie ma potwierdzenia w praktyce. Jak więc wybrać kask, aby pasował do naszego stylu jazdy?

Jazda bez kasku jest mało odpowiedzialna i przede wszystkim niebezpieczna. Oczywiście nie twierdzimy, że do każdej przejażdżki należy zakładać cały zestaw ochraniaczy oraz zbroję, ale o ile połamana ręka się zrośnie, zwichnięta kostka wróci do pełnej sprawności, tak strzaskana głowa niestety może być dla nas wyrokiem – kalectwo lub śmierć. Brzmi bardzo poważnie i pesymistycznie, ale niestety takie są realia.

Rodzaje kasków rowerowych

Jeśli jesteśmy zdecydowani na zakup kasku, warto dobrać odpowiedni model nie tylko pod względem rozmiaru, ale również stylu jazdy. Nie chcemy przecież na zawody zabrać kasku miejskiego, zaś na przejażdżkę po mieście modelu dedykowanego do downhillu. Poznajmy zatem najpopularniejsze typy kasków rowerowych.

Kask MTB

To najbardziej uniwersalne kaski, które z pewnymi ustępstwami sprawdzą się niemal w każdym typie kolarstwa – od górskiego (do tego zostały stworzone), przez szosowe, miejskie, turystyczne i rekreacyjne. Na rynku mamy ogromny wybór tego typu kasków, zarówno pod względem budowy, jak również wzorów, kolorów i rozmiarów, dzięki czemu każdy dobierze coś dla siebie. Kaski tego typu mają budowę, która chroni górną część czaszki i sięgają mniej więcej do połowy odcinka potylicznego. W większości przypadków w wyposażeniu znajdziemy daszek chroniący przed słońcem oraz gałęziami podczas jazdy na przykład przez las. Regulacja jest wygodna i w dość dużym zakresie. Kask nie nadaje się do wyczynowego kolarstwa ze względu na konstrukcję, która nie chroni dolnej części potylicy, boków twarzy oraz szczęki.

Kask szosowy

Kask tego typu charakteryzuje się nieco bardziej agresywną stylistyką podyktowaną przede wszystkim lepszą aerodynamiką. Jazda z wyższymi prędkościami wymusza projektowanie bardziej opływowych kasków, nawet kosztem wytrzymałości i sztywności. Kaski szosowe nie posiadają również daszków przeciwsłonecznych i chroniących przed gałęziami, ale niektóre modele można je w takowy wyposażyć jako opcjonalne akcesorium. Kaski tego typu można również stosować do jazdy rekreacyjnej, turystycznej, miejskiej a nawet MTB, choć w tym ostatnim przypadku należy uważać, gdyż wytrzymałość szosowych odpowiedników jest nieco mniejsza.

Kask downhill/full-face

Kaski tego typu bardzo mocno przypominają kaski motocyklowe, do jazdy terenowej. Co ciekawe, w niektórych przypadkach motocykliści i rowerzyści wyczynowi decydują się na te same modele. Zaletą kasków rowerowych typu full-face jest zapewne niższa waga. Ale czym się tak naprawdę charakteryzują? Otóż kaski tego typu zapewniają bez wątpienia najlepszą ochronę głowy kosztem wygody i ciężaru. Typ ten chroni nie tylko całą czaszkę, ale również szczękę, zaś po zastosowaniu dedykowanych gogli, także oczy na przykład przed kamieniami, piachem, błotem itp. W niektórych modelach można odpiąć pałąk chroniący szczękę oraz daszek ochronny zmieniając kask full-face w model typu enduro (o tym niżej).

Kask enduro

Lżejsza i mniej rozbudowana wersja kasku full-face, ale lepiej chroniąca tylną część głowy od kasków MTB lub szosowych. Cechą szczególną jest bardziej rozbudowana tylna część konstrukcji, dzięki czemu chroniona jest cała potylica i dolna część czaszki. Modele enduro coraz chętniej są wybierane przez kolarzy górskich i niekiedy wypierają tradycyjne kaski MTB – są tak samo lekkie, przewiewne, ale mimo wszystko chronią większą część głowy.

Kask typu orzeszek

Kask o bardzo prostej, zamkniętej konstrukcji. Bardzo wytrzymały i mocny, wykorzystywany głównie przez miłośników jazdy BMX, Dirt czy Street, jak również rolkarzy i deskorolkarzy. Mocna konstrukcja to koszt ograniczonej do minimum wentylacji i większej wagi.

Kask miejski

Co prawda po mieście możemy jeździć w kasku MTB, ale jeśli poruszamy się na rowerze miejskim w spokojnym rytmie i zależy nam na kasku, który dopasuje się nie tylko do stylu jazdy, ale również ubioru, warto zwrócić uwagę na kaski miejskie. Niektóre modele są bardzo ciekawie zaprojektowane i pasują nawet do eleganckiego ubioru, choć w większości przypadków trafimy na modele pasujące do codziennej stylizacji. Co prawda nie mają tak dobrej wentylacji jak kaski MTB bądź szosowe oraz wytrzymałości kasków full-face, ale do spokojnej jazdy po mieście w zupełności wystarczą.

