Udostępnij
Skomentuj

Jak składać koszulki żeby się nie pogniotły?

Dowiedz się, jak sprawić, by ubrania wyjęte z szafy były w idealnym stanie. Zaoszczędzisz przy tym miejsce.

Jak złożyć koszulkę? Instrukcja krok po kroku

Choć wydaje się, że składanie podkoszulków i koszulek to prosta czynność, którą znasz na wylot, jesteś w błędzie. Ta sztuka jest dużo bardziej skomplikowana, ale właśnie dzięki zastosowaniu jej możesz uniknąć zagnieceń na ubraniu wyjętym z szafy. Zdecydowanie oszczędza czas ze względu na to, że po wyjęciu odzieży nie musisz jej ponownie prasować. Zamiast tego znajdujesz ją w tym samym stanie, w jakim została położona przez Ciebie na półkę. 

Za każdym razem przed składaniem koszulki z długim rękawem, a także krótkim, zwróć szczególną uwagę, czy na ubraniu są zagniecenia. Jeżeli tak, będą jeszcze większe po wyciągnięciu go z szafy. Najlepiej robić to tuż po prasowaniu. Następnie przechodzisz do działania. Poniżej czekają na Ciebie cztery bardzo przydatne techniki składania koszulek. Dzięki temu np. koszulki męskie już nigdy nie będą pogniecione! 

Deski do prasowania

Klasyczna metoda składania podkoszulków

Jeżeli bluzka czy podkoszulek są zapinane na całej wysokości, zapinasz wszystkie guziki ze szczególnym uwzględnieniem kołnierzyka. Koszulkę przewracasz tak, aby jej grzbiet był skierowany do góry, po czym zaginasz obie połowy ubrania do środka. Zwróć uwagę na to, aby podczas składania odzieży rękawy nie wystawały i były ułożone równo z krawędzią. Przejeżdżasz dłonią kilka razy po stworzonej powierzchni, aby uniknąć wszelkich możliwych zagnieceń.

Kolejnym krokiem jest złożenie koszulki, aby zajmowała tyle miejsca, ile masz na nią w swojej szafce. Dlatego najpierw chwyć dolną część i zagnij ją do środka. Następnie nałóż na nią górną część w taki sposób, aby kołnierzyk był na zewnątrz. Po wykonaniu wspomnianych ruchów uzyskujesz bardzo estetyczny efekt, który przełoży się także na wygląd Twoich półek. Jeżeli masz mało miejsca, rozważ składanie bluzki trzy razy zamiast dwóch – w ten sposób oszczędzasz powierzchnię na rzecz grubości. Tak samo składamy koszulki damskie.

Technika składania koszulek znana Twoim babciom

Znany już babciom, a może nawet i ich przodkiniom, najbardziej tradycyjny sposób na składanie bluzek z długim rękawem, a także tym innej długości, wiele osób nadal używa w swoich domach. Na początek kładziesz ubranie przodem do góry. Chwytasz rękawy i składasz połówki koszulki do wewnątrz, po czym szybko przejeżdżasz dłonią po powierzchni, aby upewnić się, czy jest gładka. Na koniec zostaje Ci złożenie odzieży w poprzek dwukrotnie. I gotowe.

Wykorzystaj tekturę

Choć na rynku znajdziesz wiele różnych pomocy do składania koszulek, tektura wystarcza, aby uzyskać zadowalający efekt. Przy tym nie jest to zupełnie trudne. Wyprasowaną bluzkę kładziesz na płaskiej powierzchni grzbietem do góry. Po środku, tuż pod kołnierzykiem, umieszczasz arkusz o wielkości mniej więcej A4. Zaginasz jeden bok do krawędzi tektury, a rękaw składasz w harmonijkę – w zależności od jego długości liczba warstw może być różna. Na niego połóż drugą połowę ubrania i ponawiasz sekwencję z drugim rękawem. Następnie dolną część koszulki dociągasz do krawędzi tektury. Jeżeli jej koniec wystaje nad kołnierzyk, zaginasz go ostrożnie do wewnątrz. Ostatnim krokiem jest wyciągnięcie tektury, aby móc wykorzystać ją do innej odzieży.

Żelazka

Jak złożyć koszulkę koszulek na podróż?

Uniknięcie zagnieceń to podstawowa sprawa przy składaniu podkoszulków, a także innych elementów ubioru. Jednak jeżeli wyjeżdżasz na wakacje czy w delegację, z pewnością zależy Ci też na miejscu. Aby koszulki zajmowały jak najmniej miejsca, zapoznaj się dobrze z metodami, które jednocześnie sprawiają, że po złożeniu są bardzo małe (prawie jak koszulki dziecięce), a przy tym nadal niepogniecione. Alternatywny sposób to „freestyle” polegający na radosnym wciskaniu ubrań, lecz nie jest zbyt efektywny.

