Udostępnij
Skomentuj

Jak wybrać fotelik rowerowy dla dziecka? Który najlepszy na rower?

Jazda na rowerze to aktywność, którą można cieszyć się razem z małymi dziećmi. Jaki fotelik na rower wybrać?

Rodzaje fotelików rowerowych

Foteliki na rower dzieli się przede wszystkim ze względu na miejsce montowania. Rodzice mogą kupić:

 • Fotelik na rower montowany z przodu. Dziecko w tym foteliku siedzi przodem do kierunku jazdy, dzięki czemu widzi drogę przed sobą, a nie tylko plecy rodzica. Te foteliki ograniczają nieco ruchy kierownicy, przez co jazda rowerem jest utrudniona, a w razie przewrócenia się, dziecku może stać się krzywda. Większe prawdopodobieństwo wywrócenia się niż w przypadku fotelików montowanych na bagażnik. Foteliki przeznaczone są dla najmłodszych dzieci, do 15kg.
 • Fotelik na rower montowany z tyłu na bagażnik. Dziecko w czasie jazdy widzi plecy rodzica. Dziecko siedzące w foteliku z tyłu zmienia środek ciężkości roweru i w związku z tym jazda na rowerze także jest nieco utrudniona. W razie przewrócenia się maluch także może się poobtłukiwać.
 • Fotelik montowany na ramie. Montowanie do ramy jest bardzo proste - fotelik wpina się jednym ruchem. Problemy mogą pojawić się w przypadku montowania fotelika do roweru damskiego bez ramy. W takim przypadku niezbędna będzie specjalna listwa, na której można będzie zamontować siedzisko.

Polecane foteliki rowerowe

Na co zwrócić uwagę podczas wyboru fotelika rowerowego dla dziecka?

Wybierając fotelik na rower należy zwrócić uwagę na kila aspektów, od których zależeć będzie bezpieczeństwo i wygoda dziecka. Najważniejsze to:

 • Maksymalna, dopuszczalna waga dziecka. Foteliki są dostosowane do wieku i wagi dzieci. Producent zawsze podaje wagę dziecka, które może być przewożone w foteliku. Foteliki montowane za siedzeniem mogą mieć maksymalną dopuszczalną wagę do 15kg, do 22kg lub więcej. Pierwszy dla dzieci do około 3lat, drugi dla dzieci do 5go roku życia. Foteliki dla starszych dzieci to te powyżej 22kg, je także można montować z tyłu roweru. Fotelik na rower dla dziecka do 30 kg pozwala na przewożenie starszych dzieci (do około 10roku życia).
 • Elementy mocowania fotelika - przed zakupem należy sprawdzić, czy zamontowanie fotelika wymaga jakichś dodatkowych elementów (np. w przypadku damki i fotelika do montowania między kierownicą a siodełkiem) i czy te elementy są sprzedawane razem z fotelikiem, czy trzeba je dokupić osobno.
 • Powinno mieć oparcie dla głowy dziecka. Ważne jest też zabezpieczenie dziecka z boku. Siedzisko, które ma miękkie obicie będzie wygodniejsze. Jeszcze lepiej, jeśli obicie można zdejmować, dzięki temu łatwiej utrzymać je w czystości. Dla młodszych dzieci przyda się regulowane siedzisko - pozwoli to na delikatne odchylenie oparcia podczas drzemki malucha. Możliwość całkowitego złożenia siedziska pozwala na jego łatwiejszy transport.
 • Podnóżki. Najlepiej z regulowaną wysokością. I oczywiście z zapięciami na stopy. Z podnóżkami jazda jest dla dziecka wygodniejsza, a zapięcia na stopy zabezpieczają nogi dziecka przed wkręceniem w szprychy.
 • Zabezpieczenia - pasy bezpieczeństwa/szelki. Najlepiej pięciopunktowe. Pasy nie powinny ograniczać swobody ruchów dziecka ani go uciskać. Muszą być tak skonstruowane, aby dziecko nie miało możliwości samodzielnego odpięcia zabezpieczeń.

Podczas jazdy na rowerze dziecko musi mieć założony kask. Rower musi oczywiście posiadać odblaski.

Jaki fotelik rowerowy wybrać dla dziecka?

Podczas podejmowania decyzji o zakupie fotelika rodzice zastanawiają się od kiedy fotelik na rower? Dziecko można przewozić w foteliku rowerowym, jeśli maluch potrafi już samodzielnie siedzieć. Chcąc kupić fotelik rowerowy dla niemowlaka (najwcześniej od 9go miesiąca życia) można wybrać ten mocowany do ramy roweru, do kierownicy albo z tyłu. Warto przemyśleć przewożenie tak małego dziecka w foteliku rowerowym. Można się spotkać z opiniami, że dziecko może być bezpiecznie przewożone w foteliku dopiero, gdy samodzielnie zacznie chodzić. Opinie na ten temat są podzielone, zarówno wśród rodziców, jak i lekarzy pediatrów. W razie wątpliwości można skonsultować się ze swoim lekarzem.

Kupując fotelik dla rocznego dziecka także można zdecydować się na ten montowany na ramie, na kierownicy lub z tyłu - czyli fotelik do 15kg.