Kask dla dzieci

To bardzo ważne, aby już od najmłodszych lat uczyć dziecko odpowiedzialności za swoje bezpieczeństwo. Zakup kasku dla dziecka to kluczowa sprawa, szczególnie podczas nauki jazdy, gdy upadki zdarzają się bardzo często. Warto przymierzyć kask dziecku i sprawdzić, czy nie jest zbyt luźny. Na rynku znajdziemy wiele ciekawych wzorów i kolorów, dzięki czemu każdy młody rowerzysta znajdzie coś dla siebie.

Polecane kaski rowerowe

Jak dobrać rozmiar kasku?

Jeśli już wybraliśmy rodzaj kasku i jesteśmy pewni, że idealnie wpisze się w styl jazdy warto przejść do kolejnego, niezwykle ważnego aspektu, czyli rozmiaru.

Wybieranie „na oko” to najgorsza możliwa decyzja. Kask ma nas chronić, a jak ma to robić, jeśli jest za luźny? Kask musi być również wygodny, gdyż będziemy w nim spędzać sporo czasu, więc za mały kask będzie dla nas utrapieniem podczas długich wycieczek. Pamiętajmy, że podobnie jak w przypadku butów, przed zakupem warto przymierzyć kilka modeli, nawet w tym samym rozmiarze, gdyż kaski różnią się budową. Co więcej, każdy ma inny kształt głowy, więc dobór kasku to bardzo indywidualna sprawa. A co zrobić, jeśli nie mamy możliwości przymierzenia kasku?

Po pierwsze, zmierzmy obwód głowy na linii, na której kończy się kask czyli na czole, nad uszami oraz na potylicy. Nasz wynik powinien mieścić się w zakresie wymiarów podanych przez producenta. Po założeniu i wyregulowaniu powinien „siedzieć” pewnie, nie może się swobodnie poruszać nawet podczas potrząsania głową. Jeśli będzie za luźny, będzie się przesuwał podczas jazdy po nierównościach, a podczas upadku może się zwyczajnie zsunąć. Co więcej, źle założony kask nie tylko nie ochroni, ale może również uszkodzić głowę podczas wypadku.

Na co jeszcze zwrócić uwagę?

Znamy rodzaj kasku, wiemy już, jaki rozmiar będzie odpowiedni. Co jeszcze brać pod uwagę?

Wentylacja

Wbrew pozorom, nie jest to błaha kwestia, gdyż w zależności od stylu jazdy i warunków atmosferycznych, może być cechą kluczową. Intensywna jazda latem w słabo wentylowanym kasku może być bardzo męcząco. Z drugiej strony zaś, dobrze wentylowany kask nie sprawdzi się zimą bez dodatkowego zabezpieczenia termicznego. Jeśli preferujemy jazdę spokojną, nie musimy na to zwracać szczególnej uwagi, ale jeśli nasze treningi są intensywne bez względu na pogodę, lepiej wybrać kask z dużą ilością dużych otworów wentylacyjnych, a następnie dokupić rowerową balaklawę na gorsze warunki pogodowe. Niektóre wyższe modele kasków dobrze wentylowanych posiadają w zestawie lub jako dodatkowe akcesorium specjalne nakładki lub nakrycia na otwory wentylacyjne.

Dodatki i akcesoria

W niektórych przypadkach możemy liczyć na ciekawe dodatki od producentów, choć nic nie stoi na przeszkodzie, aby dokupić je osobno nawet do prostego i niedrogiego modelu. Na uwagę zasługuje między innymi wkładka z siatką przeciwko owadom, paski lub pokrowiec do transportu, uchwyt na lampkę czy miejsce na wkładki chłodzące. Ostatnio modne stało się montowanie kamerek sportowych na kasku, choć nie polecamy tego rozwiązania ze względów bezpieczeństwa.

Budowa kasku

Obecnie kaski tworzone są z wykorzystaniem różnych metod. Najczęściej spotykaną jest metoda in-mold, która polega na wtryskiwaniu spienionego polistyrenu do formy, w której znajduje się szkielet z tworzywa. Taki kask po opuszczeniu taśmy tworzy sztywną całość o wysokiej wytrzymałości i niskiej wadze. Są również kaski wykonane w technologii MIPS, która polega na połączeniu skorupy kasku ze specjalną wkładką, która nie jest przymocowana do kasku na sztywno. Takie rozwiązanie jest nieco cięższe, ale podczas lekkich uderzeń zapewnia większą amortyzację.

Kask po uderzeniu się rozpadł? To dobrze!

Wielu początkujących cyklistów twierdzi, że już raz kupiło kask, który po upadku rozpadł się na kawałki, bo był miernej jakości. Nie zawsze jest to prawda, gdyż z zasady kask przyjmując na siebie impet uderzenia powinien się rozpaść uwalniając energię na zewnątrz. Kask dobrej jakości będzie dodatkowo posiadał specjalne zabezpieczenia, które ograniczą rozsypanie się kasku na kawałki – służą do tego specjalne linki zatopione w strukturze wewnętrznej.

Oczywiście po upadku i zniszczeniu, kask nie nadaje się do dalszego użytku. Ba! Nawet lekkie uderzenie może sprawić, że na kasku pojawią się niewielkie pęknięcia i uszkodzenia, co również eliminuje kask z dalszej eksploatacji.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 09:13
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.