Udostępnij
Skomentuj
https://www.morele.net/wiadomosc/jak-wybrac-czytnik-e-book-poradnik-zakupowy/403/ 2020-08-06 12:11:02.000000

Jak wybrać czytnik e-book? Poradnik zakupowy

Wybierając czytnik e-book, warto zwrócić uwagę na kilka zasadniczych parametrów – na jakie dokładnie?

Moda na elektroniczne pytanie cały czas się rozwija, także w naszym kraju. Obecnie rynek e-książek rośnie w tempie 50 procent rośnie i jest już wart przeszło 100 milionów złotych. Związane jest to nie tylko z większą dostępnością e-booków, ale również z atrakcyjnością urządzeń służących do ich obsługi.

Kto powinien kupić czytnik e-book?

Wydaje się, że tradycyjna książka jeszcze przez pewien czas będzie górowała w naszym kraju, jednak już teraz śmiało można stwierdzić, że omawiane czytniki okażą się bardzo dobrym wyborem w sytuacji, kiedy:

 • dużo podróżujemy i nie chcemy przewozić ze sobą wielu ciężkich tomów,
 • czytamy sporo artykułów z portali internetowych,
 • potrzebujemy szybkiego dostępu do sprawozdań i notatek,
 • czytamy dużo na ekranie komputera i jest do dla nas męczące,
 • chcemy poznać mniej znanych i poczytnych autorów,
 • poszukujemy książek w niższych cenach lub za darmo,
 • chcemy pozbyć się „fizycznego” księgozbioru, aby zwolnić miejsce w mieszkaniu,
 • mało czytamy, ale fascynujemy się nowymi technologiami,
 • uczymy się języków obcych.

Dlaczego warto kupić czytnik e-book?

Czytnik to świetne uzupełnienie wyposażenia moli książkowych jak i fanów nowych technologii. Dzięki wykorzystaniu ekranu e-ink, wyświetlacz przypomina kartkę papieru. Jednak na tym zalety czytników nie kończą się:

Wady i zalety czytników e-book

 • Ekran nie męczy wzroku.
 • Są lekkie oraz niewielkich rozmiarów.
 • Mogą być użytkowane w jasnych pomieszczeniach lub w pełnym słońcu.
 • Wyświetlają bardzo wyraźny tekst.
 • Umożliwiają przechowywanie wielu tysięcy publikacji.
 • Bardzo długo działają na jednym ładowaniu.
 • Kiepskie wyświetlanie grafik
 • Brak wyświetlania kolorów.
 • Ograniczone możliwości korzystania z Internetu.

Do wymienionych już zalet czytników należy dodać również to, że doskonale sprawdzają się one podczas czytania artykułów z portali internetowych, a także nauki języków obcych. W pierwszym przypadku skorzystać możemy ze specjalnych programów, dzięki którym poprzez jedno kliknięcie komputerową myszą możemy wysłać wybrany artykuł na nasz czytnik – zostanie on przekonwertowany do odpowiedniego formatu, dzięki czemu jego przeglądanie okaże się bardzo wygodne. Funkcja ta jest sprawna zwłaszcza w czytnikach Amazon Kindle.

Wiele programów zostało przygotowanych także dla osób chcących czytać w innym języku. Za sprawą wgranych słowników, wystarczy podkreślić słowo, by otrzymać jego przetłumaczenie. Na podobnej zasadzie możemy sprawdzić definicję w sieci czy też zapisać słowo w formie notatki. Wszystko to odbywa się przy użyciu ekranów E-Ink. Elektroniczny papier sprawia, że nasz wzrok nie męczy się tak, jak w przypadku korzystania z komputera czy tez innych urządzeń mobilnych. Użytkowanie czytnika pod tym względem nie różni się niczym od czytania wydrukowanej książki.

Jaki czytnik e-book wybrać?

Skoro wiemy już, w jaki sposób można wykorzystać możliwości czytników, warto zastanowić się na wyborem konkretnego modelu, który wszystko to umożliwi, a przy okazji okaże się wygodny w użyciu. Chcąc wybrać sprzęt wysokiej jakości, należy zwrócić uwagę na najważniejsze parametry techniczne.

