Udostępnij
Skomentuj

Jak ustawić lodówkę? Jak prawidłowo wypoziomować lodówkę?

Nie wiesz, jak ustawić lodówkę w kuchni? Poznaj instruktaż dotyczący prawidłowego wypoziomowania sprzętu.

Czy lokalizacja chłodziarki i jej właściwe umieszczenie na podłożu ma wpływ na wydajną pracę? Odpowiedź brzmi: oczywiście, dlatego, zanim uruchomisz swoje urządzenie, zobacz jak ustawić lodówkę, żeby dobrze chłodziła. Oprócz wyznaczenia odpowiedniego miejsca w kuchni lub spiżarni warto pamiętać o prawidłowej i higienicznej eksploatacji sprzętu, co z pewnością pozwoli wzmocnić jego efektywność.

Polecane lodówki

Jak prawidłowo ustawić lodówkę?

Jeśli chcesz, by lodówka pracowała wydajnie i długo bez ryzyka awarii, przestrzegaj także zasad związanych z jej właściwą obsługą. W tym temacie już na wstępie przeczytaj załączoną przez producenta instrukcję, a następnie stosuj się do wytycznych w niej zawartych. Znajdziesz tam wiele cennych informacji związanych nie tylko z funkcjonalnością czy ustawieniami parametrów; często są tam zamieszczone także dodatkowe dane opisujące sposób, w jaki zapełniać urządzenie tak, aby zagwarantować mu najlepsze warunki pracy.

Lodówki No Frost bądź tradycyjne, rozmrażane samodzielnie, wymagają regularnej dbałości o czystość wszystkich elementów, a szczególnie tych decydujących o bezawaryjnym działaniu. Warto tu wspomnieć o obwodzie kondensacyjnym i otworze odpływowym, które zawsze powinny być udrożnione, jeśli chcesz, by pracowały zgodnie ze swoim przeznaczeniem. Zapchane nie tylko są w stanie spowodować usterkę, ale oprócz tego mają ścisły związek z wykorzystaniem energii – jeśli ich regularnie nie czyścisz, lodówka Bosch czy każdej innej marki pobierze znaczniej więcej prądu.

Od czego zacząć ustawianie lodówki?

Przystępując do rozplanowania aranżacji kuchennej, miej na uwadze wytyczne dotyczące tego, jak ustawić lodówkę w kuchni. W tej kwestii powinieneś przestrzegać poniższych zasad, a na pewno nie narazisz sprzętu na awarię i nadmiarowy użytek energii:

  • podłoże – niezależnie od tego, czy zastanawiasz się, jak ustawić lodówkę Beko czy inne urządzenie chłodnicze, zadbaj o to, by zlokalizować ją na w miarę możliwości równej, płaskiej powierzchni. Pozwoli to na uniknięcie nieszczelności spowodowanej niedomykającymi się drzwiami sprzętu, a także uchroni przed wyciekaniem wody wynikającym z niewłaściwego nachylenia;
  • wolna przestrzeń – aranżując kuchnię, pamiętaj o zabezpieczeniu wystarczające ilości powierzchni na instalację lodówki. Nie wystarczy, że będzie ona idealnie dopasowana do wymiarów chłodziarki – warto zachować zapas odstępu od ścian w postaci kilku centymetrów, po to, by zapewnić lukę dla obwodu kondensacyjnego czy przewodu odpływowego. Nawet gdy planujesz sprzęt do zabudowy, odległości od mebli powinny wynosić co najmniej 50 mm, zwłaszcza z tyłu;
  • otoczenielodówka Side by Side, a także ta jednodrzwiowa nie powinna znajdować się w bliskim sąsiedztwie urządzeń grzewczych, takich jak kuchenka bądź mikrofalówka. Ulokowanie w pobliżu grzejnika również nie jest dobrym rozwiązaniem – może spowodować wzmożoną pracę urządzenia w związku z utrzymaniem właściwej temperatury;
  • podłączenie – sprzęt chłodniczy trzeba podpiąć pod samodzielne źródło zasilania bez korzystania z przedłużaczy. Zapobiegniesz tym samym niepotrzebnym zwarciom lub przepięciom, które są w stanie trwale uszkodzić lodówkę.