Najszybsze składanie koszulki czyli metoda trzech punktów

Opanowanie tej techniki do perfekcji pozwala Ci złożyć koszulkę w 3 sekundy! Właśnie dlatego jest to najszybsze składanie koszulki, o jakim możesz pomyśleć. Najpierw wytyczasz dwie linie:

  • horyzontalną, która przechodzi przez środek koszulki,
  • wertykalną, znajdującą się w jednej trzeciej szerokości.

Kiedy je ustalisz, chwytasz prawą ręką koszulkę u szczytu linii pionowej tuż przy kołnierzyku. Lewą dłonią łapiesz punkt przecięcia wspomnianych linii. Następnie znowu prawą rękę, nie puszczając, kierujesz do brzegu koszulki, który także powinien się w niej znaleźć, tak, że Twoje ręce są skrzyżowane ze sobą. Na koniec rozprostowujesz je i koszulka jest już złożona. Pozostaje Ci lekko ją strzepnąć i położyć na miejscu.

Składanie koszulek za pomocą rolowania

Im mniejsza walizka, tym mniej przestrzeni powinny zajmować ubrania, a poniżej opisany sposób to idealna metoda na jak najlepsze jej zagospodarowanie. Rozpoczynając składanie podkoszulka, kładziesz go na płaskiej powierzchni i umieszczasz rękawy do środka. Dolną część koszulki, nieco poniżej połowy, włóż pod spód. Następnie boki ubrania zaginasz do środka tak, aby jeden przysłaniał drugi, a sama odzież przybiera formę wydłużonego prostokąta z kieszonką mniej więcej pośrodku. Kolejnym krokiem jest złapanie za górną część i rolowanie jej aż do samego końca, aby uzyskać wałek z kieszonką. W tym momencie wywiń ją, tak aby schować w niej otwierającą się część wałka. Na koniec zostaje Ci spakować zrolowane ubranie w walizce. Tak samo możka składać  np. koszulki męskie 4f, zrolować da się także koszulka rowerowa damska.

Co przed złożeniem koszulki?

Zanim przejdziesz do składania podkoszulków i umieszczenia ich na swoją półkę, te najpierw muszą przejść procesy prania, suszenia oraz prasowania. Odpowiednio przygotowaną odzież złożysz łatwo i bez większych problemów, ale jeżeli choć w jednym z kroków związanych z powyżej wspomnianymi czynnościami popełnisz błąd, może okazać się to nieco trudniejsze. Dlatego zwracaj uwagę na to, w jakiej temperaturze i z jaką szybkością obrotów należy prać daną koszulkę. W tym kontekście bardzo dużo zależy od materiałów, które mają inne potrzeby i wytrzymałość.

Kolejny krok to odpowiednie wysuszenie ubrania. Do tego przyda się suszarka, na której powiesisz swoje koszulki. Najlepsze środowisko dla mokrej odzieży to takie, w którym powietrze stale krąży, dzięki czemu wymiana cieplna przebiega w sposób ciągły, a proces suszenia jest o wiele szybszy. Następnie nadchodzi prasowanie, a do tego niezbędne są:

  • deska do prasowania,
  • żelazko.

W pierwszym przypadku najważniejsze jest to, aby sprzęt był solidny i odpowiedniej wielkości, dostosowanej do Twoich potrzeb. Żelazko to nieco bardziej zaawansowane urządzenie, które na rynku spotkasz w różnych wariantach. Modele mogą mieć różną moc, liczbę dostępnych trybów pracy czy dodatkowe funkcje, takie jak wytwarzanie pary czy automatyczne wyłączanie. Pomyśl, co przyda się, aby składanie bluzek było przyjemne i mało problematyczne.

Dzięki zastosowaniu odpowiednich produktów, które będą idealne do użycia na Twojej odzieży, jesteś w stanie zadbać o to, aby były w perfekcyjnym stanie i nie miały na sobie żadnych zagnieceń. Kierowanie się powyżej opisanymi metodami składania ubrań oraz radami dotyczącymi przydatnych sprzętów sprawia, że pielęgnacja odzieży okaże się przyjemnością. 

Powyższe zasady mogą znaleźć zastosowanie także w przypadku odzieży sportowej. Została ona jednak w większości stworzona z zupełnie innych materiałów, które nie gniotą się tak mocno jak np. ubrania z bawełny. Dlatego Twoja koszulka treningowa damska prawie nigdy nie wymaga prasowania.

Udostępnij
5,0
2 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 18:04
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.