 • Ekran. W czytniku jest on najważniejszy. To od niego zależy, czy urządzenie będzie wygodne i komfortowe w użyciu. Przy przeglądaniu ofert, należy zastanowić się, jaka wielkość ekranu będzie wygodna w przeglądaniu stron elektronicznej książki. Większość czytników dostępnych na rynku dysponuje wyświetlaczami o przekątnej 5-10 cali, przy czym modele 6-calowe są najbardziej optymalnym rozwiązaniem. Dlaczego? Ponieważ stanowią doskonały kompromis między istotną poręcznością oraz kompaktowością sprzętu a wygodą czytania. Poza wielkością ekranu, warto zwrócić uwagę także na rozdzielczość. Im będzie wyższa, tym lepiej, choć oczywiście musimy pamiętać, że mamy do czynienia z urządzeniem do wyświetlania książek. Rozdzielczość 800x600 również okaże się odpowiednia, choć wartości wyższe zaoferują nieco większa wygodę czytania. Uwagę warto zwrócić także na kontrast (obecnie najczęściej spotyka się wartość 6:1, jednak im wyższa liczba po lewej stronie, tym lepiej), a także na poziomy szarości – im więcej tym lepiej. Obraz w czytnikach jest wyświetlany w odcieniach szarości. Dzięki większej ilości poziomów szarości, obrazki oraz ilustracje będą wyglądać lepiej i czytelniej.
 • Typ ekranu. Większość czytników, w przeciwieństwie do tradycyjnych tabletów, wykorzystuje wyświetlacz wykonany w technologii e-papieru (E-Ink), który nie generuje własnego światła, a co za tym idzie, ekran nie męczy wzroku. Są jednak na rynku urządzenia z wyświetlaczem LCD, który stanowi bardzo tanią alternatywę, jednak nie nadającą się do dłuższego i intensywnego czytania książek. Warto podkreślić również fakt, że E-Ink, a więc papier elektroniczny, występuje w kilku technologiach. Obecnie, najlepszym typem pod względem kontrastu są modele Carta. Dobrą jakością wyróżniają się także ekrany Pearl oraz Viziplex.
 • Oświetlenie. Ta funkcja zaczęła pojawiać się w czytnikach mniej więcej od 2012 roku. Warto podkreślić jednak fakt, iż nie mamy tu do czynienia z oświetleniem podobnym do tego ze smartfonów czy tabletów. W przypadku czytników diody podświetlają tekst od góry, dzięki czemu światło nie razi naszych oczu. Dzięki temu wzrok nie męczy się, a my możemy czytać również w słabych warunkach oświetleniowych, bez przeszkadzania osobom znajdującym się w pobliżu.
 • Obsługa dotyku. Biorąc pod uwagę dzisiejszą ofertą czytników, większość nowych urządzeń jest wyposażana w ekran dotykowy – tyczy się to przede wszystkim urządzeń z serii Amazon Kindle. Oczywiście na rynku znaleźć można także modele z przyciskami. Wybór konkretnego rozwiązania jest zależny od naszych indywidualnych preferencji. Warto jednak podkreślić, że technologia dotyku w czytnikach stoi na wysokim poziomie.
 • Bateria. Im wyższa pojemność akumulatora, tym dłużej urządzenie będzie działać z dala od gniazdka. Należy jednak pamiętać, że niektóre elementy mogą skracać czas użytkowania na pełnym naładowaniu. Są to między innymi :zbyt duży i jasny ekran, włączony moduły Wi-Fi czy też odtwarzanie plików mp3 (tylko w niektórych modelach). Producenci najczęściej podają czas, przez jaki czytnik może działać w przypadku standardowego użytkowania. Najlepsze modele dysponują akumulatorami, które są w stanie wytrzymać nawet przez kilka tygodni!
 • Obsługiwane formaty plików. Każdy czytnik obsługuje pewien zestaw standardowych formatów. Najczęściej są to: EPUB, MOBI, PDF, TXT, HTML, RTF, DOC. Dwa pierwsze to formaty typowo e-bookowe. Im jednak lista jest dłuższa, tym większa pewność czytania plików o niestandardowych formatach. Warto sprawdzić, czy czytnik wspiera obsługę Adobe DRM (zabezpieczenie ebooków), gdyż jej brak może utrudnić, a nawet uniemożliwić otworzenie niektórych publikacji.
 • Obsługa zewnętrznych nośników. Ilość wewnętrznej pamięci określonej przez producenta może okazać się niewystarczająca, w szczególności, gdy dysponuje się dużą bazą e-booków oraz plików muzycznych. Dlatego warto zadbać, by czytnik umożliwiał obsługę kart SD.
 • Bezprzewodowa łączność. Aby móc zamawiać publikacje bezpośrednio na czytnik lub aktualizować oprogramowanie, warto by urządzenie było wyposażone w moduł Wi-Fi. Z kolei Bluetooth umożliwi przesłanie plików pomiędzy czytnikami lub innymi przenośnymi urządzeniami, jak np. tablet. Niektóre modele czytników gwarantują również łączność z wykorzystaniem danych pakietowych. Po co połączenie internetowe w czytniku? Od razu należy podkreślić, że urządzenia te nie nadają się zbytnio do przeglądania stron www. Pozwolą one przede wszystkim na kupno nowych książek oraz przesyłanie ich z komputera lub telefonu drogą bezprzewodową.
 • Dodatkowe funkcje. Oprócz podstawowych zadań, do jakich został stworzony czytnik, niektóre urządzenia są wyposażane w kilka dodatkowych opcji. Wspomnieć należy między innymi o technologii Text To Speech – niekiedy istnieje potrzeba zamiany tekstu czytanego na słuchany. Zamiast wydawać kolejne kwoty na audiobooka, funkcja umożliwia przeczytanie tekstu przez programowy syntezator mowy. Do tego dochodzi odtwarzacz MP3 czy też interaktywny indeks.

