Udostępnij
Skomentuj

Jak wybrać fotelik samochodowy i siedzisko? Na co zwracać uwagę?

Zapewnienie dziecku bezpieczeństwa podczas podróży to kluczowa kwestia podczas rodzinnych przejazdów.

Fotelik samochodowy a siedzisko – czym się różnią i co wybrać?

Różnice pomiędzy fotelikami i siedziskami są dość istotne. W fotelikach można przewozić już niemowlęta (oczywiście w odpowiednich modelach), siedzisko bywa przydatne jedynie w zastosowaniu do dzieci starszych.

Producenci siedzisk (zwanych także podstawkami) sugerują ich użycie w odniesieniu do dzieci, które wyrosły już z typowych fotelików, a nie mogą być jeszcze przewożone, jak dorośli.

Podstawka składa się zazwyczaj z samego siedziska oraz ograniczników bocznych, które przytrzymują dziecko na miejscu. Z tego rozwiązania mogą korzystać większe dzieci (powyżej 15 kilogramów). Obowiązek przewożenia nieletnich w fotelikach lub siedziskach obowiązuje do momentu osiągnięcia przez nich 12 roku życia lub po osiągnięciu wysokości powyżej 150 cm wzrostu.

Bardziej stabilny i bezpieczny będzie standardowy fotelik. Większość modeli posiada regulowane oparcie, które można dopasować do wzrostu dziecka. Poniżej przedstawiamy porównanie cech fotelików oraz podstawek.

Polecane foteliki samochodowe

Jak dobrać fotelik samochodowy do wieku dziecka? Jaki fotelik dla dziecka?

Waga, wiek oraz wzrost dziecka to kryteria wyboru odpowiedniego fotelika. W sprzedaży są dostępne modele z różnych kategorii. Oto podział, który ułatwi wybór najlepszego fotelika:

 • GRUPA 0 to foteliki tylko dla niemowląt, które ważą poniżej 10 kilogramów. Górna granica wieku w przypadku tych fotelików wynosi zazwyczaj około 6-9 miesięcy. Foteliki te należy montować zawsze tyłem do kierunku jazdy. Zaletą fotelików z tej grupy jest ich wielofunkcyjność. Mogą służyć także w roli nosidełka, kołyski oraz gondoli do wózka.
 • GRUPA 0+ to również foteliki dla niemowląt, ale górna granica wagowa wynosi w tym wypadku 13 kilogramów. W fotelikach z tej kategorii można przewozić dzieci do piętnastego miesiąca życia. Foteliki 0+ również należy montować tyłem do kierunku jazdy. Rozwiązania z tej grupy posiadają regulację, co sprawia, że w łatwy sposób można dopasować fotelik do wagi oraz wielkości dziecka.
 • GRUPA 1 to foteliki dla dzieci, które ważą od 9 do 18 kilogramów. Górna granica wiekowa wynosi w tym wypadku 4 lata. Foteliki te można zamontować tyłem lub przodem do kierunku jazdy.
 • GRUPA 2 oferuje foteliki dla dzieci o wadze od 15 do 25 kilogramów. W modelach tej grupy mogą podróżować dzieci w wieku od 4 do 6 lat. Foteliki z grupy 2 montuje się przodem do kierunku jazdy.
 • GRUPA 3 oferuje rozwiązania dla dzieci o wadze od 22 do 36 kilogramów i wieku od 6 do 12 lat. Foteliki z tej grupy pozwalają na wykorzystanie samochodowych pasów bezpieczeństwa. Foteliki z grupy 3 montuje się przodem do kierunku jazdy.

Jaki fotelik samochodowy dla niemowlaka najlepszy?

Wybór fotelika samochodowego ma na względzie przede wszystkim troskę o bezpieczeństwo. To szczególnie ważne w przypadku małych dzieci i niemowląt. Zazwyczaj, jako pierwszy kupowany jest właśnie fotelik samochodowy dla noworodka. Jaki fotelik dla niemowląt wybrać?

Fotelik dla niemowlaka zawsze należy montować tyłem do kierunku jazdy.

Rozwiązania samochodowe dla niemowląt to foteliki leżące, które mają postać kołyski, są wielofunkcyjne i bezpieczne.