Fotelik na rower dla 3 latka. Jego wybór zależy od wagi dziecka. Przeciętna waga trzyletniej dziewczynki powinna mieścić się w widełkach 12-16,5 kg, a chłopców w widełkach 13-17kg. W zależności od wagi dziecka można kupić jeden z trzech dostępnych rodzajów fotelika. Najbezpieczniejszy i najwygodniejszy będzie chyba fotelik na bagażnik.

Fotelik na rower dla 4 latka powinien być montowany tylko z tyłu roweru ze względu na wagę dziecka powyżej 15kg.

Jaki fotelik na rower górski? Foteliki rowerowe, które obecnie można kupić, mają własny system montażu, często z amortyzacją poprawiającą komfort jazdy dziecka. Bez problemu można takie foteliki zamontować w rowerze górskim.

Jaki fotelik na rower bez bagażnika? Podobnie jak w przypadku rowerów górskich. Współcześnie produkowane foteliki mogą być zamontowane w rowerach bez bagażnika, dzięki własnemu systemowi mocowań. Bagażnik często może nawet przeszkadzać w zamontowaniu fotelika, a dodatkowo zwiększać ciężar roweru.

Przyczepka czy fotelik na rower?

Jazdą z przyczepką jest na pewno wygodniejsza. Oba rozwiązania - fotelik na rower i przyczepka - mają swoje wady i zalety. W tabeli poniżej przedstawiono porównanie fotelików i przyczepek.

 

 

PRZYCZEPKA

FOTELIK

Cena

Przyczepki są o wiele droższe od fotelików.

Foteliki rowerowe można kupić poniżej 100złotych

Wygoda

Przewożenie dzieci w przyczepce jest wygodniejsze zarówno dla maluchów, jak i dla rodziców.

Fotelik może ograniczać ruchy rodzica i utrudniać jazdę.

Wiek

Nie ma znaczenia wiek dzieci. W przyczepce można przewozić maluchy, które jeszcze nie potrafią samodzielnie siedzieć.

Teoretycznie można w foteliku przewozić dzieci od dziewiątego miesiąca życia, o ile potrafią samodzielnie siadać. Można jednak spotkać się z wieloma opiniami, według których lepiej poczekać do momentu aż dziecko będzie umiało samodzielnie chodzić.

Komfort

 • Dziecko może spać lub bawić się
 • Ograniczona widoczność
 • Rodzice nie mają kontaktu z dzieckiem.
 • Dziecko ma ochronę przed wiatrem, deszczem, słońcem. Droższe przyczepki mają możliwość przerobienia na sanki. Niektóre modele mogą być używane jako wózki biegowe.

 

 • Drzemka dziecka jest możliwa w fotelikach z odchylanym siedziskiem, jednak podczas jazdy, nawet mimo amortyzacji, maluch może mieć problem z zaśnięciem
 • Widoczność zależy od rodzaju fotelika, ten montowany na ramie i na kierownicy pozwoli dzieciom oglądać drogę przed sobą. Ten montowany z tyłu ma nieco ograniczoną widoczność.
 • Rodzice mają kontakt z dzieckiem.
 • Dziecko nie ma żadnej ochrony przed warunkami atmosferycznymi, chyba że rodzice dokupią do fotelika tzw. owiewkę, jednak nie zapewni ona takiej ochrony o przyczepka.

 

Wielkość

W przyczepce można przewozić dwójkę dzieci.

W foteliku można przewozić tylko jedno dziecko.

Waga i rozmiary

Przyczepka zajmuje więcej miejsca i jest cięższa od fotelika, jednak nie ogranicza ruchów rowerzysty.

Foteliki są lekkie i nieduże, nie zajmują więc sporo miejsca i łatwiej je transportować i przechowywać, jednak korzystanie z nich ogranicza ruchy rowerzysty.

Bezpieczeństwo

Przyczepki zapewniają większe bezpieczeństwo. Jeśli przyczepka ma zawór kulowy, to w razie przewrócenia roweru, przyczepka zostaje na swoim miejscu i nie przewraca się.

W razie przewrócenia się roweru dziecku także może stać się krzywda. Kask i pasy bezpieczeństwa zwiększają ochronę malucha, ale nie zabezpieczą go przed ewentualnym obtłuczeniem.

Jeżdżąc na rowerze, który ma zamontowany fotelik dla dziecka, warto wybierać krótsze trasy, po równym terenie, z ograniczonym ruchem samochodów. Fotelik ogranicza swobodę ruchów rowerzysty, zmniejsza komfort jazdy i w dłuższej trasie może wpłynąć tez na zmęczenie i niewygodę dziecka. Wybierając dłuższą trasę z dzieckiem na foteliku, warto robić przerwy, aby maluch mógł wyprostować nóżki i odpocząć chwilę od pozycji siedzącej. Przyczepka jest dobrym rozwiązaniem na dłuższe trasy. Dziecko może bez problemu się zdrzemnąć albo w razie ochoty bawić się ulubionymi zabawkami. Minusem takiego rozwiązania jest ograniczony kontakt dziecka i rodzica.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 15:17
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.