Tak przygotowane miejsce dla Twojej chłodziarki zagwarantuje jej długą i bezawaryjną pracę, a także przyczyni się do oszczędności prądu. Zastanawiasz się, czy marka sprzętu ma znaczenie w kwestii prawidłowego ustawienia? Jeśli wiesz, jak ustawić lodówkę Amica No Frost, równie dobrze poradzisz sobie z innym urządzeniem, takim jak lodówka Samsung czy lodówka Beko. Instruktaż dotyczy całego asortymentu chłodniczego, a zastosowanie do niego pozwala korzystać w pełni z oferowanej klasy energetycznej.

Jak wypoziomować lodówkę?

Zastanawiając się nad tym, jak ustawić lodówkę Indesit czy sprzęt każdej innej marki, powinieneś pamiętać o zapewnieniu właściwego nachylenia chłodziarki lekko do tyłu. Wszystko po to, aby drzwi zamykały się w miarę możliwości samoczynnie oraz nie trzeba było specjalnie dociskać ich w celu zagwarantowania szczelności. Ponadto do prawidłowej instalacji urządzenia warto użyć narzędzia typu poziomica, dzięki której zyskasz pewność, że wykonałeś zadanie tak, jak trzeba, a nie na tak zwane „oko”.

Gdy już masz w rękach odpowiedni przyrząd, sprawdź jak ustawić lodówkę Bosch, Beko czy Indesit, zaglądając do instrukcji lub sugerując się wytycznymi ze stron internetowych poświęconych tematyce urządzeń chłodniczych. Do regulacji ustawienia służą specjalne nóżki na dole, umieszczone na gwincie, które pozwalają na swobodne sterowanie wysokością. Warto pamiętać, że chłodziarka powinna stać pionowo – wspomniane odchylenie ku tyłowi ma być nieznaczne. Instalując model, spójrz na oczko poziomicy – w pełni wystarczy przesunięcie o kilka milimetrów.

Jak ustawić lodówkę Electrolux czy innej marki w sytuacji, gdy przechyla się ona na prawy bądź lewy bok? Koniecznie dopasuj wysokość nóżki obu stronach. W zależności od potrzeb możesz przykręcić lub odkręcić podstawkę na gwincie i wówczas zagwarantujesz urządzeniu idealne warunki do prawidłowej oraz wydajnej pracy. Warto mieć na uwadze, że złe wypoziomowanie to częsta przyczyna różnego rodzaju awarii.

Jak ustawić lodówkę, żeby mocniej chłodziła?

Jeśli chcesz wiedzieć, jak ustawić lodówkę Indesit, Beko czy Amica tak, aby solidnie schładzała żywność, zajrzyj do instrukcji dedykowanej konkretnemu modelowi urządzenia. W każdej broszurce tego typu znajdziesz wytyczne dotyczące właściwych parametrów związanych z poziomem temperatury. Ponadto powinieneś pamiętać o ścisłym przestrzeganiu tych zasad, gdyż mają wpływ na żywotność Twojego sprzętu i jego prawidłową pracę.

Niezależnie od tego czy szukasz informacji, jak ustawić lodówkę Samsung bądź model innej marki, trafisz na dane związane z utrzymywaniem poziomu temperatury w chłodziarce powyżej 0oC, i poniżej 5oC. Wyższe wartości nie zagwarantują właściwej ochrony przed rozwojem bakterii, a niższe mogą powodować gromadzenie się lodu. Oprócz tego warto pamiętać o wytycznych producentów żywności, którzy na opakowaniach często podają informacje o warunkach przechowywania.

Lodówki Side by Side bądź jednodrzwiowe modele wymagają także utrzymania odpowiedniej temperatury w zamrażarce i jest ona określana w granicach -18oC. Taka opcja skutecznie chroni produkty przed psuciem i zapewnia ich przydatność do spożycia zaraz po doprowadzeniu do warunków pokojowych lub podgrzaniu. Zdarzają się sytuacje, w których robisz większe zapasy i potrzebujesz szybko schłodzić mięso, ryby czy inny tego typu asortyment. Wówczas nastaw tymczasowo niższe parametry na poziomie -24°C, jednak pamiętaj o przywróceniu po pewnym czasie do optymalnej wersji.

Gdy już wiesz, jak ustawić lodówkę, żeby dobrze chłodziła, zapoznaj się z jej obsługą i higieniczną eksploatacją dotyczącą na przykład właściwego zapełnienia urządzenia czy odpowiedniej lokalizacji produktów spożywczych. Ponadto miej na uwadze kwestie czystości i systematycznie dbaj o zapewnienie jak najlepszych warunków pracy. Zastosowanie do powyższych wytycznych z pewnością zagwarantuje długie, bezawaryjne działanie Twojego sprzętu.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 05:08
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.