Szczególną uwagę podczas zakupu należy zwrócić na korpus (skorupę) fotelika. To kluczowy element, który ma wpływ na bezpieczeństwo dziecka. Korpus powinien być solidny, twardy i trwały.

Bardzo dobre zabezpieczenie główki jest tutaj priorytetem. Fotelik powinien posiadać system: SPS, Safe Side, ASP lub SIP. Systemy zabezpieczeń główki to specjalistyczne podpory i ograniczniki boczne, które chronią głowę niemowlaka przed urazami.

Fotelik dla niemowlaka powinien mieć pięciopunktowe pasy bezpieczeństwa. Warto wybierać modele, które posiadają pasy z wyściółką. To dodatkowa ochrona przed otarciami na ciele dziecka.

Najlepiej wybierać foteliki wielofunkcyjne, z regulowanym zagłówkiem i wyjmowaną wkładką dla niemowlaka.

Fotelik samochodowy 9-36

Gdy niemowlak wyrośnie już z leżącego fotelika samochodowego, konieczny będzie zakup fotelika dla starszych dzieci. Oto parametry, na które należy zwrócić uwagę podczas zakupu fotelików samochodowych 9-36:

 • Zabezpieczenia główki powinny być równie dobre, jak w foteliku dla niemowląt. Najczęściej spotykane systemy to: SPS, Safe Side, ASP lub SIP.
 • Również najlepiej wybierać foteliki z pasami pięciopunktowymi.
 • Należy zwrócić uwagę na szerokość siedziska, by dziecko bez problemu mieściło się w foteliku w cienkim ubranku, ale również w zimowej kurtce.
 • Najlepiej wybierać foteliki ze zdejmowanym pokryciem, wówczas najłatwiej będzie usunąć wszelkie zabrudzenia.
 • Fotelik powinien posiadać regulację oparcia oraz zagłówka.
 • Warto wybierać modele, które posiadają dodatkowe uchwyty oraz schowki na podręczne zabawki lub przekąski.

Montaż fotelika w samochodzie

Bezpieczeństwo dziecku zapewni odpowiedni fotelik oraz prawidłowy montaż. Podpowiadamy, jak zamontować foteliki samochodowe 0-13 oraz 9-36.

Fotelik dla niemowląt montuje się zawsze tyłem do kierunku jazdy.

Nigdy nie należy montować fotelików 9-36 tyłem do kierunku jazdy, jeśli producent nie dopuszcza takiego systemu.

Jeśli fotelik dla starszych dzieci może być zamontowany tyłem, warto z tego skorzystać. Na rynku amerykańskim większość fotelików z każdej grupy wagowej jest przystosowanych do montażu tyłem, gdyż jest to najbezpieczniejsza opcja. W Polsce także można zakupić foteliki dostosowane do takiego sposobu montażu, niestety nie wszystkie pojazdy są na tyle obszerne, by móc zastosować to rozwiązanie z fotelikiem dla starszych dzieci.

Bezpiecznym i wygodnym systemem montażu jest ISOFIX. Niestety nie wszystkie starsze samochody posiadają to rozwiązanie. ISOFIX jest wyposażony w specjalne zaczepy, które mocuje się do siedzenia samochodu. System posiada również stabilną podporę (pałąk), którą opiera się na podłodze pojazdu.

Fotelik samochodowy a poduszka powietrzna

Fotelik dla niemowlaka można zamontować na przednim siedzeniu tylko wówczas, gdy nie ma w tym miejscu poduszki powietrznej. Poduszka stanowi zagrożenie dla dziecka, które przebywa w foteliku zamontowanym tyłem do kierunku jazdy. W takim wypadku należy przewozić niemowlę w foteliku na siedzeniu tylnym.

Do kiedy należy stosować fotelik samochodowy dla dziecka? Przepisy oraz wskazania

Przewożenie dzieci w fotelikach jest wymagane przepisami prawa. Górna granica wiekowa wynosi w tym momencie 12 lat. Ważny jest także wzrost dziecka. Górna granica wynosi 150 centymetrów. Jeśli więc dziecko ma powyżej 12 lat lub osiągnęło wzrost ponad 150 centymetrów, można zrezygnować z fotelika. Dla bezpieczeństwa warto jednak wykorzystywać to rozwiązanie tak długo, jak to możliwe.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 17:54
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.