Oczywiście niezwykle przydatny okaże się słownik, który pozwoli szybko przetłumaczyć konkretne wyrazy. Na rynku dostępne są także czytniki z systemem Android, które pozwalają na pobranie wielu ciekawych aplikacji.

Polecane czytniki e-book

Akcesoria do czytników e-book

Choć omawiane urządzenia nie są jeszcze tak popularne jak tablety, także i one doczekały się kilku ciekawych akcesoriów:

 • Pokrowiec – zabezpiecza czytnik przed uszkodzeniami i zarysowaniami ekranu. Najczęściej pokrowce przyjmują formę notatnika i są wykonane ze skóry.
 • Karty SD – konieczny dodatek dla wszystkich osób, które przechowują dużą kolekcję książek, zwłaszcza tych przepełnionych grafikami.
 • Lampka LED – okaże się świetnym rozwiązaniem, jeśli dysponujemy czytnikiem bez podświetlenia. Jest niewielkich rozmiarów, ma giętkie ramię oraz regulację oświetlenia.

Ceny czytników e-book

Omawiane urządzenia nie należą do najdroższych na rynku. Często wystarczy kilkaset złotych, by móc zaopatrzyć się w model o wysokiej jakości. Maksymalne ceny za czytniki wynoszą obecnie około 1000 złotych.

Czytniki e-book do 300 zł są wyposażone w ekran e-ink o rozdzielczości 800 x 600, 16 odcieni szarości, a czasem nawet w moduł Bluetotoh oraz łączność Wi-Fi. Jednym z najpopularniejszych modeli w tym przedziale cenowym jest czytnik Amazon Kindle Touch 8.

Mając do dyspozycji 500 zł możemy sobie pozwolić na urządzenie, które dysponuje modułem Wi-Fi, wysokiej jakości ekranem Carta, a także dodatkowymi funkcjami jak: tworzenie zakładek, notatnik, przybliżanie/oddalanie. Do tego dochodzi łączność Wi-Fi i niezwykle pojemna bateria.

Największym producentem na rynku jest Amazon Kindle, które zapoczątkowały modę na ebooki. Popularne są także czytniki Pocket Book, Manta, Prestigio oraz Trekstor, oferujące dobrą jakość i funkcjonalność przy konkurencyjnych cenach.

Każdy z opisanych producentów ma w ofercie zarówno lepsze jak i gorsze czytniki e-book. Czy wiesz jaki rodzaj czytnika wybrać? Zobacz ranking czytników e-book w naszym sklepie, aby sprawdzić co jest aktualnie popularne.

Podobne artykuły
 
Udostępnij
5,0
4 oceny
8 komentarzy
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (6)

"najoptymalniejszym"
w najwyższym stopniu maksymalnie najoptymalniejszym
Mam i polecam te od Arta Tech, bo nie wyobrażam sobie dźwigania makulatury dzień w dzień na uczelnię. Mieści w sobie wszystko, czego potrzebuje i jest meeega wygodny.
Powiem tak, są lepsze od tych wskazanych i to na dodatek polskiej firmy ;) Już pół roku mam inkBooka i nie umywa się do mojego poprzedniego zagranicznego modelu. Niektóre rzeczy są mocno przereklamowane
Miałam wiele czytników, jednak najbardziej przypadł mi InkBOOK, wygodny, naprawdę dobrze się na nim czyta
Mi się dobrze czyta z InkBooka. No i przede wszystkim jest lekki i mogę go z łatwością wrzucić do torebki. A opcja podświetlania ekranu, to dla mnie idealne rozwiązanie na późne popołudnia.
Masz może porównanie z Kindle? Bo miałem Kindla i zgubiłem a Inkbook wygląda równie interesująco a wychodzi taniej
Inkbook jeden z lepszych czytników, sprawnie działa. wygodny i dobre oprogramowanie :)