Wyłącznie w aplikacji - promocja z bestsellerami w najniższych cenach
Wybierz kod pocztowy
Udostępnij
Skomentuj

Jak sprawdzić czy masz wirusa w swoim telefonie?

Zastanawiasz się czy Twój telefon jest zawirusowany? Zobacz jak wykryć złośliwe oprogramowanie na smartfonie.

Na pewno nie raz zauważyłeś, że z Twoim telefonem dzieje się coś niedobrego. Zacinanie się aplikacji, słaba bateria, zamykanie się samoistne przeglądarki – to tylko niewielka część objawów, które mogą świadczyć o tym, że masz wirusy w telefonie. Co więcej, dzisiaj smartfony są nośnikami naszych danych osobowych, mamy w nich dosłownie wszystko. Trzymamy tam zapisane numery i hasła do kont bankowych, czy inne poufne informacje, na których ochronie bardzo nam zależy. Zanim zauważysz, że telefon jest zainfekowany, jeszcze przez długi czas hakerzy są w stanie okradać zawartość Twojego smartfona. Co musisz wiedzieć, aby nie dopuścić do takiej sytuacji i jak wykryć wirusa w urządzeniu?

Jakie są objawy wirusa w telefonie?

Objawy wirusa w telefonie nie muszą być zauważalne od razu i niektórzy mają problem, żeby w ogóle zorientować się, że doszło do zarażenia wadliwym oprogramowaniem. Na szczęście istnieje kilka symptomów związanych z zachowaniem się telefonu, które przybliżą Ci rozpoznanie wirusa. W jaki sposób może wpływać na aplikacje i programy wirus w telefonie Android? Objawy, z jakimi najczęściej spotykają się użytkownicy, podajemy poniżej.

  • Zacinające się aplikacje i zwiększone wykorzystanie limitu danych

Po pierwsze — częste niedomagania aplikacji. Jeżeli bez przerwy miewasz problem z zamykaniem się aplikacji, awarią, czy brakiem odpowiedzi na Twoje żądania, to prawdopodobnie oznacza, że masz wirusa w telefonie. Po drugie, oznaką niepokoju może być także zwiększone wykorzystanie limitu danych. Jeśli często korzystasz z internetu, oglądasz filmy lub przeglądasz godzinami aplikacje, ten fakt nie powinien Cię dziwić. Natomiast, gdy przez cały dzień nie użytkujesz telefonu, a mimo to limit jest wyczerpany, przypuszczalnie posiadasz wirusy na telefonie. Ponadto, gdy na Twoim smartfonie pojawiają się natrętne, męczące i nieprzyjemne reklamy, ukazujące się najczęściej wtedy, gdy nie działa żadna aplikacja lub przy otwieraniu okna przeglądarki, może to oznaczać, że nośnik danych został zainfekowany.

  • Słaba bateria i przegrzewanie się smartfona

Miewasz problemy z baterią w telefonie, a raczej ciągłym jej brakiem? Wielu ludzi bagatelizuje ten problem. Nie zwlekaj i sięgnij po poradę w serwisie naprawczym. Notoryczne rozładowywanie się telefonu wiele osób tłumaczy dłuższym czasem użytkowania modelu, natomiast istnieje prawdopodobieństwo, że problem leży gdzieś indziej. Czasem musisz powiedzieć sobie wprost: „mam wirusa w telefonie” — i natychmiast pozmieniać wszystkie swoje dotychczasowe dane.

Polecane smartfony

Kolejną istotną sprawą mogą być zbyt wysokie rachunki za telefon. Jeżeli bez wyraźnego powodu są one dużo wyższe niż w poprzednich miesiącach, najwyraźniej masz wirusa w telefonie. A doświadczyłeś kiedyś przegrzewania się telefonu? Jeśli nie wiesz, dlaczego Twój smartfon ulega przegrzewaniu, powodem również może być złośliwe oprogramowanie. Fałszywe strony internetowe to problem wielu ludzi, możliwe, że wysyłane są też na Twój telefon. Jeśli masz przeczucie, że coś jest nie tak, nie otwieraj ich. Prawdopodobnie będą to linki do stron internetowych, na których może znajdować się wirus. Telefon może ulec „zakażeniu” nawet wtedy, gdy tylko otworzysz podejrzaną witrynę.

Wirus na telefonie Android

Jak zauważyłeś, przestępcy cyfrowi mają wiele pomysłów na to, aby zainstalować wirusy na telefonie Android. Użytkownicy tego systemu operacyjnego są najbardziej narażeni na wadliwe oprogramowania w telefonie, dużo bardziej niż fani na przykład iOSa. Dzieje się tak, ponieważ w internecie dostępnych jest mnóstwo aplikacji, przeznaczonych stricte dla tego systemu. Jedne są bezpieczne, inne niekoniecznie, a użytkownicy coraz częściej korzystają z niepewnych źródeł, zamiast chociażby z zaufanego sklepu Google Play.

Udostępnij
5,0
1 ocena
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 09:58
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.